Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
bally
4. sep 2017
44 

Ideme po prvýkrát do škôlky! Ako to zvládnuť?

Nástup do škôlky bude veľkým krokom nielen pre vášho malého prváčika, ale aj pre vás. Drobec sa bude musieť naučiť fungovať v kolektíve bez toho, aby mal za chrbtom maminu, ktorá mu vždy pribehne na pomoc, keď je treba. Vy sa zase budete musieť naučiť žiť bez 24-hodinovej prítomnosti vášho malého pokladu. Aby jeho adaptácia v škôlke prebehla čo možno najlepšie, je dobré postupne ho na tento významný krok pripraviť.

Neznáme prostredie, nové tváre, iný režim ako doma, v škôlke zrazu nie je nič, čo by deťom dávalo istotu a bezpečie. Niet sa preto čo čudovať, že prechod z maminej náruče do škôlky je pre nich náročný. Bez slzičiek to asi nepôjde, no môžete napomôcť tomu, aby bola táto zmena čo najmenej bolestivá. Niektoré deti bývajú prvé dni nadšené, a keď stihnú všetko preskúmať, začnú sa prvé ranné plače. Iné sa cítia neisto už od prvého dňa a oťukajú sa postupne.

1. Zoznamujte sa so škôlkou

Veľa sa spolu rozprávajte o škôlke a škôlkaroch. Snažte sa drobca namotivovať, napríklad že škôlka je len pre veľké a šikovné deti, akým bude už o pár dní aj on. Určite ho bude zaujímať, čo sa v takej škôlke vlastne robí. Že si tam nájde veľa nových kamarátov, bude sa hrať s novými hračkami, budú chodiť na dvor a na prechádzky, pani učiteľky ich naučia veľa nových vecí, ... Nezabudnite ale na jeden dôležitý fakt, a to že do škôlky ho privediete a budete musieť ísť do práce. Kým budete zarábať peniažky, budú sa o neho starať pani učiteľky.

Prechádzajte sa okolo škôlky, ukazujte si budovu, ihrisko na dvore, hádajte, kde by mohla byť jeho budúca prvácka trieda. Ak vám to škôlka umožní, urobte si prehliadku aj zvnútra. Pre dieťa tak pri nástupe nebude prostredie škôlky úplne neznáme.

2. Trávte veľa času s rovesníkmi

Ihriská, herne, detské kútiky sú základom na nadväzovanie kamarátstiev. Pre dieťa je veľmi dôležité naučiť sa osloviť rovesníkov, bližšie sa s nimi zoznámiť a vedieť sa zahrať bez zbytočných hádok a konfliktov. Spočiatku, kým sú deti menšie, je vhodné do ich vzťahov s ostatnými deťmi zasahovať, aby sa naučili reagovať v niektorých situáciách. No neskôr by ste ich mali nechať, aby si konflikty riešili sami a prípadne sa o nich s dieťaťom neskôr porozprávať a usmerniť ho. Pokiaľ nemá dieťa problém zahrať sa aj s neznámymi, bude pre neho jednoduchšie zapadnúť aj v škôlkarskom kolektíve.

3. Učte sa byť jeden bez druhého

Odlúčenie je často náročnejšie pre mamu ako pre dieťa. Celý deň na drobca myslíte v práci, čo asi teraz robí, či neplače, ako sa cíti. On je pritom s najväčšou pravdepodobnosťou natoľko pohltený hrou, že si ani neuvedomuje, že tam nie ste s ním.

Aj vaše vzájomné odlúčenie je potrebné si postupne nacvičovať. Pokiaľ je dieťa zvyknuté na vašu prítomnosť 24 hodín denne, je to len na škodu. Nebojte sa nechať ho na chvíľu starým rodičom, tete, či dobrej rodinnej známe a povybavujte si, čo potrebujete. Dieťa sa naučí fungovať aj bez vás a po nástupe do škôlky mu to mnohé uľahčí.

4. Komunikujte s učiteľkami

Prváčikovia väčšinou nie sú schopní zreferovať, čo robili celý deň. Možno budete prekvapená, keď budete na otázku: „Čo si dnes robil?“ počúvať prvého polroka odpoveď: „Hral som sa, papal a spinkal.“ Nebojte sa preto opýtať pani učiteľky, aký mali v ten deň program, či nebol nejaký problém, skrátka čokoľvek, čo vás zaujíma. Čudovali by ste sa, ale aj banality ako obliekanie detí sú v rodinách natoľko rozdielne, že upozorniť učiteľku, aby vám dieťa príliš nebabušila, je pre ňu podstatná informácia. Svoje dieťa si poznáte najlepšie, nebojte sa preto upozorniť na jeho plusy aj mínusy, aby k nemu vedeli pani učiteľky aj primerane pristupovať.

5. Buďte dieťaťu oporou, no nepoľavte

Nie je nič horšie, ako keď sa prvý deň v škôlke v návale emócii pred dieťaťom rozplačete. Či chcete, alebo nie, budete to musieť ustáť. Vyplakať sa môžete aj po ceste do práce bez toho, aby vás pri tom drobec videl. Nebojte sa, že bude plakať celý deň. Zo skúseností učiteľov vieme, že ranné plače netrvajú zväčša dlhšie ako pár minút po tom, čo rodič zatvorí dvere na triede.

Byť neoblomný je tiež mimoriadne dôležité. Keď dieťa vycíti vaše váhanie, bude sa to snažiť využiť vo svoj prospech. Keď sa povie, že v škôlke bude spať, tak tam spať bude. Pokiaľ mu to na jeho naliehanie odpustíte, zbytočne si tým zavaríte a môžete sa pripraviť na plače aj nasledujúce dni. Aby ste sa vyhli týmto ranným scénam, skúste obmedziť svoj pobyt v škôlke na minimum, aby dieťa nedostalo priestor na vyjednávanie.

Nemusíte ho hodiť do vody

Pokiaľ vám to práca dovolí, môžete si na prvý týždeň či dva skúsiť vybaviť voľno, alebo voľnejšiu pracovnú dobu, aby ste mohli s drobcom absolvovať pozvoľný adaptačný proces. Prípadne sa dohodnite s partnerom či starými rodičmi, aby ste sa prestriedali.

Je len na vašej dohode so škôlkou, ako prebehne adaptácia. Niektorí rodičia sú nútení nechať deti v škôlke od prvého dňa od rána až do záverečnej. Škôlky ale umožňujú aj postupné predlžovanie pobytu dieťaťa v prvých dňoch až týždňoch podľa jeho potrieb.

Celý proces môže dieťaťu uľahčiť obľúbená hračka, ktorá mu bude pripomínať domov, súrodenec či kamarát, s ktorým sa ešte pred nástupom do škôlky poznali.

Začiatky možno budú ťažké, no skôr či neskôr ich spoločne prekonáte. A raz príde deň, keď vám drobec povie, že nechce ísť domov, lebo v škôlke sa mu páči. Držíme vám palce!

Foto: freepik.com

#vychova_vzdelanie