Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
marsiee
26. jún 2017
4 

Zápal prínosných dutín u detí

Prišlo vaše dieťa zo školy či škôlky s nádchou, ktorá sa však začala zhoršovať? Sťažuje sa na bolesti hlavy, počujete ako nosovo rozpráva a má zvýšenú teplotu? Môže sa jednať o zápal prínosných dutín, ktorý je známou komplikáciou infekcií dýchacích ciest. Vo vzácnych prípadoch vzniká aj ako komplikácia zápalu zubného lôžka.

Čo sú prínosné dutiny?

Pod týmto pojmom si môžete predstaviť systém dutiniek v kostiach lebky. Prínosné sú preto, pretože sú umiestnené v okolí nosa a ústia do nosovej dutiny. Ak je človek zdravý, sú vyplnené vzduchom. Problém vzniká vtedy, keď sa v nich začne nadmerne vytvárať hlien.

Zaujímavosťou je práve to, že novorodenci sa rodia takmer bez prínosných dutín, tie sa vytvárajú až vekom, preto sa u dojčiat nemusíme obávať rozvoja sinusitídy. Vyvinuté dutiny majú až deti vo veku piatich až šiestich rokov.

Čo sa deje, keď sa zapália?

Ak hovoríme o zápale prínosných dutín, máme na mysli zápal sliznice, ktorá ich vystiela. Nemusí sa jednať o súčasné postihnutie všetkých dutín. Zápal sa môže objaviť len na jednej strane, no zvyčajne sa ďalej šíri aj do druhej strany.

Zápal vzniká ako komplikácia infekcie dýchacej sústavy a to hlavne nádchy či zápalu horných dýchacích ciest. Môže taktiež vznikať pri alergiách, kedy je sliznica dutín silne prekrvená a zdurená. Jeho pôvodcom je vírus, ku ktorému sa následne pripojí aj baktéria ako je napríklad Streptococcus pneumoniae, Haemophillus influenzae alebo Streptococcus pyogenes (týmto vzniká tzv. superinfekcia).

Vírus, ktorý prvotne napadne sliznice spôsobí opuch a zvýšenú tvorbu hlienu, ktorý nemôže z dutín odtekať, odvodné kanály sa upchávajú a preto sa dutina plní hlienom a bolí. Pre baktériu je potom jednoduchšie znásobiť zápalovú reakciu. Hlieny sa vďaka baktériám stávajú hnisavými- menia farbu na žltú alebo zelenú, niekedy majú nepríjemný zápach.

Chronickou sinusitídou trpia ľudia s deviáciou nosnej prepážky alebo pacienti s cystickou fibrózou. Komplikáciou je vznik nosných polypov.

Ako zistím, či má moje dieťa sinusitídu?

Najšpecifickejším znakom sú upchaté dutiny a „plný nos“. Pocit tlaku či bolesť nosa a oblasti pod očami a v strede čela sa zhoršuje pri predklone alebo pri zmene polohy z ľahu do stoja.  Hlien sa dostáva aj do hltanu a následne ho dieťa môže vykašliavať. Týmto sa zhoršuje dýchanie, dieťa dýcha ústami, v noci môže chrápať. Sprievodnými znakmi sú bolesti hlavy, bolesť hrdla, nechuť a únava. Niekedy sa môže objaviť aj zvýšená teplota.

Ako sa sinusitídy zbavíme?

Keďže sa jedná vo väčšine prípadov o bakteriálnu infekciu, liečbou prvej voľby sú antibiotiká či už vo forme tabletiek alebo priamo nosných kvapiek. Na uľavenie od príznakov je dobré nos prečistiť, používať nosné kvapky či soľné roztoky na uvoľnenie nosovej dutiny. Pokiaľ máte väčšie dieťa skúste techniku naparovania.

Potrebné je navýšiť množstvo tekutín, zvoliť pokojový režim, veľa spať a liečiť sa teplom.

Babskou radou je aj konzumácia jedla, ktoré zvyšuje slzenie a tým zlepšuje uvoľňovanie dutín. Jedná sa napríklad o cesnak, cibuľu či štipľavé jedlá.

Ak sa však stav nelepší ani po 10 dňoch, je potrebné navštíviť znova lekára a zmeniť liečbu.

Dá sa sinusitíde vyhnúť?

Samozrejme, že dá, ale niekedy sa môžete snažiť a choroba vás aj tak dobehne. Znižovaním rizika prvotného ochorenia (najčastejšie nádchy) znížite aj riziko vzniku sinusitíd. Počas chrípkových a nádchových období je dobré zvýšiť dávku vitamínov, teplo sa obliekať a znížiť kontakt s potenciálnymi chorými. Správna strava, pitný režim a dostatok spánku sú vždy správnou voľbou pri prevencií ochorení. 

#sinusitida #zapal_dutin #zapal #infekcia_dychacich_ciest

Zdroje: 

http://choredieta.sk/index.php/usi-nos/zapal-prinosovych-dutin

https://primar.sme.sk/c/4116925/zapal-prinosovych-dutin-sinusitida.html#axzz4l7b4YjvQ

http://www.wikiskripta.eu/index.php/Sinusitida

Foto: 

pixabay.com

flickr.com