Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
cesta1
23. jan 2017
77 

Prečo sa všetky deti neučia výborne?

Gaussova krivka, využívaná v psychológii hovorí, že zhruba 16 % ľudí má IQ nižšie a podpriemerné, 16% ľudí má IQ vysoko nadpriemerné a medzi tým je pásmo populačnej normy. Čiže väčšie percento ľudí a tým aj detí je priemerných.

Je dobré uvedomiť si tento princíp aj vo výchove detí.
Neznamená to však, že treba rezignovať na priemernosť dieťaťa.

Akceptovaním priemernosti dieťaťa v určitých oblastiach a vytvorením zdravých podmienok bez stresu, bez neprimeraných nárokov a nadmernej záťaže vytvárate dobrý odrazový mostík k jeho úspechu možno v inej oblasti, v ktorej bude nadaný, talentovaný a potom sebaistý a sebavedomý.

Ak si ale myslíte, že vaše dieťa je priam geniálne a pritom je skôr priemerné - nastavíte mu vysokú latku, dieťa bude zažívať neúspechy, začne o sebe pochybovať a bude zlyhávať.

Každý človek a každé dieťa je jedinečné.
Iné výsledky bude dosahovať dieťa s IQ 90 a iné s IQ 140. 
Každé z nich však môže mať iný talent, iné nadanie na niečo originálne.

Je dobré nezaujato zhodnotiť aj iné schopnosti dieťaťa – má nadpriemerný talent na jazyky, je technicky nadaný, je počítačoví expert, má umelecké nadanie, je nadpriemerný talent na hokej alebo iný šport, má hudobné nadanie nadpriemerné voči ostatným deťom ...

Hľadajte! 
 Vytvárajte priestor pre rôzne aktivity a záujmy dieťaťa.
Rešpektovanie priemernosti dieťaťa vám umožní dávať energiu a čas jeho jedinečným schopnostiam a talentu.

Nestrácajte svoj čas a energiu, ale aj čas a energiu svojich detí, dosahovaním čistých jednotiek.

http://vychovavkocke.sk/videa/

    dakujem, krasne a pravdive članky!
    ak sa mozem spytat: co v pripade že moje dieta veeeelmi bavi futbal, ma v nom vysoke zalubenie a velke plany do buducna...avsak nie je az tak pohybovo zdatny ☹ ja ho podporujem, snazi sa a dufam ze pevnou volou si to oddrie, ale uz prichadzame do veku kedy sa niektori spolufutbalisti smeju- chvalabohu si z tohi zatial nic nerobi , to len ja- mama- smutim

    23. jan 2017

    @katkamario tak ako píšeš pevná vôľa a veľa trénovať. Predpokladám, že je aj v nejakom klube, treba sa porozprávať s trénerom, čo odporúča na zlepšenie pohybovej zdatnosti.

    23. jan 2017

Odporúčame