Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
de_zi
5. sep 2021
860 

Zubné pasty: z čoho sa skladajú a podľa čoho si vybrať?

Pri čistení zubov je najpodstatnejšia zubná kefka a správna technika čistenia. So správnou zubnou pastou ste na dobrej ceste k perfektnej ústnej hygiene. Podľa čoho si však vybrať a ako sa orientovať v zložení zubných pást? To som zhrnula v nasledujúcom článku.

Čo vlastne obsahuje zubná pasta?

Laurylsulfát sodný (SLS)
Táto zložka zabezpečuje penivosť pasty, a hoci nie je k umytiu potrebná, navodzuje pocit väčšej čistoty zubov.

Príchute
Jedná sa o prírodné oleje, extrakty a príchute ako škorica, aníz a mäta. Môžu to byť aj syntetické látky – aspartám.

Farbivá
Umelé farbivá môžu spôsobiť podráždenie, a preto je lepšie sa im vyhnúť.

Fluorid
Posilňuje zubnú sklovinu a chráni zuby pred povlakom, baktériami a cukrom.

Alkohol
Vysušuje ústa a môže prispieť k opakovaným zápalom ďasien. Hľadajte radšej pasty bez alkoholu.

Triclosan
Sporná látka, o ktorej niektorí vedci tvrdia, že môže spôsobovať rakovinu.

Abrazíva
Používajú sa na odstránenie škvŕn zo zubov a pomôžu najmä, ak zvyknete často piť kávu, čaj, červené víno alebo farebné limonády. Jedná sa o oxid kremičitý, jedlú sódu, uhličitan vápenatý, fosforečnan vápenatý a oxid hlinitý. Abrazíva sú však pre zuby mimoriadne drsné, voľte preto radšej pastu s nízkou koncentráciou týchto látok.

Zvlhčovadlá
Udržuje pastu v želanej konzistencii. Ide najmä o glycerín, sorbitol a vodu. Xylitol navyše pomáha proti vzniku zubného kazu.

Konzervanty
Sú potrebné jednoducho preto, aby sa pasta nepokazila. Najbežnejšie sú: benzoan sodný, metylparabén alebo etylparabén.

A ktorým látkam sa radšej vyhnúť?

Oxid titaničitý (TiO2)
Zaručuje žiarivú belosť pasty. Niektoré štúdie potvrdzujú jeho bezpečnosť pri lokálnom použití, zatiaľ však nikto nevykonal test, ktorý by určil, či neprichádza k jeho absorpcii cez sliznicu.

Parabény
Používajú sa ako konzervanty. V malom množstve sa považujú za bezpečné, môžu sa však nahromadiť v ľudskom tele, čo môže zvyšovať riziko rakoviny prsníka.

Propylénglykol
Vedecké poznatky ho klasifikujú ako všeobecne bezpečný, je však známe, že môže dráždiť pokožku, oči, pľúca a sliznice. Vedci odporúčajú obmedzený príjem najmä u detí.

Sacharín
V prípade potkanov bol vyhodnotený ako karcinogénny a u niektorých ľudí spôsoboval kašeľ, nevoľnosť, zvracanie a hnačku. Ako karcinogén u ľudí sa nepreukázal, no ak máte možnosť, voľte radšej pastu bez tejto látky.

Aspartám
Toto známe umelé sladidlo sa používa ako aromatické činidlo. Pri jeho požití sa jedna z chemikálií v zlúčenine rozloží na metanol, čiže alkohol. Telo ho však nevie v tejto podobe správne stráviť. Následne tak prechádza krvou a môže sa premeniť na škodlivý formaldehyd. V prípade, že sa táto látka v tele nahromadí, môže spôsobiť poškodenie hlavy, závraty, slabosť, stratu pamäti a gastrointestinálne ťažkosti.

Karagén
Extrahuje sa z červených morských rias a používa sa ako zahusťovadlo. Pri testovaní na zvieratách u nich vyvolal črevné problémy. Mnoho ľudí nahlásilo podobné črevné ťažkosti spôsobené touto látkou.

Dietanolamín (DEA)
Je to penotvorné činidlo, ktoré sa v niektorých výrobkoch používa na úpravu pH. Je to však hormonálny disruptor, ktorý v spojení s určitými látkami môže reagovať karcinogénne.
zdroj

Na čo si dať pozor pri výbere zubnej pasty?

RDA je tzv. index abrazivity zubných pást. Vyššie číslo = väčšia abrazivita a riziko poškodenia zubnej skloviny.

0 – 40veľmi nízka abrazivita
40 – 70nízka abrazivita
70 – 100stredná abrazivita
100 +vysoká abrazivita

Vyberať môžeme z rôznych kategórií:

Bieliaca pasta

Je jasné, že asi žiadna bieliaca pasta nerobí zázraky. No ak chcete napomôcť zubom udržať si svetlejší odtieň a odstrániť povrchové škvrny, voľte práve takýto druh pasty. Majú vyššie čistiace schopnosti a spravidla vyššie RDA.
Konkrétne táto pasta je moja topka. Aj napriek vyššej cene ju doma používame pravidelne. Má úžasnú chuť, a aj keď veta „zanecháva výnimočný pocit čistoty“ znie ako klišé, u tejto pasty to naozaj platí.

Opalescence Cool Mint

Pasta na citlivé zuby

Citlivosť zubov je pomerne častý problém. Môže nastávať po opotrebovaní zubnej skloviny alebo ústupe ďasien. Obnažená vnútorná strana zuba, tzv. dentín, ktorý sa nachádza pod ďasnami a zubnou sklovinou vtedy citlivo reaguje na vonkajší podnet. Ak trpíte takouto citlivosťou, je pre vás vhodná mäkká kefka a pasta na zmiernenie citlivosti. Takéto pasty majú nízke RDA.

Elmex Sensitive

Proti krvácaniu ďasien

Máte problém s krvácajúcimi ďasnami? Ak áno, nemali by ste ho dlhodobo riešiť pastou proti krvácaniu ďasien. Tá sťahujú cievy v ďasnách a výsledkom sú potom nedokrvené ďasná, pretože stiahnuté cievy krvácajú menej .Bakteriálny zápal, ktorý je za problémom krvácajúcich ďasien sa tým nevyrieši. Zápal pretrváva a prechádza do parodontitídy, ústupu ďasien či kývania zubov. Pastu použite len ako prvú pomoc pri liečení a určite sa poraďte s vaším zubárom.

Meridol Gum Proteciton


Antibakteriálna a protizápalová gélová pasta Meridol podporuje regeneráciu zapálených ďasien a zvyšuje ich odolnosť proti zápalom. Meridol je vhodné používať už pri prvých príznakoch ochorenia ďasien – pri ich začervenaní, opuchoch, bolesti alebo krvácaní.

Prírodná pasta

Ak ste fanúšik prírodnej kozmetiky, môžete siahnuť po paste, ktorá čistí zuby pomocou prírodných zložiek. Sú šetrné k zubom a ďasnám a väčšinou sú vhodné aj pre deti.

Ecodenta EXTRA Black whitening


Čierna farba pasty je kľúčom k vašim bielym zubom. Práve tento nekonvenčný prípravok totiž dokáže vyčariť vysnívaný žiarivý úsmev. Účinok pasty sa ukrýva v čiernom uhlí a výťažku zo zeleného čaju. Môže ju používať každý, kto sa nebojí vyskúšať inovatívne a nekonvenčné metódy. Pasta zaistí maximálne biely chrup, dlhodobo svieži dych a celkové zdravie ústnej dutiny. Výrobca Ecodenta sa vo svojich produktoch zameriava na prepojenie modernej vedy s prírodou. Výsledkom tohto úsilia sú výrobky ohľaduplné voči prírode i ľudskému organizmu.

Ak sa nebojíte skúšať nové veci a neodradí vás čierna farba tejto pasty, máte možnosť využiť mimoriadny účinok čierneho uhlia v kombinácii s výťažkom zo zeleného čaju.
Pasta dokáže vyčariť vysnívaný biely úsmev a navyše sa postarať aj o svieži dych a celkové zdravie ústnej dutiny.
Produkty Ecodenta kladú dôraz na prepojenie modernej vedy a prírody. Materiály, z ktorých sú vyrobené, získava spôsobom šetrným voči prírode. Jednotlivé zložky výrobkov spoločnosť vyberá tak, aby boli nanajvýš ohľaduplné voči svojim používateľom.
Výťažok TeavigoTM zo zeleného čaju napomáha k celkovému zdraviu ústnej dutiny. Táto aktívna zložka ničí baktérie, ktoré sú zodpovedné za tvorbu zubného kazu.

Zubná pasta kompatibilná s homeopatikami

Pri užívaní homeopatík je vhodné používať "homeopatickú" pastu bez mentolu.

Parodontax Herbal Fresh

Pasta bez fluóru

Fluoridy sú najbežnejšou zložkou v zubných pastách, no existujú aj varianty bez fluóru pre osoby alergické na fluór. Táto pasta podporuje samočistiacu schopnosť ústnej dutiny zvýšenou tvorbou slín a predchádza tak zubnému kazu neutralizáciou škodlivých kyselín.

Weleda Soľná zubná pasta


Nepenivá zubná pasta má vďaka obsahu mäkkých kryštálikov morskej soli vysoký čistiaci účinok. Pasta podporuje samočistiacu schopnosť ústnej dutiny zvýšenou tvorbou slín a predchádza zubnému kazu neutralizáciou škodlivých kyselín. Dlhodobá neutralizácia kyslého pH ústnej dutiny chráni pred tvorbou zubného kameňa. Výťažky z koreňa kramerie trojmužnej, myrhy, gaštanu a plodov trnky spevňujú tkanivo ďasien a ciev ústnej dutiny. Soľná zubná pasta má charakteristickú, výrazne sviežu a ľahko slanú chuť. Pocit sviežosti pretrváva dlho po použití.

Pasta pre tehotné a dojčiace ženy

Ak hľadáte špeciálne pastu vhodnú pre tehotné a dojčiace mamy, nájdete ju u slovenskej značky Biela perla. Obsahuje až 98 % prírodných látok a RDA 97 ju radí do skupiny stredne abrazívnych. Je špeciálna tým, že obsahuje 100 % BIO panenský kokosový olej, pantenol, ružový íl a japonskú kaméliu, ktoré pomáhajú regenerovať ďasná a zároveň chránia zuby pred zubným kazom.

Biela perla Zubná pasta pre tehotné a dojčiace mamy

Detská pasta

Pasty pre deti do troch rokov obsahujú minimum alebo žiadne fluoridy. Množstvo je uvedené na obale. Sú šetrné k ďasnám, nepália a majú príjemnú príchuť.

Weleda detský zubný gél


Deťom tento zubný gél naozaj chutí a vďaka tomu ich ľahšie naučíte návyky správnej ústnej hygieny. Zloženie bez fluoridu je pre prvé zúbky ideálne.
Doprajte prvým zúbkom vašich detí čisto prírodnú starostlivosť. Detský zubný gél sa o zuby postará počas celého obdobia ich rastu a zaistí im prirodzenú ochranu proti tvorbe zubných kazov. Zatiaľ čo sa o zdravé ďasná stará extrakt z organického nechtíka, oxid kremičitý zaisťuje dôkladné čistenie. Vďaka sviežej chuti feniklu a mäty piepornej sa čistenie zubov stane pre vaše deti obľúbeným rituálom. Gél neobsahuje fluorid ani žiadne zložky, ktoré by pri prehltnutí mohli vyvolať ťažkosti. Len to najlepšie z prírody, čo si malé zúbky zaslúžia.

Pre väčšie deti, od 4 do 6 rokov, ktorých zúbky už môžu potrebovať väčšiu ochranu, sú vhodné pasty s o niečo vyšším obsahom fluoridov. Taktiež majú príjemnú príchuť.

Elmex kids


Táto detská pasta s obsahom aminfluoridu sa dôkladne postará o chrup vášho dieťaťa už od útleho veku. Jej unikátne zloženie ponúka trojitý ochranný účinok. Na zubnej sklovine vytvára ochrannú vrstvu fluoridu vápenatého a preukázateľne posilňuje zuby, aby nedošlo k neželanej strate minerálov súvisiacej s prípadným zubným kazom. V neposlednom rade pasta pomáha pri obnove minerálov rozpustených v dôsledku zubného kazu (tzv. remineralizácia).

TIP na darček

Premýšľate nad darčekom pre blízkeho? Táto praktická drobnosť by mohla potešiť.
Sada obsahuje 7 zubných pást v dizajnovom balení so zaujímavými príchuťami. Nájdete tu napríklad jazmín, zázvor alebo škoricu.

Marvis darčeková sada zubných pást


Luxusná darčeková sada zubných pást MARVIS, ktorá spája tú najvyššiu kvalitu a punc jedinečnosti. Urobte svojim blízkym z čistenia zubov zážitok pre všetky zmysly.
Zubné pasty MARVIS, to je revolúcia v poňatí zubnej pasty, ktorá prichádza priamo z Talianska. Prináša pestrú modernú ponuku chutí a špičkových vlastností, ktoré sú skĺbené s tradičnými postupmi výroby a nekompromisnou kvalitou použitých ingrediencií. Výsledkom sú zubné pasty s úplne prirodzenou chuťou a arómou, ktoré súčasne spĺňajú najnáročnejšie štandardy pre ústnu hygienu. Neoddeliteľnou súčasťou zubných pást Marvis je ich obal, ktorý je dnes už legendou.

Aj keď je na výber skutočne veľké množstvo zubných pást, ja väčšinou používam dookola tú istú. Máte to tak aj vy, alebo kupujete rôzne pasty? Odporučte mi nejakú pre vás top, rada vyskúšam.

Podla toho, ze je zlozena z prirod zloziek a neobsahuje fluor

10. sep 2021

Ja si už minimálne 25 rokov umývam zuby iba Colgate total, mam 45 rokov, nejaké zuby mi už chýbajú, nie je ich veľa, na poslednej prevencii, minulý týzdeň, som mala vsetky zuby ok. Celkovo mám dobré zuby, možno to bude aj genetikou, neviem

11. sep 2021

Prosím vás, vysvetli mi niekto, ako bolo myslené to,že je parodontax kompatibilný s homeopatikami a že je to homeopaticka pasta? Čo myslí autor pod pojmom homeopatický? Nemyslim si, že by pri výrobe pasty parodontax používali cukor a riedenie..

11. sep 2021
de_zi
autor

@szilvi314 Bolo to myslené tak, že neobsahuje mentol, ktorý sa pri užívaní homeopatík podľa niektorých zdrojov neodporúča. Už je teda na každom, či chce "mať istotu" a kúpi si pastu s označením "homeopatická" = vhodná pri užívaní homeopatík. 🙂

11. sep 2021

Začni písať komentár...

Odošli