Aktuálna, neľahká situácia nás núti zamyslieť sa, ako zvýšiť prísun vitamínov a posilniť tak svoju imunitu. Existujú vôbec nejaké tipy a triky, ktoré sú dostatočne účinné?
V skratke, imunita zaisťuje obranu tela proti všetkým škodlivinám. V praxi, je to akýsi nástroj nášho tela, ktorý nás chráni pred nežiaducimi vplyvmi. Za posledné roky sa však výrazne zmenila naša životospráva a životný štýl. Sme pohodlnejší, zachutilo nám nezdravé jedlo, presúvame sa autami a pobyt na slnku niektorí vyhľadávajú len v čase letných dovoleniek. A práve aj toto sú faktory, ktoré môžu výrazne vplývať na našu imunitu.
Medzi takzvaných nepriateľov imunity patria:
Ako však rozhýbať a ochrániť svoj imunitný systém? Treba začať doslova od seba. Zmeniť životný štýl, pohľad na svet a vo veľkej miere aj na samého seba, vyhýbať sa stresu, zdravo sa stravovať, skoncovať napríklad s fajčením a obmedziť pitie alkoholu. Takto sa môžeme vyhnúť zvýšenej chorobnosti.
Ďalej nám k tomu napomáha predovšetkým:
Zdravá strava je základom, na ktorom by sme mali stavať. Je to zároveň ten najjednoduchší trik ako si posilniť imunitu. Príjem ovocia a zeleniny je v tomto prípade nevyhnutný. Ideálne, tie najvhodnejšie sú sezónne, domáce, alebo vždy čo najviac čerstvé z obchodu. Výbornými chuťovkami okrem čerstvej zeleniny a ovocia sú aj z nich spracované čerstvé šťavy, smoothies, ale aj zelenina na pare či polievky. Pomocníkom sú čaje z čerstvých i sušených bylín, z cibule, šípok, šalvie, žihľavy, púpavy, rakytníková šťava, strúhaný zázvor a citrón s medom k tomu. Medzi užitočné doplnky stravy patria aj cesnak (aktuálne napríklad aj medvedí cesnak), čili, kurkuma, kyslá kapusta, strukoviny ako také.
Namiesto rafinovaného cukru sú alternatívou aj Verbena cukríky plné byliniek (levanduľa s čučoriedkou, šípka, šalvia, baza, zázvor, eukalyptus) alebo z prírody stvorené Verbena sušienky s benefitmi (bazové s kúskami amerických brusníc, rakytníkové s kúskami pomaranča, levanduľové s kúskami čučoriedok).
Okrem toho je vhodné ku zdravej výžive doplniť dostatok základných vitamínov (C, A, E, D) a bioprvkov ako sú napríklad železo, zinok, magnézium, selén.
K lepšej imunite prospieva aj dostatok spánku, otužovanie (napríklad v sprche ľadovou alebo vlažnou vodou), umývanie rúk, v zime vyhýbanie sa množstvu ľudí v preplnených uzavretých priestoroch, veľa vetrať.
Ďalším z pozitívnych vplyvov na imunitný systém je šport. Pohyb ako taký v rôznych podobách zároveň napomáha aj k pomalšiemu starnutiu. Veľmi prospešné sú každodenné, niekoľkominútové prechádzky (aj za každého počasia) i športová aktivita na čerstvom vzduchu a s ňou spojené otužovanie.
Viete ako sa hovorí, smiech lieči! A inak tomu nebude ani v tomto prípade. Veľa smiechu a pozitívnej nálady len pridáva našej imunite a robí ju tak silnejšou. Preto si užívajme každý deň naplno, tešme sa s našimi blízkymi, vychutnávajme si radosti z maličkostí a nezabudnime, že je len na nás, aký prístup si zvolíme.
Majte krásny deň! ❤
Oli
@breznica to mate dobre teda. my mame prilis teplu pivnicu, takze tam sa dlho uroda neohreje, ale uz rozmyslame nad novou typu "zemljanka" tak hadam v buducnosti nam jabka a mrkva vydrzi dlhsie . No a niektori lokalni predajcovia su vlastne priekupnici, cize kupovat slovenske hrusky z polska nie je vyhra. hlavne je, ze jar sa blizi, len aby pocasie prialo
Začni písať komentár...
Na jednej strane nas liecia vitaminy, na druhej nam skodia tie pesticidy. Co je mensie zlo?