Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
katjanka
26. apr 2017
1333 

Izbové rastliny, ktorým sa pri malých deťoch radšej vyhnite

Izbové rastliny hrajú v našich domácnostiach nepochybne pozitívnu rolu. Majú dekoratívny charakter, zároveň prečisťujú vzduch, môžu byť jedlé či dokonca liečivé. Obrovský pozor si však treba dať na tie druhy, ktoré dokážu byť toxické. A to tak pre ľudí, ako aj pre zvieratá. Ak máte doma malé deti, mali by ste si dať obzvlášť záležať na výbere vhodných domácich okraskov.

Nebezpečné krásky

K otrave môže dôjsť ak dieťa náhodou ochutná rastlinu alebo zeminu, alebo dokonca aj pri dotyku pokožky, ak si rúčkami, ktorými sa s kvetinou hralo, bude šúchať oči a podobne. Prinášame vám zoznam šiestich najrozšírenejších domácich rastlín, ktorých pestovanie v domácnosti by ste si mali dobre premyslieť.

1. Difenbachia

Difenbachia je v domácnostiach značne rozšírená, pritom je aj značne nebezpečná. Má silné stonky a mäsité listy, zvyčajne svetlozelenej farby, občas mierne žlté. Kvôli väčším listom sa často umiestňuje na podlahu či nižšie podstavce, takže môže ľahko dôjsť do kontaktu s deťmi či domácimi miláčikmi. Po náhodnom styku s ústami vyvoláva veľkú bolesť v ústnej dutine, pálenie, opuchy, slinenie až znecitlivenie v krku.

2. Oleander

Rastlina na prvý pohľad vyzerá jemne a nevinne, napriek tomu je jedovatá a môže spôsobiť vážne následky už po požití jedného listu. Toxické sú aj kvety a stonky oleandra. Rovnako nebezpečná je táto rastlina aj pre domáce zvieratá.

3. Filodendron

Filodendron je jednoduchý na údržbu, aj preto patrí takisto ku veľmi obľúbeným a často pestovaným izbovým rastlinám. Kvôli obsahu oxalátových kryštálikov vápnika je nebezpečný pre ľudí aj zvieratá. Pestovaniu filodendronu by ste sa preto mali vyhnúť alebo ho umiestniť mimo dosah detí i domácich maznáčikov. Spôsobuje kŕče, bolesti a opuchy.

4. Brečtan

Táto vždyzelená ťahavá rastlina sa vďaka svojej popínavosti využíva na dekorovanie celých plôch interiéru i exteriéru (steny, ploty, zábradlia...). Pri náhodnej konzumácii však spôsobuje vážne podráždenie pokožky, kŕče, opuchy, vracanie i horúčky. Nebezpečná je tak pre ľudí, ako aj pre zvieratá.

5. Ľalie

Ľalie sú obzvlášť krásne rastliny, to nám isto dáte za pravdu. Aj preto sa nimi tak radi obdarúvame alebo si ich sami kupujeme na okrasu domácnosti. Pri malých deťoch a zvieratách by sme sa im však radšej mali vyhnúť. Existuje mnoho druhov ľalií a nie všetky sú jedovaté. Pozor si preto treba dať najmä na veľkonočnú, tigrovanú, orientálnu či ázijskú ľaliu. Smrteľné následky môže mať rastlina pre mačky, no aj u ľudí dokážu spôsobiť bolesť hlavy, nevoľnosti, zvracanie či podráždenie pokožky. Nevoľnosť a bolesť hlavy dokáže spôsobiť už jej silná vôňa.

6. Svokrin jazyk

Sansevieria trojpása zľudovela aj pod názvom svokrin jazyk, a to vďaka chrakteristickému ostrému tvaru listov, jazýčkov. Listy sú škvrnito zelené, zväčša preliate bielou či žltou farbou. Rastlina je nenáročná na údržbu a prežije takmer všetko. Pre malé deti či zvieratá v domácnosti môže byť svokrin jazyk nebezpečný svojimi ostro zakončenými listami, vďaka ktorým môže dôjsť ku zraneniu. Po náhodnom požití spôsobujú listy sansevierie bolesť hlavy, brucha a vracanie.

7. Konvalinka

Krásna, ale jedovatá.  Aj taká je obľúbená konvalinka. Vďaka jemnej vizáži a príjemnej vôni si ňou často na jar skrášľujeme kuchynský stôl či inú časť príbytku. Pozor však v prípade, ak máte doma malé deti. Konvalinka je kráska nebezpečná a nielen kvet, ale dokonca aj voda z vázy, v ktorej ste kvietok mali, je toxická, keďže kvietok do vody vypúšťa jedovaté látky.

Prvá pomoc pri otrave rastlinami

Máte podozrenie, že vaše dieťa nedopatrením zjedlo niektorú z nebezpečných rastlín? Ako rýchla pomoc môže poslúžiť čierne uhlie, dieťaťu dajte vypiť iba čistú vodu, rozhodne nie mlieko. Následne čo najskôr vyhľadajte lekára, najmä, ak sa u dieťaťa začnú prejavovať niektoré z najčastejších symptómov (bolesť hlavy, vracanie, opuchy a bolesť v ústnej dutine a krku).

#domacnost #jedovate_rastliny_v_byte #otrava_rastlinami
Foto: shutterstock