Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
lenocka1984
12. aug 2017
232 

Cumlíky s krídelkami

O cumlíkoch Curaprox sa veľa nepíše a pritom majú oproti tým ostatným viaceré výhody. Rozdhodla som sa teda napísať ešte jednu recenziu na tento cumlík pre tie mamičky, ktoré ho ešte nepoznajú. Tú staršiu si môžete prečítať tu

Počas tehotenstva som si neplánovala, že Amálka musí vyrastať bez cumlíka, aj keď viem, že je to zdravšie. Vo výbave som mala už dva kúsky pripravené. Pri prvom dieťati som sa nechcela hrať na odborníčku, povedala som si, že uvidím, či ich budeme musieť použiť. Keď sa Amálka narodila, v pôrodnici som so sebou mala priesvitný Avent a veru som veľmi rýchlo zistila, že keď už na jej plač nič nezaberá, sanie "dudy" ju unaví a ukľudní. Musím priznať, že som si nerobila o cumlíkoch veľký prieskum, ale nejako podvedome som žila v tom, že Avent sú najlepšie. 

Ani neviem, ako to zbehlo a Amálka minulý víkend oslávila jeden rok. Počas tohto obdobia som neodolala zopár dizajnovým kúskom a kúpila jej ich skôr ako módny doplnok, než by ich reálne potrebovala. Ako rástla, cumlíček som jej dávala menej a menej, boli dni, kedy si naň ani nespomenula. Občas ho nájde v kope hračiek, ochutná, poctivo pocmúľa aj so zvukovými efektami (hmhmhmhm) a potom ho zahodí. Odúčanie od dudlíka sme teda, ani neviem ako, preskočili. No mám kamarátku, ktorej dva a pol ročný synček cumlík potrebuje, hlavne na spanie. Obe ešte dojčíme, ale keď dieťa plače, nemôžeme stále "ponúknuť prsník". Inak neznášam toto slovné spojenie asi odvtedy, ako mi ešte pred pôrodom v dobrej vôli radil môj kolega: "Cumlík dávať netreba, treba ponúknuť prsník!" Áno, táto veta zaznela z úst chlapa bez "prsníkov", a to priamo v pivárni na mojej rozlúčke s tímom pred rokom. A neuviedla na chvíľu do pomykova len mňa, ale aj zopár introvertných programátorov. Keď si na to spomeniem, pretáčam oči. 

Každá mamka aj dieťa je iné, preto si moja kamarátka so synčekom budú musieť prejsť svoju vlastnú cestu odúčania a nebudú prví ani poslední. No je dobré vedieť, že nesprávny cumlík môže viesť k potrebe zubného strojčeka či k dýchaniu ústami. U približne dvoch tretín všetkých detí, ktoré používali cumlík, sa vyvinul skrížený alebo otvorený zhryz v dôsledku nesprávneho cumlíka. Teraz už vieme, že nejde iba o estetickú záležitosť – je to predovšetkým zdravotný problém. Deti zasiahnuté abnormalitami čeľuste často vykazujú silnú tendenciu dýchať ústami. Mozog bábätka tak nedostáva dostatočný prísun kyslíka, čo môže mať za následok poruchy pozornosti i nepokojný spánok. Hoci sa mu nie vždy prikladá dostatočná dôležitosť, správne dýchanie má na správanie, nálady a vývin bábätka veľký dopad. Dýchanie ústami vedie k nedostatočnému prísunu kyslíka do mozgu, čo sa môže odraziť na nepokojnom spánku i poruchách koncentrácie. V najhorších prípadoch vedie až k poruchám mentálneho vývinu. Dýchanie ústami je často spôsobené anatomickými nedokonalosťami zubov a ústnej dutiny ako skrížený zhryz či neprirodzene vysoké podnebie. Aj zlé držanie tela je v odbornej literatúre považované za možný následok dýchania ústami, spolu s poruchami reči a koncentrácie, hyperaktivitou a dokonca aj problémami so srdcom.

Práve tomu predchádza mäkký a anatomicky tvarovaný cumlík Curaprox, o ktorom som predtým nepočula ani ja. Až na víkende s Curaproxom v apríli, kde sme si spolu so skupinkou desiatich žien, ktoré vybrali prostredníctvom súťaže z Modrého Koníka, vypočuli a na vlastných deťoch vyskúšali, aké výhody má na prvý pohľad nenápadný cumlík CURAPROX oproti ostatným. Spĺňa podmienky tzv. biofunkcionality, čo znamená, že neovplyvňuje, nespomaľuje ani nenarúša vývoj detského chrupu. Tento cumlík vyvinul rakúsky ortodontista Herbert Pick, ktorý aj tak tvrdí, že najlepší cumlík je žiadny cumlík. Táto téma zasiahla doktora Picka najmä vtedy, keď sa skrížený zhryz vyvinul u jeho vlastného syna. „Bral som to ako určitú výzvu. Nielen ako otec, ale aj ako ortodontista. Chcel som vedieť, prečo vzniká skrížený zhryz a ako mu možno predísť.“ No sám priznáva, že niekedy to bez cumlíka jednoducho nejde, preto sa podieľal na vývoji takého, ktorý nenapácha žiadne škody. 

Deťom, ktoré nosia cumlíky pričasto, či pridlho, sa saním podnebie formuje do vysokej klenby, čo spôsobuje, že sa čeľusť vpredu zúži a zúbky nasmerujú dopredu. Vďaka krídelkám cumlík CURAPROX tlačí na čeľuste, čím si zubný oblúk zachováva pekný oblý tvar.

Jemná silikónová membrána s drobnými výčnelkami sa pri saní pohybuje dopredu a dozadu, čím podporuje prirodzené prehĺtanie. A plochý tvar poskytuje dostatok miesta na správne dýchanie.

Cumlíky CURAPROX BABY sa predávajú v troch farbách a troch veľkostiach. Najmenší, veľkosť 0, je určený pre bábatká od 0-7 mesiacov alebo 3-7 kilogramov a nemá postranné krídelká, ale plochší tvar. Veľkosť 1 je pre deti od 7 - 18 mesiacov alebo od 7 - 10 kíl. Ďeťom starším ako 18 mesiacov s váhou nad 10 kíl je určená veľkosť 2 a ani tento cumlík by sa nemal nosiť dlhšie, než do veku troch rokov. 

Dostať ho v krásnom balení za 19,90eur. V balení sú dva cumlíky a hygienická krabička. Tá slúži okrem odkladania cumlíka aj ako ministerilizátor! Stačí do nej naliať 25ml vody, teda po ryzku vyznačenú na krabičke, vložiť do nej cumlík a nechať ohrievať v mikrovlnke na 750 - 1000W po dobu 3-5 minút. Pri vyberaní treba dávať pozor, lebo je horúci, ale úplne sterilný. Odporúča sa počkať pár minút, kým vychladne.

K cumlíku sa dá dokúpiť aj držiačik, ktorý má síce výbornú klipsňu, ale druhý koniec drží cumlík len na lepáčiku, ktorý žiaľ neodoláva Amálkinmu ťahaniu a kusaniu. 

Tvorcovia cumlíka získali v roku 2016 jedno z najdôležitejších Európskych dizajnových ocenení Reddot Award za vysoko vyvynitý zmysel pre dizajn a zaradili sa tak medzi najlepších v odbore. 

Dnes už dávam Amálke cumlík iba občas, keď mi pred spaním príliš ožije. A keďže si môžem vybrať, dávam jej len anatomický cumlík. Pravdou je, že do piatich minút väčšinou aj tak záhadne vyletí z postieľky... 

#curaprox

Link na skupinu Čisté zuby sa nekazia https://www.modrykonik.sk/group/9719/ 

  👍 super, urcite poradim kamaratkam s malymi detickami 🙂

  12. aug 2017

  no super, nech vedia, ze je aj takato alternativa. 😉

  12. aug 2017

  @lenocka1984 presne, je to dobre, lebo sama som mala trochu vycitky pri kupovani prveho cumlika (kvoli tomu, ze mi niekto hovoril, ze sa tym krivia zubky), no obe deti si nakoniec vybrali, ze ich nechcu, ale chcela som byt pripravene, keby nieco 🙂

  12. aug 2017

Odporúčame