Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
bally
2. aug 2017
4562 

Záhadná šiesta choroba - ako ju rozpoznať?

Z detských chorôb má hlavu v smútku nejedna mama. Najmä u detí, ktoré už navštevujú kolektívy, je to často začarovaný kruh a jednu chorobu strieda druhá. Toľko príznakov, diagnóz a kadejakých liekov, že sa v tom človek začína strácať. Bežné prechladnutia už máme po niekoľkých razoch v malíčku a zvyčajne poznáme osvedčené recepty, ktoré našim drobcom zaberú. Keď ale príde čosi nové, dokáže nás to poriadne vyviesť z miery. Jednou takou záhadou je aj šiesta choroba. Aj napriek tomu, že nejde o život ohrozujúce ochorenie, jeho prejavy dokážu vystrašiť nejedného rodiča.

Čo to vlastne je?

Šiesta choroba je vírusové ochorenie, pre ktoré sú typické najmä vysoké teploty a výsyp vyrážok. Najčastejšie sa s ňou stretávajú deti od 6 mesiacov do cca 2 až 3 rokov. Šiestou chorobou si dieťatko prejde len raz za život, keďže po jej prekonaní mu zostane už doživotná imunita.

Inkubačná doba, teda čas, za ktorý sa ochorenie u dieťatka prejaví, je zvyčajne 1 až 2 týždne. Preto ak sa u vás šiesta choroba potvrdí, informujte o tom známych, ktorí boli v tom čase s vami v kontakte. Ide totiž o nákazlivé ochorenie, ktoré sa prenáša kvapôčkovou cestou, teda kýchaním, kašľaním, pri rozprávaní či slinami.

Ako „šestku“ rozpoznať?

Šiesta choroba prichádza ako blesk z jasného neba, bez toho, aby ste na drobcovi spozorovali akékoľvek iné príznaky. Odrazu sa objaví vysoká teplota, ktorá sa môže vyšplhať aj nad 39 °C a zvyčajne trvá až 3 dni. Ako prišla, tak aj odznie, počítajte teda s tým, že po troch dňoch náhle klesne a vystrieda ju výsyp. Na tvári, končatinách, hrudníku a krku sa objavia ružovo-červené fliačiky. Keď tieto vyrážky zatlačíte, miesto zostane biele. Nemusíte mať obavy, výsyp nie je pre dieťatko bolestivý a nie je potrebné ho ani nijako špeciálne ošetrovať. Šiestu chorobu môže sprevádzať aj nádcha, mierny kašeľ, zväčšené lymfatické uzliny, mrzutosť, únava či nechuť do jedla.

Liečba doma alebo návšteva lekára?

Ochorenie trvá zvyčajne 6 až 7 dní, prvé 3 dni sprevádzajú horúčky, následný výsyp odznie tiež asi za 3 dni. Horúčky je potrebné zrážať pomocou liekov (paracetamolových alebo ibuprofenových), zábalov či sprchy. Dôležitý je tiež pokoj na lôžku, dostatok tekutín izbovej teploty a izolácia. Návšteva lekára pri takomto priebehu ochorenia nie je potrebná, i keď aspoň konzultácia v prípade, že sa vám čokoľvek nepozdáva, je určite na mieste.

Návštevu lekára by ste nemali zbytočne odkladať, ak:

  • je pacient mladší ako jeden rok
  • napriek liekom a zábalom sa vám nedarí udržať teplotu pod 38,5 °C
  • drobec odmieta piť, má suchý jazyk a neciká viac ako 6 hodín
  • sa objavia febrilné kŕče z teploty, v tomto prípade bezodkladne volajte RZP

Foto: flickr.com

#zdravie_choroby