Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
my_minikin
4. okt 2015

Prečo je chôdza naboso to najlepšie pre deti

Keďže barefoot obuv sa čím ďalej tým viac dostáva do popredia, rozhodla som sa preložiť pre Vás niektoré zaujímavosti z anglickej verzie článku: Why barefoot is best for children.

Väčšina rodičov sa bráni myšlienke obutia svojich detí do topánok s podpätkami. Ale čo také sandálky alebo tenisky? Niektorí odborníci veria, že v detstve je najlepšie vyhnúť sa všetkým topánkam, hovorí Sam Murphy.

 Zatiaľ čo herečka Katie Holmes bola hanobená tlačou a verejnosťou za to, že svoju 6-ročnú dcéru nechala nosiť podpätky, mnohí z nás sa tiež dvakrát nezamýšľali pri obúvaní svjich detí do chutných mini tenisiek. Medzi odborníkmi však vzrastá presvedčenie, že pokiaľ ide o detskú obuv, najlepšie topánky sú "žiadne topánky"!

 Podiatrička Tracy Byrne (špecialistka na analýzu chodidla dolnej končatiny a súvisiacich zdravotných problémov) verí, že nosenie topánok vo včasnom období detstva môže byť prekážkou v chôdzi dieťaťa a intelektuálnom vývoji. Hovorí, že batoľatá držia hlavy vzpriamene viac keď chodia naboso. Uzemnená nôžka je zároveň spätnou väzbou, ktorá  znamená, že batoľatá majú menšiu potrebu pozerať sa nadol, čo je tým faktorom, ktorý ich vyvádza z rovnováhy a spôsobuje ich pád. Chôdza naboso ďalej vyvíja svaly a väzy na nohe, zvyšuje pevnosť klenby, zlepšuje propriocepciu a prispieva k dobrému držaniu tela.

 "Prišli sme pozorovať, ako permanentne prebývame v topánkach, čo považujeme za normálne a prirodzené, " hovorí John Woodward (Alexander Technique teacher), ktorý chodí barefoot viac ako 25 rokov. "Je pravda, že už nie sme lovci ani zberači a naše mestské prostredie je plné neprirodzených nebezpečenstiev. Stále sa však môžeme vrátiť k nášmu pôvodu – keď obuv bola určená na ochranu chodidiel v prípade nutnosti a to bolo len dočasné. "

Byrne, matka dvoch malých detí, chodí naboso všade tam, kde je to možné. Ponúka bezplatnú zdravotnú prehliadku detských nôh v East London – na základe praxe. "Čím viac vedia rodičia o štruktúre detských nôh, tým viac môžu zabrániť škodám súvisiacim s nosením nesprávnej obuvi ", hovorí.

 O aký druh poškodení ide? Výskum publikovaný v podiatrickom časopise "The Foot" v roku 2007 naznačuje, že štrukturálne a funkčné zmeny môžu chodidlu spôsobiť, že sa prispôsobí tvaru a zovretiu topánky, čím sa zabráni prirodzenému vývoju. Čím mladšia noha, tým väčší potenciál pre poškodenie.

 Woodward dokonale popisuje incident v reštaurácii v ktorej bol na večeri bez topánok. "4-ročné dievčatko si všimlo moje bosé nohy. Vzala veci do vlastných rúk a vyzula si svoje topánky a vyzliekla ponožky," hovorí. Po tom čo to videla jej matka, varovala ju: "Daj si naspäť svoje topánky, pretože ak to neurobíš, budú sa tvoje nohy zväčšovať a potom nebudeš môcť topánky nosiť vôbec!"

Ľudská noha po narodení nie je iba miniatúra dospelej nohy. V skutočnosti neobsahuje žiadnu kosť a skladá sa len z chrupavkovej hmoty, ktorá v priebehu niekoľkých rokov stvrdne a bude tvoriť 28 kostí v chodidle dospelého človeka. Tento proces sa končí až v období 18tich rokov a preto je dôležité, aby bola obuv vyberaná správne.

 "Väčšina detskej obuvi by sa mala predávať s vládnym zdravotným varovaním," hovorí Byrne. "Sú ako malé tehly – ťažké, tvrdé bez žiadnej ohybnosti a s vyvýšením v oblasti päty " Toto má osobitý význam pri učení správnej chôdze, pretože topánka ovplyvňuje odraz a pohyb vpred."

Woodward súhlasí. "Mám v ruke topánku Nike Air pre 3 ročné dieťa. Celkom drahá záležitosť, povedal by som. Od päty k špičke nie je možný žiaden ohyb či poddajnosť podrážky. Sú celé tvrdé. Takáto topánka obmedzí pohyb prednej časti nohy na nulu. Deti v tomto veku by mali robiť mlynské kolesá, skákať, liezť po stromoch a pobehovať. Topánka ako táto vážne obmedzí fyzickú hravosť – to znamená menej zábavy a radosti. "

Mike O'Neill, podiatrický konzultant a hovorca 'Society of Chiropodists and Podiatrists' vraví, že mnohí rodičia zaobchádzajú so svojimi deťmi ako s módnymi doplnkami a vyberajú im topánky podľa atraktivity, než podľa ergonómie. Byrne súhlasí, ale poukazuje na to, že nie len rodičia, ale aj výrobcovia sú tí čo nesú zodpovednosť. "Ľudia vidia v obchodoch rôzne štýly topánok – či už sú to vyvýšené podpätky pre batoľatá alebo chutné flip-flopy žabky s jednou gumičkou v zadnej časti... a myslia si 'Nuž, keď je to na pulte, musí to byť vporiadku,'" hovorí Byrne.

 "Presne toto si kladie za ciel Vivobarefoot so svojimi barefoot  topánkami pre deti. Deťom ostanú zdravé výhody z chôdze naboso a pritom sú ochránené ako pri normálnej obuvi," hovorí MUDr Galahad Clark, ktorý je potomkom obuvníckej rodiny Clarks. Tieto topánky s veľkosťou od 18 mesiacov (čo je vek, od ktorého väčšina detí chodí) do siedmich rokov sú široké, ľahké a pružné, s 3mm podrážkou odolnou proti prepichnutiu.

 Výskum uskutočnený v Juhoafrickej republike zistil, že nahradenie obuvi u 7-12 ročných detí v normálnych školách  v priebehu dvoch mesiacov malo za následok zvýšenú pevnosť nôh, rovnováhu, pohyblivosť a funkciu členku – čo je rovnaké ako výhody pripisované chôdzi naboso. Juhoafrická Podiatrická Asociácia dala topánkam schvaľovaciu pečať.

Clarks, ktorý vyrába capačky, urobil nasledujúce prehlásenie na svojej webovej stránke: Pre malé nôžky 'neexistuje' nič lepšie ako chôdza naboso kdekoľvek, kde je to bezpečné. Pomáha rozvíjať svaly, umožnuje pokožke dýchať a cítenie pevnej pôdy pod nohami pomáha deťom učiť sa chodiť. "Barefoot je najlepší!"

Celé znenie článku v angličtine nájdete tu: http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2010/aug/09/barefoot-best-for-children

S pozdravom My minikin  

 www.myminikin.sk

Začni písať komentár...

Odošli