merrymajer
7. aug 2022
1007 

Zázrak menom Propolis 🙂

Vedeli ste že ľudia zhromažďujú propolis z úľa už tisíce rokov ? 

Asírčania a Gréci konzumovali propolis na podporu dobrého zdravia .  

Zloženie propolisu sa môže líšiť v závislosti od umiestnenia včiel a od toho, ku ktorým stromom a kvetom majú prístup. Napríklad propolis z Európy nebude mať rovnaké chemické zloženie ako propolis z Brazílie. Tento fakt preto zvyčajne sťažuje výskumníkom dospieť k všeobecným záverom o jeho prínosoch pre zdravie ľudí.

Čo je propolis ?

Propolis včely zbierajú z rôznych kvetov a aj stromov. Slúži im ako malta, utesňujú ním diery a otvory v úli, chránia sa tak pred zimou, dažďom a mrazom.

LIEČIVÉ ZLÚČENINY V PROPOLISE 

Čo obsahuje?

Jeho zloženie a aj farba sú rôzne, záleží totiž na tom, čo včely zbierajú a odkiaľ. V propolise sa ale vždy nachádzajú tieto látky:

  • Rastlinný balzam
  • Peľ a  vosk
  • Živica
  • Aminokyseliny a antioxidanty
  • Esenciálne oleje
  • Minerálne látky (hlavne železo a vápnik) a vitamíny (A, B, C, D a E)

Vedci identifikovali viac ako 300 rôznych zlúčenín obsiahnutých v propolise. Väčšina týchto zlúčenín sú formy polyfenolov. Polyfenoly sú antioxidanty, ktoré bojujú proti chorobám a poškodeniam v tele. 

Konkrétne propolis obsahuje polyfenoly nazývané flavonoidy. Flavonoidy sú produkované rastlinami ako forma ochrany. Bežne sa nachádzajú v potravinách, o ktorých sa predpokladá, že majú antioxidačné vlastnosti, vrátane: 

  • ovocia, 
  • zeleného čaju, 
  • zeleniny, 
  • červeného vína. 

ČO HOVORÍ VÝSKUM O VLASTNOSTIACH PROPOLISU 

Predpokladá sa, že propolis má antibakteriálne, antivírusové, protiplesňové a protizápalové vlastnosti. Vedecký výskum propolisu je však obmedzený. Výskumníci si nie sú presne istí prečo, ale zdá sa, že tento včelí produkt poskytuje ochranu pred niektorými druhmi baktérií, vírusov a húb.

RANY 

Propolis má špeciálnu zlúčeninu nazývanú pinocembrín, flavonoid, ktorý pôsobí ako antimykotikum. Tieto protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti robia propolis užitočným pri hojení rán. Jedna štúdia zistila, že propolis môže pomôcť ľuďom, ktorí mali traumatické popáleniny, rýchlejšie sa hojiť tým, že urýchli nový rast zdravých buniek. 

Ďalšia štúdia zistila, že alkoholový extrakt z propolisu aplikovaný lokálne bol účinnejší než steroidný krém pri znižovaní počtu žírnych buniek v orálnych chirurgických ranách. Žírne bunky sú spojené so zápalom a spomaleným hojením rán.

Propolis je pri správnom užívaní pravdepodobne bezpečný. Môže však spôsobiť alergické reakcie, najmä u ľudí, ktorí sú alergickí na iné včelie produkty.

Ja a moja dcerka používame propolis už skoro pol roka , pomáha nám pri začínajúcich ochoreniach a na podporu imunity, tinktúra zasa pri bolesti hrdla a zápaloch v ústach. Propolisový krém je skvelí na kožné problémy . 

Používate propolis aj vy ? Podeľte sa so svojimi skúsenosťami v komentári ! 

ja davam detom propolisovu tinkturu na bolesti bruska. Odporucam, velmi rychlo pomoze. Staci dve kvapky dietatu rovno na jazyk a potom chvilu masirovat brusko. Dospely si musi dat viac kvapiek (4-5).

7. aug 2022

My s manželom mame doma včely takže propolis využívame na všetko. Robíme si propolisove balzamy na pery krém, tinkturu a tento rok pridáme do zoznamu medovo propolisove mydlo. Keďže si do doma poctivo spracujeme je úplne iný ako keď kúpite v lekárni.

8. aug 2022

Ja propolis dávam deťom fermentovany teda pergu alebo nálev vo vode,bez alkoholu.Vzdy keď začína nejaká choroba,bolesť hrdla,kašeľ,horúčka...alkoholovu tinktúru používame my s mužom aj na stipance,rany.Detom dávam ten vo vode kloktat pri bolesti hrdla ,alebo do konvicky na výplach dutín pri soplikoch aj do vody na pitie.Moj brat je včelár a som mu veľmi vďačná aj za tinktúru aj za domáci medik sú to najlepšie a najsilnejšie zbrane proti všetkým vírusom. Propolisovú masť tiež na stipance dobre dávať, na dutinky pri nádche ale aj na boľavý noštek zodretý zo smrkania.

8. aug 2022

@uhnakova neviem aky propolis mas, ale 90% sa musi riedit s vodou, pretoze im mozes spalit jazyk

8. aug 2022

ano, je uzasny. pouzivame na vsetko mozne presne ako pise vanilka, ale presne moja sestra nemoze, pretoze ma alergiu na med a tym padom jej zial robi zle aj propolis.

8. aug 2022

@berginkan tak diky za radu, ale nikomu sa jazyk nespalil, uzivame to tak uz roky.

8. aug 2022

Začni písať komentár...

Odošli