Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
bally
23. sep 2017
881 

S pľúcnymi chlamýdiami si poradia jedine antibiotiká!

Kašeľ, teplota, únava, ... Na chvíľu sa preliečite a je to tu zase. Počas sychravých a chladných dní nie sú bežné infekcie ničím ojedinelým. Poviete si, že vás možno skolila chrípka, veď čoskoro už bude zúriť všade navôkol. Čo ak je ale všetko inak? Že by ste mali čo dočinenia s pľúcnymi chlamýdiami? Dá sa ich vôbec rozpoznať a ako s nimi skoncovať raz a navždy?

Chlamydia pneumoniae je baktéria, ktorá obľubuje celý dýchací trakt od nosných dierok až po pľúca. Keď sa nelieči, môže sa z pľúc pokojne vybrať aj do iných orgánov a vyústiť napríklad do srdcového infarktu. Nešetrí pritom deti ani dospelých. Tieto baktérie žijú vo vnútri bunky, čím sa dokážu úspešne schovať aj pred ich jedinými protivníkmi - antibiotikami.

Ďalšou zvláštnosťou je, že chlamýdie fungujú akoby v dvoch skupinkách. Kým jedny sa rýchlo množia a zvnútra ničia bunku, druhé spia a potom sa vymenia. Keď dokončia svoju prácu a bunku zlikvidujú, nájdu si ďalšiu a ďalšiu a ďalšiu.

Stačí jedno kýchnutie

Pýtate sa, kde by ste tak mohli prísť k pľúcnym chlamýdiam? Keďže patria k jedným z najrozšírenejších mikroorganizmov, tak prakticky kdekoľvek. Šíria sa rýchlo a len čo natrafia na človeka s oslabenou imunitou, dostávajú príležitosť na útok. Mestská hromadná doprava, obdchody, práca či škôlka, všade sú ako doma. Preniesť sa z človeka na človeka dokážu veľmi jednoducho. Keďže ide o kvapôčkovú infekciu, stačí jedno kýchnutie, zakašľanie alebo len vyprsknutá drobná slina pri rozprávaní vašim smerom a máte to zrátané. Takýto človek pritom vôbec nemusí vedieť, že má pľúcne chlamýdie a nevedomky ich vo svojom okolí šíri ďalej.

Ako odhaliť pľúcne chlamýdie?

Prísť na ne bude ťažký oriešok. Ako to už býva, mnohé ochorenia sa prejavujú veľmi podobne a iné to nebude ani v prípade pľúcnych chlamýdii. Príznaky môžu byť naozaj rôzne, od zvýšenej teploty, dlhotrvajúceho dusivého kašľa, zápalu hrtana a mandlí, chronickej nádchy či svrbenia v nose, dlhodobého a intenzívneho pocitu únavy až po bolesti hlavy, brucha či zubov.

Pokiaľ máte problém s opakovanými infekciami, teda len čo doberiete jedny antibiotiká a na chvíľu sa vám uľaví, začne to celé nanovo, mali by ste zvážiť aj túto možnosť.

Ak je vo vašom okolí niekto, komu práve zistili toto ochorenie, na nič nečakajte a požiadajte svojho lekára, aby vás vyšetril.

Potvrdia to krvné testy

Máte podozrenie na pľúcne chlamýdie? Je teda najvyšší čas informovať o tom svojho obvodného lekára. Ak vám dá za pravdu, sestrička vám v ambulancii odoberie krv, ktorú následne odošle na rozbor. Či sa jedná o infekciu touto baktériou, ukážu špecifické protilátky označené ako IgA, IgG a IgM. Má to ale háčik. Tieto protilátky sa objavia pozitívne najskôr v druhom týždni infekcie, čo znamená, že ak je vaše ochorenie ešte v začiatkoch, krvné testy ho neodhalia.

Presnejšie a tiež rýchlejšie sú výsledky z výterov z nosa a úst. Tie sa však spravidla nerobia, pretože sú drahšie, len málo laboratórií takéto testy vyhodnocuje a predpísať ich nemôže každý lekár.

Ako sa ich zbaviť?

Jedinou účinnou liečbou pľúcnych chlamýdií sú antibiotiká. A to nie hocijaké. Keďže chlamýdie žijú vo vnútri bunky a väčšina bežných antibiotík pôsobí na bunkovú stenu, antibiotiká sa k nim nedostanú. Poradiť si s nimi vedia tzv. makrolidové antibiotiká, ktoré dokážu preniknúť dovnútra bunky. Pomôžu vám samozrejme len za predpokladu, že ich riadne doužívate. Ako to už pri antibiotickej liečbe býva, pacienti ju často vysadia skôr, pretože sa začnú cítiť dobre. V tomto prípade je ale lepšie to nerobiť.

Podľa závažnosti infekcie môže liečba antibiotikami trvať 7 dní, no pokojne aj mesiac. Všetko závisí od výsledkov z krvi a treba počítať s tým, že ich bude nutné niekoľkokrát zopakovať počas liečby a aj po nej. Ak by ste liečbu ukončili skôr, infekcia by sa mohla vrátiť a všetko by začalo nanovo. Antibiotiká totiž v prvom rade zničia aktívne chlamýdie a keď sa k životu prebudí aj druhá, dovtedy spiaca skupina, zaútočia aj na ne. Je teda zrejmé, že liečba potrebuje svoj čas, aby dokázala zneškodniť všetkých protivníkov.

Mnohí pacienti sa musia opakovane pasovať s pľúcnymi chlamýdiami. A kto to raz zažil, vie, že je lepšie sa im oblúkom vyhnúť. Nenatrafiť na akúkoľvek nákazu je však nemožné a v tomto prípade neexistuje ani prevencia vo forme očkovania. Jedinou šancou v boji s pľúcnymi chlamýdiami tak zostáva silná imunita.

Foto: pixabay.com, flickr.com

#zdravie_choroby

    Odporúčame