Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
lucka_sk
7. sep 2011

Odmieta vaše dieťa piť (vodu)?

Čo si budeme hovoriť, všetky mamičky dobre vedia, že spolu s deťmi prichádza okrem radosti aj starosť a zodpovednosť za ich zdravie. Dnešná doba je trochu iná ako tá, v ktorej nás vychovávali naše maminy a je teda prirodzené, že mnohé veci dnes riešime intenzívnejšie. Skúste sa spýtať svojej mamy, čo robila, ak ste odmietali piť. S najväčšou pravdepodobnosťou vám povie, že prosto počkala, kým ste vysmädli. Vyskúšali by ste však túto „metódu“ na vlastnej ratolesti? Vyzerá to tak, že dnešné mamy sa o svoje deti viac boja a povedzme si úprimne, častokrát majú prečo. Na ich detičky totiž číha oveľa viac nástrah, pred ktorými ich musia chrániť. Preto sa, milé maminky, nehanbime za svoju, pre niekoho možno prehnanú, starostlivosť o svoje dieťa. Tento článok je pre všetky  vyčerpané mamičky, ktorých deti odmietajú prijímať tekutiny a, samozrejme, pre ženy, ktoré svoje dieťatko ešte len čakajú. Pretože byť pripravená sa počíta...

V prvom rade je vhodné si uvedomiť, že detské telíčko prijíma tekutiny nielen z vody ale aj z polievok, ovocia, zeleniny či materského mlieka. Zabudnite na štatistiky a prepočty, koľko toho má vaše dieťa vypiť. Riaďte sa vašou intuíciou, sledujte počet pocikaných plienok alebo to, ako často vaše dieťa chodí na toaletu. Farba moču Vám toho veľa napovie.  Ak je vaše dieťatko plne dojčené, nemusíte mať žiadny stres ani obavy a rozhodne netreba nútiť dieťatko piť nasilu ešte iné tekutiny. Zložitejšie je to s väčšími deťmi, ktoré už dojčené nie sú, ale zároveň nemajú dostatočne vyvinutý pocit smädu, aby si samé vypýtali piť. Ich pitný režim býva nepravidelný a vzhľadom k svojmu mladému organizmu sú ohrozené dehydratáciou rýchlejšie než dospelý človek. Pridávame pár tipov a trikov, ako naučiť vaše dieťa piť vodu, či ako vedieť rozoznať prvé príznaky smädu.

Vzorom je maminka a tatinko / Každé dieťa sa najľahšie učí pozorovaním a napodobňovaním. Ak vás teda neuvidí ani raz piť vodu, môžete mu dohovárať donekonečna, nebude túto činnosť považovať za takú dôležitú, aby mu stála za vyskúšanie. Naopak, ak  budete počas dňa pravidelne piť vodu či nesladené čaje a dáte si záležať, aby vás pri tom vaše dieťatko videlo, stanete sa preň dobrým vzorom hodným nasledovania. Dôležitý však je aj výber nápoja. Uprednostnite čistú vodu pred sladenými nápojmi a ukážte tak svojmu dieťaťu, že vodička je najlepšia a najzdravšia.

Nonstop po ruke / Je dôležité mať fľašu s pitím neustále po ruke, a vždy keď je príležitosť, ponúknuť ju dieťaťu. Čo sa týka obsahu fľaše, je pravdou, že čistá voda sa považuje za najzdravšiu alternatívu. V dnešnej dobe si však veľa detí príliš skoro privyklo na sladké nápoje a čaje so zbytočne veľkým množstvom cukru, preto sa môže stať, že chuť čistej vody neocenia. Avšak sladké nápoje  nielenže smäd neuhasia, ale obsahujú toľko cukru, že to môže mať na detský organizmus katastrofálny dopad. Jedným z dôsledkov pitia presladených nápojov býva aj detská obezita, s ktorou sa neskôr veľmi ťažko bojuje. Vyhraté majú tie maminy, ktoré svoje dieťa dokázali dostatočne dlho „ochrániť“ pred inými nápojmi, ako je čistá voda. Ich detičky totiž berú vodu ako niečo prirodzené, chutné, niečo, čo im pomôže, keď sú smädné. Ak teda máte ešte veľmi malé deti, skúste metódu "čo deti nepoznajú, to im nechýba" použiť pri výbere detských nápojov a možno aj vy rozšírite šťastnú rodinu rodičov detí bez závislosti na rýchlych cukroch.

Hrajte sa s nimi / Pri deťoch sa rozhodne kreativite medze nekladú. 21. storočie nám, našťastie,  ponúka rozmanité možnosti, ako naše deti zaujať, a to aj v oblasti kŕmenia a výživy. Veselé, pomaľované fľašky, poháriky s náustkom či cumlíky dokážu zaujať niektoré deti natoľko, že úplne zabudnú na to, že vlastne vôbec nechceli piť. Iné sa zase nechajú zlákať na obyčajné slamky, keďže sa z nich dá nielen piť, ale aj vytvoriť v pohári perličkový kúpeľ. Ak nezaberajú ani veselé poháriky, ani slamky, skúste spraviť z pitia hru. Motivujte svoje dieťa zbieraním nálepiek – za určité množstvo vypitej vody ho odmeníte veselou nálepkou, ktorú si bude môcť nalepiť na svoju fľašku. Bude sa tak tešiť vždy na nové nálepky a zároveň si bude vytvárať svoju vlastnú „kreatívnu fľašu“, z ktorej sa mu bude vodička ľahšie piť.

Ozvláštnite pitie príbehom alebo pesničkou / Moja stará mama zlomila môj odpor k pitiu rozprávkou o tom, ako prasiatka v chlieviku u nich na dvore počúvajú, koľko toho vypijem. Aby ma povzbudila, vždy mi k tomu vyspevovala "Glogloglo, glogloglo, glóóória, tak sa tá vodička (to mliečinko, ten čajíček) popíííja", kým som nevyprázdnila pohár či hrnček. Nič vám nebráni vytvoriť si vlastné pesničky či básničky na tému pitie, osvieženie, či hasenie smädu. Chlapci určite ocenia, keď mamina dofrčí s pohárom vody a slamkou, popritom vyspevuje Hóóríí, hóóríí a zahrá divadielko o hasení smädu špeciálnou pumpičkou.

Prejavte im dôveru / Všetky deti majú radi, keď sa s nimi zaobchádza ako s dospelými. Skúste im preto prejaviť trochu dôvery a ponúknite im piť zo skleneného pohára ako dospelým. Samozrejme, pod vaším dohľadom. Vám to neublíži, oni sa potešia a s nadšením prijmú všetko, čo dospelácky pohár obsahuje.

Vyhnite sa príkazom a zákazom / Rázne príkazy a zákazy typu: "Vypi to, lebo sa nepôjdeš hrať!" či "Neodídeš od stola, kým to nevypiješ!" fungujú skôr opačne ako zamýšľame. Už vôbec by ste sa nemali uchyľovať k vyhrážkam "Ak to nevypiješ, pôjdeš do nemocnice!". Dieťa si totiž vodu a jej pitie spojí s niečím nepríjemným a bude s vami bojovať čoraz urputnejšie.

Žiadne dieťa nie je príliš malé na informácie / Dieťa je schopné „vstrebávať“ informácie z vonkajšieho prostredia od ranného veku, preto je dôležité, aby ste mu trpezlivo  vysvetľovali, prečo potrebujeme piť. Uveďte svojmu dieťaťu konkrétny príklad – aj malé dieťa veľmi rýchlo pochopí, čo sa stane s kvetinkou, keď ju nepolievame. Dovoľte mu, aby s detskou krhličkou polialo pár rastliniek vo svojej izbičke a vzápätí si obaja doprajte dúšok čistej vody. Čím lepší informačný základ deti získajú v útlom veku, tým pozitívnejšie sa to odrazí neskôr, keď nastane čas ísť do školy, do kolektívu iných detí – až tam sa ukáže, aké návyky si vaše dieťa osvojilo v predškolskom veku.

Naučme deti vyjadrovať svoje pocity / Vedieť vyjadriť, čo cítime je dôležité nielen v komunikácii medzi dospelými, ale aj medzi dospelými a deťmi. Deti často nevedia povedať, čo im je, prečo sú smutné, plačlivé, nervózne, preto je na nás, aby sme ich správne volenými otázkami nasmerovali k vyjadreniu toho, ako sa vlastne cítia. Možno zostanete prekvapené, keď zistíte, že vaše dieťa nielenže nevie povedať, že je smädné, ale v skutočnosti vlastne ani nevie, že nejaký smäd existuje. Že by niečo také mohlo pociťovať a dokonca, že by vás na to mohlo upozorniť. Nie každé dieťa sa vie zorientovať vo svojich pocitoch, čo vedie k jeho mrzutosti, podráždenosti či únave. Mamičky si často nesprávne vysvetľujú tieto signály a nálady svojich detí, a pritom tieto prejavy môžu znamenať len obyčajný smäd. Niekedy si deti mýlia smäd s hladom a je vhodné im ponúknuť pár hltov vody, hlavne keď práve spapali slušnú porciu olovrantu. Každopádne naučiť deti popísať svoje emócie im pomáha nielen pri napĺňaní ich základných potrieb ale aj v kamarátskych či súrodeneckých vzťahoch.

Veríme, že sme vás inšpirovali na vyskúšanie iných, možno trošku netradičných metód. Prajeme vám veľa síl, kreativity, intuície i inšpirácie, aby ste sa dokázali vynájsť v situáciách, kedy bude opäť skúšaná vaša rodičovská trpezlivosť. Odmenou za snahu vám budú šťastné, vitálne deti, plné neutíchajúcej energie. Držíme palce.

🙂 pri nasej 2 rocnej problem nemame.. Ta vypije aj 6 flasiek za den 250 ml..len tak sa prasi. Este flasu mlieeka...ked sme obchode vyhybam sa presladenym veciam ked tak..tak maloookedy cappy pre deti ale to ked nemaju kubika water s prichutou..je to jemne ochutena cista vodicka bez farbiv a bordelu..a doma zasa hello sirup. S vodickou a na noc s snazime davatvuplne cistu..ale dakedy nas prekabati tyn ze vodicku vodickovu- cistu nechce ale vypije kedze nema na vyber 😉 horsie ti je so synom..ma 8 mesiackou a flasu moc v oblube nema..ale aspon dojcime🙂

8. sep 2011

Svata pravda!

9. sep 2011

Velmi pekne sa mi čítal tento članok..mam prveho syna, za par dní oslávi svoj prvy rôčik a po narodeni mal reflux ktory sme riešili UM, bolo hustejsie a potom mal problem vypit vodu proti smädu cez cumel lebo bola narozdiel od mliecka redsia a blížilo sa leto a musela som ho pripravit na to ze by mal pit vela tekutín,.zacala som mu davat vodu -ružovu Lucku- a pritom sa naucil pit hned aj s poharika bez toho naustku, pomerne rychlo si zvykol a pohar berieme aj na prechadzky + flasu s vodou :o) ine mevipije a som rada :o) a podporujem aj to ze deti aspon do tych dvoch rokov sladke nemusia.. a bola by som rada keby sa mi to podarilo... ja osobne s tym problem nemam, len sa bojím ked bude s niekym inym ze mu daju a mne nepovedia. :o( odkaz maminkam: treba trpezlivost a výdrž :o)

11. sep 2011

..pokracovanie syncek ma teraz 4 a pol rocka a vodicku pijeme stale.. a este k tomu ked je chory tak pije bilinkovy cajik aniz ,fenikel a kmin.
V skolke mu ponukaju aj jablckovy dzusik s vodou ale sam povedal ze mu to nechuti a ze voda je zdrava..dobra vychova :o)
Este ked kupime cerstve pomarance a pije erstu vytlacenu stavicku :o)
Na svoj vek je aj dost vysoky .. rastie ako z vody :o)

1. jún 2015

Začni písať komentár...

Odošli