cicamica1980
25. jún 2019
665 

Znížená funkcia štítnej žľazy – hypo symptómy napriek liečbe?

Únava, nízky tlak, priberanie, neschopnosť schudnúť, studené končatiny, vypadávanie vlasov, nízka bazálna teplota, bolesti hlavy, málo energie, depresia, napätie, nervozita, panické ataky…

Máte ich napriek tomu, že beriete Euthyrox/L-tyroxin/Tirosint a Váš lekár tvrdí, že parametre štítnej žľazy sú v norme. Lenže v norme nestačí, musia byť optimálne.

Hashimoto /alebo autoimunitná tyreoditída/ je predovšetkým autoimunitné ochorenie, ktorého dôsledkom je útok vlastného imunitného systému na štítnu žľazu. Protilátky napádajú tkanivo štítnej žľazy a objem štítnej žľazy klesá. Keď klesne natoľko, že nedokáže vytvárať dostatok hormónov, človek sa dostane do hypofunkcie t.j. má zníženú činnosť štítnej žľazy a s tým spojené vyššie spomínané symptómy.

Podľa štatistík trpí ochorením približne 1% žien vo veku nad 30 rokov, prevalencia u mužov je 10x nižšia.

Klasická medicína rieši toto ochorenie iba sledovaním, t.j. čaká sa, kým sa objem štítnej žľazy nezmenší natoľko, že už nedokáže vytvoriť dostatok hormónov a potom je nasadená substitučná lieča levotyroxínom = T4, čo je syntetický hormón štítnej žľazy /euthyrox, L-tyroxin, Tirosint…/. Predpokladá sa, že dostatok T4 sa premení na T3 /trijódtyronín/, čo je aktívny hormón štítnej žľazy a je potrebný pre každú bunku tela.

V zahraničí sú v liečbe Hashimota pred nami a fungujú tam okrem klasických aj tzv. funkční /celostní lekári. Tí liečia Hashimota na dvoch úrovniach:

  • Je potrebné zastaviť tvorbu protilátok t.j. dostať ich do normy, aby sa znížilo riziko rozvoja ďalšieho autoimunitného ochorenia (lupus, cukrovka 1. typu, vitilogo, psoriáza, je ich okolo 100). To sa robí stravou, detoxom od ťažkých kovov, LDN a ďalšími opatreniami.
  • Je potrebné nastaviť substitučnú liečbu hormónmi tak, aby fT3 a fT4 boli OPTIMÁLNE – nestačí aby boli v norme /v referenčnom rozsahu/. Pri tomto je potrebné skontrolovať aj zdravie nadobličiek, vitamíny a minerály. Podľa zahraničných skúseností sú hormóny štínej žľazy optimálne, keď fT4 je v strede referenčného rozpätia a ft3 v hornej štvrtine referenčného rozpätia.

Prírodná liečba ochorenia – NDT

Veľmi málo Hashimoto pacientov je bez hypo symptómov na monoliečbe levothyroxínom – T4, nakoľko im nefunguje dobre konverzia z T4 na T3. Vtedy je možné doplniť liečbu syntetickým hormónom T3. Niektorí pacienti však pri syntetických hormónoch majú nežiadúce účinky a vtedy je na mieste nasadiť liečbu NDT – natural dessicated thyroid = sušená štítna žľaza zo zvierat /prasiat alebo kráv/, ktorá v prírodnej forme obsahuje hormóny tak ako ľudské telo, teda T4, T3, T2, T1 a kalcitocín.

Prieskumy medzi pacientami ukazujú, že pacienti sa cítia lepšie na liečbe T3+T4 alebo na NDT, ako na monoliečbe T4. /zdroj: https://www.thyroid.org/patient-thyroid-information/ct-for-patients/april-2018/vol-11-issue-4-p-4-6/

A teraz môj osobný príbeh:

Som mama 2 detí v strednom veku.

Autoimunitné prejavy mi začali v r. 2006 v mojich 26 rokoch, keď mi diagnostikovali peľové alergie /odmala mám alergiu na kyselinu acetylsalicylovú – acylpirín/.

Nasadili mi antihistaminiká a kľudne som si nažívala ďalej až do prvého tehotenstva v r. 2012, kde mi na preventívnom skríningu v krvi vyskočili protilátky proti tyreoidálnej peroxidáze – anti TPO.

Hormóny štítnej žľazy s TSH boli v norme (teraz už viem, že zďaleka neboli optimálne), tak som fungovala obstojne bez liečby do druhého tehotenstva v r. 2015 /spätne si uvedomujem dlhšiu potrebu spánku, studené končatiny, zimomrivosť, nízky tlak/.

Počas druhého tehotenstva mi bol predpísaný Euthyrox, a do r. 2017 som fungovala viac menej v pohode. O ochorení som nevedela v zásade nič, len že treba brať lieky a to je všetko. Nikto mi neodporučil žiadne opatrenia na pokles protilátok, objem štítnej žľazy postupne klesal.

Koncom roka 2016 a začiatkom roka 2017 mi nabehli ďalšie zdravotné ťažkosti: chudnutie, prerušovaný spánok, skoré vstávanie, zle sa mi zaspávalo, búšenie srdca, bolesti hlavy, napätie, nervozita, únava, málo energie, padanie vlasov. Na niekoľko mesiacov som potrebovala pomoc v domácnosti. V r. 2017 som sa dostala k informáciám o tom, ako liečia toto ochorenie v zahraničí a začala som si študovať aj zahraničnú literatúru.

Nasadila som si LDN /low dose naltrexone, takmer okamžite som cítila zlepšenie nervozity a napätia.

V máji 2018 som si našla lekárku v Rakúsku, ktorá predpisuje NDT. Zistila mi estrogénovú dominanciu, nedostatok vit. D a železa. V lete 2018 mi nasadila vit. D, železo a bioidentický progesterón. Od polovice septembra 2018 som nasadila NDT a následne hydrocortison na nadobličky a ako zázrakom, všetkých hypo príznakov som sa zbavila. Konečne vládzem robiť všetko ako pred niekoľkými rokmi.

Na Facebooku v skupine HashimotoSkCz som robila prieskum, kde som požiadala ľudí, čo berú Euthyrox, L-Tyroxin, odpovedať na otázku, či sú bez symptómov zníženej funkcie štítnej žľazy.

Odpovedalo 80 ľudí a ani jeden nie je bez symptómov. Takže všetci títo ľudia majú nedostatočnú liečbu. Ale nemuseli by, ak by na Slovensku boli dostupné iné možnosti liečby.

Kde je NDT a T3 dostupné?

V USA už niekoľko desaťročí.

V niektorých krajinách západnej Európy /Nemecko, Rakúsko, Írsko…/.

V Škótsku bolo používanie NDT schválené v r. 2017 v parlamente /https://www.scottishparliament.tv/meeting/members-business-elaine-smith-msp-thyroid-patients-deserve-fair-treatment-november-22-2017/

A čo Slovensko? Viete pomôcť?

HashimotoSkCz@gmail.com

Ak potrebujete informácie, aby ste si pomohli sebe, tak skupina na Facebooku: HashimotoSkCz: https://www.facebook.com/groups/HashimotoSkCz/

25. jún 2019

Ach dakujem za clanok, uplne akokeby som citala o sebe - problemy s cyklami a nemoznost otehotneniet, vela spim, pelove alergie, ekzem, nizky tlak, busenie srdca, nedostatok vitaminu D a zeleza... a ziadny lekar mi nevie pomoct... citim sa ako hypochonder

25. jún 2019

môžem poprosit to meno lekárky v rakusku

25. jún 2019

Ja som na tom uplne rovnako. Liecim sa od roku 2010, symptomy pretrvavaju a doktorka sa drzi tabuliek a vsetko je v poriadku. Darmo sa dozadujem niecoho dalsieho.

25. jún 2019

@louise sk lekári sa nevyzná ju, môžeš si pomôcť aj sama alebo ísť do rakúska. Info na fb v skupine HashimotoSkCz

25. jún 2019

Ja som tiez "liecena" na autoimunitnu hypotyreo takmer 20 rokov, ale lieky mi stale nevedia nastavit...zakazdym ina davka, uz som na 175 euthyrox a stale nie optimalna davka...o symptomoch ani nehovorim. 16-dcera ma takmer vsetky symptomy, v Nitre donedavna nebol endokrinolog pre deti....

25. jún 2019

@martinamihi na fb v oznameniach a albumoch sú informácie, ako sa to dá liecit a zit bez hypo priznakov

25. jún 2019

a prečo je taký problém dat sem meno tej lekárky alebo info ?

25. jún 2019

@sara07 verena Hannreich, logni sa na fb do skupiny HashimotoSkCz - môžeš tam už ísť s krvným testami a ušetrí, v rakúsku ako samoplatca je to oveľa drahšie

3. júl 2019

@sara07 není problém, verena Hannreich, pa

3. júl 2019

Začni písať komentár...

Odošli