Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
eilish
26. mar 2020
648 

Proti chorobám bojujeme dostatočným prísunom vitamínov

Aktuálna, neľahká situácia nás núti zamyslieť sa, ako zvýšiť prísun vitamínov a posilniť tak svoju imunitu. Existujú vôbec nejaké tipy a triky, ktoré sú dostatočne účinné?

V skratke, imunita zaisťuje obranu tela proti všetkým škodlivinám. V praxi, je to akýsi nástroj nášho tela, ktorý nás chráni pred nežiaducimi vplyvmi. Za posledné roky sa však výrazne zmenila naša životospráva a životný štýl. Sme pohodlnejší, zachutilo nám nezdravé jedlo, presúvame sa autami a pobyt na slnku niektorí vyhľadávajú len v čase letných dovoleniek. A práve aj toto sú faktory, ktoré môžu výrazne vplývať na našu imunitu.

Medzi takzvaných nepriateľov imunity patria:

 • stres,
 • rafinovaný cukor,
 • nedostatok vitamínov a minerálov,
 • fajčenie,
 • nadmerné množstvo alkoholu,
 • nedostatok pohybu a spánku.

Ako však rozhýbať a ochrániť svoj imunitný systém? Treba začať doslova od seba. Zmeniť životný štýl, pohľad na svet a vo veľkej miere aj na samého seba, vyhýbať sa stresu, zdravo sa stravovať, skoncovať napríklad s fajčením a obmedziť pitie alkoholu. Takto sa môžeme vyhnúť zvýšenej chorobnosti.

Ďalej nám k tomu napomáha predovšetkým:

 • zdravá strava,
 • dostatok spánku,
 • veľa smiechu,
 • veľa športu,
 • ale aj spokojný život v kruhu svojich blízkych.

Zdravá strava je základom, na ktorom by sme mali stavať. Je to zároveň ten najjednoduchší trik ako si posilniť imunitu. Príjem ovocia a zeleniny je v tomto prípade nevyhnutný. Ideálne, tie najvhodnejšie sú sezónne, domáce, alebo vždy čo najviac čerstvé z obchodu. Výbornými chuťovkami okrem čerstvej zeleniny a ovocia sú aj z nich spracované čerstvé šťavy, smoothies, ale aj zelenina na pare či polievky. Pomocníkom sú čaje z čerstvých i sušených bylín, z cibule, šípok, šalvie, žihľavy, púpavy, rakytníková šťava, strúhaný zázvor a citrón s medom k tomu. Medzi užitočné doplnky stravy patria aj cesnak (aktuálne napríklad aj medvedí cesnak), čili, kurkuma, kyslá kapusta, strukoviny ako také.

Namiesto rafinovaného cukru sú alternatívou aj Verbena cukríky plné byliniek (levanduľa s čučoriedkou, šípka, šalvia, baza, zázvor, eukalyptus) alebo z prírody stvorené Verbena sušienky s benefitmi (bazové s kúskami amerických brusníc, rakytníkové s kúskami pomaranča, levanduľové s kúskami čučoriedok).

Okrem toho je vhodné ku zdravej výžive doplniť dostatok základných vitamínov (C, A, E, D) a bioprvkov ako sú napríklad železo, zinok, magnézium, selén.

K lepšej imunite prospieva aj dostatok spánku, otužovanie (napríklad v sprche ľadovou alebo vlažnou vodou), umývanie rúk, v zime vyhýbanie sa množstvu ľudí v preplnených uzavretých priestoroch, veľa vetrať.

Ďalším z pozitívnych vplyvov na imunitný systém je šport. Pohyb ako taký v rôznych podobách zároveň  napomáha aj k pomalšiemu starnutiu. Veľmi prospešné sú každodenné, niekoľkominútové prechádzky (aj za každého počasia) i športová aktivita na čerstvom vzduchu a s ňou spojené otužovanie.

Viete ako sa hovorí, smiech lieči! A inak tomu nebude ani v tomto prípade. Veľa smiechu a pozitívnej nálady len pridáva našej imunite a robí ju tak silnejšou. Preto si užívajme každý deň naplno, tešme sa s našimi blízkymi, vychutnávajme si radosti z maličkostí  a nezabudnime, že je len na nás, aký prístup si zvolíme.

Majte krásny deň! ❤

Oli

#verbena

  Na jednej strane nas liecia vitaminy, na druhej nam skodia tie pesticidy. Co je mensie zlo?

  22. mar 2020

  👍❤

  23. mar 2020

  @leeo pestujte si svoje ovocie a zeleninu bez chémie

  23. mar 2020

  @breznica pestujeme, ale v zime si mrkvu do zahrady vytiahnut nepojdem

  23. mar 2020

  @breznica ze ma to nenapadlo!😁👍 hned zajtra si pojdem na strechu panelaku nasadit ovocne stromy a zeleninu..

  23. mar 2020

  @leeo v zime si ju ani ja nechodím predsa ťahať zo zeme 🤦

  24. mar 2020

  @breznica tak ako zabezpecit celorocny prisun vitaminov,,?

  24. mar 2020

  @leeo my máme zeleninu a jablká z našej záhrady v pivnici.urcite v okolí nájdete nejakého lokálneho predajcu,teraz je to už jednoduchšie ako pred pár rokmi

  25. mar 2020

  @breznica to mate dobre teda. my mame prilis teplu pivnicu, takze tam sa dlho uroda neohreje, ale uz rozmyslame nad novou typu "zemljanka" tak hadam v buducnosti nam jabka a mrkva vydrzi dlhsie 🙂. No a niektori lokalni predajcovia su vlastne priekupnici, cize kupovat slovenske hrusky z polska nie je vyhra. hlavne je, ze jar sa blizi, len aby pocasie prialo

  25. mar 2020

  @leeo dá sa kúpiť aj od lokálnych pestovateľov,nie na tržnici kde predávajú to isté čo v Kauflande. My sme mali tiež teplo v pivnici odkedy sa zateplil dom,tak otec vykopal v záhrade ďalšiu pivnicu a v nej je ideálna teplota,teda pokiaľ zase nie sú veľké mrazy

  26. mar 2020

  no hádam koncom mája už budú marhulky, čerešne....

  26. mar 2020

  @breznica no tu je to s lokalnymi farmarmi bieda, ale tak nieco hadam vymyslime. a presne taku pivnicu mame v plane vykopat. tak na zdravie 🙂

  26. mar 2020

Začni písať komentár...

Odošli

Odporúčame