Ja sa bojím, že u nás by boli pernamentne vyrabované. Ale myšlienka je to fakt pekná.
@janinque Mozno ani nie keby to bolo vedla obchodu a kamerovy system
https://my.sme.sk/orava/c/farmari-z-oravy-prisl...
A na Slovensku je to takto. Nemyslím si, že by to kamery vyriešili, stačí pozrieť na vykrádanie bankomatov.
Ono by to bolo pekne, len ma tiez stve, ze nakoniec by ich vyuzivali viacej ti co to najmenej potrebuju, alebo co sa im nechce robit. A tym co to potrebuju by neostalo. Vsak uz teraz ludia pranieruju, ze u niektorych chariktnych vyvarniach a ekonomatoch parkuju trochu obdalwc bezacharakterny jedinci na novych autach - a nejedna sa o daciu alebo seat a idu s karickou pytat jedlo do charity
Načo toľký negativizmus a frfľanie tiež nikomu nepomôže 🙂. Keď to ide u našich susedov, tak je možno na čase popremýšľať prečo u nás nie a čo s tým môžeme robiť, ako s úžasnou myšlienkou, my, ako jednotlivci, keď nedokážeme ovplyvniť korporáty 🙂. U nás (aj my) sa napríklad veľa vecí posúva darovaním, vrátane jedla a aj keď v porovnaní s Poľskom v malom, funguje to i tak 🙂.
nie je to AI?
@lucka_ke toto nižšie sú reálne fotky, ale v rámci informácie je úplne jedno či je AI, alebo nie 😉.
Zdroj FB Seničan:
Steny jedla: tam, kde sa ľudskosť nenosí na transparentoch, ale v otvorených dverách
Predstav si chodník v meste. Nejaká stará budova. A pri nej chladnička plná jedla — otvorená dverami do dôvery medzi neznámymi. Nie je to umenie, nie je to reklama, nie je to experiment. Je to realita — tichá sieť vzájomnej pomoci, ktorá sa rodí naprieč mestami Poľska.
Poľsko nie je výnimkou vo svete — community fridges sú verejné chladničky v mestských priestoroch, kde každý môže dať alebo vziať si jedlo bez akýchkoľvek otázok či registrácie. Tento koncept — známy aj ako freedge či food-sharing point — pristupuje k jedlu ako k zdielanej hodnote, nie ako k tovaru, ktorý treba kontrolovať.
V týchto chladničkách nájdeš čerstvé produkty, pečivo, ovocie, mliečne výrobky aj iné potraviny, ktoré by inak skončili ako odpad. Nejde o formálnu charitu, ale o priestor vzájomnej dôvery, kde každý prispeje, ak môže, a vezme si, ak potrebuje.
Miestne podniky, kaviarne a pekárne tu denne ukladajú jedlo, ktoré nebolo predané, dobrovoľníci kontrolujú čistotu a bezpečnosť potravín a obyvatelia prichádzajú bez obáv z byrokracie. Tieto miesta vytvárajú nový spôsob ľudskej blízkosti — jednoduchý, praktický a okamžite dostupný.
Nie je to len solidarita v praxi — je to aj proti–plytvaniu a udržateľnosť, ktorá prepája environmentálne a sociálne ciele. Potraviny sa zdieľajú namiesto toho, aby sa vyhodili, a komunita sa stretáva pri každom otvorení dverí.
A tak, keď kráčaš po ulici, môžeš si predstaviť, že za ďalším rohom nie je len ticho betónu, ale dvere, ktoré hovoria: „Vezmi, ak potrebuješ. Daj, ak môžeš.“
Chceli by sme takúto stenu jedla aj v Senici?
Nie ako projekt založený na papieroch.
Nie ako heslo bez tela.
Ale ako tiché miesto, kde si naše mesto pripomenie, že ľudskosť môže byť taká jednoduchá ako otvorená chladnička v horúcom dni.
Vytvoríme spoločne prvé takéto miesto v Senici?
Už bola aktivita dávať ľuďom jedlo, ale hygiena zatrhne lebo na to treba mať oprávnenie
https://www.startitup.sk/chces-dat-bezdomovcovi...
@lucka_ke obrázok, či informácia?
@belasy_motylik fotky nie sú reálne ale vytvorené Ai, to vidieť na prvý pohľad, tu je článok ako to vyzerá skutočne https://www.wroclaw.pl/zielony-wroclaw/jadlodzi...
ale u nás by to nefungovalo, ľudia by ukradli aj tú chladničku, že sa zíde niekde na chatu (nám nedávno ukradli lopatu na sneh, lebo bola chvíľu opretá o dvere)
V Holandsku majú farmárske obchody bez obsluhy, vykradnuté
https://www.mojevideo.sk/video/44a10/holandania...
v Česku majú Samoobslužný bar v prírode
https://mapy.com/s/guruganucu
V Holandsku majú farmárske obchody bez obsluhy, vykradnuté
https://www.mojevideo.sk/video/44a10/holandania...
v Česku majú Samoobslužný bar v prírode
https://mapy.com/s/guruganucu
@maranco Tak by to bolo aj u nás...ako v Holandsku.
chladničku by ukradli.
známy má rešt. a vonku mal hojdačku. už mu z parkoviska dve ukradli - obe skončili na súkr. pozemkoch pred chatami. aj kamerový systém má, aj tak z toho nič.
Už bola aktivita dávať ľuďom jedlo, ale hygiena zatrhne lebo na to treba mať oprávnenie
https://www.startitup.sk/chces-dat-bezdomovcovi...
@maranco presne to ma napadlo.. ze hygiena by vyletela z koze z takejto ludskosti 😀
Načo toľký negativizmus a frfľanie tiež nikomu nepomôže 🙂. Keď to ide u našich susedov, tak je možno na čase popremýšľať prečo u nás nie a čo s tým môžeme robiť, ako s úžasnou myšlienkou, my, ako jednotlivci, keď nedokážeme ovplyvniť korporáty 🙂. U nás (aj my) sa napríklad veľa vecí posúva darovaním, vrátane jedla a aj keď v porovnaní s Poľskom v malom, funguje to i tak 🙂.
@belasy_motylik to nie je negativizmus to je holy fakt. U nas na farach - krestanska charita - musela zaviest povinny register - lebo moslimky a obcania chodili pytat z jednej fary na druhu, ze nemaju co jest, z coho ucty platit, z coho deti satit- nakoniec dostavali pomoc aj na 2-3 farach. A niekotrym sa nedostalo nic. To o zenskej co ide do charitativneho ekonomatu na najnovspm medaku - to tiez natocili a nebola jedina. Takze ano pomahat ale tomu kto to potrebuje.
Tiez existuje app kde obchody robia balicky s tovarom pred koncom zaruky a predavaju ich za naozaj vyhodne ceny - to vidim omnoho pozitivnejsie
Keď budeme mať mentalitu ako Poliaci, ich príjem, 4dňový pracovný týždeň, potom aj u nás by mohlo niečo také fungovať. Zatiaĺ máme množstvo krádeží v obchodoch. Netreba ešte chladničky k tomu.
@demartka to bude vtedy keď bude aj u nás materská a rodicovskactak dlho platenzv ako u poliakov, zabudni na platené 3 roky....
@demartka to bude vtedy keď bude aj u nás materská a rodicovskactak dlho platenzv ako u poliakov, zabudni na platené 3 roky....
@daren1 stačilo by menej zlatých vaní, machových stien, dovoleniek platených v hotovosti za 12 500 eur atď. Ani konsolidivať netreba, stačilo by múdro hospodáriť s peniazmi ĺudí.
Ou, istá časť by sa presúvla k týmto chladničkam denne. No ako forma pomoci je to dobrá vec. Niektoré reštiky majú po určitej hodine denné menu lacnejšie. V lete má človek nadbytok ovocia, odniesol by, ďalší si vezme a urobí dzemiky či kompóty pre svoju rodinku. Aspoň by to nevyšlo na zmar.
V AT sú tzv Bauerladen , malé stánky otvorené 24/7. Samoobsluha s potravinami. V niektorych je aj kasa s peniazmi na vydávanie . Keď niečo potrebuješ kúpiť zoberieš si čo potrebuješ, zaznačíš do zošita ak tam nejaký je a zaplatíš. Niekde to je to takto, len kasa, niekde snímač čiarkových kódov a terminál. A funguje to bezproblémovo. Je to o ľuďoch . Môj otec keď mal ešte reštauráciu dával bezdomovcom jedlo zadarmo, ktoré zostalo a nepredalo sa. Oni prišli , on ich poznal …vždy chodili pravidelne 2-3
teba za tie voloviny, co sem denne pridavas asi platia. Vymyslene citaty, clanky...skreslene informacie. Vidim, ze MK sa meni lavicove forum a ty ako hlavna predstavitelka a fanynka tejto vlady tu mas denne postnute tieto vymysly.
Inak mylsim, ze tu by to bola zbytocnost. Mame tu najlepsiu socialnu vladu, ktora nam zlacnela potraviny, plyn, elelktrinu, benzin, dane.... Mame tu raj na zemi.
Toto u nás? Neexistuje. Pred pár týždňami som bola so synom na prechádzke a vzala som so sebou ešte jeho čiapku s led svetielkom, že keď sa budeme vracať po tme aby mal.. Čiapka mi niekde vypadla. Po 15 min prechádzky som zistila že čiapka mi vypadla a tak som utekala späť hľadať ju a už nikde nebola. Ukradli ju.. Čiže ľudia berú aj čo nepotrebujú, ak je to zadarmo. 3 ročnému som musela na druhý deň ísť kúpiť novú čiapku lebo bola jeho obľúbená.



Ja sa bojím, že u nás by boli pernamentne vyrabované. Ale myšlienka je to fakt pekná.