Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
lenocka1984
9. sep 2017
125 

Vŕtačka nieeee, auuuu, to bolíííí!

Čo sa podáva deťom na tíšenie bolesti pri zubnom ošetrení? To bola moja otázka na zubného lekára, kedže je to práve jednou z tých vecí, na ktoré sa ma v správach pýtate a zaujímajú vás. 

Nefarmakologický prístup, teda bez liekov či iných chemických látok predstavuje skôr správny psychologický prístup k dieťaťu. Každý zubár, ktorý pracuje s deťmi by preto mal byť aj psychológ, dokázať rozptýliť dieťa a podnietiť ho, aby spolupracovalo pri vedomí. Mal by mať prívetivý hlas, vyšetrovať bez násilia a zbytočného strašenia. Pekne zariadená, čistá ambulancia a hračky či obrázky v čakárni taktiež pomôžu navodiť "baby friendly" atmosféru. 

Ak nič z toho nezaberá a zákrok je nutný, volí sa farmakologický prístup. Menším deťom sa pri akútnych zákrokoch podáva Midazolam, liek podobný Diazepamu, ale silnejší (na predpis), ktorý spôsobí, že sú deti počas zákroku uvoľnené, kľudné a zväčša si neskôr ošetrenie ani nepamätajú. 

Ak sa vyťahuje zub dieťatku do piatich rokov, niektorí zubári používajú rajský plyn, ktorý spôsobí pocit ako po 3 dcl vína - brnenie nôh a dobrú náladu. Neodporúča sa pri neurologických pacientoch, autistoch ani deťoch, ktoré majú problémy s dýchaním. Lokálne umŕtvenie by malo byť pri bolestivých úkonoch samozrejmosťou.

V prípadoch, kedy už nie je iné riešenie, sa malý pacient uvedie do celkovej anestézy, za ktorú je však už zodpovedný anesteziológ a to priamo v zubnej ambulancii alebo v priestoroch nemocnice či polikliniky. Vtedy pre zubára platí pravidlo, aby v ústach urobil všetku potrebnú prácu naraz. Od množstva potrebných úkonov potom závisí, či sa dieťatko uspí na 15 minút alebo 3 hodiny. 

Veľký vplyv na psychyku dieťaťa pred a počas ošetrenia u zubára majú rodičia. Doktor Adam Mikuš vraví, že niektorí rodičia stresujú viac ako deti. Chodia okolo kresla, chytajú sa s vystrašenými očami za ústa a úzkostlivým hlasom komentujú každý jeho pohyb. Rodičom v takom prípade odporúča si radšej sadnúť a nechať ho pracovať. Chápe však, že aj rodičia niekedy potrebujú láskavú ruku. Nie je ľahké sledovať vlastné dieťa, ktoré sa po Midazolame chová ako zdrogované alebo prestrašene kričí o pomoc a snaží sa vymaniť zo zovretia zubárskeho kresla. Správny zubár (a sestrička) to chápe a citlivo pristupuje k deťom aj rodičom pri náročnejších zákrokoch. 

Zo spomínaných možností tíšenia bolesti má každá ambulancia zaužívané iné. Nie všade je napríklad dostupný rajský plyn a niektorí zubári sa obávajú podávať deťom lieky. Starostlivo preto vyberajte zubára pre dieťa tak, aby ste sa pri komplikovanejších zákrokoch vyhli hororovým situáciám, ktoré by mohli vyvolať v dieťati celoživotný strach zo zubára. Napokon, najlepšie je sa všetkým týmto tortúram vyhnúť a preto je zo všetkého najdôležitejšia každodenná správna starostlivosť o detské zúbky. 

Link na skupinu Čisté zuby sa nekazia 

#curaprox

    Prevencia je nadovsetko.

    11. sep 2017