Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
infante
12. jún 2017
1107 

8 dôvodov prečo (NE)prestať dojčiť

Často počúvame vetu: „Prestala som kojiť, lebo...“ Mnohé z týchto dôvodov pritom bývajú neopodstatnené. Mamičky môžu byť niekedy málo informované, alebo dostanú zavádzajúce či nesprávne informácie. A hlavne väčšina z toho, čo platilo pred 20 rokmi, dnes už neplatí.
Materské mlieko je nenahraditeľným zdrojom zdravia, ktoré je vami na mieru tvorené pre vaše dieťatko. Dokonalá symbióza. Preto by bola škoda, ukončiť dojčenie kvôli dôvodom, ktoré ani dôvodmi nie sú. 

1. Málo mlieka

Toto je najčastejšia veta, prostredníctvom ktorej povedia mamky dojčeniu svoje zbohom. Viete však, že mliečko sa prispôsobuje potrebe dieťatka? Samozrejme, nie úplne po narodení. Každej mamičke dôjde mlieko v inom množstve, či iný deň po pôrode. Dôležité je dieťatko často prikladať, aby sa mliečko vytvorilo. Ideálne hneď po pôrode (vtedy je veľká pravdepodobnosť, že sa naučí správne prisávať).
Čo robiť v prípade, keď váha ukáže, že bábätko nenaťahalo dostatok mlieka? V prvom rade je potrebné skontrolovať, či správne ťahá a dokáže vyprázdniť prsník. Ak áno dieťatko môžete skúsiť dokŕmiť. Cievkou. Nie fľašou. Pri dokrmovaní fľašou sa znižuje tvorba mlieka, dieťaťu sa deformuje prirodzený sací reflex a vy sa pomaly, ale isto lúčite s dojčením. Je mnoho prípadov, kedy mamičky mali málo mlieaka a zvládli to. Trpezlivosť je v tomto prípade na mieste, veď ide o budúcnosť vášho pokladu. Ak si chcete pomôcť a zvýšiť tvorbu mlieka (niekedy sa znižuje aj napr. stresom či hormonálnou aktivitou v tele matky) môžete použiť bylinky alebo potraviny na zvýšenie tvorby mlieka.

2. Dieťa je hladné, potrebuje sa najesť!

Touto vetou zase zvyknú „machrovať“ naše mamy a staré mamy, ktoré by najradšej dali trojmesačnému bábätku rozmixovanú kuraciu polievku s pečeňovými haluškami na cumlík (aj také sa stalo). Vtedy si treba povedať svoje. Je to vaše dieťa? Je. Vy rozhodujete o tom, ako a čo bude prijímať do bruška. Ak vás niekto navádza na skoré príkrmy, ktoré zaťažia jeho tráviacu sústavu, či na dokrmovanie umelým mliekom, nedajte sa nahovoriť. Ak vaše dieťatko prospieva, hoci gram po grame, je na dobrej ceste. Radšej mať dieťatko s normálnou váhou a zdravé, ako dieťatko samý záhybček, no neskôr i so zdravotnými ťažkosťami.

3. Slabé mlieko

Toto bol tiež obľúbený dôvod na ukončenie dojčenia ešte pred pár rokmi. Žiadne materské mlieko nie je slabé. V priemere sa tuk v mliečku pohybuje okolo 4 g/100 ml. Zadné mlieko obsahuje 4 - 5-krát viac tukov ako predné a priemerný kalorický obsah mlieka je 67/kcal/100 ml.   
Ďalšie fakty o materskom mlieku:

 • mlieko zodpovedá meniacim sa nárokom bábätka
 • benefity až do dospelosti
 • znižuje riziko obezity
 • znižuje riziko vývoja metabolických ochorení neskôr
 • prispieva k lepším kognitívnym funkciám

Takže materské mliečko, či vaše, či iné je všetko možné (zdravé, potrebné, nenahraditeľné...) len nie slabé!

4. Bolestivé bradavky

V tomto prípade sa môže príčina odstavenia naozaj javiť ako vážna. No aj proti bolestivým, krvácajúcim, či zahnisaným bradavkám sa dá úspešne zabojovať. V prvom rade je potrebné zistiť dôvody bolesti a nasadiť okamžitú liečbu, ktorá v akútnych prípadoch môže trvať 6 - 8 týždňov. Je to však krátky čas, keď vezmete do úvahy, že dojčenie ovplyvňuje vaše dieťa na celý život. Kandidóza (kvasinkové ochorenie), syndróm bielej bradavky (odkrvenie ciev) i ragády (ranky na bradavke), všetko sa dá vyriešiť, ak si neviete rady je namieste kontaktovať laktačnú poradkyňu, ktorá vám pomôže.

Prečítajte si, ako uľaviť bolestivým bradavkám pri dojčení

5. Dieťa je už veľké – mál pol roka, či rok.

Na Slovensku sa s týmto názorom stretávame pomerne často. Len 36 % matiek plne dojčí svoje dieťa do 6 mesiaca! Po 6. mesiaci sa percento stále znižuje. Keď si uvedomíme dôležitosť materského mlieka, je to žalostne nízke číslo. 
Anglická študentka biológie a matka troch detí Vicky Green  skúmala materské mlieko. Porovnávala mlieko od matiek 15-mesačného a 3-ročného dieťaťa. Ukázalo sa, že makrofágy, prítomné v materskom mlieku ochraňujú dieťa pred všetkými možnými zápalmi, infekciami, či vírusmi. Materské mlieko je rovnako kvalitné aj po pol roku, či roku dieťatka. Jeho imunitný systém sa buduje do šiesteho roka a

dojčenie mu v tom pomáha.

6. Plač na prsníku

Ak dieťa plače na prsníku, nie je dôvodom samotný prsník, pretože vývoj a evolúcia boli nastavené tak, že pre dojča je prsník prirodzeným zdrojom potravy. Ak plače, dôvod hľadajte inde. Mlieka môže byť málo, alebo môže príliš striekať, alebo môže byť bábätko nesprávne prisaté, či mliečko môže v dôsledku hormonálnych zmien (napr. v čase kedy má nastať menštruácia) zmeniť chuť. Nič z toho však nie je skutočným dôvodom na odstavenie vášho dieťatka.

7. Vpadnuté bradavky

Dieťa pri dojčení nemá sať iba bradavku, ale celý dvorec. Ak priložíte ruku dieťaťu k ústam, je pravdepodobné, že sa prisaje. A nemáte tam žiadnu bradavku. Ak sa vám však dojčenie nedarí, skúste pred dojčením bradavku uchytiť a chvíľku rolovať, aby sa vystúpila. Niektoré zdravotné sestry odporúčajú klobúčiky, avšak to je metóda, ktorou sa akurát tak dostanete k zníženiu tvorby mliečka. Dieťa i vy sa učíte dojčiť spoločným dojčením. Ak ste vytrvalá, podarí sa to. Ak máte naozaj problém, zavolajte laktačnej poradkyni a tá vám poradí.

8. Práca

Ak nastupujete do práce, nie je nutné dieťatko odstaviť. Prsníky stačí vyprázdňovať aspoň 2-krát denne, aby sa mliečko neprestalo tvoriť. Je to tiež dobrá možnosť ako dieťaťu ukázať, že napriek tomu, že chodíte do práce, niektoré veci sa nemenia. Dodá mu to istotu, ktorú v takom období naozaj potrebuje.

Dojčenie nie je len o jedle alebo o mlieku. Je to kontakte, o blízkosti, o pocite istoty i o vzťahu. Oplatí sa bojovať. Vašu snahu oplatí vášmu dieťatku jeho budúcnosť. 

Dojčiť môžete aj počas choroby. Prečítajte si viac o liekoch pre dojčiace matky

#dojcenie #prestat_dojcit 

foto: wikimedia

  Super, este by mozno stalo za zmienku jedlo/"neresti" a dojcenie, lebo ta kampan co matka zje ide do prsnika je pekne na hlavu.

  12. jún 2017

  Dojcenie nie je v ziadnom pripade zdroj zdravia.dojcene deti nie su zdravsie ako nedojcene.to su len vymyslene benefity.ako napr ze su inteligentnejsie.

  12. jún 2017

  @mufrista a nieje to pravda?

  12. jún 2017

  @petrra12 je ale nie ten pomer co sa tak propaguje. Ide tam len uplne az zanedbatelne minimum. Pochybujem ze chemicky upravovane susene kravske mlieko s pridavkami z laboratoria je lepsia varianta ;)

  12. jún 2017

  @malinkaaninka hmm, len ten clanok nebol o tom ktore deti su zdravsie ale o tom ze na dovody na predcasne odstavenie nie su vlastne vobec dovody, v prevaznej vacsine pripadov (a tym myslim aj moju mamu ale ta nemala moznost dostat sa k spravnym informaciam tak ako napr.ja)

  12. jún 2017

  @mufrista pises v clanku ze dojcenie je zdrojom zdravia.to pravda nie je, bez ohladu na to o com clanok je.

  12. jún 2017

  @malinkaaninka ja nepisem nic, nie som jeho autorka. Ale ano vyskumy to potvrdzuju. Len to nie je tak ako to vsetky beriete ze 100%, ale je vzdy vsade uvedene ze je to nizssia pravdepodobnost vyskytu urciteho ochorenia,obezity,cukrovky,atd. Ale jasne ze za to moze aj genetika a dalsie faktory. No preco to nezlepsit a neskusit s dojcenim?

  12. jún 2017

  známa to po 2 týždnoch vzdala, vraj má slabé mlieko - bábo bolo uplne OK, to si len sama diagnostikovala slabé mlieko, odsala si, nechala odstát, samozrejme voda sa oddelila a ona videla že polovica je iba voda, tak to je slabé a bežala kupiť UM

  Mala som chuť jej to vysvetliť, ale bolo by to zbytočné, ona sa už rozhodla, tak som to nechala tak, len toho dieťaťa mi prišlo lúto

  12. jún 2017
  infante
  autor

  Ahojte. Áno @mufrista má pravdu. Cieľom článku nebolo "hejtovať" mamičky, ktoré nedojčia... ale informovať mamičky, ktoré dojčiť chcú a stretli, alebo sa môžu stretnúť s tými dôvodmi ako dôvodmi na ukončenie dojčenia. A čo sa týka umelého vs. Matrského mliečka..v článku to nie je, že som si to vymyslela alebo "jedna babka povedala" sú tam informácie podložené lekármi. Už roky sa skúma materské a umelé mlieko...a jednoducho či chceme alebo nie pravda nepustí 🙂.. na propagácii materského mlieka nezarába nikto, ani na samotnom dojčení, kdežto na propagacií náhrad....a @malinkaaninka ak máš po ruke nejaké odborné overené informácie o tom, že umelé je zdravšie ako materské rada si to prečítam 🙂

  15. jún 2017

  @infante nemám a ani nehladám,pretože to netvrdím.materské mlieko je lepšie ako umelé.o tom nediskutujem.avšak tvrdenie,že je zdroj zdravia je klamstvo.je to zdroj obživy pre dieťa.

  15. jún 2017
  infante
  autor

  @malinkaaninka 🙂 ahaa, tak som nepochopila, prepáč.. že je to zdroj zdravia potvrdzuje aj napr. výskum Vicky Green, kedy v skúmavke kvapka materského mlieka pekne krásne ničí baktérie a vírusy a inú chrontu.. 🙂 ja to mám odskúšané aj na mojom dievčatku 🙂, jasné, že nie rozbor.. ale že jej mliečko pomáha keď na ňu niečo lezie 🙂

  15. jún 2017

  @mufrista do mlieka toho bohužiaľ prechádza viac než dosť, teda aspoň do toho môjho...Moja dcéra skoncila s vážnou potravinovou alergiou v nemocnici,v tom čase pila len moje materské mlieko

  24. jún 2017

  @jvlo nemyslim si ze by to muselo byt "viac nez dost" len preto lebo sa prejavia nejake priznaky. Myslim ze ked uz niekto ma mat alergiu tak mu staci aj pidi midi mnozstvo. Ja napr viem vdaka tomu ze mala nemoze/nemohla cokoladu. Tiez som len dojcila a toto bolo jedine z coho sa vyhadzala a aj to bol pokus omyl a musela som zjest tu cokoladu kazdy den a niekolko dni po sebe. Az vtedy sa vyhadzala. Teraz jej uz z mlieka nevadi, z toho sa uz nevyhadze, ale ked ona sama jej zje vela tak este ano. Takze to ze u vas bola taka reakcia vobec nemuselo suvisiet s mnozstvom v mlieku ale proste s pritomnostou alergenu a jeho dlhodobejsiemu vystaveniu. No samozrejme ze to je len moj nazor. Vyskumy som na to nerobila ;). Vyskumy na obsah latok v mlieku (zlozenie) sa ale uz robili. Kazdopadne dufam ze mala je uz v poriadku..

  24. jún 2017

  @mufrista ja nehovorim o vysypani, ale o anafylaktickom soku. Podla mna by si mamicky mali davat pozor a s rozumom rozsirovat skupinu potravin, ktore jedia, az kym sa nedostanu na svoj normalny jedalnicek. Lebo jest pizzu ako som videla v porodnici a potom sa stazovat, ze ich dieta ma koliky mi nepride v poriadku. Ale to je len moj nazor

  25. jún 2017

  @jvlo rozumela som ze ta reakcia musela byt u vas zla ked ste skoncili v nemocnici. Zase koliky su uz ina vec a teda u babatiek vobec nemusia suvisiet s jedlom a travenim. V nemocnici tiez zrovna novomamickam nevaria specialne jedla aby nahodou deti nenafuklo. To uz je ale ina diskusia. Suhlasim s tym ze kazda mame svoj nazor ;).

  25. jún 2017
  infante
  autor

  @mufrista mne na nedonoseneckom zakázali jesť všetko, okrem šunky a rožkov...a predtým na šestonedeľke sme mali naozaj všetko - hluboviny, strukoviny, alergény. A keď som sa na to pýtala, tak že to je jedálniček prispôsobený dojčiacim matkám ;)

  26. jún 2017

Odporúčame