Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
lenocka1984
7. feb 2020
1189 

Zubné kefky nepatria do koša. Ibaže by...

...sa z nich smetné koše vyrábali. A práve to sa na Slovenku parádne rozbehlo. Vďaka recyklačnému projektu #kolokefka značky CURAPROX sa u nás v minulom roku podarilo vyzbierať rekordných 182 016 kefiek. Prispelo k tomu nielen 18 Smile Shopov, ale aj množstvo škôl, ambulancií, lekární, drogérií, bezobalových obchodov, materských centier či firiem. Najvýraznejšie sa kefky zbierajú predsa len v Smile Shopoch (139 000) a v školách po celom Slovensku (30 000). Školy za každých 100 vyzbieraných kefiek dostanú jeden set smetných košov na triedenie odpadu do triedy. To je, čo?

Načo je to celé dobré? 

Ak aj zubnú kefku správne hodíte do kontajnera na plast, skončí väčšinou na skládke, kde sa bude rozkladať stovky rokov. Kefky sú totiž väčšinou z viacerých druhov plastov. Tie však u nás nikto neoddeľuje, preto ich namiesto recyklácie čaká skládka či spaľovňa.

Ako sa do zberu môžu zapojiť školy?

Ak ste o tom nevedeli, tak určite posuňte túto informáciu do škôl vašich detí. Je to jednoduché - škola napíše presný počet vyzbieraných kefiek na adresu zberkefiek@curaprox.sk. Curaprox vypraví kuriéra, ktorý príde kefky vyzdvihnúť a na výmenu škole nechá príslušný počet košov na odpadky. Škola rozhodne, kde takéto koše umiestni, ale postupným zbieraním si tak môže vybaviť setmi košov na triedenie každú triedu.

Od našej aktívnej skupinovej členky Moniky, ktorá k recyklovaniu (nie len) kefiek zburcovala celú svoju obec, viem, že keď sa do zberu oprú decká, vedia sa preto tak zapáliť, že sú to naopak ony, ktoré opravujú svojich rodičov, čo a kam triediť.

Ak zbierate kefky ako rodina alebo firma, neodídete pri ich odovzdaní na prázdno. Organizácie si do najbližšieho Smile Shopu môžu prísť pre boxy na zber kefiek, ku ktorým dostanú aj návleky na rozlíšenie zberu CURAPROX a ne-CURAPROX kefiek. Boxy na zber kefiek môžu umiestniť na recepciu alebo iné frekventované miesto. Sú malé a skladné (cca 20x20x30cm). Za každých 50 vyzbieraných kefiek, ktoré donesú do akéhokoľvek Smile Shopu, dostanú 2 bezobalové zubné kefky CURAPROX. Všetky zberné miesta nájdete TU.

Čo sa deje s kefkami ďalej? 

Vyzbierané kefky zo všetkých kanálov sa zhromaždia naspať v sklade Curaprox, kde sa kefkám odsekne hlavička - ups. Ak ste už niekedy niesli kefky na recykláciu do niektorého zo Smile shopov, určite ste videli špeciálnu gilotínku, ktorá odtína hlavičky kefiek stlačením páky. Robí sa to preto, lebo hlavička pozostáva z viacerých materiálov. Okrem plastu, z ktorého je vyrobené telo kefky, sú to vlákna Curen s iným zložením a tie v hlavičke pevne držia vďaka plechovým plieškom. 

Zo skladu putujú bezhlavé, vydezinfikované rúčky kefiek do malej fabriky Polyplast v Pliešovciach pri Zvolene v dvoch nádobách - rozdelené na svetlé a tmavé. Ako keď triedime prádlo do práčky. No čaká ich dobrodružná cesta, keďže na to, aby sa z nich stali koše, musia byť najprv podrvené na granulát, ktorý sa až pomocou tepla a tlaku zmení na dizajnové dielo, originálny kôš. Tipnite si, koľko kefiek treba na výrobu jedného takého koša? Nepoviem, dozviete sa na konci článku. 

Aké krajiny sa zapojili? 

Tento projekt inicioval tím CURAPROX na Slovensku, no pre veľký úspech a hlavne dopad na životné prostredie o zapojení uvažuje už aj Južná Afrika, Veľká Británia a Slovinsko. Každá krajina však čelí iným výzvam v oblasti recyklácie, preto to je proces náročný na čas aj prostriedky. 

Slovenský recyklačný program bol ušitý presne na mieru našim problémom s triedením odpadu a recyklovaním, ktorými sú vysoká miera skladovania, nerecyklovanie recyklovateľných materiálov atď. Pozitívnym príkladom je napríklad Švajčiarsko, ktoré nepotrebuje takmer žiadne skládky. Triedenie odpadu funguje na veľmi vysokej úrovni a ľudia sú si vedomí dôsledkov a citliví k téme odpadového hospodárstva. vajčiarsku centrálu preto slovenská iniciatíva najprv prekvapila, no po zoznámení sa so situáciou na Slovensku ju začali podporovať.

Kedy sa dočkáme biokefky od CURAPROX?

Ešte stále prebieha intenzívny výskum a vývoj v spolupráci so Švajčiarskom a s pánom profesorom Pavlom Alexym z Katedry chemickej a potravinárskej technológie, ktorý sa viac ako 20 rokov venuje výskumu plastov z obnoviteľných zdrojov. A majú pre nás dobré správy! Testy priamo vo výrobe v Švajčiarsku už prebehli, teraz sa testuje stabilita biokefky v rôznych podmienkach a taktiež sa začína s vývojom štetín. V aktuálnej verzii by bolo totiž stále potrebné sekať hlavičku kvôli nerozložiteľným vláknam. Ešte viac detailov o tejto novej kefke sa dozviete v tomto článku

Cieľom je vyrobiť takú kefku, ktorá sa rozloží na prírodné materiály celá aj v záhradnom komposte, nielen v priemyselnom komposteri. Preto je treba vedieť odhadnúť hrúbku materiálu, materiálové zloženie a kopec ďalších vecí – no tak, aby pritom bola stále atraumatická a bezpečná. Hotová veda, čo poviete?

Dovtedy sa môžeme všetci naďalej zapájať do recyklácie, ktorá prináša do škôl osvetu o triedení odpadu a pomáha tak vychovávať z novej generácie detí ochrancov životného prostredia. 

TU je zoznam miest, kam môžete doniesť svoje kefky. Pozrite sa, kde to máte najbližšie.

Správna odpoveď: Na výrobu jedného koša na odpadky sa spotrebuje 50 kefiek.  

Napíšte mi do komentára, koľko ste hádali, som zvedavá, či ste boli blízko. 

Vaša ambasádorka Lenka

Skupina Čisté zuby sa nekazia

#curaprox

  Super napísaný článok o parádnom projekte.Ďakujeme za príležitosť,že sme sa mohli zapojiť 😉.A samozrejme,že zbierame a recyklujeme ďalej 🙂.

  7. feb 2020

  @monculik idete príkladom celému Slovensku!!! ❤️👏👍

  7. feb 2020

  @lenocka1984 môžu sa zbierať všetky druhy kefiek?

  8. feb 2020

  My recyklovanie kefiek s Curaprox robíme už dlhé mesiace 🙂 Nosíme použité kefky do Smile Shopu v Trenčíne. Je to super vec! 👍😀

  12. feb 2020

  perfektne - priznam sa, pocujem - citam o tom 1.x. Mam otazocky aky je teda postup, ak by som chcela zapojit nasu skolu? Zacneme zbierat a ak bude pocet cca kolko, pride kurier?

  12. feb 2020

  Super nápad 👍

  12. feb 2020

  @lenocka1984 môže sa do projektu zapojiť aj škôlke? Prihlásením, alebo stačí doniesť na zberné miesto. Ďakujem

  12. feb 2020

  Super napad, ale nedocitala som sa, ci sa mozu vyzbierat aj ine druhy kefiek...

  12. feb 2020

  Perfektne! 😍

  12. feb 2020

  @katkuz to by aj mňa zaujímalo. Lebo raz som našla 100, raz 200. Tak koľko?

  12. feb 2020

  @zzkmetova tiez ma to zaujima, ci aj skolky sa mozu zapojit, alebo len skoly

  12. feb 2020

  Kefky sa zberaju stale??? Ako sa moze zapojit ms alebo zs? Dakujem za info

  13. feb 2020

  Super nápad.Posuniem ten nápad našej škole.Ja som si myslela že okolo 100 kefiek sa použije na výrobu jedného koša.

  13. feb 2020

  @marikap18 áno môžu aj iné druhy

  13. feb 2020

  @katkuz
  @zzkmetova
  @moznoze
  @kikames
  @janullikle
  @janicka75 prosím, svoje otázky smerujte na email zberkefiek@curaprpx.sk tam Vám odpovedia na všetky otázky ❤️

  13. feb 2020

  Ja som tipla 100 kefiek. Posuniem túto perfektnú recykláciu k nám do školy 🤩👌

  13. feb 2020

  @30katka verim, že to neberiete vážne a viete sa trosku povzniesť. Ďakujem za spätnú väzbu. Som autorka článku a nechcela som vás pohorsit.

  13. feb 2020

  To mam odkladat vsetky tie curaprox kefky co vyhadzujem do kosa? dokelu dalsi odpad extra skladovat a zas neviem kde to dat tak ako tie stare baterie..

  13. feb 2020

  Prosím vás v spišskej je nejaké miesto kde by sa dali odovzdať?

  13. feb 2020

  Mám jednu otázku? Musí sa vyzbierať 100 ks curaprox alebo akýchkoľvek kefiek, aby škola dostala kôš?

  14. feb 2020

  @natasha1988 nie len curaprox, Curaprox zbiera kefky od vsetkych znaciek.

  14. feb 2020

  @zuzolina akekolvek kefky

  14. feb 2020

  @spisanka vsetky zberne miesta najdete TU: https://www.curaprox.com/index.php?c=28&l=31&pa... Pridala som link aj do clanku, v Spisskej je to napriklad oblubena kaviaren Mlyncek, na Zimnej 203/203/68 a tiez su tam min. 2 lekarne a jedna firma. Pozrite zoznam. 🙂

  14. feb 2020

  @lenocka1984 super ❤️👍🙂

  14. feb 2020
  14. feb 2020

  My v škole už minimálne druhý rok zbierame... možno aj dlhšie 😀

  14. feb 2020

  tak konečne viem, čo budem robiť s použitými kefkami😉

  17. feb 2020

Začni písať komentár...

Odošli