Toto skrátka musím napísať. Po skoro štyroch rokoch som znovu začala robiť niečo, čo mi strašne chýbalo. Ani som o tom nevedela. Čítala som si. Banalita, poviete si. Čítanie. Áno, „obyčajné“ čítanie. Je o mne vo všeobecnosti známe, že knihy milujem. Stále ich kupujem a zbieram. Hromadím. O chvíľu nás vytlačia z bytu. Ale na ich čítanie ako keby pri dvoch deťoch nezostával čas. Aspoň som si to myslela.


Až som raz šla k lekárovi a napadlo mi vziať si knihu. Osemdesiat strán za necelé dve hodiny. Bola som uchvátená. Aj dejom. Ale hlavne tým, ako mi to pomohlo. Bola som niekde inde. S niekým iným. Robila som niečo iné. Kniha. Taký malý zázrak. Stimuluje všetky zmysly.


Hmat. Milujem otáčať stránky. Držať knihu v rukách.

Sluch. Ich šušťanie. Zrak. Čierne na bielom. Poprípade pútavý obal.

Čuch. Ovoňali ste niekedy vnútro knihy? Obzvlášť novej.

Chuť. Knihy nejem. Ale príbehy v nich, tie môžu mať rôznu príchuť. Trpkú. Sladkú. Horkú. Akúkoľvek.
Skrátka a dobre, knihy. Dlho som normálne nečítala. A zrazu za tri týždne, tri knihy. Viem, pre niekoho naozaj hlúposť. Pre mňa nový dych. Čas pre seba. Oddych. Skrátka psychohygiena, na ktorú som už skoro zabudla. Jej dôležitosť je nesporná.

Znovuobjavila som to v pravý čas kedy som už toho mala naozaj relatívne dosť. Dve deti. Domácnosť. Širšia rodina. Práca. Nejak ma to pohltilo a každý večer som pociťovala obrovskú únavu a vyčerpanie. Ako vravím, v pravý čas.


Psychohygiena. Mnohokrát si na ňu spomenieme, až keď ju naozaj potrebujeme. V tom lepšom prípade.

Už som o nej raz písala. Ale je to pravda tak dnes, ako to bola vtedy. Každý deň dopriavame iným. Staráme sa o ľudské bytosti. Aj o materiálne bytie. Ale dopriavame dosť aj sebe? Velebíme sa? Zaobchádzame so sebou ako vo vatičke?


Mnohokrát nie. Ale aj v lietadle treba nasadiť masku najprv sebe, až potom ostatným. Najprv treba ošetriť seba. Nabrať silu, aby sme boli v plnej kondícii posunúť ju potom druhým.


Spýtajte sa samých seba. Svojej duše. „Čo by ťa pohladilo? Čo ťa odpúta od starostí? Čo ti pomáha žiariť vnútri? Čo ti dáva energiu?“


Nech je odpoveď akákoľvek, spravte to. Bez váhania a čakania. Teraz.


Usaďte sa a čítajte.

Tancujte.

Skáčte.

Šantite so psom.

Zabehajte si. Alebo sa prejdite.

Voňajte kvety.

Spite

Maľujte.

Píšte.

Cvičte. 

Spievajte.

 


Skrátka buďte so sebou a buďte to vy. Ošetrite sa. Potrebujete a zaslúžite si to.

 

Majte sa krásne.

 

Maťa