Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
nesvadbovo
16. dec 2017
186 

O šumení v hlave a mäkkých medovníčkoch

Ako správna matka trpím sociálnou izoláciou. Ako, nechápte ma zle, veľmi si užívam celodenné napodobňovanie domácich zvierat a vydávanie rôznych zvukov, len aby sa dieťa zasmialo. Vrcholom spoločenského života býva spravidla prechádzka po okolitých uliciach v nádeji, že stretnem niekoho, kto je na tom podobne. Už sa neviem dočkať, kedy S. konečne porodí, aby som aspoň počas tých vychádzkok mohla viesť ako-tak normálnu konverzáciu.

Preto keď som dostala pozvánku na firemný večierok, neváhala som ani minútu,  zorganizovala svokru na stráženie M. a potvrdila účasť. To som ešte netušila, že deň po párty bude môj muž mimo domu a teda budem mať dieťa celý deň na starosti.

V rámci hesla, to je problém zajtrajšej Simony, som si užívala večer s kolegovcami, pila Mojito, tancovala a vyhýbala sa naším zahraničným kolegom, aby som sa nemusela hanbiť za jazykové schopnosti, ktorým materská dala slušne zabrať 🙂

Dieťatko si teraz odfukuje svoju rannú polhodinku v postieľke, ja som si urobila smrtiace espresso a tak vám môžem spísať recept na medovníčky, ktoré sú mäkké hneď, ako som sľúbila. 

Netreba žiadne jabĺčko, ani chlebík, skrátka a dobre, upečiete, necháte vychladnúť a tajne lozíte do špajze, kým je ešte čo vyjedať 🙂

Pre správnu vianočnú atmosféru si zo zásob vyberte:

160 g medu
160 g Korunný cukor kryštálový
120 g masla

½ kg hladkej múky
1 ČL sódy bikarbóny
korenie: škorica, klinček, zázvor, muškátový oriešok

lyžičku kakaa (voliteľné)
2 vajcia

Tieto suroviny sedia skutočne na gram presne, ak dodržíte ich pomer, odmenou vám budú medovníčky, na ktoré budú chcieť recept všetci, čo ich ochutnajú.

Začnite tým, že v hrnci povaríte med, cukor a maslo, kým sa všetko nerozpustí a nezovrie. Medzitým si do misy robota odvážte múku, pridajte do nej sódu a korenie podľa chuti  a ešte vrelú zmes do nej vlejte. Len jemne premiešajte a nechajte úplne vychladnúť. Ja do medovníčkov pridávam aj trochu kakaa, aby mali krajšiu farbu.

Keď je zmes naozaj studená, pridajte k nej vajcia a zapnite robot s hnetacím hákom (samozrejme, ide to aj ručne, ale počítajte s tým, že sa zapotíte). Zo začiatku bude hmota veľmi lepkavá, ale naozaj netreba pridať múku. Ak dáte robotu dostatok času, cesto sa nakoniec vytvaruje do peknej, nelepivej guľôčky. Trvá to aj 15 minút, ale skutočne, tip č. 1: nepridávajte žiadnu múku.

Keď je cesto hotové, dajte ho v miske do chladničky a nechajte vychladnúť aspoň 2 hodinky. Ja som cesto robila v pondelok ráno, zabudla som naň a upiekla až v stredu večer a bolo v poriadku. Takže pokojne znesie aj dlhšie odležanie.

Po odležaní si cesto rozdeľte na menšie časti a vaľkajte na hrúbku cca 2mm. Vykrojte a uložte na plech. Odporúčam na plech vždy dať medovníčky podobné veľkosťou, keďže tip. č. 2 znie: medovníky neprepečte! Menšie hviezdičky nechávam v rúre 4 minúty, väčšie zvončeky maximálne 6 minút. Ony sa ešte zdajú nedopečené, ale ak ich prepečiete, budú tvrdé a chrumkavé. Stačí ich ešte po dopečení chvíľku nechať na plechu a ony "dôjdu".

A teda k pečeniu, rúru vyhrejte na 200 stupňov, pečte v strednej časti pri hornom a dolnom ohreve. Mňa starenka naučila medovníčky pred pečením potierať žĺtkom a hneď po dopečení, ešte horúce, bielkom. Okrem toho na ne dávam  pred pečením oriešok alebo brusnicu. U nás doma veľmi nehodlujeme cukrovej poleve, takže ich už potom nezdobíme a vďaka bielku sú pekné lesklé. Ale som si istá, že keď M. trošku podrastie, bude to mať zas úplne iné čaro a určite ich pár aj ozdobíme.

A to je všetko 🙂 

Vyskúšajte a dajte mi vedieť, či ste s nimi spokojné. Ja ich pečiem už niekoľko rokov a tvrdé boli iba raz, keď som "prizabudla" na plech v rúre a ten tam strávil asi 10 minút. 

Ale aj také medovníčky sa dajú využiť a o tom vám napíšem budúci týždeň 🙂

Prajem vám krásny, predsviatočný víkend, Simona 

#korunny

    Tak presne tieto medovníčky robim aj ja,a su najlepšie🙂 este zvyknem do cesta pridat lyžicu slivkového lekvaru pre farbu a chuť,kakao nedavam...ale presne tento postup a recept je moje n.1.❤

    15. dec 2018

    Práve odskúšané, geniálne! Vrelo odporúčam ❤️

    16. dec 2018