Prvé mesiace dieťatka sú krehké. Vo všetkých smeroch. Preto sa snažíte zabezpečiť, aby bolo v bezpečí a pristupujete k nemu ako v bavlnke. V tomto období je imunitný systém bábätka ešte nedostatočne vyvinutý, preto je potrebné ako v bavlnke pristupovať aj k hygiene. Viete, ako správne vyčistiť fľašky, cumlíky či iné detské veci - obzvlášť tie, ktoré dieťatko berie do úst?
Ako často a do akého veku dieťaťa sterilizovať? Sterilizácia fliaš sa odporúča pred každým použitím, preto je vhodné mať k dispozícii viacero fľašiek, aby ste ich mohli striedať a vždy mali k dispozícii čistú. A do akého veku? Sterilizujeme približne do šiestich mesiacov veku dieťaťa, avšak, samozrejme, všetko je to na zvážení mamičky. V tomto období deti začnú často vkladať do úst všetko, čo im príde do cesty, takže chápete 🙂 Sterilizácia každý deň potom už nie je potrebná, postačí pravidelné umývanie horúcou vodou a prostriedkom na detský riad.
Nezabúdame ani na sterilizovanie výrobkov pred prvým použitím. Sterilizujú sa nielen fľašky a cumlíky, ale aj rôzne detské pomôcky a hryzadlá. Vždy si prezrite návod daného výrobku, v ktorom určite nájdete inštrukcie.
Zvyšky mlieka predstavujú ideálne miesto na rozmnožovanie baktérií. Na vyčistenie všetkých zvyškov použite špeciálnu kefu na fľaše a dudlíky. Najosvedčenejší spôsob, stačí vám iba poriadne vydrhnúť. Dôležité je mať na pamäti, že kefku, ktorú používate na umývanie fliaš, nepoužívajte na nič iné.
Sterilizovať môžete rôznymi spôsobmi - parou či vyváraním. Na trhu sú špeciálne sterilizátory, tablety na na dezinfekciu, ale postačí vám aj klasický hrniec a vyváranie 5 až 10 minút vo vriacej vode. Potom ich nechajte vysušiť, neutierajte ich. Praktickým pomocníkom je špeciálny odkvapkávač na fľaše, cumlíky a iné detské potreby.
Pred sterilizáciou je však potrebné fľašky a cumlíky dôkladne vyčistiť. Hľadáte tipy, ako vyčistiť detské fľaše ľahko, efektívne a bez použitia chemických prostriedkov? Tu je pár “babských” tipov, ako na to.
Ryža: Pomocník, ktorý sa nájde v každej kuchyni. Stačí nasypať za lyžicu surovej ryže do fľaše, pridať trochu horúcej vody, zatvoriť a veselo si “zashakerovať”. Ryža mechanicky odstráni nečistoty a usadeniny vo fľaši. Ak chcete fľašu vyčistiť ešte efektívnejšie, pridajte kvapku umývacieho prostriedku na riad.
Ocot: Ten vie byť v rámci údržby domácnosti veľkým pomocníkom. Zbavíte sa vďaka nemu vodného kameňa v kanvici, pomôže vám odmastiť i odstrániť záludné etikety z fliaš. Ak je fľaša na to vhodná, vyváranie v octe dokáže zázraky. Vyčistí, odstráni zápach, škvrny, odmastí a odstráni aj prípadný vodný kameň. Ak fľaša nie je vhodná na vyváranie, nalejte do nej trochu octu, dolejte vodou a nechajte odstáť, ideálne cez noc. Potom ju vylejte a umyte štandardným spôsobom.
Sóda bikarbóna: Stačí z nej nasypať do fľaše, trochu potriasť, prípadne nechať odstáť (pokojne cez noc) a potom dobre opláchnuť a umyť. Ak potrebujete účinok zosilnieť, skúste ju použiť v kombinácii s octom - dokáže zabodovať na rôznych frontoch.
Ak máte tú možnosť, voľte sklenené fľaše. Ich údržba je jednoduchšia, keďže sú odolnejšie voči zápachu či zafarbeniu.
Keď už sme v téme čistenia a hygieny, mám tu ešte dva tipy. Jedným z tých #babylove produktov, ktoré kupujem pravidelne a nedám naň dopustiť, sú tieto dezinfekčné vlhčené utierky. Používam ich už niekoľko rokov a bez nich neodídem z domu. Väčšinou. Ak nezaúraduje deravá hlava, samozrejme :P Sú ideálne na rýchle a šetrné čistenie a dezinfekciu rôznych povrchov a predmetov. Zvykla som s nimi, napríklad, vyčistiť rúčku nákupného košíka, ak som doň dávala svoju ratolesť.
Tým druhým tipom sú zase tieto vlhčené utierky na ruky s 99 % vody. Vyčistia všetko - od plienkovej oblasti až po ruky, tvár i telo. Neobsahujú žiadne parfumy, farbivá, silikóny ani alkohol a sú ideálne na šetrné čistenie doma, ale obzvlášť na cestách.
Dôsledné dodržiavanie hygienických noriem zabezpečí, že vášmu drobcovi nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Samozrejme, je v poriadku prispôsobovať tieto normy veku dieťatka. Pretože, ruku na srdce, ak vaše dieťatko veselo všetko strká do úst a je schopné v sekunde olízať podlahu, asi z tých noriem, prirodzene, trochu upustíte. A taktiež je tu také nepísané pravidlo, že z týchto noriem upúšťate každým ďalším dieťaťom. Prípadne je tu staré, dobré pravidlo 5 sekúnd :D
Začiatok jari sa nesie v znamení upratovania, preto, ak hľadáte nejaké ďalšie tipy, môžete sa inpširovať aj týmto článkom, ktorý sa nesie v téme šetrného upratovania k životnému prostrediu 🙂
Všetko spomenuté v texte slúži ako inšpirácia. Je na zvážení každej mamičky, ako dlho a ako často budete sterilizovať. Aj v tomto prípade platí, že je najlepšie poradiť sa s pediatrom, ktorému dôverujete.
Začni písať komentár...