icon
1 / 1
avatar

zase k tej temnej minulosti
skuste niekto naliat krv do vody, čo urobi , v krvi sa nedá kupat
dá sa kupat v kupeli z byliniek ktory farbí na červeno
každopadne bola vdova s neskutočnym bohatstvom ,
to že jedli napr pre liečive učinky placenty alebo iné lakocinky sa vie a nebola jedina šlachtična .. lebo však musi porodit a musi to byt syn atd ..

9. máj 2026
avatar
@sara07

zase k tej temnej minulosti
skuste niekto naliat krv do vody, čo urobi , v krvi sa nedá kupat
dá sa kupat v kupeli z byliniek ktory farbí na červeno
každopadne bola vdova s neskutočnym bohatstvom ,
to že jedli napr pre liečive učinky placenty alebo iné lakocinky sa vie a nebola jedina šlachtična .. lebo však musi porodit a musi to byt syn atd ..

@sara07 tak pri tom bohatstve je jasne, ze islo o famy a ich majetok. Bohuzial zili v dobe "carodejnic", kde sa vzdelana a bohata zena neodpustala tak lahko, tak na to grofka (a par dievcin, ktore boli zavrazdene, aby tuto famu potvrdili) doplatila....

9. máj 2026
avatar

Spravne je hrad Čičva.

9. máj 2026
avatar
@vevesh

@sara07 tak pri tom bohatstve je jasne, ze islo o famy a ich majetok. Bohuzial zili v dobe "carodejnic", kde sa vzdelana a bohata zena neodpustala tak lahko, tak na to grofka (a par dievcin, ktore boli zavrazdene, aby tuto famu potvrdili) doplatila....

@sara07
@vevesh V krvi sa mozno nekupala, ale vynikala svojou krutostou voci sluzobnictvu, ktore to "obcas" neprezilo.

9. máj 2026
avatar
@beata_k

@sara07
@vevesh V krvi sa mozno nekupala, ale vynikala svojou krutostou voci sluzobnictvu, ktore to "obcas" neprezilo.

@beata_k ale v procese ktorý voči nej bol to je zaznamenané že sa kupala a mali na to svedkov
ohladne krutosti - že si dostala od draba tak že si nevedela chodit bolo v uhorsku bežné , pripadne si potratila na poli ,alebo ta nechali rodit na poli lebo však čo maš vylihovat treba na panskom robit , detská práca atd .. ohladne tej krutosti nebola jediná v rakusko uhorsku
ako to presne bolo sa nedozvieme
či bola viac kruta ako bolo bežne alebo nie ... každopadne vieme kam šiel jej majetok ...

9. máj 2026
avatar
@sara07

@beata_k ale v procese ktorý voči nej bol to je zaznamenané že sa kupala a mali na to svedkov
ohladne krutosti - že si dostala od draba tak že si nevedela chodit bolo v uhorsku bežné , pripadne si potratila na poli ,alebo ta nechali rodit na poli lebo však čo maš vylihovat treba na panskom robit , detská práca atd .. ohladne tej krutosti nebola jediná v rakusko uhorsku
ako to presne bolo sa nedozvieme
či bola viac kruta ako bolo bežne alebo nie ... každopadne vieme kam šiel jej majetok ...

@sara07 Ano, aj dnes uz vieme, ze ona bola obzvlast kruta.

9. máj 2026
avatar
@beata_k

@sara07
@vevesh V krvi sa mozno nekupala, ale vynikala svojou krutostou voci sluzobnictvu, ktore to "obcas" neprezilo.

@beata_k tak v danych casoch nic zvlastne a nic jedinecne. Sluzobnictvo bol akurat majetok vycisleny v zlatych, nie ludske bytosti pre danu vrstvu🤷‍♀️a ona bola najbohatsia v danej dobe, na dnesnu dobu by si povedala euro sem-euro tam...🤷‍♀️🤷‍♀️

9. máj 2026
avatar
@beata_k

@sara07 Ano, aj dnes uz vieme, ze ona bola obzvlast kruta.

@beata_k otázne je prečo sa mužom krutost tolerovala a ženám nie, obodobny pripad bol aj v čechách, tiež šla šlachtična do väzenia ..

9. máj 2026
avatar
@sara07

@beata_k otázne je prečo sa mužom krutost tolerovala a ženám nie, obodobny pripad bol aj v čechách, tiež šla šlachtična do väzenia ..

@sara07 netolerovatelne bola sama zena, vzdelana a bohata bez muza- toto specatilo jej osud...

9. máj 2026
avatar
@sara07

@beata_k otázne je prečo sa mužom krutost tolerovala a ženám nie, obodobny pripad bol aj v čechách, tiež šla šlachtična do väzenia ..

@sara07 Opakovane pisem. Ano, vtedy bola krutost bezna. No ona bola obzvlast kruta.

9. máj 2026
avatar
@beata_k

@sara07 Opakovane pisem. Ano, vtedy bola krutost bezna. No ona bola obzvlast kruta.

@beata_k bola si pri tom čiže to vieš lepšie ok 😂, netvrdím že ženy nevedia byt sadistky vid koncetračny tabor dozorkyne, alebo bacharky pri politických väznov ano ..
ale kde su prachy tam je cesta

9. máj 2026
avatar
@sara07

@beata_k bola si pri tom čiže to vieš lepšie ok 😂, netvrdím že ženy nevedia byt sadistky vid koncetračny tabor dozorkyne, alebo bacharky pri politických väznov ano ..
ale kde su prachy tam je cesta

@sara07 Boze, to je tak sofistikovana odpoved 🤷

9. máj 2026
avatar
@sara07

@beata_k bola si pri tom čiže to vieš lepšie ok 😂, netvrdím že ženy nevedia byt sadistky vid koncetračny tabor dozorkyne, alebo bacharky pri politických väznov ano ..
ale kde su prachy tam je cesta

@sara07 Prosim ta, neprepisuj odpovede ked si si uz konecne vygooglila ako to s nou bolo.

9. máj 2026
avatar
@sara07

@beata_k otázne je prečo sa mužom krutost tolerovala a ženám nie, obodobny pripad bol aj v čechách, tiež šla šlachtična do väzenia ..

@sara07 Šlo po jej smrti Thurzovi len o majetky.V 16 str.a na prelome 17.storocia vdovy mali najvyššiu právnu slobodu – mohli samostatne spravovať majetok, viesť súdne spory a často mali v rukách veľkú moc.No a toto im nevyhovovalo keď jej manžel umrel.

9. máj 2026
avatar
@beata_k

@sara07 Prosim ta, neprepisuj odpovede ked si si uz konecne vygooglila ako to s nou bolo.

@beata_k nemusela som googlit , videla som filmy, čitala knihy , čitala aj napr české zdroje ako to vlastne mohlo nemohlo byt ,podcasty s historiou maju češi perfektne
spracovane

9. máj 2026