Detské postieľky: Akú postieľku kúpiť (pre novorodenca či batoľa)?
Dnes sa pozrieme na ďalšiu položku z „povinnej“ výbavičky. Reč je o postieľkach. Označila som postieľku ako povinnú v úvodzovkách, pretože povinná je len do momentu, kedy zistíte, že v nej vaše dieťa nechce spať, respektíve sa vám ho nechce v noci desaťkrát vyberať a vkladať naspäť. 😊
To bol aj náš prípad. Využili sme ju len prvé mesiace, keďže som malú chcela mať na monitore dychu, keď som nebola pri nej. Bola som rada, že sme vybrali lacnejšiu.
zdroj: www.rawpixel.com
Postieľky som rozdelila do kategórií. Niektoré by, samozrejme, zapasovali do viacerých naraz. Napríklad postieľka so sťahovacou bočnicou môže byť na kolieskach a s možnosťou vybrať niektoré priečky. Snažila som sa však pri každej kategórii zvoliť odlišný vzhľad, keďže každý máme iný vkus. Okrem typov teda získate aj prehľad, z akých dizajnov môžete voliť. 😊
Odsávačky na mlieko: Elektrická alebo ručná?
Odsávačka materského mlieka je položka, ktorá nie je nevyhnutná v pripravovanej výbavičke. Určite je však dobré mať prehľad o tom, aké trh ponúka a ktorá by mohla byť pre vás tá najlepšia.
Ja som s týmto rozhodnutím dlho otáľala, až som nakoniec narýchlo po príchode z pôrodnice hľadala takú, ktorá by mi vyhovovala a zároveň nebola príliš drahá. Prešla som si niekoľko diskusií a aj u odsávačiek na mlieko platí, že každému môže sadnúť iná. Ak si tiež neviete rady, verím, že tento článok vám pomôže aspoň trocha sa zorientovať. Ak už nejakú doma máte, môžete pridať recenziu. Takto.
zdroj: www.milkbarbreastpumps.com.au
Tento pomocník sa vám hodí na:
Manuálne odsávačky mlieka sú vhodné vtedy, ak nebudete odsávať príliš často. Vo všeobecnosti je práca s nimi náročnejšia a menej šetrná, (nemusí to byť však pravidlo) keďže je potrebné ručné ovládanie – stláčanie. Ich výhodou je nulová hlučnosť, nízka cena a váha, skladnosť. Delia sa podľa mechanizmu odsávania na pákové, piestové a balónikové.
Elektrické odsávačky mlieka sú pohodlnejšie a rýchlejšie. Využijete ich najmä pri častejšom odsávaní. Ak odsávate denne, obzvlášť vhodné sú odsávačky s ktorými odsávate súčasne z oboch prsníkov. Cena je adekvátne vyššia.
Monitory dychu pre bábätká: Ktoré sú najlepšie?
Ak by som si mala vybrať najdôležitejšiu položku do výbavičky, bol by to práve monitor dychu. Občas tu na fóre zahliadnem otázku: Musím mať monitor dychu?/Je monitor dychu dôležitý? Veľká väčšina z nás sa zhodne – áno.
unsplash.com | Ömürden Cengiz
Je to vlastne veľmi citlivý detektor pohybu, ktorý sníma dych bábätka. Pomáha tak predísť hádam najväčšiemu strašiaku rodičov – SIDS (syndróm náhleho úmrtia). Ak by sa dych bábätka zastavil na dlhšie ako 20 sekúnd, monitor upozorní rodičov hlasným alarmom.
Tieto monitory sa dávajú už v každej pôrodnici, je teda dôležitý od prvých dní bábätka a odporúča sa používať do jedného roka. Riziko SIDS je najväčšie do veku 6 mesiacov a častejšie sa tiež vyskytuje u predčasne narodených, či chorých detí.
Monitor môžete kúpiť aj z druhej ruky cez bazoš, či iný bazár (prípadne podarovaný od rodiny/kamarátov), no v tom prípade je nutné prístroj nakalibrovať alebo dať skontrolovať funkčnosť, ak bol používaný dlhšie ako dva roky.
Ak bol používaný len chvíľu, je na vás, či to „risknete“ a budete veriť predávajúcemu ohľadom doby používania, a že s ním bolo dobre zaobchádzané. Monitory sa taktiež dajú za poplatok zapožičať z pôrodnice alebo v sieti lekární Dr. Max s podporou nadácie Križovatka. Zoznam výpožičných miest nájdete TU.
Vonné sviečky, ktoré prevoňajú váš domov
Sú veci, ktoré sa nám tak nejako neodmysliteľne spájajú s niektorým ročným obdobím. Jeseň pre mňa znamená úľavu od letných horúčav, prírodu sfarbenú do typických teplých odtieňov, večery strávené v deke pri čajíku. V prítmí poskakuje plamienok sviečky. A nielen tak hocijakej! 😊
unsplash.com | Rebecca Peterson-Hall
Dnes vám predstavím štyri slovenské značky sviečok, ktoré som mala možnosť otestovať a ktoré mi budú robiť spoločnosť túto jeseň. Na záver pridávam zopár tipov k správnej starostlivosti o sviečky.
Láskou k bylinkám ich inšpirovala stará mama, ktorá ich ako malé deti brávala často do prírody, kde sa naučili, ako sa tieto bylinky zbierajú a ďalej spracúvajú. Nápad vytvoriť vlastnú značku prišiel až neskôr, keď si z dovolenky v Chorvátsku priniesli ručne vyrobené mydlo. Myšlienka preniesť kúsok krásy a vône prírody, či liečivej sily bylín do kozmetických výrobkov ich natoľko očarila, že si ich sami začali vyrábať.
Dnes už je zbierka byliniek naozaj rozmanitá a pri ich pestovaní nepoužívajú pesticídy ani chemické hnojivá. Ostatné si buď nazbierajú v lesoch, či kúpia u domácich dodávateľov. V ďalších ingredienciách ako organické oleje, maslá a rastlinné vosky nenájdete ropné deriváty, silikóny, syntetické farbivá a vône, ani neprípustné konzervačné látky či palmový olej.
Najkrajšie knihy pre deti od 3 rokov
Úplne prvá vec, ktorú som kúpila mojej dcérke bola knižka. Asi tak tri roky predtým, než sa narodila. 😄 Sama som milovníčka kníh a tak som sa už nemohla dočkať, kým začnem nakupovať tie detské. Teraz má síce len necelé štyri mesiace, no naša zbierka sa o niečo rozšírila. Ja čítam, a dcérka si obzerá nádherné farebné ilustrácie, tíško počúva môj hlas.
unsplash.com | Annie Spratt
V tomto článku vám ukážem 4 (+3) knihy z edície Stonožka, ktoré si s malinkou večer čítame a prezeráme. Prikladám tiež vlastné fotografie, aby ste mohli nahliadnuť do ich vnútra a zhodnotiť, že naozaj stoja za to.
Stonožka je knižná edícia pre deti od 0 do 12 rokov. Vyjadruje tematickú a žánrovú pestrosť literatúry. Ponúka beletriu, poéziu aj populárno-náučnú literatúru našich aj zahraničných autorov. Najmenších potešia leporelá a riekanky, deti v predškolskom veku básničky, rozprávky, maľovanky, pracovné zošity, malých školákov čítanie s porozumením a staršie deti rôzne prozaické príbehy, povesti a prvé encyklopédie.
***
Tento príbeh o dobrodružnej ceste dvoch súrodencov určite dobre poznáte. Vydajte sa spolu s Jankom a Marienkou cez tajomný les, v ktorom býva zlá čarodejnica z perníkovej chalúpky.
Káva: Zrnková, mletá, instantná? Ktorá je najlepšia?
Sto ľudí sto chutí. A vám ktorá chutí?
Dnes bude reč o kávach. Pozrieme sa v krátkosti na to, ako sa pestuje a ďalej spracováva. Ako sa dá pripraviť a ktoré druhy poznáme. Na záver si ukážeme tie naj v jednotlivých kategóriách.
No, nie tak celkom. Najprv bola ovocná drevina, kávovník, na ktorom rastú malé červenkasté plody, kávové čerešne. Na prvú úrodu je nutné čakať približne štyri roky. Starostlivosť o kávovník zahŕňa pravidelné hnojenie, obstrihávanie a ochranu pred silným slnečným žiarením. Dnes poznáme 129 druhov kávovníka, no najznámejšie sú Coffea Canephora (Robusta) a Coffea Arabica (Arabika).
Je to odroda Coffea Canephora, no keďže tvorí až 90 % produkcie, ako Robusta sa označujú všetky odrody Coffea Canephora. Oproti Arabike je tento kávovník väčší a robustnejší. Môže dorásť až do 10 metrov a jeho podiel na kávovom trhu je zhruba 30 %. Má menšie nároky na pestovanie ako Arabica, je odolnejší voči nepriaznivému počasiu a škodcom. Môže mať až 3x viac kofeínu ako Arabica. Po zasadení má prvú úrodu za dva až tri roky.
Jej chuť je zemitá bez acidity. Má veľmi silné telo s dominanciou horkosti kakaa a horkej čokolády.
Kávovník Coffea Arabica, z ktorého pochádza, je dnes vo svete najrozšírenejší. Tvorí 70 % svetovej produkcie kávy. Po zasadení má prvú úrodu za tri až päť rokov a pestuje sa vo väčších nadmorských výškach ako Robusta. To má vplyv na jej rozmanitejší chuťový profil, keďže vo vyšších polohách dozrievajú kávové čerešne pomalšie, a teda tak dlhšie prijímajú živiny z pôdy.
Chuť môže byť naozaj rozmanitá v závislosti od odrody. Nájdeme v nej ovocie, orechy, citrusy, čokoládu ale aj koreniny či karamel.
Zubné pasty: z čoho sa skladajú a podľa čoho si vybrať?
Pri čistení zubov je najpodstatnejšia zubná kefka a správna technika čistenia. So správnou zubnou pastou ste na dobrej ceste k perfektnej ústnej hygiene. Podľa čoho si však vybrať a ako sa orientovať v zložení zubných pást? To som zhrnula v nasledujúcom článku.
Laurylsulfát sodný (SLS)
Táto zložka zabezpečuje penivosť pasty, a hoci nie je k umytiu potrebná, navodzuje pocit väčšej čistoty zubov.
Príchute
Jedná sa o prírodné oleje, extrakty a príchute ako škorica, aníz a mäta. Môžu to byť aj syntetické látky – aspartám.
Farbivá
Umelé farbivá môžu spôsobiť podráždenie, a preto je lepšie sa im vyhnúť.
Fluorid
Posilňuje zubnú sklovinu a chráni zuby pred povlakom, baktériami a cukrom.
Pampers, Dada, Lupilu...? Ktoré plienky sú najlepšie?
Výber detských plienok môže byť veľmi subjektívna záležitosť. Každému dieťatku alebo mamičke sadne niečo iné. Ja sama som vyskúšala asi 7 značiek a nemala som vyslovene problém so žiadnou z nich, no predsa som si vybrala pre mňa tie naj, u ktorých som zostala. V tomto článku zhrniem 9 najznámejších značiek jednorazových plienok, ktoré sú u nás dostupné.
Samozrejme, ešte je tu možnosť využívania látkových plienok. Je to ideálna voľba, ak chcete ušetriť nejaké peniažky a životné prostredie. Mohli by sme namietať zvýšenou spotrebou vody praním (cca 50 l na jedno pranie 5 kg bielizne), stále to však nie je pre životné prostredie taká záťaž, ako spotreba vody a energie pri výrobe jednorazoviek. Ak by sme chceli ísť do detailu, môžeme prirátať aj znečistenie ovzdušia pri výrobe, distribúcii a následne ich spaľovaní ako odpadu. Prípadne fakt, že na ich výrobu sa používajú suroviny z neobnoviteľných zdrojov.
Koľko minieme za plienky?
Podľa anavy minieme za jedno plienkovacie obdobie pri použití jednorazových plienok cca do 1000 € a za látkové plienky cca do 600 €. Úspora na počiatočných nákladoch klesne, ak plienky využijete aj pri ďalšom dieťatku, prípadne kúpite bazárové.
Potom už len záleží, či sa vám chce „investovať“ ešte to najdôležitejšie – čas. Aj keď to môže byť denne len 15 minút navyše, i tak sa to niekomu pri starostlivosti o dieťa môže zdať veľa. 😊
Ja používam len jednorazové aj kvôli tomu, že zatiaľ bývame na byte bez balkónu, a tak mám veľmi obmedzené možnosti sušenia bielizne. A samozrejme aj z pohodlnosti. 😊 Tento článok teda bude len o jednorazovkách a aby som vybrala tie „naj“, prešla som si niekoľko diskusií tu na Modrom koníkovi.
Ak už aj ty máš svoje naj, daj vedieť do komentára, alebo napíš podrobnejšiu recenziu priamo k produktu. Možno tým pomôžeš budúcej mamičke s výberom. 😊
Ako ohodnotiť produkt nájdeš TU.
Pampers Premium Care
Sú to asi najznámejšie plienky. Niektoré budúce mamičky ich aj vďaka reklame môžu považovať za zdanlivo najlepšie na trhu, no nemusí to byť vôbec pravda. Aj tu samozrejme platí, že nesadnú každému.
Obsahujú tri absorpčné kanáliky. Vpredu je plienka prispôsobená pupku vykrojením. S indikátorom vlhkosti. S týmito som nemala najmenší problém. Nepretekali a ani som necítila chemický zápach pri použitej plienke, ako sa to občas stáva pri niektorých značkách.
Plienky Pampers možno kúpiť ešte v klasickej verzii Active Baby, Pure Protection – vyrobené z prémiovej bavlny a mäkkých bavlnených vlákien, nie sú bielené chlórom. Pampers Pants – plienkové nohavičky a Pampers Splasher – plienky do vody. Pampers Sleep & Play s vôňou kamilky pre dlhší pocit sucha.
Cena 0,15 € za kus (veľ. 1)
Huggies Elite Soft
Vzadu majú gumičku pre lepšie prispôsobenie dieťatku. Vnútro tvoria mäkké vankúšiky a „vrecko“ proti pretečeniu. S indikátorom vlhkosti. Takisto ich možno dostať vo viacerých verziách – Huggies Ultra Comfort, Huggies Pants, Huggies Little Swimmer a plienky pre väčšie deti, ktoré trpia nočným pomočovaním – Huggies Dry Nites.
Cena 0,17 € za kus (veľ. 1)
Ako vybrať slúchadlá a ktoré sú obľúbené v rôznych cenových kategóriách?
Podľa prieskumu portálu Startitup až 63 % ľudí zapína hudbu hneď, ako začne pracovať. Výskum tvrdí, že počúvanie hudby sa u 90 % ľudí prejaví vyššou produktivitou. Nie vždy je však možné zapnúť si hudbu len tak z počítača alebo rádia. Preto je dobré mať poruke kvalitné slúchadlá, čím sa aspoň nachvíľu odrežeme od okolitého ruchu.
Ako si vybrať? Pozrime sa najprv na ich základné rozdelenie:
Cez hlavu – spravidla majú lepšiu kvalitu zvuku. Ďalej sa delia na tzv.:
Výhoda slúchadiel cez uši je, že obopínajú celé ucho a odhlučnia tak okolitý ruch. Ucho však po čase môže byť otlačené, prípadne sa môže potiť. To ale záleží od konkrétneho modelu alebo aj od citlivosti samotného počúvajúceho.
Nevýhodu slúchadiel cez uši môže byť to, že prepustia nejaký zvuk aj do okolia.
Strie: Ako im predísť a ktorý krém/olej sa naozaj oplatí
Tak a mám to za sebou! Začiatkom júna som porodila svoju prvorodenú dcérku. Môjmu brušku sa podarilo "vyviaznuť" bez jedinej strie, v čo som ani nedúfala, keďže mojej mame aj babke po pôrode strie zostali. Lebo ako dobre vieme, tieto malé jazvičky sú do určitej miery ovplyvnené genetickou predispozíciou. No verím, že som sa im celkom vyhla aj vďaka niektorým zásadám, ktoré som dodržiavala. A ktoré to boli?
Keďže je na trhu veľa produktov proti striám, či už vo forme oleja alebo krému, spravila som si menší prieskum tých najobľúbenejších. Sama som vyskúšala tri z nich. Poďme sa na to spolu pozrieť.
Olej má skutočne príjemnú a nevtieravú vôňu, čo je pri zvýšenej citlivosti na pachy v tehotenstve naozaj významný ukazovateľ. Nie je prehnane mastný, do pokožky sa vsiakne oproti iným olejom rýchlejšie, no zároveň ju udržiava dlhodobo hydratovanú. Ocenila som výber z troch objemovo rôznych balení, keďže som tento olej kupovala v poslednom mesiaci tehotenstva a stačil mi tak menší objem. Nakoniec som si ho však natoľko zamilovala, že si tento olej určite ešte kúpim a budem používať aj naďalej, práve pre jeho príjemnú vôňu. Pri tomto produkte som nenašla žiadne mínusy.