Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
kapitanmarko
25. jan 2017
31 

Kedy dať prednosť liekom? A kedy prírode?

Dnešný článok bude stručný. Dozviete sa, aké sú "výhody" liekov na recept oproti ich náprotivku - prírodnej medicíne. Paradoxom dnešnej doby je fakt, že hoci neustále napredujeme v rôznych oblastiach a nepochybne aj medicíne, na stave celkového zdravia obyvateľstva sa táto štatistika neodráža úmerne. Jednoducho povedané: máme čím ďalej tým viac liekov, no zároveň máme čím ďalej, tým viac aj chorôb. A tieto choroby si väčšinou zapríčiňujeme sami nezdravým životným štýlom a udržiavanými návykmi, ktoré sú pre naše zdravie neblahé.

Čo robí chorý človek?

Ide k lekárovi. A čo robí lekár? Lekár diagnostikuje zdravotný problém, a keď je nutné (väčšinou) predpíše aj nejaký liek, ktorým by sa mal tento zdravotný problém odstrániť. Ľudia veria autoritám a diplomovaný doktor pre nich presne takúto autoritu predstavuje. Rozumie totiž niečomu, čomu bežný človek nerozumie. Alebo aspoň sa tak tvári. Aby som nikomu nekrivdil, neplatí to všeobecne - u každého bez rozdielu.

Väčšina lekárov sa snaží odstrániť samotný zdravotný problém, ktorý človeka trápi. Menej sa už venuje tomu, čím bol tento zdravotný problém zapríčinený, a čo musí človek zmeniť pre to, aby sa mu obdobný zdravotný problém opakovane nevracal.

Prečítajte si príbalový leták pri liekoch

Nedávno som si zo zvedavosti prečítal príbalové letáky pri viacerých lekárskych prípravkoch, ktoré sa vyskytovali v našej domácnosti. Zameral som sa predovšetkým na informácie o tom, ako daný liek pôsobí a dozvedel som sa:

  • o pôsobení proti ochoreniam, na ktoré je daný liek určený
  • o ďalšom nežiaducom pôsobení (negatívne vedľajšie účinky)

Čo bolo pre mňa najviac zarážajúce - pozitívne pôsobenie vs. negatívne pôsobenie bolo v pomere cca 1:10. To v praxi znamená, že jedného zdravotného problému sa zbavíte, no zároveň riskujete, že ďalších desať získate.

- pre zaujímavosť si pozrite príbalový leták najbližšieho liečiva, ktoré máte pri sebe, aby ste sa o tomto fakte sami presvedčili

A napokon skupina liekov, ktoré patria k tým silnejším - ANTIBIOTIKÁ:

Pri pozornejšom rozbore slova antibiotikum dospieme k zaujímavému spojenie ANTI a BIO. Ľudské telo je biologický organizmus, antibiotiká proti. Viac k tomu azda ani netreba písať. Samozrejme, že radšej brať dva týždne antibiotiká než umrieť na zápal plúc. Problémom však je, keď sa to s takýmito silnými liekmi preháňa, prípadne sa neužívajú len v akútnych prípadoch

Názor lekára, ktorý ste sa nemali dozvedieť

Nedávno som pri jednom rozhovore zachytil slová nemenovaného gastroentrológa. Pokúsim sa ich aspoň približne parafrázovať: "Pravidelné užívanie antibiotík pacientom  nenávratne poškodzuje pečeň, ladviny a iné orgány. Keby sa tí ľudia zdravo stravujú, môžme to tu všetci zavrieť." Čo myslíte, koľkí pacienti sa od neho taktiež dozvedia túto informáciu?

Záver

Tým nám samotná autorita medicínskeho odboru nepriamo naznačila, že skutočná liečivá sila sa nachádza v prírode, zdravej výžive a správnej životospráve. Samozrejmosťou je, že zdravou výživou v dnešnej dobe asi nezabránime všetkým zdravotným neduhom, ktoré na nás číhajú (už i zo vzduchu, ktorý dýchame). V tomto prípade by však stálo za úvahu, či neuprednostniť prv prírodné alternatívy (prírodné výživové doplnky ako napr. Masticha na žalúdočné ťažkosti, alebo známejšie prípravky ako napr. zelený jačmeň, či chlorella) než chemické farmaceutiká, ktoré v mnohých prípadoch organizmu viac škodia, než prospievajú.

Ak máte nejaké skúsenosti s touto problematikou, či už názormi lekárov, alebo skúsenosti na vlastnej koži, budem veľmi rád, ak sa o ne podelíte v komentároch mne i ďalším čitateľov.

Prajem všetko dobré, aby vás choroby zďaleka obchádzali. 🙂