Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
a uvidíš všetky príspevky!
lenka47
14. apr 2017
Kompletný program pre zdravé detské nôžky je na svete!!! Vytvorila som pre Vás porgram pre cvičenie detských nôh s podrobnými videonávodmi na cvičenia. Ak Vás táto téma zaujíma, viac info na: http://lenkaleskova.sk/www-lenkaleskova-sk-ako-... Teším sa na Vás :D
Zobraz celú správu
lenka47
13. mar 2017 Čítané 439x

Davam sem svoj článok, môžete ho nájsť aj na blogu www.lenkaleskova.sk

Najdete tam aj eBook zdarma s konkrétnymi postupmi pri domácej diagnostike detských nôh a obsahuje aj cvičenia na ploche nôžky.

„Vaše dieťa má ploché nohy, mali by ste navštíviť ortopéda“. Túto vetu už počuli mnohí z Vás. Stojíte v ordinácii lekára, zvyčajne pri bežnej preventívnej prehliadke a rozmýšľate, čo to pre Vás znamená. Musíme sa ísť objednať k ortopédovi, pravdepodobne nám predpíše nejaké vložky, teda bude treba zájsť aj inam aby sa nôžky odmerali a potom čakať na tie vložky, vyzdvihnúť ich a dúfať že dieťaťu zatiaľ noha nepodrastie natoľko, aby mu boli malé. Lebo inak by sa celý kolotoč musel zopakovať.

Ale je to naozaj potrebné? Okamžite ísť k ortopédovi? Alebo sú aj iné možnosti? Dajú sa ploché nôžky upraviť aj cvičením? A ak áno, akým? Možno Vás tiež napadli aj tieto otázky. Pokúsim sa ich zodpovedať.

Plochá nôžka je v našich končinách veľmi častý jav. U kojencov je to jav úplne normálny, takže nie je na mieste robiť paniku, že dieťa má ploché nohy do veku cca 3 rokov. U 4-5 ročných tiež netreba robiť paniku. Ak Vás lekár odošle k ortopédovi, ten by mal dieťa vyšetriť. A vyšetriť nie len nôžky ale celý pohybový aparát, aby bolo jasné, že príčina plochej nohy nie je niekde inde na tele, prípadne či ich nespôsobil nejaký úraz alebo zápal. Mal by dieťa postaviť na špeciálny prístroj- Podoskop alebo urobiť odtlačok – Plantograf, prípadne Vás odoslať do špeciálnej podologickej ambulancie, kde majú potrebné vybavenie k vyšetreniu chodidla. Nemalo by to teda vyzerať tak, že sa len „od stola“ pozrie na nôžky dieťaťa a už aj predpisuje vložky.

Ďalej, by Vám mal ponúknuť možnosti liečby, alebo úpravy plochej nôžky. Áno, jednou z možností sú aj toľko omieľané ortopedické vložky. Ale zďaleka to nie je prvé, univerzálne a jediné riešenie. Možno práve naopak, malo by byť jedno z posledných. Používanie vložiek nie je totiž vedecky úplne preskúmané a výsledky prieskumov sú dosť nejasné. Dokonca tieto výskumy hovoria, že len 15 % detí, ktoré nosia vložky má jasnú lekársku indikáciu. 85 % detí teda nosí vložky úplne zbytočne, alebo im dokonca škodia! Jednoznačná indikácia vložiek je totiž len pri pravých deformitách nohy, a tých je skutočne málo. Nechajte si teda všetko dobre vysvetliť a poradiť. A ak už vložky tak aké, z akého materiálu a do akej topánky .

Cvičenie? Určite áno!

Ďalšou možnosťou ako upraviť plochú nôžku je cvičenie. A tu by Vás mal lekár informovať o možnostiach, kde Vás vhodné cvičenie naučia. Zväčša Vás odošle na rehabilitačné oddelenie, kde Vás budú inštruovať fyzioterapeuti, prípadne si môžte zvoliť individuálne pracujúceho fyzioterapeuta, alebo človeka ktorý má vzdelanie z oblasti terapie pohybového aparátu a detského chodila. Odporúčam vyberať starostlivo a na základe referencií, či dosiahnutých výsledkov daného terapeuta. Sú to predsa nôžky Vášho dieťaťa, ktoré ho budú nosiť celý život :slight_smile:

Isté je, že práve vhodne zvolené cvičenie, má na chodidlo dieťaťa zásadný vplyv. Dokáže nôžku krásne nastimulovať, prebudiť zabudnuté svaly, spevniť a vyformovať klenbu a hlavne – robí nôžku dieťaťa funkčnou. Pripravuje ju pre zdravú chôdzu, beh, hru … pre všetky tie krásne činnosti, aké detstvo prináša. Nôžka sa stáva živou, dieťa má chuť objavovať svet aj prostredníctvom chodidiel. Zdravá nôžka, ktorej dáme možnosť skúmať svet, bude spoľahlivo nosiť dieťa po celý život.

A čo obuv?

Poslednou témou, ktorej sa dnes dotknem je OBUV. Veľmi dôležitý článok v skladačke zdravého chodidla. Mnoho odborníkov na chodidlá sa už v dnešnej dobe zhoduje v tom, že najväčšie problémy nastali, keď sme sa začali obúvať. Obúvať v modernom poňatí-čiže v podstate sme obutí neustále. Naše nohy už nepoznajú slobodu bosej chôdze, mnohé nikdy nezažili ten úžasný pocit pri chôdzi po rannej rose, mnohé sa boja stúpiť aj na mäkký trávnik, nedajbože na nejaký kamienok. Prečo sme im túto slobodu zobrali? Veď presne na to boli určené. Aby nás dokázali bezpečne preniesť aj cez hrboľatý terén, aby nám priniesli ten pôžitok z vnemov rôznych povrchov. A aj aby nás ochránili pred nebezpečím. Ľudská noha pokiaľ je vnímavá, dokáže vždy nájsť cestičku po ktorej prejdete bezpečne, bez zranenia, len jej to musíme dovoliť. Znova ju naučiť byť vnímavou.

A keď ju zavrieme do tvrdej ortopedickej topánky, tak – zvlášť tá krehká detská nôžka- jej berieme všetky možnosti. Berieme zároveň aj svalom nôžky dôvod, prečo by mali pracovať. Stávajú sa tak nečinné a slabé, ochabnuté. Ako všetko, čo sa nepoužíva. Skúste teda aj detskú obuv vyberať pozorne. Tak aby bola dostatočne veľká, ohybná, pružná, a aby svalom chodidla dávala priestor zúčastňovať sa na chôdzi. Ale obuvi budem venovať ešte samostatný článok niekedy nabudúce :slight_smile:

A akú skúsenosť máte vy? Ponúkol Vám lekár všetky možnosti? Vysvetlil Vám problematiku dostatočne? Napíšte mi do komentárov, budem sa tešiť :slight_smile:

Čítaj celý článok
lenka47
31. jan 2011
Mame za sebou prvu poradnu, krasne rastieme a sme zdravucky :slight_smile:
Zobraz celú správu
lenka47
24. jan 2011
Moje dietatko mi zaspalo v naruci, co moze byt krajsie :slight_smile:
Zobraz celú správu
lenka47
15. jan 2011
Nasa malinka Lesanka prisla na svet 8.1.2011 o 16:50 s vahou 3250 g a 49 cm :slight_smile: je krasna a robi nam rodicom velku radost. Lubkame ta drobcek
Zobraz celú správu
lenka47
7. jan 2011
Tak uz sme po termine a malickej sa stale neche z bruska... babulka prid uz k nam chceme si ta povarovat a polaskat )
Zobraz celú správu
lenka47
27. dec 2010
Ze 10 dni, sa nam to pekne zacina odpocitavat, babulka pod von uz ta vsetci ocakavame a tesime sa na teba :slight_smile:
Zobraz celú správu
lenka47
14. dec 2010
A uz len 22 dni... do terminu teda, moze byt aj skor nebranim sa :slight_smile:
Zobraz celú správu
lenka47
8. dec 2010
Vcera sme sa boli fotit, uz sa tesim na fotocky bruskate :slight_smile:
Zobraz celú správu
lenka47
25. nov 2010
Tak oddnes MD :D
Zobraz celú správu
lenka47
22. nov 2010
Babulka nam krasne rastie uz mame 2046 g :slight_smile:
Zobraz celú správu
lenka47
13. okt 2010
Takze kociarik je doma a izbicka v podstate zariadena :slight_smile:
Zobraz celú správu
lenka47
1. okt 2010
Dnes sme boli na 3/4D a cakame zdravucke dievcatko :slight_smile:
Zobraz celú správu
lenka47
23. sep 2010
O tyzden 4D :slight_smile: hadam sa nam ukaze babuliatko co je zac
Zobraz celú správu
lenka47
21. jún 2010
Mame 42 mm :slight_smile:)
Zobraz celú správu
lenka47
20. jún 2010
Zajtra prve sono-bojim bojim :O
Zobraz celú správu