Neucte ju chodit v choditku, resp.davajte ju tam co najmenej
Cakala som ktora bude prva poucayt ze nedVaj juu tam.
@laura1107 presne i mňa to napadlo. ;) môj syn bol v choditku. Denne cca polhodky hodku Max a v 11 mes behal sam
choditko je nevhodne z tychto dovodov:
-nema v nom spravne postavenu chrbticu. kym dieta samo nechodi, tak este nema vyvinuty svalovy korzet. nespravnym postavenim chrbtici mozme sposobit do buducna skoliozu, caste migreny, bolesti chrbta.
-ked je dieta v choditku, tak nemoze vykonavat, to co by inak robilo (stvornozkovanie, obchadzanie nabytku, medvedia chodza). vsetky tieto fazy su potrebne a dolezite. pri stvornozke sa zapoji vsetko svalstvo, dochadza k prepajaniu oboch hemisfer. obchadzanie nabytku - dieta prenasa vahu z vonkajsej strany chodidla na vnutornu, vyvija sa klenba. medvedia chodza- pretahuje achilovku, vyvin klenby. pri nespravnom vyvine klenby moze mat napr plochu nohu.
- choditko nepodporuje spravny vyvin mozgu, lebo odopiera dietatu objavovanie, skumanie, naucenie sa sam od seba vyssie uvedenych pohybov.
- dieta sa hrbi a tym neppdporuje spravny vyvin pluc -> dychacie tazkosti
myslim, ze ortopedovia netvrdia pre nic za nic, ze generacia pasivne posadzovanych a ucenych chodit detí ma vela problemov z chrbticou, nohami...
odporucam pozret na fb Fyziomama. je to fyzioterapeutka, co pise clabky o spravnom psychomotorickom vyvine. vysvetluje napr preco nedavat sediet dieta, preco nevodit za ruky, preco nie choditko.
@laura1107 v tomto prípade dobrá rada nad zlato. "Choditkove" deti dnes sedia u ortopédov v čakárni, alebo do seba pchaju ibalginy od rána do večera, aby sa im nerozsypala chrbtica
Ja som choditkove dieta a vooobec nesedim s ani som nesedela s chrbticou u ortopeda a ani ibalginy nejem!!🙂
@papricka33
@vso10
@lucyliu
@petulienka1 dcerka ma pol roka a 2 tyzdne a uz sama sa dava na styri a pohupuje sa, plazi sa dozadu. Podla doktorky je na svoj vek velmi sikovna a sedka sama bez podpory... jasne mala by sediet ked sa zacne plazit ale v lahu mi byt nechce a v pololahu uz vobec nie... a v choditku je toex max hodinku denne a je rada ked ma zmenu ako len lezat
Baby, mne je to uplne jedno. Je to vase dieta. Tiez som bola taka mudra kedysi, ze ved co......a mala mi do 4 rokoch chodila po spickach.
Vyber je na vas. Ja hovorim zo skusenosti
@7babenka23 keď som bola v tvojom veku tiež ma nič nebolelo 🙂 ... Ale nakoniec, je to tvoje dieťa, tvoja zodpovednosť. Ale ver, nikto ti to tu nehovorí v zlom
Ked je to choditko take super,tak preco tam nedavate deti na dlhsie,ale kazda "je tam len 30min.", "hodinu denne". ???
Ja si budem dávať dieťa ako ja budem len chcieť a nedávam ju tam je tam iba max pol hodinku a okrem ju dávam aj na zem plazit. ..
@lucyliu
@petulienka1
@laura1107 tak vidíš moja nezastavíš sa niektoré fakt nad blbými komentarmi
@tigrica182 presne tak sa dieťa aj samo naučí po čase potom behá kade tade
A jasné že tam dieťa nenechavam dlhšie ale dávam ju aj na zem plazit a mne zase iný povedali že choditko je niekedy dobre lebo Vďaka tomu sa ich deti naučili chodiť ....
@papricka33 ja viem ze kazdy chce "len dobre" ale tak ja uz dieta niesom /kedze si tam napisala ze deti teraz sedia u ortopeda.../ mna krize bolia aj mam s nimi problemy ale ver xe z choditka to nieje. Pad do bazena + autonehoda zanechali stopy na mojom tele 🙂
@katarinavw lebo som s dietatom von, hram sa s nou na podlozke, spi, sama sa hra na podlozke, pestujeme ju... a ked je nervozna alebo potrebuje zmenu dam ju do behaku :D ja preto 🙂
@7babenka23 myslela som to tak, že tí dospelí, ktorí ho v detstve absolvovali. 90% ľudí v produktívnom veku má problémy s chrbticou


najlepšie sa naučí chodit, keď ju odtiaľ vyberies, polozis na zem a necháš plazit, lozit, stavať pri nábytku a objavovat,čo dokaze🙂 a hentu somarinu odnes ku kontajneru😎😉