Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
katjanka
10. júl 2017
1082 

Odstavenie dieťaťa. Ako to zvládnuť bez stresu a plaču?

Každé dieťa si na odstavenie od materského mliečka zvyká inak. U niekoho stačia dva – tri dni a zvykne si aj na fľašku, iné “odnaúčania” od prsníka sprevádza neutíchajúci krik a plač. Inšpirujte sa reálnymi skúsenosťami mamičiek, ktoré si tým prešli.

Rozhodnúť sa „odučiť“ dieťa od prsníka môžu sprevádzať viaceré dôvody. Jednoducho už na to má svoj vek, postupom času sa dieťatko v noci začína mnohokrát budiť (častokrát ani nie tak na hlad, ako na ‘túžbu’ po prsníku, teda po mamičke), ste pred situáciou, keď dieťa bude musieť tráviť denne nejaký čas bez vás (práca, iné povinnosti), alebo máte skrátka pocit, že už je tu ten čas. Nech je dôvod akýkoľvek, ide o vaše vlastné rozhodnutie a nikomu do toho nič nie je.

Na jednom sa zrejme zhodujú všetky mamičky. Každá by odstavenie chcela zvládnuť bez stresov a plaču. Nie vždy to však ide tak hladko, ako si predstavujeme. Čo v prípade, ak je práve to vaše dietko na materské mlieko fyzicky a častokrát najmä psychicky naviazané a mliečko si jednoducho vyžaduje?

Postupná zmena

Základom je začať odstavovať postupne. Vyradiť môžete počas dňa jedno z kojení – napríklad doobedňajšie. Neskôr už vynecháte aj poobedné kojenie, potom v noci. Pitný režim nahradzujete čajom alebo vodou, stravu dopĺňate umelým mliekom alebo príkrmami.

Pozor na zápaly

Pri odstavovaní od materského mlieka sa môže stať, že bude “trpieť” nielen váš drobec, ale aj vaše prsníky. Organizmus síce má tendenciu pri odstavovaní postupne znížiť produkciu materského mlieka, ale nie u každej to môže nastať bezproblémovo a hneď. Pri postupnom odstavovaní, ak máte šťastie, sa vyhnete zápalu prsníkov a mlieko sa postupne začne tvoriť menej a menej. Buďte však pripravené aj na situáciu, že sa vám prsníky začnú nalievať a bolieť. Majte preto poruke odsávačku mlieka. Ak nepomáha ani odstriekavanie, pomôcť vám môžu niektoré rady iných mamičiek. Tým zabrali najmä studené obklady, previazanie prsníka látkovou plienou či homeopatiká. Jedna z kreatívnych mamičiek obväzmi na prsníkoch zároveň vysvetlila synčekovi, že jej materské mlieko sa jednoducho minulo a teraz sa lieči.

Je to najmä o zvyku

Mnohé deti si na prítomnosť maminy a intímne chvíle počas dojčenia tak zvykli, že sa odnaučiť od prsníka jednoducho nechcú. Materské mlieko ku svojmu správnemu rastu a vývinu už nevyhnutne nepotrebujú, no ani rituálu kojenia sa nechcú vzdať. „V noci, keď sa synček budil, som ho utíšila a zaspal. On to mliečko v podstate už nepotreboval, len bol na neho zvyknutý. Tak mu večer pred spaním dám mlieko s medom a potom hajá pokojnejšie,“ popisuje na fóre skúsenosť jedna mamička.

Na noc mimo

Účinná dokáže byť aj metóda „odstrihnutia od zdroja“. Skrátka ak je už dieťa dostatočne veľké, nechajte ho na noc či niekoľko nocí samé iba s oteckom. Nebude cítiť vás a materské mlieko. Je to predsa inštinkt. Možno si zo začiatku poplače, no postupne si na novú situáciu zvykne.

Prečítajte si aj: Končíme s dojčením. Ako na to? 

#dojcenie #odstavenie 

Zdroj foto: pixabay

  Skoda ze sa neda dat aj palec dole.. Nahradit materske mlieko umelym??? Dojcenie len zvyk?? Autor tohto clanku asi necital ani jednu studiu o dlhodobom dojceni a ake ine funkcie dojcenie ma..Nie je nic krajsie ako ked dieta dospeje k samoodstaveniu..Ano moj syn neprespal celu noc ako polrocny ale az ako dvojrocny a odstavil sa v troch rokom sam bez akehokolvek placu, stresu, nocneho odlucenia a podobne a som stastna ze som to neurobil inak ale nechala to nanho.. A inak to nebude ani u druheho.. Nelutujem ani jednu minutu dojcenia..

  10. júl 2017

  tak ja som na tom podobne, tiez som pockala a s radostou a laskou na samoodstavenie, mal 3,5 bolo to bez placu, kriku, odchodov, vycitiek, zamiesavania umeleho, bolo to max prirodzene. Dakujem, ze som si mohla svoje posledne dieta uzit plnymi duskami a nehovori zo mna ziaden fanatizmus😉

  18. júl 2017

  Uplne mimo cely članok....

  19. júl 2017

  Debilny cely clanok!!!! radsej ho vymazte boze...🙄😵😵😵

  20. júl 2017

  Ach boze, ze homeopatika. Mlieko s medom. Fakt "super rady"

  19. nov 2017

  Ajaaaaj toto komu pomôže? Uplne zbytočne stratený čas napisat nieco take zcestne. Zmazať a hanbyt sa

  27. okt 2018