• Prihlás sa
 • Registrácia nového člena
 • Získaj PLUSPRO
 • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
 • Prihlás sa
 • Registrácia nového člena
 • Získaj PLUSPRO
Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
a uvidíš všetky príspevky!
lauritka
15. feb 2018
Včera prekvapil.myslela som,ze ani datum neregistruje...
Ale potešilo :heartpulse:.
Zobraz celú správu
(1 fotka)
lauritka
7. jan 2018
:ok_hand:
Zobraz celú správu
(1 fotka)
lauritka
15. dec 2017
Toto sa dá stále pozriet :grinning: ""Povězte mi, kde jste byl předevčírem ve tři odpoledne?" "Já? Poslouchal jsem Rigoletta." "Jak se jmenuje a kde bydlí?" / nekdo to rád horké / momentalne čt2
Zobraz celú správu
(1 fotka)
lauritka
7. dec 2017
Night in the city.I :heart: Košice.
Zobraz celú správu
(1 fotka)
lauritka
19. nov 2017
Momentálne v Berlíne :angry:
Zobraz celú správu
(1 fotka)
lauritka
18. nov 2017
Zobraz celú správu
(1 fotka)
lauritka
12. nov 2017
"Enjoy the little things in life, because one day you'll look back and realizes they were big things" (Bansky)
Zobraz celú správu
(1 fotka)
lauritka
Správa bola zmenená 15. okt 2017
Zobraz celú správu
(1 fotka)
lauritka
14. sep 2017
:ok_hand:
Zobraz celú správu
(1 fotka)
lauritka
27. aug 2017
:heart:
Zobraz celú správu
(1 fotka)
lauritka
26. aug 2017
:joy: true story
Zobraz celú správu
(1 fotka)
lauritka
7. júl 2017
"Alle wollen in den Himmel, aber niemand will sterben. (amerikanisches Sprichwort)"
Zobraz celú správu
lauritka
5. júl 2017
:sweat_smile:
Zobraz celú správu
(1 fotka)
lauritka
10. apr 2017 Čítané 325x

"  Do you know that every time I share a picture or a post about my children, I think of you? Every time. Do you know that every time I talk about my parenting, my days filled with all the frustrations and joys of raising my kids, I think of you? I do. 

And a piece of my mama heart breaks each time.  

I may never truly understand your pain, but I picture your face, your tears, your deep and heavy sighs, and your ongoing breath of sadness for the child you don’t have in your arms, and in your life. I imagine the ongoing tests and trials you have endured desperately attempting to keep a growing baby in your womb, and the devastation that breaks open your entire being each time it fails. I think of those silent moments of questioning, of begging, of pleading for the one thing you want most of all in this life... and I hear the silence echo back with resounding emptiness.

Emptiness. 

I can only guess that is how you feel. Empty of dreams, empty of hope, empty of the life you thought you’d have as a mother.

And you see all the pictures of kids, of families so full of stories that you could never tell. You read all the funny quotes and birthday milestones and wonder what your life with your precious child would be like, as you take in the experiences of others and wonder, “Why them?” I bet you have had to walk away, turn away and turn off notifications just to protect your broken heart from all the incessant updates that scream the very truth right at you — the truth you believe because you are without. And the hardest reality rears its ugly head over and over again, each time you are reminded that you are a failure, less than a woman: A Childless Mother.

But that is a lie. You are more of a mother than I could ever be.

I long for you to truly understand that you are NOT a failure, and not less than a woman, you are more than a mother than I could ever be. All of your passion, your relentless efforts and your desperate attempts prove this very truth. Because the reality is that I didn’t try half as hard at being one than you did. I didn’t spend endless hours praying for, hoping for, begging for a child to hold in my arms. I hold you up on the pedestal of greatness, of love, of merciful strength. And if I would define motherhood, the very depths of what it is, I would describe you.

I am not more of a woman simply because I was able to have kids. Oh, no. I have done nothing to earn the Victor’s Cup... Nothing. And here’s the most important truth of all. You have done nothing to earn your empty womb. That is what upsets me the most. The gift of being a parent is not conditional upon being a person worthy of having a child. Just look at all the millions of unwanted children all over this world, whose parents were able to conceive and had no desire to have these discarded innocent children. The deepest twisted paradox of humanity is this very thing. Beautiful women (and men) who so passionately want to have a child, and can’t, and the men and women who create children without a thought, a desire, a plan. Oh, this world is broken. So very broken.

How I wish so badly I had the power to change it.

For you.

Your medal of honor and badge of strength is earned through the long endured road of palpable pain and fervent hope. You may not have the Victor’s Cup with a swaddled baby wrapped in your arms... and for that, I break off a piece of my mama heart for you, each and every day. But please know, you are the greatest example of a mom and woman you could ever give yourself the right to be. If life was fair, and just, and logical by any and all reasoning, and if this world wouldn’t waver on random heartbreaks and unpredictable hopelessness, if the privilege of motherhood was based on reward or worth or earning...

I would give anything to watch you take the Victor’s cup, full of swaddled babies all wrapped in your arms. I couldn’t think of anyone who deserves it more.

So when you cringe at another update from me, please oh please, know that I cringe with you, I cry with you, I mourn with you...

Every single time."

By Christine Carter

Čítaj celý článok
lauritka
27. mar 2017
Zobraz celú správu
lauritka
12. mar 2017
Tomáš Palonder to dal pekne-. ach tie spomienky :hearts: kedysi... https://www.youtube.com/watch?v=7dqSLiaKlJo
Zobraz celú správu
lauritka
9. mar 2017
Zobraz celú správu
(1 fotka)
lauritka
21. feb 2017
Mladý muž kupoval svojej snúbenici darček. Po dlhom uvažovaní sa rozhodol kúpiť pár dámskych rukavičiek. Romantické a pritom nie príliš osobné. Za pomoci sestry svojej snúbenice vybral v obchode pár bielych kožených rukavičiek. Snúbenicina sestra si tam kúpila dvojo nohavičiek. Pri balení vymenila predavačka balíčky, a tak sestra vzala rukavičky a mladý muž nohavičky. Bez toho, aby skontroloval obsah balíčka, poslal ho mladý muž snúbenici s priloženým lístočkom: "Vybral som ich pre Teba, lebo som si všimol, že normálne ich nenosíš. Keby bolo podľa mňa, vybral by som také s gombičkami, ale Tvoja sestra nosí tiež také, že sa ľahšie sťahujú. Farba je možno trochu citlivá, ale predavačka mi ukázala svoje, ktoré nosila už 3 týždne, a skoro vôbec neboli zašpinené. Predavačka si vyskúšala aj tieto Tvoje a vyzerala v nich skutočne elegantne. Prial by som si, aby som Ti ich mohol prvýkrát natiahnuť sám, lebo kým sa v piatok uvidíme, už s nimi určite príde kdekto do kontaktu. Keď si ich stiahneš, nezabudni do nich vždy fúknuť, lebo pri nosení sa prirodzene trochu zapotia a navlhnú, a takto Ti dlhšie vydržia ako nové. Mysli na to, ako často ich budem chcieť v budúcnosti bozkávať. Dúfam, že si ich v piatok kvôli mne natiahneš. S láskou Tvoj milý. PS: Podľa novej módy sa teraz nosia trochu ohrnuté, aby bolo vidieť kožušinu...
Zobraz celú správu
lauritka
20. feb 2017
Na východe nás ešte potrápi to chladné počasie.. od zajtra vietor :confounded:
https://kosice.korzar.sme.sk/c/20464237/vychod-...
Zobraz celú správu
(1 fotka)
lauritka
19. feb 2017
Yep :thumbsup::joy:
Zobraz celú správu
(1 fotka)
lauritka
2. feb 2017
Kšeft so zvieratami zo Slovenska prekvitá, sme svetová jednotka. :cry:
https://monikakozelova.blog.sme.sk/c/444987/kse...
Zobraz celú správu
(1 fotka)
lauritka
1. feb 2017
"bravo! " :confounded:V zdravotníctve sa chystajú zásadné zmeny. Minister chce rušiť až polovicu pohotovostí :astonished: http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/V-...
Zobraz celú správu
lauritka
30. jan 2017
..nemá chybu :joy:
" ako tam stojí s tými zemiakmi, moji úhlavní nepriatelia- Rachel Greenová a polysacharidy"
Zobraz celú správu
(1 fotka)
lauritka
25. jan 2017
Kompliment od muža... vždy poteší :grinning::joy:
Zobraz celú správu
(1 fotka)
lauritka
14. jan 2017
Tolko snehu uz ani nepamätam kedy bolo
...:two_hearts::v:
Zobraz celú správu
(2 fotky)
lauritka
12. jan 2017
Stale sme na tom relativne dobre, ako v roku 1987 :wink:

Pred 30 rokmi sme sa topili v snehu, v Bratislave boli až dvojmetrové záveje
http://www.tvnoviny.sk/domace/1854442_pred-30-r...
Zobraz celú správu
(1 fotka)
lauritka
9. jan 2017
Rozmohol sa nám tu ďalší nešvár... :(

V televízii iste mnohí z vás postrehli reportáž o tom, ako sa zvyšuje dopyt po plemene Akita Inu, pretože si ľudia zamilovali film Hachiko. Pre ľudí, ktorým psie plemená naozaj niečo hovoria, je to signál, že sa opäť rútime do „skvelých“ časov. Tak, ako časom vymizli z obľúbenosti dalmatínci z filmu, jack russellovia a yorkovia, ktorí sú teraz kade tade na dvoroch, balkónoch- hryzú, zúria a štekajú ako každý nevychovaný teriér v rukách totálneho laika, to isté čaká aj toto nové „filmové“ plemeno. Lenže akita nie je york, ktorý keď pohryzie, vlastne poštípe. Akita Inu je plemeno určené pre ruky skúsených chovateľov, ktorí majú za sebou roky práce s tvrdohlavými a sebavedomými psami.

Dokonca aj ten známy Hachiko z filmu nebol len jeden, lebo cvičitelia neboli ochotní riskovať s niektorými psami scény, kde by nemali psa pod kontrolou. Ani oni sami nedokázali niektorých vychovať tak, aby pes zvládol to, čo sa mu povie. Samotný herec Richard Gere popisoval, že jeho prvé stretnutie s dospelými psami, s ktorými mal ísť pred kameru, bolo skôr o strachu a bol upozornený, aby s nimi na začiatku ani neudržoval očný kontakt...

Akita Inu je pes, ktorého nesmiete nútiť, vychovávať neodbornými metódami typu „chceme psa od šteniatka, aby sme si ho sami naučili, lebo máme deti“, „ja ho donútim“, „už sme mali ovčáka“. To už zaváňa katastrofou aj pri záujemcoch u nás o obyčajných krížencov. A mnohí viete, akú skutočnú výchovu má 70% sídliskových trhačov od „domácich odborníkov“. Tvrdohlavosť je tiež typickou črtou v povahe a žiadny dedinský macho-traktorista ju z neho nevybije až k poslušnosti. Maximálne to bude v psovi vrieť do dospelosti a potom si majiteľa porieši sám, aby naše média opäť mohli priniesť fascinujúce správy o tom, ako zlý a agresívny pes napadol nevinného človeka.

Kto naozaj pochopil film vie, prečo pes TVRDOHLAVO čakal na majiteľa, ktorý sa už nikdy nevráti. Typická akita- vyberie si sám svojho pána, žije tak ako žiť chce, nedá sa ho nútiť k ničomu.

Prosíme, nedajte sa zlákať rôznymi ponukami od množiteľov z portálov, kde už v nadpise ponúkajú šteniatka Hachiko. To nie sú šteniatka z filmu, to sú časované bomby v neskúsených rukách. Toto už nie je sranda a za rok, dva budeme na uliciach zbierať agresívnych, labilných jedincov tohto plemena, ktorí paradoxne v momente po umiestnení do koterca, stratia šancu na život. Kto z vás si vezme dospelého, veľkého psa s nevyspytateľným správaním? Kto z nás bude mať toľko miesta, aby roky držal v koterci silne dominantné zviera samé? Koľkí „Hachikovia“ za hlúpy rozmar zaplatia životom a to buď utratením alebo vyhodením do lesa, za dedinu, do iného okresu, lebo ten „sprostý“ pes dohrýzol celú rodinu?

Ľudia prosíme, nebuďte ako ovce! Ak sa raz natočí film o chlapcovi a gepardovi, aj takého budete chcieť? Ešteže Hachiko nie je film o kobre kráľovskej! :/

Myslite pred tým, než kvôli rozmaru ohrozíte seba, rodinu a zničíte nejakému psovi život! Radšej si film pozrite ešte raz, poplačte si, uvedomte o čom je príbeh a prepnite na iný program. Možno niekde nájdete film aj o tom, ako Janko a Marienka do útulku na brigádu išli...

P.S. Verných Hachikov sú plné útulky. A každý si tam nájde toho vhodného, len treba hľadať.
Zobraz celú správu
(1 fotka)
lauritka
6. okt 2010
Nezáleží na tom, v akej situácii sa ocitneme, ale na tom, ako na ňu zareagujeme.
Zobraz celú správu
lauritka
31. mar 2010
Také všeličo... 30 fotiek
lauritka
29. mar 2010

Jediná udalosť v cykle, ktorá má veľmi presné časové ohraničenie, je ovulácia 

VARIANTY CYKLU:  
Nepretržitá činnosť vaječníkov

Hormóny normálneho menštruačného cyklu 

 • cyklické zmeny aktivity vaječníkov riadia hormóny hypofýzy – folikulostimulačný hormón (FSH) a luteinizačný hormón (LH)
 • tvorbu týchto homónov riadi hypotalamus
 • mechanizmus ovulácie tvorí vaječníkové hormóny – estradiol a progesterón

OVULAČNÝ CYKLUS POSTUPUJE AKO  
DOBRE RIADENÝ SLED UDALOSTÍ
 

hladiny ESTROGÉNU a PROGESTERÓNU klesajú

predtým potlačené FSH a LH stúpajú – začína nový CYKLUS

HYPOTALAMUS produkuje GnRH, dáva signál HYPOFÝZE k tvorbe FSH

rastú FOLIKULY, ktoré produkujú ESTROGÉN

ten spôsobuje rast ENDOMETRIA (proliferatívne) a KRČEK produkuje hlien

ESTROGÉN spätnou väzbou pôsobí na HYPOTALAMUS

ten ukončuje tvorbu FSH a vylučuje LH

ktorý uvoľní VAJÍČKO z folikula

a podporuje tvorbu ŽLTÉHO TELIESKA

ktoré produkuje PROGESTERÓN a ESTROGÉN

progesterón mení ENDOMETRIUM (na sekrečné), ovplyvňuje hlien a aktivuje SHAWOVE VÁČKY

ak nenastalo počatie, po 6–7 dňoch nastáva REGRESIA (ZMENŠOVANIE) žltého telieska

hladiny ESTROGÉNU a PROGESTERÓNU klesajú

MENŠTRUÁCIA nastáva 11-16 dní po ovulácii, začína nový cyklus

28 - DŇOVÝ CYKLUS 

 • celý proces vývoja plodnosti trvá približne 21 dní
  •  
   •  
    • fáza rýchleho rastu a vývoja folikula
    • ovulácia
    • vytvorenie žltého telieska a jeho zánik 
 • v 28-dňovom cykle trvá asi 7 dní, kým úroveň FSH stúpne na prahovú hodnotu
 • počas týchto 7 dní je veľmi nízka tvorba estradiolu
 • žena máva po skončení menštruácie zvyčajne niekoľko dní základný obraz neplodnosti (ZON)

28 - DŇOVÝ OVULAČNÝ CYKLUS MÔŽE MAŤ MNOHÉ VARIANTY

NORMÁLNE ROZSAHY VAJEČNÍKOVÝCH HORMÓNOV V OVULAČNOM CYKLE 

90% hodnoty 

50% hodnoty 

10% hodnoty

VARIANTY CYKLU 

 • v KRÁTKOM RIADNOM OVULAČNOM CYKLE, ktorý trvá len 19 dní
 • hladina estradiolu začína stúpať už 1. deň
 • vyvíja sa folikul
 • začala plodná fáza cyklu
 • nie je prítomný ZON

Krvá-canie

 • oneskorenie tvorby FSH a dosiahnutia jeho prahovej hodnoty spôsobí PREDĹŽENIE cyklu
 • kým je hladina FSH pod prahovou hodnotou, žiadny folikul nezačne fázu rýchleho rastu
 • tvorí sa málo estradiolu
 • žena pozoruje vtedy oveľa viac dní ZON
 • obdobie ovulácie a poovulačné majú však rovnaký časový priebeh ako v bežnom 28 – dňovom cykle

VARIANTY CYKLU

...ONESKORENÁ OVULÁCIA 

Možný zvrat k ovulácii 

Vaječníky sú v pokojovom stave

Amenorea 

Pregnandiol (µmol/24hod) 

Estrón (nmol/24hod) 

Krvá-canie

ĎALŠÍ VARIANT 

 • hladina FSH stúpne nad prahovú hodnotu, folikul sa vyvíja, ale nepokračuje až k ovulácii
 • vyvíjajúci sa folikul vytvára estradiol, ktorého mierne zvýšená hladina môže spôsobiť zmenu výtoku z pošvy
 • hladina FSH sa však môže vrátiť späť pod prahovú hodnotu, folikul sa zvraští, hladina estrogénu klesne, návrat k ZON
 • neuvoľní sa LH, nenastane ovulácia, netvorí sa progesterón, nenastane vrchol
 • môže, ale nemusí dôjsť ku krvácaniu (z poklesu estrogénu)
 • aj nasledujúci folikul môže postihnúť rovnaký osud
 • prípadne folikul môže dospieť až k ovulácii
 • každý čiastočne vyvinutý folikul produkuje estradiol, žena spozoruje zmeny vo svojom obraze hlienu
 • keď sa folikul zvraští, hladina estradiolu klesne, žene sa vráti jej ZON
 • ak rozvoj folikula dospeje až k ovulácii, tvorba hlienu sa postupne rozvíja a v dôsledku vzostupu progesterónu, žena zistí deň vrcholu

ĎALŠÍ VARIANT - pokračovanie

...ONESKORENÁ OVULÁCIA 

Možný priebeh zakončený ovuláciou 

Krvá-canie 

Pregnandiol (µmol/24hod) 

Estrón (nmol/24hod)

ĎALŠIE VARIANTY 

 • hladina FSH môže uviaznuť na prahovej hodnote a nedosiahne strednú hodnotu
 • folikul zostane v stave dlhotrvajúcej stimulácie
 • estradiol zostáva na nižšej úrovni než je jeho predovulačný vrchol
 • výtok môže mať plodné charakteristiky
 • vnútorná výstelka maternice je natoľko povzbudzovaná k rastu, že môže nastať krvácanie z presakovania

...ANOVULAČNÁ ČINNOSŤ 

Anovulačná činnosť

Tvorba estrogénu bez zmeny

Krvácanie z presakovania 

Krvá-canie

 • hladina FSH sa môže vrátiť pod prahovú hodnotu
 • hladina estradiolu sa vráti k nízkym hodnotám
 • čo má za následok návrat  k ZON

ĎALŠIE VARIANTY pokračovanie... 

Krvá-canie 

Anovulačná činnosť

Tvorba estrogénu bez zmeny

Krvácanie z presakovania

AVŠAK PRAVDEPODOBNEJŠIE... 

 • hodnoty FSH začnú opäť stúpať
 • hladina prekročí prah strednej hodnoty
 • folikul je povzbudený k ovulácii
 • so vzostupom progesterónu žena zistí vrchol - náhla zmena k poovulačnej neplodnosti
 • mechanizmus a časový priebeh ovulácie a poovulačnej fázy je už potom rovnaký ako v ovulačnom cykle s dĺžkou 28 dní
 • môže sa objaviť určité predovulačné krvácanie alebo špinenie
 • krvácanie sa zastaví v dôsledku rýchleho vzostupu estradiolu
 • žena by si mala byť vedomá, že počas takéhoto krvácania sa môže nachádzať v plodnej fáze cyklu

Predovulačné krvácanie 

...AVŠAK PRAVDEPODOBNEJŠIE 

Krvá-canie 

Krvá-canie

ANOVULAČNÁ ČINNOSŤ VAJEČNÍKOV 

 • folikul je povzbudzovaný k ovulácii, ale uvoľnenie LH je defektné
 • BUĎ
  • nenastane vzostup LH
 • ALEBO
  • LH sa uvoľní, ale nie v takom dostatočnom množstve, aby spôsobil ovuláciu

ŽIADNY VZOSTUP LH 

 •  
  • nie je ovulácia
  • nestúpa progesterón
  • nie je vrchol
  • folikul sa zvraští
  • hladina estradiolu klesá
  • môže nastať krvácanie z poklesu estrogénu

Anovulačná činnosť vaječníkov

Zmena tvorby estrogénu

Krvácanie z poklesu (estrogénu) 

krvácanie

 •  
  • trochu LH sa uvoľní
  • ovulácia nenastane
  • dôjde k luteinizácii folikula
  • malý vzostup progesterónu na krátky čas
  • nie je vrchol
  • môže, ale nemusí nasledovať krvácanie
  • činnosť vaječníkov môže pokračovať riadnym ovulačným cyklom alebo opakovaním niektorého variantu

NEDOSTATOČNÉ UVOĽNENIE LH

LUTEINIZOVANÝ NEPRASKNUTÝ FOLIKUL (LNF) 

 •  
  • trochu LH sa uvoľní
  • ovulácia nenastane
  • dôjde k luteinizácii folikula
  • malý vzostup progesterónu na krátky čas
  • nie je vrchol
  • môže, ale nemusí nasledovať krvácanie
  • činnosť vaječníkov môže pokračovať riadnym ovulačným cyklom alebo opakovaním niektorého variantu

KRVÁCANIE PO LNF 

Luteinizovaný neprasknutý folikul

Progesterón 4.5 – 8 µmol 

Krvácanie 

hladina progesterónu svedčí o LNF

Krvácanie 

Možný priebeh zakončený ovuláciou 

OVULÁCIA PO LNF 

hladina prgesterónu svedčí o LNF

NEDOSTATOČNÁ LUTEÁLNA FÁZA 

 • vzostup LH postačuje k vyvolaniu ovulácie, ale nepostačuje na vytvorenie plne dozretého žltého telieska
 • hladina progesterónu je vyššia ako v prípade LNF, ale NEDOSIAHNE hladinu zodpovedajúcu plne dozretému žltému teliesku
 • žena môže alebo nemusí určiť vrchol

NEDOSTATOČNÁ LUTEÁLNA FÁZA 

Nedostatočná luteálna fáza

progesteron 8 – 13.5 µmol 

Krvácanie

Krvácanie 

Krátka luteálna fáza

menej ako 11 dní 

KRÁTKA LUTEÁLNA FÁZA 

 • progesterón dosahuje normálne poovulačné hodnoty

A PREDČASNE KLESÁ 

 • ku krvácaniu dochádza   10 dní po ovulácii, alebo ešte skôr

NEPLODNÉ CYKLY 

 • cykly s nedostatočnou alebo krátkou luteálnou fázou sú neplodné
 • uplatňuje sa pravidlo vrcholu
 • nasleduje menštruácia

VZÁJOMNÉ SÚVISLOSTI 

 • varianty cyklov nie sú samostatné jednotky (entity)
 • je tu súvislá postupnosť

VAJEČNÍKY V POKOJOVOM STAVE 

POSTUPNÉ DOZRIEVANIE MECHANIZMU LH 

RIADNY PLODNÝ CYKLUS 

FOLIKULÁRNA AKTIVITA BEZ VZOSTUPU LH

VAJEČNÍKY V POKOJOVOM STAVE 

FOLIKULÁRNA AKTIVITA BEZ

PRUDKÉHO NÁRASTU LH 

NARASTAJÚCE DOZRIEVANIE MECHANISMU LH 

PLNE PLODNÝ CYKLUS 

MENARCHE 

DOJČENIE 

UKONČENIE ŠPORTOVEJ ČINNOSTI 

VYSADENIE HORMONÁLNEJ ANTIKONCEPCIE

VAJEČNÍKY V POKOJOVOM STAVE 

ZLYHANIE MECHANIZMU LH  

RIADNY PLODNÝ CYKLUS 

FOLIKULÁRNA AKTIVITA BEZ NÁRASTU LH

VAJEČNÍKY V POKOJOVOM STAVE 

FOLIKULÁRNA AKTIVITA

BEZ NÁRASTU LH 

DEGRADUJÚCI MECHANIZMUS LH 

BLÍŽIACA SA MENOPAUZA 

PLNE PLODNÝ CYKLUS 

INTENZÍVNE ŠPORTOVANIE

Nečakajme obvyklé, čiže pravidelnosť: 

 • jednotlivé varianty sa nemusia nevyhnutne opakovať v nasledujúcich cykloch
 • u ženy sa môžu kedykoľvek vyskytovať -

          obdobia amenorei - bez menštruácie, alebo

          sled anovulačných krvácaní, alebo

          luteinizácia neprasknutých folikulov,

          nedostatočné, alebo krátke luteálne fázy,

          medzi ktorými sú riadne plodné cykly. 

podprahové FSH

nízky estrogén

krček nie je stimulovaný

neprítomný hlien

pošvové bunky nerastú

sliznica maternice nerastie

vonkajšie rodidlá (vulva) sú suché 

nadprahové FSH

slabá stimulácia folikulov

mierny vzostup estrogénu

výtok pošvových buniek

nemenný hlien – deň čo deň

na vonkajších rodidlách už nie je pocit sucha 
 

ZON-sucho

podprahové FSH 

ZON – s hlienom

nadprahové FSH  

nadprahové FSH

stimulácia folikulov

vzostup estrogénu

stimulácia krčka - hlien

zmena pocitu na vonkajších rodidlách

krvác. z presakovania

LH nestúpa

nenastáva ovulácia

nie je progesterón

nie je vrchol 
 

podprahové FSH  

podprahové FSH

nízky estrogén

krvácanie z poklesu

nepredchá-dzala ovulácia

FSH pod prahom

nízky estrogén

krček nie je stimulovaný

neprítomný hlien

pošvové bunky nerastú

sliznica maternice nerastie

vonkajšie rodidlá suché 

FSH nad stred-nou hladinou

stimulácia folikulov

estrogén stúpa

stimulácia krčka - hlien

zmena pocitu na vonk. rodid.

vzostup LH

luteinizácia folikula

nie je ovulácia

mierny vzostup progesterónu

nie je vrchol

LNF 

pokles progesterónu a estrogénu

predtým potlačené FSH a LH stúpajú

menštruácia 

FSH nad stred- nou hladinou

stimulácia a dozrievanie folikula

stimulácia krčka hlien

obraz hlienu sa mení a vyvíja

vzostup LH

OVULÁCIA

prudký vzostup progesterónu

je rozpoznaný vrchol 

progesterón a estrogén sú zvýšené

potlačenie FSH a LH

úroveň progesterónu zodpovedá

LNF (4.5-8 µmol/24hod) 

OVULÁCIA 

úroveň progesterónu potvrdzuje ovuláciu (>13.5 µmol/24hod)

VARIANTY CYKLU 

 • Nemali by byť považované za nenormálne

Normálne a prirodzené reakcie na vonkajšie okolnosti zabezpečujú, že tehotenstvo nenastane za podmienok, ktoré nie sú pre matku alebo plod priaznivé.

BILLINGSOVA METÓDA a VARIANTY CYKLU 

    Pravidlá Billingsovej ovulačnej metódy sa dokážu účinne vyrovnať so všetkými doteraz objavenými typmi činnosti vaječníkov. 

 • PRE VYHNUTIE SA POČATIU
  • značiť denne a rozhodovať sa aktuálne každý deň
  • sledovať obraz hlienu, jeho vývoj, nie jednotlivé popisy
  • správne používať pravidlá – sú použiteľné pre všetky varianty cyklu a štádiá života 

BILLINGSOVA METÓDA a VARIANTY CYKLU

 • NA DOSIAHNUTIE POČATIA
  • značiť denne a rozhodovať sa aktuálne každý deň
  • sledovať obraz hlienu, jeho vývoj, nie jednotlivé popisy
  • trvale neplodné cykly je potrebné vyšetriť
Čítaj celý článok
lauritka
12. júl 2008
Zbierka mojich grafov :bar_chart: 132 fotiek