Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
bally
24. aug 2017
313 

Na čo myslieť pri výbere cumlíka

Stojíte pri regáli v obchode a naraz zisťujete, že typov cumlíkov je neskutočné množstvo. Nie je to len o tom vybrať si modrý s lodičkou pre chlapčeka alebo ružový s motýlikom pre dievčatko. Rôzne veľkosti, tvary, s retiazkami alebo bez nich, ... Ako sa v tom celom nestratiť?

Vraví sa, že najlepší cumeľ je žiadny cumeľ. Nie je však nič zlé na tom, keď sa ho rodičia rozhodnú svojmu drobčekovi zaobstarať. Niektoré bábätká majú viac vyvinutý sací reflex a bez cumlíka sa môžu poriadne vytrápiť. Ten ich totiž upokojuje a dokáže ich utíšiť aj vo chvíli, keď už sú rodičia v koncoch.

Vo všeobecnosti sa neodporúča podávať cumlík v prvých týždňoch po príchode bábätka na svet, aby nespôsobil problémy s dojčením. Zároveň by sa malo dieťatko od cumľa odnaučiť do svojich troch rokov. Väčšina škôlok navyše tento zlozvyk u škôlkárov netoleruje. Pýtate sa, ako to docieliť? Nenechajte drobca behať s cumľom od rána do večera. Cumlík je a mal by aj ostať akýmsi „upokojovadlom“. Dávajte ho preto dieťatku napríklad len pri zaspávaní, alebo keď je veľmi plačlivé. Cumeľ by nemal byť v žiadnom prípade náhradou vášho objatia a pohladenia.

Čo si všímať pri výbere cumlíka?

  • Bezpečnosť

Pri kúpe cumlíka v žiadnom prípade neexperimentujte. Ako mama isto viete, že všetky veci pre bábätká musia spĺňať prísne kritéria a normy a inak tomu nie je ani v prípade cumlíkov. Snažte sa preto vyvarovať neznámym značkám alebo kúpe lacných cumlíkov v pochybných obchodoch či na trhoviskách.

  • Veľkosť

Výrobcovia cumlíky označujú podľa veku dieťatka, pre ktoré sú určené. Tieto parametre aj riadne uvádzajú na obaloch a je mimoriadne dôležité sa nimi riadiť. Ak totiž kúpite dieťatku väčší cumlík, môže dôjsť k deformácií podnebia či zúbkov.

  • Materiál

V obchodoch nájdete cumlíky silikónové alebo latexové. Rozoznáte ich hneď na prvý pohľad. Kým silikónové sú priehľadné, latexové sú žltkasté. Pre ktorý materiál sa v tomto prípade rozhodnúť, je ťažké hodnotiť. Silikón je tvrdší, pevnejší a drží tvar. Ak má dieťatko zúbky, je väčšie riziko, že silikónový cumeľ prehryzne. Naopak latex je pružnejší a príjemnejší na dotyk. Jeho nevýhodou však je, že sa rýchlejšie opotrebováva. Možno by sa mal preto rozhodnúť radšej váš drobček, ktorému materiálu dá prednosť.

  • Tvar

Ani výrobcovia cumlíkov nezaspali dobu a prišli s rôznymi inováciami, ako sú napríklad cumlíky, ktoré imitujú tvar ženskej bradavky. Najčastejšie sa ale v obchodoch stretnete s týmito typmi cumľov:

  • Klasický – býva guľatý, symetrický zo všetkých strán, takže je úplne jedno, ako ho dieťatku vložíte do ústočiek

  • Ortodontický – špeciálne tvarovaný, ktorý je tenší ako klasický, má viac plochý tvar a môže byť zospodu zrezaný. Pri týchto asymetrických typoch cumľov je potrebné dbať na správne vkladanie do úst dieťatka.

Každému dieťatku vyhovuje iný tvar, no zubári sa prikláňajú skôr k používaniu ortodontických cumlíkov, ktoré znižujú riziko krivenia zúbkov a nepoškodzujú vývoj ústnej dutiny.

  • Vykrojenie a otvory

Umelohmotná časť cumlíka, na ktorej sú detské motívy, neslúži len na dizajn a uchopenie. Práve naopak, má ďaleko väčší význam. Treba dbať na to, aby bola táto časť dostatočne vykrojená v oblasti nošteka a nespôsobovala tak bábätku problémy s dýchaním. Keď je tvárička dieťatka maličká, určite nevyberajte cumlíky väčších rozmerov. Dôležité sú tiež otvory v plaste, ktoré zabraňujú tomu, aby sa cumlík drobčekovi lepil na pusinku.

  • So šnúrkou alebo bez nej

Niektoré cumlíky majú vpredu krúžok na uchytenie šnúrky. V tomto prípade je výber opäť na vás. Nejedna mamina má skúsenosti so strácaním cumlíkov na každom kroku. Chvíľu sa pozeráte inde a cumeľ je nenávratne preč. Vonku je preto praktické, mať cumlík na šnúrke upevnený o oblečenie dieťatka. Naopak na hranie vnútri či spanie vám postačí aj cumlík bez krúžku. Je ešte možno o čosi vhodnejší, pretože dieťatko sa nebude o tento krúžok zachytávať a cumlík si tak nechtiac vyťahovať z pusky.

Asi budete musieť vyskúšať viacero cumlíkov, kým nájdete ten pravý. A keď sa už k nemu dopracujete, nezabudnite si zaobstarať viac kusov pre prípad, že by ste ho stratili alebo poškodili.

Nezabúdajte na hygienu

O každý cumlík sa treba aj patrične starať. Hneď ako ho prinesiete z obchodu domov, je potrebné ho sterilizovať. Potom už stačí cumlík len umývať vodou a z času na čas ho prevariť. Cumlík je potrebné vymeniť po 1-2 mesiacoch intenzívneho používania, po chorobe alebo v prípade, že má akékoľvek poškodenia.

Foto: flickr.com

#vybava_starostlivost