dekoriask
19. sep 2014

Inšpirácie pri zariaďovaní dievčenských detských izieb pre tvorivé dušičky?

V tomto článku sa nachádzajú inšpirácie od Jasnej Opavskej - Jasna Design, s.r.o., ktorá využila ponuku e-shopu dekoria.

A vďaka našej spolupráci Vám teraz vieme ponúknuť profesionálne rady a nápady.

V článku nájdete aj informácie o textilných bytových doplnkoch, ktoré si môžete objednať na stránke www.dekoria.sk.

1. príklad: Pracovňa, spálňa a zároveň obývačka pre násť-ročnú slečnu.

Každá miestnosť má obvykle svoju funkciu. V kuchyni sa varí, v jedálni stoluje, v spálni spí a v obývačke sa relaxuje. Ale je jedna miestnosť v dome či byte, kde sa robia všetky tieto činnosti naraz, a ešte pár iných navyše.  Myslím tým izbu pre skoro dospelé ratolesti. Nie sú to už deti, ale ešte ani dospelí.

 

 Spálňa s hviezdnym nebom

Kút na spanie v dievčenskej izbe sa dispozične vypýtal do výklenku, ktorý sa nachádza vľavo od vstupu. Je chránený od zvedavých pohľadov a hluku bežnej prevádzky v byte.  Záhlavie postele vytvára knižnica, ktorá môže poslúžiť aj ako nočný alebo aj raňajkový stolík.

Strop nad posteľou sme dali znížiť a namontovali sme do neho takzvané hviezdne nebo. Hviezdne nebo  je nádherný efekt vytvorený z LED osvetlenia.  Spája úspornú a zároveň najmodernejšiu LED technológiu s bezhraničnou fantáziou zhotovovateľa.

Miesto, kde býva holá stena pri posteli, môžete spríjemniť textilnými dekoráciami ako je napr. záhlavník. Materiálovo korešponduje aj s ďalšími prvkami v izbe. http://www.dekoria.sk/offer/product/128/1548/0/Zahlavnik

Pracovňa a šatník

Pracovná  časť sa logicky ocitla pod oknom. Tvorí ju jednoduchý a veľký pracovný stôl, ktorý je prepojený so šatníkovou skriňou a poličkami po pravom boku. Na stene pred stolom je praktická nástenka. Síce je doba počítačov, tabletov a smartphonov, ale stará dobrá nástenka ešte stále nájde svoje uplatnenie. 

Pri výbere pracovnej stoličky odporúčam nedbať len na jej výzor, ale hlavne na pohodlnosť a správnu oporu chrbtice. Totiž práve v mladom veku sa môžu zakoreniť nesprávne zvyky pri sedení, ktoré časom môžu vyústiť až do vážnych porúch vyžadujúcich zdĺhavú liečbu.

Na okne je nainštalovaná rímska roleta tzv. Padva, je to veľmi obľúbená okenná dekorácia. 

Bohatý výber roliet šitých na mieru nájdete na: http://www.dekoria.sk/offer/internet_sewing_group/1/Rimske-rolety

Zaujímavým prvkom v detskej izbe môže byť aj čalúnená truhlica na tajné poklady Vašich detí.

http://www.dekoria.sk/offer/product/35/1560/0/Truhlica-calunena

Skvelé je to, že na www.dekoria.sk si môžete vybrať truhlicu, závesy, rímske rolety, dekoračné vankúše z rovnakej tkaniny. Zladíte priestor rýchle a jednoducho rovno z domu od Vášho počítača.

 

Miesto na debatu

Veľmi dôležitou súčasťou izby pre mladých je „obývacia“ časť. Vo veku okolo šestnásť rokov sú sociálne kontakty nesmierne dôležité. Miesto pre posedenie a debatovanie môžeme vytvoriť rôznym spôsobom. Napríklad  jednoduchými sedacími vakmi. Nie je to finančne náročný interiérový prvok, okrem toho aj príjemne zapadne do konceptu izby a vytvorí pohodlné sedenie blízko podlahy, ktoré je veľmi obľúbené u dospievajúcich. 

Sedacie vaky a poťahy na ne: http://www.dekoria.sk/offer/group/162

Na prepojenie všetkých troch časti odporúčam použiť rovnaký materiál na nábytku a zaujímavú textíliu. Z látky z jednej kolekcie môžete dať  zhotoviť  rímske rolety na tienenie, vankúše a sedacie vaky. Takto sa ľahko a za málo peňazí miestnosť oživí a prepojí do celku.

  2. príklad: Dievčenská izba so skrýšou

Keď sa útočiskom pre fantáziu stane domček vysoko pod oblakmi

Jana Opavská: „Pamätám si, že ako dieťa som zbožňovala rôzne zákutia, kde sa dal vytvoriť „bunker“. Aj môj syn má rád podobné miesta. Jeden čas sme dokonca stolovali a jedávali pri konferenčnom stolíku, lebo jedálenský stôl pretvoril na nedobytný hrad. Stačila mu na to len deka, ktorou zakryl stôl a vznikol tajomný svet, plný fantázie a záhad. Napadlo mi vytvoriť niečo podobné pri projektovaní detskej izby pre 5-ročnú malú slečnu. Tentokrát ale nie pod stolom, ale naopak, vysoko „pod oblakmi“.

Domček s okienkami je súčasťou postele a nachádza sa priamo nad lôžkom. Isto sa stane obľúbeným miestom na hranie a schovávanie.“

Posteľ má klasický rozmer 200 x 90 cm a jej súčasťou sú aj zásuvky na periny alebo iné veci, ktoré neodmysliteľne patria do detskej izby. Periny môžete ukryť pod prehoz na posteľ, ktorý viete farebne zladiť k farbám v izbe. 

Prehozy jednoduché na mieru: http://www.dekoria.sk/offer/internet_sewing/24#a/-

Súčasťou priestoru na spanie je aj poličková zostava. Dieťa si do nej môže ukladať knihy, môže tam mať nočnú lampu a iné potrebné veci a vecičky.

Myslela som aj na to, že čoskoro školáčka bude potrebovať aj pracovný stôl. Umiestnila som ho pod okno, kde je dostatok denného svetla. Na okne môžete pozorovať opäť rímske rolety, ušité z prúžkovanej tkaniny z kolekcie Charlotte.

http://www.dekoria.sk/offer/fabrics_collection/109/Kolekcia-Charlotte-#a/-

Nakoľko je izba dosť veľká (496 x 345 cm), našlo sa v nej aj miesto pre veľkú skriňu, knižnicu, police a miesto na sedenie.

Nebude tam klasická sedačka, ale sedací vak v tvare sedačky. Keď prídu kamarátky na návštevu, môžu si posedieť na pohodlnom vaku. 

Alebo môžu vyliezť do domčeka a vyrozprávať si všetky tajomstvá. V domčeku môžete nahádzať viacero rôznych vankúšikov, aby ladili s farebným priestorom.

Obliečky na dekoračné vankúše: http://www.dekoria.sk/offer/products/1/Karin-jednoducha

    3. príklad: Detská izba s bydielkom

Predstavujeme vám izbu, v ktorej má vzniknúť nový priestor pre mladú slečnu. Doteraz slúžila ako občasná pracovňa, šatník a miesto, kde sa ukladalo všetko, čo v dome nenašlo svoje miesto. Všetko, okrem veľkej vstavanej skrine a podlahy, pôjde z izby preč. Ostane nádherne veľký priestor s neštandardnou výškou na uskutočnenie nápadov, ktoré ponúkame v návrhu.

 Detská izba s bydielkom Zdroj: Jasna Opavská

Pri navrhovaní interiéru je pre mňa veľmi dôležité, aby vznikol celok. Aj preto som sa snažila zakomponovať už existujúcu skriňu do návrhu tak, aby zapadla a stala sa súčasťou nového priestoru.  Nakoľko skriňa má neštandardné rozmery – hĺbku 90 cm a výšku 290 cm – napadlo mi využiť  to. Rozhodla som sa pridať do nevyužitého rohu ďalšiu užšiu skriňu, ktorá bude netradične ukončená podestou. 

Podesta s ohrádkou poslúži ako ideálne miesto na schovávačku,  príležitostné spanie a oddychovanie. Deti takéto priestory, kde majú svoje súkromie, majú veľmi radi. Cesta do „bydielka“ vedie schodmi, ktoré zároveň slúžia aj ako zásuvky.  Veď úložného priestoru v detskej izbe nikdy nie je veľa. Dekoračné vankúšiky spestria každú detskú izbu. Viac ich nájdete na: http://www.dekoria.sk/offer/group/39/Vankusiky

 Posteľ a pracovný stôl tvoria tiež celok. Prepája ich polička, ktorá skryje knihy a iné drobnosti, ale zároveň urobí pekný tieň pre spiacu hlavičku. Stôl je veľký a mamička sa tiež  zmestí vedľa dcéry, keď sa budú učiť písať prvé písmenka a slovíčka.

 

Čerešničkou na torte je v tomto prípade strom,  ktorý hýri všetkými farbami a na ktorý sme „zavesili“ hojdačku. Bude to ideálne miesto na čítanie a rozjímanie. Vedľa stromu je ďalší úložný priestor na hračky, knihy a iné drobnosti, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou detskej izby.

Textílie v tomto návrhu sú z kolekcie Fleur: http://www.dekoria.sk/offer/fabrics_collection/104/Kolekcia-Fleur-

Deisgn Jasna Opavská Rendering Juraj Kalafut

Ďakujeme krásne za pomoc pani Opavskej a veríme, že sme ponúkli niekoľko tvorivých možností ako sa zamyslieť nad detskou izbou Vašej dcéry. Prajeme veľa pekných realizácií. Vaša dekoria.sk

Ďakujem. Len že ja som Jasna Opavská 🙂

24. jan 2015

Začni písať komentár...

Odošli