Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
dziewana
2. aug 2017
271 

Spadlo mi dieťa - vaša duchaprítomnosť mu môže zachrániť život

Aj keď sa pokladáte za tie najopatrnejšie matky na svete, pádu dieťaťa sa nikdy nedá stopercentne zamedziť. V rámci prevencie určite urobíte všetky možné opatrenia, aby k takému niečomu nedošlo, no napriek tomu sa to môže stať. Dieťa je tvor prirodzene zvedavý, túži objavovať, pohybuje sa rýchlo a nebezpečenstvo si nedokáže uvedomiť tak, ako my dospelí.

Nevinné pády

K pádom u detí dochádza pomerne dosť často, a to v rôznom veku. Keď sa učia chodiť, behať aj v neskoršom veku, keď ich túžba po dobrodružstve núti robiť rôzne nebezpečné kúsky. Väčšina pádov je nevinných, ich dôsledkom sú len malé odretia a modriny. Takému niečomu sa nevyhne žiadne dieťa a v podstate k detstvu patria. Nie sú úplne na škodu, učia deti pochopiť možnosť nebezpečenstva. Preto prílišná až úzkostlivá snaha rodičov ochrániť dieťa aj pred bežnými malými pádmi nie je vždy žiadúca.

Čo ak je pád vážnejší a spôsobí úraz

Horšie je, ak u dieťaťa dôjde k pádu vážnejšiemu, stane sa úraz, ktorý môže mať silný dopad na jeho zdravie či dokonca život. Stať sa to môže každému napriek všetkým preventívnym opatreniam, preto nemá význam trápiť sa v danom okamihu výčitkami. A nie je na to ani čas. Dôležité je správne sa v danej situácii zorientovať.

Keď rozhodujú sekundy

Ako náhle zistíte, že dieťa spadlo, pribehnite k nemu zistiť, v akom je stave. K tomu činu vás určite dovedie samotný inštinkt. V danom momente je veľmi dôležité zachovať pokoj a plne sa sústrediť na to, čo teraz treba podniknúť. Aj keď je to určite ťažké nepodľahnúť panike, dieťa vtedy určite potrebuje vašu duchaprítomnosť. To mu môže zachrániť aj život.

Ak je dieťa v bezvedomí, v prvom rade sa presvedčte, či dýcha a či mu bije srdce. Ak nie, okamžite mu dajte umelé dýchanie - dýchanie z úst do úst. Ak dieťaťu nebije srdce realizujte vonkajšie stláčanie hrudníka na rozbehnutie srdcovej činnosti. Je to veľmi dôležité, pretože pri zastavenej činnosti srdca kyslík sa nedostane do tkaniva a už po troch minútach môže nastať poškodenie mozgu. Ak srdce bije, pokračujte v dýchaní z úst do úst, kým dieťa nezačne dýchať samo. Pri poskytovaní prvej pomoci majte na pamäti, že ide o dieťa, ktorého telesná konštrukcia je slabšia a kapacita pľúc menšia.

Až keď dieťa dýcha, uložte ho do stabilizovanej polohy a začnite sa zaoberať jeho zranením.

Zastavte krvácanie

Ďalším stavom, ktorý dieťaťu ohrozuje život je silné krvácanie. Preto je nevyhnutné ho čím skôr zastaviť. Urobíte to tlakom ruky priamo v mieste rany. Ak máte k dispozícii tlakový obväz, použite ho. Uvoľníte si ruky na poskytnutie ďalšej pomoci.

Zavolať rýchlu zdravotnú pomoc alebo rýchlo odviesť dieťa na pohotovostnú službu?

V prípade, že stav dieťaťa je vážny (je v bezvedomí, má ťažkosti s dýchaním či utrelo zranenie…), je nutné, aby bola lekárska pomoc k dispozícii čo najskôr. Máte dve možnosti: rýchlo sa dostaviť na pohotovostnú službu alebo zavolať rýchlu zdravotnú pomoc. Záleží od okolností. Ak náhodou ste v blízkosti pohotovostnej služby, najefektívnejšie bude zobrať dieťa na ruky a utekať tam. Ak sa tam dostanete len autom, tak potom jedine v prípade, že máte k dispozícii ďalšieho dospelého človeka, ktorý vás tam odvezie a vy budete v aute dieťaťu poskytovať pomoc. Sama určite nešoférujte. Rýchlu zdravotnú pomoc (číslo: 155) je nevyhnutné zavolať, ak ste s dieťaťom sama, ak má zlomenú nohu či poranenú chrbticu. Vtedy bude potrebovať nosidlá a odbornú pomoc, s dieťaťom nemanipulujte.

Pozor na zradné vnútorné krvácanie a otras mozgu

Ak sa aj dieťa zdá na prvý pohľad v poriadku, nikdy nie je vylúčené vnútorné krvácanie či otras mozgu. V každom prípade dieťa nasledujúce hodiny aj dni sledujte. Všímať si treba, či nemá nejaké bolesti. Určite vyhľadajte lekára, ak neprestáva plakať alebo sa sťažuje na bolesti (hlavne bolesti hlavy), ak má určitú časť tela citlivú na dotyk.

Taktiež treba byť obozretný v prípade zmeny správania sa dieťaťa. Malátnosť, spavosť, kŕče, poruchy koordinácie pohybov, poruchy reči, rozmazané videnie, zväčšené či nerovnaké zreničky alebo nevoľnosť a vracanie sú príznaky neurologického charakteru, ktoré určite netreba podceniť. Radšej postúpiť zbytočnú návštevu u doktora, ako by ste mali niečo zameškať.

foto: pixabay.com/

# vybava_starostlivost #zdravie_choroby