Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
jojka_m
18. aug 2017
98 

Tip na výlet v okolí ZV

Čerín - Mičiná 12.8.2017

Prvou zastávkou nášho výletu bol kostolík sv. Martina v Čeríne. Cesta k nemu je riadne označená, takže nie je možné zablúdiť. Autom sa dostanete až tesne pod kostolík. Možno si pamätáte projekt istej banky, v ktorej vyhrala práve obnova vzácnych fresiek v tomto kostole. Preto sme ho aj my chceli vidieť. A mali sme šťastie, pán farár bol akurát tam, ukazoval kostolík turistom z Francúzska. Je pravda, že interiér zaujal najmä mňa, no aj deťom sa páčilo, a to najmä kaplnka pri kostolíku a jeho okolie. 

Druhou zastávkou boli Mičinské travertíny. Tieto sa nachádzajú pár krokov od cesty medzi obcami Čerín a Dolná Mičiná. Všetko je riadne označené a malé parkovisko sa nachádza z oboch smerov. Mičinské travertíny sú národná prírodná pamiatka. Pre neznalca geológie, ako som ja, sú to vlastne kamene, z ktorých akoby vyviera voda. Mičinské travertíny tvorí sústava niekoľkých travertínových kôpok, na ktorých vrcholkoch sa nachádzajú jazierka s neustále prameniacou minerálnou vodou. Vplyvom usadzovania travertínu sa v okolí ich odtokov vytvárajú ďalšie travertínové polia. Okolie je veľmi pekné a pokojné, pokosené a upravené. Iba pár metrov od travertínov je prameň minerálnej vody, ktorá je veľmi chutná, a kratučký lesný chodníček. Práve toto miesto najviac zaujalo môjho manžela a synov. 

Poslednou zastávkou bol kaštieľ v Dolnej Mičinej. Naposledy som ho navštívila cca pred 15 rokmi, no musím bohužiaľ konštatovať, že nič sa nezmenilo, naopak, toto miesto ešte viac chátra. Napriek čulej okolitej výstavbe rodinných domov, nie je okolie kaštieľa pokosené a je to doslova džungľa. Všade sú odpadky a prázdne fľaše. Vchod do kaštieľa je zamknutý na dva zámky, čo je vzhľadom k bezpečnosti pochopiteľné.

Na záver pár faktov:

vek detí: 13m a 2,5r

prístupnosť kočíkom: nie (my sa nosíme, starší zvládal po svojich)

časový odhad celého výletu: 2-2,5 hod