Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
ataner81
13. apr 2017
9911 

Zlatá darkyňa: Darovaním krvi ďakujem životu za zdravie

Ďalšia otrasná noc za nami. Dokopy som spala možno štyri hodiny a aj to prerušovane. Každú hodinu hore a na záver dvojhodinová žúrka. Pozerám do tmy a nehýbem sa. Keby sa dalo, tak ani nedýcham. Celá som stŕpnutá ale kašlať na to. Len nech drobec zaspí a ja si ukoristím ešte aspoň pol hodinu tak vzácneho spánku. Už začínam driemať, keď zarazu - crrn, crrrrn - zvoní telefón. „Ktorý debil takto ráno!“ Mám chuť hodiť ten sprostý telefón do steny!

 „Dobrý deň, Národná transfúzna stanica. Prepáčte, že voláme tak skoro ráno, ale súrne potrebujeme transfúziu vašej krvnej skupiny. Boli by ste ochotná prísť darovať krv? Viete,  potrebujeme ju, lebo...“ Ďalej nepočúvam. Nezaujíma ma dôvod. Nie preto, že mi je osud druhých ľahostajný, ale preto, že nie je podstatné kto a prečo krv potrebuje. Je mi ukradnuté či je to muž, žena, dieťa. Biely, čierny, mladý starý. Po nehode, operácii, po pôrode, pri chorobe. Proste ju potrebuje a hotovo. Mám, dám.

“Samozrejme. Oblečiem sa a hneď prídem“. Vyletím z postele, rýchlo si umývam zuby, stiahnem vlasy do chvosta a už sa prehrabávam v skrini. Celý ranný rituál hygieny a obliekania mám zvládnutý za 10 minút. Zobudím muža, aby vedel, že odchádzam preč. Leuška sa zo sna smeje. Pohladkám ju a prikryjem. Rovnako aj Teuška a malú Eli. Už sa nehnevám, že som nespala. Vďaka Bohu je toto náš jediný problém.

Pre vás dve hodiny, pre iného život

Do sveta darcov ma priviedol otec môjho prvého priateľa. Mala som tuším 19 rokov, keď som s ním šla prvýkrát na odber a odvtedy som na tom doslova závislá. Darovanie krvi sa mi dostalo do krvi a bola by som veľmi rada, keby som mohla stiahnuť k nám do „klubu darcov“ aj niekoho z vás. Zaberie to 2 hodiny 3 - 4 razy za rok z vášho života a pre niekoho to bude znamenať život či zdravie.

Ako sa pripraviť na odber krvi? 

Je to veľmi jednoduché. Pred samotným darovaním treba dodržať pár jednoduchých pokynov. Nekonzumujte žiadne mastné jedlá. Nie je však vhodné, aby ste hladovali, odporúčajú sa ľahké raňajky (netukové pečivo, chlieb, med, ovocie, zelenina a pod. ), v príjme tekutín sa neobmedzujte. Doprajte si dostatok spánku, na odber nie je vhodné prísť po ťažkej fyzickej námahe. Pred odberom nepite alkohol, nefajčite.

Čo sa bude diať?

U nás v Košiciach sa Transfúzna stanica nachádza v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (Nová nemocnica) dole v suteréne. Vojdete do predchodbičky, dáte si návleky na topánky a vstúpite do recepcie (lepší názov pre tú miestnosť som nenašla).  Personál vás uvíta úsmevom a pozdravom. Všetko je tu  vynovené, vymaľované, čisté a útulné. Nachádza sa tam aj šatňa a uzamykateľné skrinky, kde si  môžete zložiť bundy, kabáty či kabelku, aby vám nič nezavadzalo. V tejto miestnosti strávite istý čas a spríjemniť si ho môžete sledovaním televízie, čítaním časopisov či popíjaním kávy alebo čaju.

Celý proces začína vyplnením jednoduchého dvojstranového dotazníka.

Vypíšete základné iniciály - meno, bydlisko, rodné číslo, vek, váha a potom vyplňujete dotazník krúžkovaním odpovedí áno - nie. Sú to štandardné otázky ako napríklad či ste boli v poslednom období tetovaní, či netrpíte rôznymi chorobami... Podrobné informácie kto je vylúčený z darcovstva nájdete tu http://http://darujkrv.redcross.sk/kedy_nemozem_darovat_krv?gclid=CKro4Z7OodMCFW4A0wod1BQHTg 
Na záver dátum a podpis, ktorým potvrdzujete  pravdivosť údajov. Dotazník spolu s občianskym preukazom odovzdáte sestričke pri pulte.

Ďalšia cesta smeruje do malej ambulancie kde vám vezmú vzorku krvi na rozbor (krvný obraz, pečeňové testy ALT), protilátky proti HIV, žltačke typu B a C, nosičstvo syfilisu, vyšetrenie krvnej skupiny a protilátok proti červeným krvinkám).

Dovolím si takú mini radu – ruku s „lepšou“ žilou si nechajte na samotné darovanie a vzorku si dajte odobrať z tej druhej.

Na rozbor sa chvíľku čaká a tak ako som na začiatku písala, čas si skráťte ako uznáte za vhodné a doháňajte pitný režim.

Keď je rozbor hotový, vstupujete do ambulancie na konzultáciu s lekárom. Ten vám zmeria tlak a skontroluje výsledky.

Pokiaľ je všetko v poriadku, cesta pokračuje do miestnosti na samotné darovanie. Vyberiete si ruku, z ktorej chcete krv dávať, umyjete si dezinfekčným mydlom miesto vpichu a sadnete si  polohovateľnú darcovskú postel. Sestrička si overí kto ste, teda musíte jej povedať celé meno a rodné číslo (na to sa pýtajú pri všetkých úkonoch, ktoré som už opísala - recepcia, ambulancia 1 a 2), napichne žilu a darovanie sa začalo. Vezmú vám cca 450 ml, čo je pre darcu neškodné. Objem krvnej straty sa doplní do 24 hodín, strata červených krviniek za 2 týždne, strata železa za 2 mesiace.

Po odbere idete do bufetu na malé občerstvenie. Káva či čaj, voda a malá bagetka s keksíkom.

No a nakoniec ešte raz navštívite recepciu, kde dostanete potvrdenie o darovaní a 2€ stravný lístok. Hotovo.

Darovanie krvi je moja vďaka

Už 16 rokov pravidelne, teda až na 3 krásne prestávky, chodím na transfúznu stanicu. Som zlatý darca a chcem to dotiahnuť až na diamantového. Nebudem mať z toho žiadne výhody, ocenenia (až na malú plaketu)a nebudem visieť ani v sieni slávy, proste to chcem lebo to tak cítim.

Darovanie krvi je pre mňa „povinnosť“. Nikto mi nedrží pištoľ pri hlave, nikto ma nevydiera , nikto ma nenúti, nikomu som nič nesľubovala a nikde som nič neprisahala ale... Som človek a ľudia si majú pomáhať. Tak to proste  vnímam.

Darovanie krvi je moja vďaka. Je to poďakovanie životu za moje zdravie a zdravie mojej rodiny.

Darovanie krvi je poistka. Verím v dobro a verím, že ak ja pomôžem, pomôže aj niekto mne keď to budem potrebovať.

A v poslednom rade - darujem krv, lebo som sebec. Milujem ten pocit PO, keď sa cítim dôležitá a potrebná. Na chvíľu som malým neviditeľným hrdinom, ktorý dokázal veľkú vec.

Tak čo, pridáš sa aj ty?

  tiež som darca a vnímam to ako ty 😉 okrem toho som aj v registri darcov kostnej drene...ako hovorím, nikdy neviem, kedy budem ja alebo niekto z mojej rodiny potrebovať pomoc

  13. apr 2017

  @miims aj ja som v tom registri😉 Daj Bože nech nikdy nič také nebudeme potrebovať

  13. apr 2017

  @ataner81 daj bože aby nikto nikdy kostnú dreň ani transfúziu nepotreboval...bohužiaľ toto sa zariadiť nedá ☹

  13. apr 2017

  @miims neda😔

  13. apr 2017

  Ja som bola tuším len dva krát a o to viac mi je to ľúto že mi volavaju celkom často. Zatiaľ som ešte nenašla spôsob ako to urobiť mám nízky tlak a malú nemám kam dať mohla by ísť somnou ale netrúfam si šoférovať potom naspäť ľúto mi je toto to viac že mám najmladšiu krvnú skupinu a je nás málo AB-

  14. apr 2017

  @dejna077 vobec sa tym netrap.Proste este nie je tvoj cas.Mala podrastie, pojde do skolky a mozno potom budes moct chodit darovat😊Inak ja chodim mhd

  14. apr 2017

  @ataner81 ty si super zena 😉

  15. apr 2017

  @ataner81 prosím ta, ked kojim mozem ist darovat krv? Bola som raz, len som mala malo železa😢 a to sa bojim ihly ako cert kríža... no po porode uz je pre mňa zubár, branie krvi brnkacka 👍😀

  15. apr 2017

  @barborec nie, az pol roka po dokojeni.Len ty pekne doma sed a davaj drobcovi svoje mliecko.Darovat budes moct potom😉

  15. apr 2017

  @ataner81 dakujem za odpoved 😉 no po takom peknom clanku, by som hned isla 😉

  15. apr 2017

  @barborec dob60tky budes mat moznosti az az😉

  15. apr 2017

  aj ja chodím darovať krv, ale nie do nemocnice, ale na mobilné výjazdy NTS, to sa mi páči viac,..............

  19. apr 2017

  Dobrý deň. Ja by som aj šla ... Ale napr. aj minulý týždeň som bola na preventívke a skoro som im tam odpadla. Mám nízky tlak. Musela mi druhýkrát napichávať žilu a aj tak jej to len kvapkalo ☹ Sedela som tam skoro 20 minút ☹

  23. apr 2017

  @slavka1307 nic netreba robit nasilu.Ak to zdravotny stav nedovoluje, tak proste krv nedavajte.Ved sa nic nedeje😊

  23. apr 2017