Oplatí sa ešte vstúpiť do 2.piliera? V správach počujem nejaké zmeny v odvodoch. Lebo vraj sa do konca roka ešte dá. V druhom nie som, prepasla som to, keďže sa dalo iba do 35. V 3.pilieri som. Plus mam navyše sporenie na dôchodok.
mihal povedal, ze on bude radit ludom vstupit vzdy. dalsia vlada to moze zase zdvihnut. len ci nejaku lepsiu vladu slovaci este zvolia...
vstúpiť sa da do 40tky a vystupit sa neda zatial. to sa otvara mozno raz za 10 rokov nejake obdobie a vtedy sa da.
@majcinka212 po novom sa dá vstúpiť do 2.piliera do 40tky? Ok, tak mám cas, myslela som, že len do konca roka.
@chillibubble však toto... Lebo po týchto voľbách mi padla sánka 😕
Pred voľbami ste vyjadrili obavu, že keď sa Robert Fico stane znova premiérom, dôchodkové úspory v druhom pilieri budú ohrozené. Stále si to myslíte?
Áno. Napriek týmto varovaniam som asi kričal málo, neviem, ľudia poslali Smer a Hlas do vlády a dali im zelenú kartu, aby druhý pilier, keď chcú, úplne zrušili. Máme v ústave, že druhý a tretí pilier musia byť. Ale obávam sa toho, že sa veľmi rýchlo môže objaviť návrh na otvorenie druhého piliera. Posledné otvorenie druhého piliera, ktoré bolo v roku 2015, znamenalo, že z dôchodkových účtov odišlo do Sociálnej poisťovne 600 miliónov. To by mali na tri roky peniaze na navyšovanie trinástych dôchodkov. Jednoducho to prejedia. Čiže stačí im otvoriť druhý pilier a ja si myslím, že veľa našich občanov je takých zblbnutých, že si neuvedomujú, ako to celé funguje, a svoje peniaze dajú Ficovi a Tomášovi na tácke: tu máte, zoberte si, rozdajte ich dôchodcom na trináste dôchodky. Toto sa môže veľmi ľahko stať už o pár dní.
Druhá vec je, že môžu napríklad spraviť to, čo urobil Krajniak, ktorý spomalil nárast percent príspevkov do druhého piliera. Viete, pôvodne to bolo 9 percent, potom to za Fica v roku 2012 spadlo na 4 percentá a od roku 2016 sa to postupne o pol percenta zvyšovalo. Krajniak to sám zastavil. Veľmi som to vyčítal Matovičovi a Krajniakovi, ako to oni ako pravicová vláda mohli vôbec urobiť. Urobili to preto, aby mal Krajniak financie na rodičovské dôchodky. Tak Fico v tejto bohumilej tradícii môže pokračovať a môže pokojne povedať, viete, sú problémy v ekonomike, v rozpočte, ja vám príspevok zo súčasných 5,5 percenta znížim na 5 percent alebo na 4 percentá.
Čo by ste povedali mladým ľuďom, ktorí už pracujú a môžu vstúpiť do druhého piliera, ale obávajú sa politického rizika?
Ďalšia vec je vstup do druhého piliera. Zase vrátia tú ich filozofiu, že mladý človek nebude automaticky zaradený do druhého piliera, lebo takto je to teraz. A tam máte 50- až 60-tisíc nových sporiteľov ročne a zase to bude len 5- alebo 6-tisíc a Sociálna poisťovňa na tom zarobí, ale mladí ľudia, bohužiaľ, na tom prerobia.
Vždy budem mladým ľuďom odporúčať, aby do druhého piliera vstupovali. Budem držať palce tomu, aby príspevok do druhého piliera bol čo najvyšší, aby zmysluplne existovali indexové fondy a aby ľudia v nich boli čo najdlhšie. A ešte je tu otázka poplatkov. Krajniak ich nastavil tak, že DSS majú vo výsledku viac, ako mali predtým. To tvrdím.
teraz už určite nie, treba začať šetriť do tretieho, na ten nemá štát dosah