nela_cukor
19. júl 2015

Kráľovnou chutí je sladká

Chuť na sladké nám nie je cudzia. A nie je to náhoda.

Spomedzi štyroch základných chutí je to práve sladká, ktorá umožnila ľuďom prežiť v náročných podmienkach, právom ju teda môžeme považovať za dôležitú súčasť evolúcie. Prečo je to tak? Čo robí práve zo sladkej, kráľovnú chutí?

Odpoveď treba hľadať, ako to už často býva zvykom, v prírode. Na jazyku človeka sa podľa odborníkov nachádza až 1000 chuťových pohárikov a veľa z nich je určených práve na rozpoznávanie sladkých pokrmov. Prečo je pre nás práve sladká taká neodolateľná?

Sladký kolobeh v prírode

Ľudia dokážu rozoznávať špičkou jazyka všetky chute, nielen tú sladkú. To malo v minulosti väčší význam ako by sa mohlo zdať. Rozoznať príjemnú sladkú chuť od podozrivej horkej, mohli naši predkovia hneď po ochutnaní. Čo bolo sladké, bolo väčšinou aj jedlé a navyše aj bohaté na energiu. Koncom jazyka si pomáhali pri rozlišovaní jedlých plodov, rastlín i bobúľ od tých jedovatých a mohli sa tak zasýtiť. Sladká chuť navyše tlmí bolesť, vyčerpanie a pozitívne vplýva aj na duševný stav. V prírode je to už raz tak zariadené, že nám je sladké príjemné. Keď sa dostane do tela, spôsobuje celý rad chemických reakcií vedúcich k vyplavovaniu hormónu šťastia a celkovo k príjemným fyzickým aj psychickým pocitom. Prečo je to tak, vedcom ešte doteraz nie je úplne známe. Faktom však je, že sladká chuť má v prírode výsostné postavenie a keby jej nebolo, nebolo by ani života. Prečo? Lebo rastliny sú primárne nastavené na rozmnožovanie a rodenie plodov a väčšina z nich na to potrebuje aj pomoc zo zvieracej ríše. Aby bola rastlina pre hmyz atraktívna, postupne v nej dozrieva sladkosť. Sladký peľ spoľahlivo priláka hmyz a sladké plody dokonca aj väčšie zvieratá. Hmyz roznesie semená rastlín do širšieho okolia, kde môže rastlina opäť zarodiť. Bez tohto systému by v prírode nebolo ani potravinového reťazca.

Umenie prežiť

U človeka je to nastavené podobne. Chuť na sladké je pre nás prirodzená. Príroda túto vlastnosť šikovne využila a zariadila, že sladké plodiny sú nielen chutné, ale aj energeticky výdatné a dokážu poskytnúť telu potrebnú výživu. Človek na základe toho systému dokázal prežiť aj v drsnom prostredí. Dnes už našťastie nemusíme špičkou jazyka ochutnávať, čo je jedlé a čo nie, a ani inštinktívne vyhľadávať kaloricky výdatnú stravu. Máme jej dostatok, črtá sa problém skôr opačný. Nesprávna životospráva a s ňou súvisiaci nadbytok prijímaných kalórii  môžu mať za následok množstvo civilizačných ochorení. Nebezpečné je tak prejedanie sa, ako aj asketické a nepremyslené vyraďovanie potrebných zložiek stravy. Často si to „odnesú“ najmä cukry. Cesta k vysnívanej postave však vedie cez zdravý spôsob stravovania v kombinácii s vhodnou a pravidelnou pohybovou aktivitou, jednoducho bez lákavých skratiek. Optimálny jedálničiek obsahuje vyvážený podiel tukov, cukrov i bielkovín. Pri dodržiavaní zásad zdravého životného štýlu z času na čas nikomu neuškodí, keď svojim chuťovým pohárikom dopraje uspokojenie v podobe sladkej chuti. A vôbec pritom nemusíme mať výčitky svedomia, chuť na sladké nám je predsa daná už od prírody. 

ja by som zomrela bez sladkeho😀

19. júl 2015
19. júl 2015

Začni písať komentár...

Odošli