Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
pr_clanok
2. feb 2018
3077 

Ako sa správne starať o citlivú pokožku dieťaťa?

Svrbenie, pálenie či začervenanie pokožky. Aj to sú jedny z príznakov ako sa môže prejaviť intolerantná  pokožka vášho dieťaťa.

Podľa posledných štatistík Univerzity Western Brittany vo Francúzku má v každej tretej domácnosti minimálne jeden člen rodiny problémy s citlivou pokožkou. Prieskum pritom robili v ôsmych európskych krajinách. „Najčastejšími prejavmi citlivej pokožky býva svrbenie, prípadne pálenie pokožky, pocit pnutia, ale aj začervenanie a suchosť,“ hovorí dermatovenerologička Lucia Pastyriková z Polikliniky Mlynská Dolina.

Ľudská pokožka má pritom niekoľko dôležitých funkcií ako – ochrannú, termoregulačnú a metabolickú.  „Na kožnom povrchu sa nachádza kyslý ochranný film tvorený vodou a tukmi. Narušenie tohto ochranného filmu, napr. príliš častým umývaním, vedie k poruche ochrannej funkcie kože, čo spôsobuje postupnú stratu vody z kožného povrchu. Pokožka sa viac vysušuje, a tým je náchylnejšia na vonkajšie podnety. Sklon k citlivej pokožke môže byť daný aj geneticky,“ dopĺňa.

Počúvajte telo svojho dieťaťa

Možných príčin náhleho podráždenia pokožky môže byť veľa. Najčastejšie ide o prehriatie, zvyšky pracieho prášku alebo aviváže v nedostatočne vypláchanej bielizni či chlór vo vode. Každé dieťa je odlišné a môže reagovať na niečo iné, preto sa snažte vypozorovať, čo by mohol byť spúšťač práve u vášho dieťaťa. Jednou z možností prevencie vzniku intolerantnej pokožky je podľa mamičky troch detí a blogerky Michaly Greškovej aj správne premasťovanie kože ako aj používanie prípravkov bez konzervačných látok a bez parfumov.

„Ja osobne používam už dlhšie prací gél Persil Sensitive a som s ním spokojná. Moje dve teraz už väčšie dievčatá, Dorota a Gréta, mali problémy s veľmi suchou, atopickou pokožkou, keď boli maličké. Taký istý problém má aj najmenšia Agátka. Pri tomto pracom géle však nemajú problémy s pokožkou,“ radí Michala Grešková.

Upozorňuje pritom, že za vznikom problémov s atopickým ekzémom a intolerantnou pokožkou môže byť tak strava mamičky, ako aj dieťaťa. „Z vlastných skúseností viem , že po zavedení príkrmov sa najmenšej Agátke z času na čas objavujú po telíčku atopické mapy. Problémy vznikli aj keď som  konzumovala čokoládu, orechy, či pikantnú stravu. Okrem toho  si dávam pozor aj na  vhodnú kozmetiku pri premasťovaní pokožky a pracie prípravky. Snažím sa používať menej pracieho prášku, len naozaj to nutné množstvo na škvrny. Na oblečení preferujem priedušné a prírodné materiály,“ dopĺňa Michala Grešková.

Pozor na nevhodnú kozmetiku a pracie prípravky

Keďže je detská pokožka oveľa tenšia a nemá dostatočne vytvorenú ochrannú funkciu je obzvlášť citlivá na vplyvy vonkajšieho prostredia.  Či už ide o prípravky na každodenné ošetrovanie alebo o pracie prostriedky, poveternostné podmienky, či nevhodne zvolené oblečenie. Práve preto je dôležité používať výhradne prípravky určené na detskú pokožku. Jednou z možností je aj prací gél Persil Sensitive, či aviváž vytvorená špeciálne pre malé deti Silan Sensitive.  „Zvlášť dôležité je pri citlivej pokožke aj oblečenie, ktoré by malo byť svetlých farieb a bavlnené. Pred prvým použitím by sa malo oprať a dôkladne vypláchať. Odporúča sa používať prášok určený na citlivú detskú pokožku. Odev by mal byť vzdušný,“ dopĺňa dermatovenerológ Lucia Pastyriková.

    Odporúčame

    Vravel si, že v stredu... #11
    11.12.2019 • 1695 
    Boj o život(y) 39
    13.12.2019 • 2232