• Prihlás sa
 • Registrácia nového člena
 • Získaj PLUSPRO
 • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
 • Prihlás sa
 • Registrácia nového člena
 • Získaj PLUSPRO
Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
a uvidíš všetky príspevky!
pr_clanok
Dnes o 08:51 Čítané 41x

Určite aj vy túžite po nádherne vyformovanej postave s krásne plochým bruškom, ale poznáte to. Zamestnanie, deti, domácnosť...

Času je málo, všade neporiadok. A popri tomto každodennom strese sa priberá na váhe naozaj jednoducho. Nájsť si čas a energiu na pravidelný šport sa zdá ako neriešiteľný problém. A snaha o zmenu zaužívaného jedálnička, za nízko-kalorickú stravu by u vás doma rozpútala tretiu svetovú vojnu. Nuž, čo už... Kto by varil dvojmo, starostí je aj tak dosť veľa. A pre toto všetko sa termín začiatku vášho boja s tukom posúva a posúva, až dovtedy, kým s rachotom nenarazí na začiatok plavkovej sezóny. Opäť ste to nestihli. Možno o rok...

Ak sa tento scenár objavuje aj u vás, nerobte si starosti. Nie ste sama a nejaké to kilečko navyše ešte nikoho nezabilo. Ak však chcete skutočne schudnúť a skĺbiť vašu vytúženú premenu na sexi maminu so starostlivosťou o rodinku, je tu zaujímavý tip, vďaka ktorému už nadchádzajúcu plavkovú sezónu nepremeškáte. Ako teda schudnúť? Tým záhadným tipom je inovatívny nápoj na jednoduchšie chudnutie FitoSlim. Nie, nebojte sa, nejde o ďalší neúčinný prípravok sľubujúci zázraky. FitoSlim je iný.

Tento osviežujúci nápoj na chudnutie s pomarančovou príchuťou  zariadi, že vaša cesta za vysnívanou postavou nebude ubíjajúca a že to zvládnete aj popri vašich bežných starostiach. Aj malé dieťa vie, že ak chcete schudnúť, musíte menej jesť. To sa však ľahšie povie, ako urobí. Hlavnou výhodou FitoSlimu je, že vás doslova prinúti menej jesť bez toho, aby ste si to vôbec všimli. A pocit hladu? Zabudnite na neho.

FitoSlim obsahuje špeciálnu vlákninu z hľúz rastliny Konjac, ktorá pohlcuje kvapalinu a svoj objem dokáže zväčšiť niekoľko stonásobne. Pre telo je však nevyužiteľná a má nulovú kalorickú hodnotu. FitoSlim tak doslova naplní váš žalúdok, čím sa obmedzí jeho kapacita prijať zvyčajnú porciu jedla a vy jednoducho zjete menej. Táto vláknina tiež dokáže obaliť prijatú potravu, čím spomalí vstrebávanie živín. Výsledný efekt je tak ešte výraznejší bez pocitu hladu a bez pravidelných „žravých“ útokov na obsah vašej chladničky. Vláknina obsiahnutá vo FitoSlime je jedinou prírodnou látkou určenou na chudnutie, ktorej účinky sú klinicky preukázané a ktorú podporuje aj Európska komisia. Účinnosť FitoSlimu je preto viac ako istá.

FitoSlim zabezpečí okrem rýchlejšieho a pohodlnejšieho chudnutia aj ochranu vašich svalov, ktoré sú životne dôležité pre udržanie dobrej úrovne bazálneho metabolizmu. To oceníte po ukončení chudnutia – pravdepodobnosť že znova priberiete sa zníži. Ochranu vašich svalov majú na starosti aminokyseliny L-Leucín a L-Glutamín.

Ak teda chcete schudnúť jednoduchšie a toto leto konečne zažiariť s plochým bruškom v plavkách, alebo sa len chcete cítiť zdravšie, použite FitoSlim. Je to vynikajúci pomocník na chudnutie, ideálny pre maminy ktoré toho musia za deň veľa stihnúť.

Čítaj celý článok
pr_clanok
23. mar 2017 Čítané 251x

Vypadávanie vlasov je jav, ktorého sa každý z nás bojí. Ide o komplexný problém, pri ktorom je najskôr potrebné rozpoznať príčinu a následne zvoliť vhodný postup, ako strate vlasov zabrániť alebo ju zmierniť. Akú preventívnu starostlivosť zvoliť?

Najčastejšie príčiny vypadávania vlasov:

 • Hormonálna nerovnováha (sem patrí aj vypadávanie vlasov po pôrode alebo spojené s menopauzou)
 • Genetické predpoklady
 • Zmena ročného obdobia
 • Stres
 • Nevyvážená strava
 • Lupiny

Pôrod a strata vlasov

Počas tehotenstva si väčšina budúcich mamičiek chváli kvalitu a silu vlasov. Po pôrode sa ale často stáva, že vlasy začnú veľmi rýchlo a vo veľkom množstve vypadávať. Je to spôsobené poklesom hladiny hormónu estrogénu, ktorej sa po pôrode nie je možné vyhnúť. Je dôležité mať na pamäti, že dochádza k strate tých vlasov, ktoré boli v predĺženej rastovej fáze. Ide o dočasný a prirodzený jav a nie je potrebné si kvôli nemu robiť starosti.

Stres, zmena sezóny, nevyvážená strava

Stres z každodenného života bohužiaľ nie je možné odstrániť. Preto je potrebné nájsť si spôsob, ako ho lepšie zvládať. Jedným z tých najlepších je napr. joga, pri ktorej dochádza ku kombinácii meditácie a pohybu.

Sezónne vypadávanie vlasov je bežné na jar a na jeseň a spravidla trvá asi šesť týždňov. V tomto prípade je treba mať na pamäti, že hustota vlasov sa postupne znovu obnoví.

Vlasy si žiadajú aj ošetrenie „zvnútra“. Zaraďte do svojho jedálnička potraviny, ktoré obsahujú bielkoviny, zinok, vitamín B alebo kremík. Ide o doplnky, ktoré sú vo vhodných dávkach tou správnou podporou pre zdravie vlasov. Dodajú im potrebnú výživu a pomôžu im v raste.

Starajte sa o svoje vlasy

Prvým bodom prevencie vypadávania vlasov je starostlivosť o vlasovú pokožku. Vlasy viac padajú, keď sú zle „ukotvené“ vo vlasovej pokožke.  Je potrebné zvoliť taký šampón, ktorý cieli na problém už pri korienku, zároveň vlasy nezaťažuje a dodáva im silu. Avšak šampónom ošetrenie nekončí. Pre lepší účinok je vhodné používať aj kúru proti vypadávaniu vlasov. Naším tipom je Vichy Dercos Aminexil Clinical 5, ktorý okrem iného posilňuje ukotvenie vlasového korienka v pokožke. 

Chovajte sa k vlasom šetrne. Dávajte si pozor na sušenie príliš teplým vzduchom, farbenie, žehlenie a sťahovanie do chvosta. Tieto činnosti síce na vypadávanie vlasov príliš veľký vplyv nemajú, ale majú za následok ich lámanie a krehkosť.

Zdroje:

http://www.vichy.sk/vichy-mag/Vypad%C3%A1vanie-vlasov/vmag48893.aspx?

http://www.vichy.sk/vichy-mag/4-ingrediencie-pre-krasne-a-zdrave-vlasy/vmag52884.aspx?

http://www.vichy.sk/vichy-mag/5-tipov-ako-bojovat-proti-vypadavaniu-vlasov-od-MUDr-Martina-Part-Ph-D/vmag56923.aspx?

http://www.vichy.sk/Potreby/Pr%C3%ADpravky-proti-vypad%C3%A1vaniu-vlasov/ps1108.aspx?

Čítaj celý článok
pr_clanok
20. mar 2017 Čítané 314x

Nadčasovú drámu s tragickým koncom z pera dramatika Williama Shakespeara o znepriatelených rodinách a láske, ktorá môže mať mnoho podôb, pozná každý. Sergej Sergejevič Prokofiev začal na titule pracovať v roku 1936 a napriek tomu, že balet mal premiéru až o dva roky neskôr, sa tento titul stal jedným z jeho najpopulárnejších diel. Prokofievov dramatický balet bol inšpiráciou pre mnohých choreografov a vďaka špecifickému hudobnému rukopisu je toto dielo úspešné nielen na scénach popredných divadiel, ale aj ako samostatné dielo symfonického charakteru. V Balete SND ho budete mať možnosť vidieť v úplne novej verzii mladej choreografky Natálie Horečnej.

Romeo a Júlia – Tak ako včera...

Môže existovať láska vo svete vojen a násilia? Čo je príčinou nedostatku ľudskosti a tolerancie? Nie je to naše ego, ktoré nás vedie nevidieť, nepočuť, necítiť? Otázky, ktoré ľudstvo rieši dnes, tak ako včera! Áno, aj takéto otázky si kládla choreografka v súvislosti s novou premiérou Romeo a Júlia – Tak ako včera... a rozhodla sa pretaviť nesmrteľný shakespearovský príbeh do súčasného kontextu. Tento fakt sa nevzťahuje len na pohybovú stránku diela, ale aj na nové hudobné uchopenie Prokofievovej partitúry. Jej novátorské divadelné videnie podporené hudobným naštudovaním Petra Breinera, scénou a kostýmami Christiane Achatzi Devos, nastoľuje nový dialóg o potrebe lásky v dnešnej dobe a absencii tolerancie, citu, ako aj neopakovateľnej vášne zo života. Informácie o diele sú prístupné aj na webovej stránke SND.

O choreografke Natálii Horečnej

Natália Horečná – meno, ktoré je v zahraničí známejšie ako doma. Rodáčka z Bratislavy a absolventka Tanečného konzervatória Evy Jaczovej v Bratislave sa hneď po absolvovaní štúdia rozhodla odísť do zahraničia. Tam jej kroky viedli na baletnú školu Hamburského baletu Johna Neumeiera, kde sa po roku stala sólistkou súboru. Po jej pôsobení v Scapino balete v Rotterdame sa vydala do Nederland Dance Theater, kde šesť rokov pôsobila pod krídlami svetoznámeho choreografa Jiřího Kyliána. V súčasnosti spolupracuje s prestížnymi baletnými súbormi, medzi ktoré patrí Viedenský štátny balet, Balet Helsinki, Monte Carlo Balet, Dánsky kráľovský balet alebo legendárny Nederland Dance Theater. Veľkolepý návrat domov, na scénu Baletu SND, sa jej podaril v minulej sezóne prostredníctvom svetovej premiéry titulu Slovenské tance – Životy svetiel na hudbu skladateľa Petra Breinera. Natália Horečná, ktorá tvorí v neoklasickom štýle, ktorý však sama označuje za „zemitejší a špinavší“, je ako choreografka na zahraničných scénach mimoriadne obľúbená. Svedčí o tom aj fakt, že v súčasnosti vytvorila viac ako tridsaťdva pôvodných baletných diel. Natália Horečná je laureátkou mnohých medzinárodných baletných súťaží. V roku 2014 dokonca vyhrala cenu Taglioni ako najlepšia mladá choreografka Európy, udelenú nadáciou Vladimíra Malakhova. Viac o choreografke sa dozviete na jej webovej stránke www.nataliahorecna.nl.

Inscenácia vzniká v koprodukcii Baletu Slovenského národného divadla a Fínskeho národného baletu v Helsinkách, kde mal titul mimoriadne úspešnú premiéru.

Premiéra baletu Romeo a Júlia – Tak ako včera... sa bude konať v piatok 13. mája v Sále opery a baletu v novej budove Slovenského národného divadla. Príďte, radi vás uvidíme.

Vstupenky si môžete zakúpiť on-line na stránke www.snd.sk alebo v našich pokladniciach. Pokiaľ uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289 alebo e-mail rezervacie@snd.sk

Čítaj celý článok
pr_clanok
1. mar 2017 Čítané 561x

Ak vás alebo vaše dieťa prekvapil problém týkajúci sa zdravia a neviete, ako postupovať, môžete sa poradiť s lekárom telefonicky. Prvá komplexná služba lekár na telefón už funguje aj na Slovensku.

„Moja dvojročná dcérka mala celú nedeľu horúčky do 39 stupňov, dvakrát zvracala. Nevedela som si ani predstaviť, aké by to bolo vybrať sa s ňou na pohotovosť 30 kilometrov od nášho domu. Pani doktorka na telefóne ma fantasticky upokojila. Do rána sme zostali doma. Aj naša detská lekárka mi potvrdila, že to bolo najlepšie, čo som mohla urobiť,“ hovorí jedna z mamičiek, ktorá už DôveraLinku24 využila.

DôveraLinka24 je tu pre všetkých poistencov zdravotnej poisťovne Dôvera dostupná bezplatne a kedykoľvek na telefónnych číslach 0850 500 024 alebo 0905 500 024. Platí sa len cena hovoru.

Ak volajúci súhlasí, lekári môžu nahliadnuť do jeho záznamov v zdravotnej poisťovni, kde nájdu údaje o liekoch, vyšetreniach alebo o výjazdoch záchranky. Umožní im to čo najlepšie poradiť.

Lekári môže cez telefón pomôcť radou najmä pri chrípke, prechladnutí, alergiách, tráviacich ťažkostiach alebo pri menších úrazoch. Volajúci sa s nimi môžu poradiť o dávkovaní a o kombináciách liekov alebo pomôžu nájsť najbližšiu pohotovosť.

Táto služba však nie je záchranka. Čiže ak ide o vážne stavy, treba volať číslo 112. Uložte si do mobilu číslo lekára na telefón čiže 0850 500 024 alebo 0905 500 024, aby ste ho mali po ruke.

Viac informácií na www.doveralinka24.sk.

Čítaj celý článok
pr_clanok
20. feb 2017 Čítané 793x

Trápi Vás problematická pleť? Ak áno, určite poznáte  pocit, ktorý v človeku dokáže vyvolať ranný pohľad do zrkadla. Zdesenie, hnev, stres... 

Vedzte, že nie ste jediná. Mnoho žien a hlavne dievčat v pubertálnom veku každodenne rieši svoje nedokonalosti na pleti a častokrát kvôli nim bojuje i s pocitmi menejcennosti či nižšieho sebavedomia. Niekedy sa dokonca vyhýbajú i kontaktu s ľuďmi, pretože majú pocit, že všetci zízajú iba na tie ich hrozné vyrážky.  Pravdou však je, že svoju pleť riešite zo všetkých naokolo najviac vy.

Marcela (20 rokov) pred a po nanesení make-upu Dermablend [3D KOREKCIA]

Značka Vichy sa rozhodla pomôcť ženám s problematickou pleťou cítiť sa každý deň čo najkomfortnejšie a získať späť svoje sebavedomie. Vyvinula korekčný vyhladzujúci make-up Dermablend [3D KOREKCIA],  ktorý je určený špeciálne pre mastnú pleť so sklonom k akné.

Čo tento make-up  dokáže? Vďaka unikátnej technológii Alliagel okamžite vyrovnáva nedokonalosti na povrchu pleti, ako je akné alebo jazvy po ňom. Minerálne pigmenty zasa poskytujú vysoké krytie. Nemusíte sa však obávať hrubých, viditeľných vrstiev make-upu. Stačí len jedna vrstva, ktorá v sebe spája benefity niekoľkých produktov: vyhladzuje ako báza, kryje ako korekčný make-up a zmatňuje ako púder. Vďaka ľahkej penovej textúre bude vaša pleť voľne dýchať.

Možno si poviete, že problémy pleti nestačí skrývať vrstvou make-upu, dôležité je proti ním bojovať a liečiť ich. Rozhodne s Vami súhlasíme.  Tento korekčný make-up obsahuje navyše aktívne látky ako kyselina salicylová a eperulín, ktoré upokojujú začervenanie a bojujú proti nedokonalostiam pleti. Navyše je vhodný i pre citlivú pleť , je nekomedogénny a hypoalergénny.

Problematická pleť je zdrojom trápenia pre mnohé z nás, preto je dôležité venovať jej primeranú pozornosť. Nikdy nepodceňujete dôkladné čistenie pleti ráno a večer  a taktiež nezabúdajte na hydratáciu! Mýtus, že mastná pleť nepotrebuje krém je fakt len mýtus :slight_smile:

Nenechajte si teraz navyše ujsť šancu vyhrať balíček produktov dennej rutiny pre problematickú pleť od Vichy a zúčastniť sa špeciálneho dňa venovaného práve Vám!

Tu nájdete viac informácií o súťaži a súťažný formulár

Čítaj celý článok
pr_clanok
30. jan 2017 Čítané 380x

Čo tak stráviť inšpiratívny deň, počas ktorého sa zabavíte, zašportujete a niečo sa aj naučíte? To je presne sobota 11. február od 10:00 do 19:00 v Bory Mall, kde zažije premiéru veľký Telekom detský festival určený deťom, ale aj ich rodičom.

Má moje dieťa dostatok pohybu? Nechodí priveľmi neskoro spať? Ako dohliadnuť na jeho zdravotný stav a reagovať v prípade zdravotných ťažkostí? Nechať ho hrať počítačové hry? Ak áno, ako dlho? 

Príďte sa informovať, nechať inšpirovať alebo skrátka sa len zabaviť.  Pretože okrem špeciálnych edukačných a zdravotných zón na vás v neposlednom rade čaká obrovské množstvo zábavy. Môžete sa tešiť na svet rozprávkový, kúzelný, hravý a tak trošku aj „neposlušný“.   

Áno, príde aj Neposlušník Miro Jaroš. Kohútik Ťuki pre vás otvorí dvere a nechá vás nazrieť do rozprávkového sveta. Okrem obľúbených rozprávkových postavičiek z Ťuki TV sa vám predstaví aj muzikál Ľadové kráľovstvo s Elsou a Anou a  samozrejme aj s Olafom. Chýbať nebudú na autogramiáde ani hokejisti Slovana Bratislava.

V interaktívnej Telekom zóne a taktiež v Telekom predajni si prídu na svoje nielen malí, ale i veľkí nadšenci Xbox hier. Určite sa každý tatino rád „obetuje“ a s ratolesťami si zahrá nejakú zaujímavú pohybovú hru. Maminy sa rovnako môžu s deťmi zabaviť, či vyskúšať si ovládanie hier pomocou pohybových gest napríklad pri tanci. Počas dňa sa bude konať niekoľko herných súťaží.

Komu sa nepodarí získať odmenu v jednej z Fun zón, určite to vyjde v bohatej tombole o bicykel, tablety, ale aj telefóny.

6 atraktívnych zón pre každého

Zóna zdravia

Nechajte si na úvod zdiagnostikovať základné parametre ľudského tela a prekonzultujte svoj zdravotný stav s lekármi. Navyše sa môžete nechať inšpirovať a priučiť sa, ako si pripraviť zdravé jedlo a maškrty.

Zóna športu

Pripravené sú zábavné cvičenia a opičie dráhy s Be Cool Sport Kids Academy.

Oddychová zóna s Ťuki TV

Presne pre tento účel je tu zóna Rozprávok s Ťuki TV. Okrem príjemného čítania náučných rozprávok na vás čakajú aj kreatívne dielničky a kreslenie v téme rozprávky. 

Hráčska zóna Telekom

V interaktívnej Telekom zóne a taktiež v Telekom predajni si prídu na svoje nadšenci Xbox hier. Počas dňa sa bude konať niekoľko herných súťaží.

Zóna zábavy

Tu môžete stretnúť Šaša Ľuboša a jeho bláznovstvá, ako aj kúzelníka Šestáka so svojou jedinečnou magickou šou.  

Zóna vzdelávania s Kozmixom

Vzdelávací portál Kozmix pomôže deťom prelúskať učivo prvého stupňa ľahko a zábavne. Budete mať jedinečnú možnosť tento spôsob vzdelávania vyskúšať na vlastnej koži.

Čítaj celý článok
pr_clanok
16. jan 2017 Čítané 1328x

Zora bojovala s prebytočnými kilami celých desať rokov. Vnímala nepríjemné pohľady okolia, nemohla na seba zohnať pekné oblečenie a navyše bola kvôli nezdravému stravovaniu stále unavená. Nezaberali ani klasické diéty. Zora sa ale nevzdala. Čo nakoniec zabralo? Na to vám sama odpovie.

Nikdy som nebola ten typ, ktorý má problémy s postavou. Jedla som, čo mi prišlo pod ruku a moje stravovanie bolo veľmi nepravidelné. O polnoci som sa bez výčitiek vkradla do kuchyne a nahádzala do seba všetko od čokolády cez chipsy. To všetko som s chuťou zapila kofolou. Stravovala som sa vo fast foodoch a večerala polotovary. Ani mi vtedy nedochádzalo, že únava, na ktorú som si často sťažovala, pramení z toho, čo jem. Lenže tým to ešte len začalo.


Priberať som začala až na vysokej škole. Doktori u mňa objavili syndróm polycystických vaječníkov. Musela som podstúpiť liečbu a začať užívať hormóny. A váha tak išla ešte viac hore.


Nejakú dobu som ručičku na váhe toľko neriešila. Postupom času mi začalo dochádzať, že moje oblečenie je mi čím ďalej tesnejšie. A keď mi moja váha ukázala dokonca 114 kg, rozhodla som sa, že s tým už niečo musím urobiť.


Vtedy začal neustály kolotoč diét. S kilami som zápasila 10 rokov a bez zmien.

Výsledkom bol vždy len jo-jo efekt. Zlom prišiel až v momente, keď mi kamarátka Soňa odporučila, aby som išla na konzultáciu do NATURHOUSE. Ona sama tak zhodila 16 kíl. Tak som si povedala, že za to nič nedám. Konzultácie majú zadarmo, prečo to aspoň neskúsiť.


Svoje rozhodnutie neľutujem. Výživová poradkyňa mi navrhla jedálniček na mieru, podľa mojich chutí a predstáv. Vysvetlila mi, kedy a čo môžem bez výčitiek svedomia konzumovať. A po krátkej dobe prišli prvé výsledky.


Vďaka silnej motivácii a podpore som získala vôľu jesť pravidelne a polotovary som vymenila za čerstvé a výživovo hodnotné potraviny. Je skvelé objavovať nové a nové chute a dokonca sa cítiť sýto! K tomu som navyše pridala zumbu a cítim sa o dosť lepšie ako predtým.


Všetkým, ktorí bojujú so svojou postavou odkazujem jediné: odhodlajte sa! A hlavne do toho choďte naplno. Pretože až sa do toho dostanete, nebudete chcieť prestať. A uvidíte, že výsledky sa dostavia skôr, než čakáte.

Čítaj celý článok
pr_clanok
11. jan 2017 Čítané 546x

Ak rady nakupujte v internetových obchodoch, tak nasledujúce riadky sú určené práve vám. Ak nie ste veľkým fanúšikom online nákupov, aj tak si nasledujúce riadky prečítajte, môžete tak ušetriť až desiatky eur prostredníctvom kupónového portálu Vasekupony.sk

V dnešnej modernej dobe sa dá cez internet kúpiť už čokoľvek. Od potravín a oblečenia až po spotrebiče do kuchyne, nábytok alebo dovolenku. Okrem pohodlného nakupovania priamo z vašej obývačky kedykoľvek počas dňa prináša online nakupovanie aj ďalšie výhody. Internetové obchody ponúkajú často výhodnejšie ceny za rovnaký produkt ako v kamenných obchodoch. Dôvod je jednoduchý, eshop nemusí platiť drahý prenájom za predajňu na lukratívnom mieste ani množstvo zamestnancov či skladníkov. Ušetrí tým značné množstvo prevádzkových nákladov, ktoré sa potom neprejavia na cene tovaru, ako býva zvykom u kamenných prevádzok. To však nie je všetko. S popularitou internetových obchodov rastie aj ich konkurenčný boj o priazeň zákazníka, a to formou rôznych výpredajov, zľavových kupónov a kódov, akcií či dopravy zadarmo. Stačí iba vedieť kde ich hľadať.

Vyberajte si medzi eshopmi efektívne

Množstvo online nakupujúcich využíva porovnávače cien, v presvedčení že nájdu na vybraný produkt najlepšiu cenu. Patríte medzi nich aj vy? Aj keď vám porovnávač zoradí ponuky podľa ceny tovaru, nie je to záruka, že ste našli najlacnejší tovar. Častokrát sa za najvýhodnejšou cenou skrýva niekoľkonásobne drahšia doprava či dlhšia dostupnosť alebo je rozdiel v cene iba pár centov oproti konkurencii. Mnoho internetových obchodov používa na presvedčenie zákazníka, aby dokončil objednávku zľavové kódy, na niekoľko percentnú zľavu z nákupu, ktoré na porovnávači nenájdete, a tak v skutočnosti neušetríte ani euro, naopak tovar preplatíte.

Ako nájsť zľavový kód do eshopu?

Nenašli ste žiadny zľavový kód v eshope, kde si chcete nakúpiť? Pozrite sa na kupónový portál vasekupony.sk. Portál vasekupony je najväčším agregátom zľavových kupónov a zľavových kódov na Slovenku, ktorý zhromažďuje akčné ponuky dôsledne vybraných a overených slovenských eshopov.  V prehľadnej podobe vám prináša stovky aktívnych zliav z rôznych tematických oblastí. Denne na portály pribudne viac ako 30 nových zľavových kupónov na výhodné nákupy do vašich obľúbených e-shopov.

Čo vám ponúka kupónový portál Vasekupony.sk?

Na portály nájdete tematické sekcie, ktoré zhromažďujú zľavy, zľavové kupóny či výpredaje do viac ako 400 slovenských a 20 najpopulárnejších zahraničných eshopov a akciové letáky na výhodné nákupy do kamenných predajní. Vyberte si zľavu, výpredaj alebo výhodu zo širokej ponuky zľavových kupónov a získajte tak nákup v danom obchode výhodnejšie. V ponuke nájdete viaceré exkluzívne výhody od renomovaných značiek a obchodov. Stačí si iba vybrať z množstva zliav v kategóriách tovarov, ktoré vás najviac zaujímajú, a užívať si výhodný nákup.

Ako nájsť zaujímavé zľavy?

Zľavy a zľavové kupóny nájdete jednoducho už na hlavnej stránke. Ak vás daný výber neosloví, môžete ich vyhľadať podľa kategórie tovaru, o ktorý máte záujem. Každá kategória ma svoje podkatégorie, ktoré urýchlia vyhľadávanie tovaru podľa vašich preferencií. Zľavy však nemusíte iba hľadať, môžu si vás nájsť aj samé. Stačí sa iba zaregistrovať na odber noviniek a vo svojom účte si zadať o aké tovary, služby alebo obchody máte záujem a portál vasekupony.sk vám pravidelne bude zasielať tie najzaujímavejšie z nich.

Viete ako si uplatniť zľavové kódy?

Ak ste našli zľavu, ktorá vás oslovila a chcete ju využiť, kliknite na možnosť „Zobraziť kód“ a následne sa vám zobrazí daný kód. Kód zložený z číslic alebo písmen prepíšte alebo prekopírujte do kolónky Zľavový kód v nákupnom košíku internetového obchodu. Zľavu vám internetový obchod odpočíta pri dokončení objednávky už v priamo v e-shope v nákupnom košíku z ceny tovaru alebo služby, ktorú ste si u neho objednali.

Vasekupony.sk je kupónový portál, s ktorým jednoducho ušetríte!
Čítaj celý článok
pr_clanok
30. dec 2016 Čítané 549x

Aquapark THERMAL CORVINUS Veľký Meder je známy blahodárnou vodou uvoľnujúcou svalstvo a pôsobiacou priaznivo na pohybový systém človeka. Je ideálnou pre deti, ktoré potrebujú ponaťahovať a precvičiť celé telíčko a priaznivo pôsobí na ich rast. Teplota vody sa počas chladnejších mesiacov pohybuje od 28 do 38°C, nikomu tam preto nebude zima.

Na návštevníkov čaká sedem krytých a polokrytých bazénov. Deti aj dospelí si určite prídu na svoje v Rodinnom zábavnom bazéne s interaktívnym vodným ihriskom s vodnou vežou, vodopádmi, vodnými sprchami, 500 litrovým vedrom, vodnými clonami, delami a kĺzačkami. 

Bazén lemuje oddychový priestor s lehátkami a barom. Medzi najobľúbenejšie patrí Polokrytý sedací bazén. Z celkovej plochy bazéna je krytá iba jedna tretina a s vonkajšou časťou ju spája malý prieplav. Súčasťou bazénov sú aj vodné trysky a masážne sprchy. V areáli sa nachádza aj krytý plavecký bazén s dĺžkou 25 metrov.

V THERMAL CORVINUS Veľký Meder nájdete aj fínsku saunu, infra saunu, masážne priestory, morský kúpeľ, soľnú jaskyňu, stravovacie zariadenia, obchodíky aj vinárničku. Vo vstupnej hale funguje interiérové detské ihrisko, kde sa deti môžu vyšantiť pričom rodičia môžu oddychovať pri káve vo vedľajšej reštaurácii. Za trojhodinový vstup počas pracovných dní zaplatíte 6 Eur. Počas víkendov je vstup o 1 Euro drahší.

www.thermalcorvinus.sk

Čítaj celý článok
pr_clanok
20. dec 2016 Čítané 323x

Aké tekutiny je ideálne piť a zároveň aké ľahko stráviteľné jedlá sú počas sviatkov vhodné? Cenné rady si prečítajte od dietologičky MUDr. Alexandra Frolkovičovej z polikliniky ProCare v Bratislave.

„Ľudia by veľmi chceli zázračnú radu, ako môžu všetko jesť a piť bez toho, aby im to neuškodilo“. Cez sviatky konzumujeme veľa potravín s vysokým obsahom tukov, väčšinou tých zlých, stužených a jednoduchých sacharidov ako cukor, biela múka. Zaťažujeme nielen trávenie, ale celý organizmus. Bežné tráviace ťažkosti telo zvládne, k tým závažnejším, ktoré vyžadujú hospitalizáciu, patrí napríklad akútna pankreatitída,“ uvádza dietologička MUDr. Alexandra Frolkovičová.

Mastné jedlo v kombinácii s alkoholom vám môže spôsobiť akútny zápal podžalúdkovej žľazy a pankreasu, ktorý musí vylúčiť po zvýšenom príjme kombinácie jedla a alkoholu viac tráviacej šťavy a enzýmov ako obvykle. Vývod do dvanástnika zablokuje opuch vyvolaný zápalom, šťavy a enzýmy nemajú kam odtekať, vrátia sa späť do pankreasu a namiesto potravy začnú tráviť samotný orgán. Táto brušná príhoda sa môže dostaviť pár hodín po chutných a kalorických jedlách. 

Bolesť, plynatosť, vyšší tlak, vracanie, plynatosť, horúčka. Príznaky a bolesti, ktoré môžu skončiť poškodeným orgánom, v najhoršom prípade jeho úplným odumretím, šokom až smrťou.

Prejedanie vám môže uškodiť

Okrem brušných záchvatov však podľa doktorky Frolkovičovej sa krvný tlak z dôvodu prejedania môže zvýšiť. „Ľudia by veľmi chceli zázračnú radu, ako môžu všetko jesť a piť bez toho, aby im to neuškodilo. Taká rada neexistuje. Ak budete jesť ťažké jedlá a ešte aj veľa, k tomu piť alkohol, podstupujete riziko vždy,“ upresňuje doktorka Frolkovičová.

Aké tekutiny a stráviteľné jedlá sú teda vhodné?

„Ťažšie jedlá prekladajte ľahko stráviteľnými, ako sú zeleninové polievky, rizotá alebo šaláty. Pravidelne pite tekutiny, ideálne medzi jedlami, vhodné sú čaje podporujúce trávenie: mätový či zázvorový. Stres môže trávenie skomplikovať. Preto si každý sviatočný deň vyhraďte čas na hodinovú prechádzku, relaxujte s blízkymi. Je to viac ako mať poriadok a množstvo jedál. Potom je šanca, že sviatky mieru naozaj v pokoji prežijete,“ radí dietologička MUDr. Alexandra Frolkovičová.

Zdravotné ťažkosti konzultujte s lekárom na telefóne do pár sekúnd 

Pri zhoršení zdravotného stavu môžete zdravotné ťažkosti Vás a Vašich detí konzultovať s lekárom na telefóne do pár sekúnd a predísť tak mnohým nečakaným komplikáciám. Ak potrebujete skonzultovať správne dávkovanie voľnopredajných liekov a ich nežiaduce účinky, aj počas vianočných sviatkov Vám lekár na telefóne poradí v ďalších mnohých oblastiach, a to aj v prípade, že sa nachádzate v zahraničí. 

Viac o službe PC Lekár 24

Čítaj celý článok
pr_clanok
30. nov 2016 Čítané 2195x

Chvíle strachu prekonali vďaka pomoci lekára na telefóne.

Ivana (26) z Bratislavy bola prvorodička a čakalo ju očkovanie jej malého 4mesačného Jakubka. Očkovanie v ordinácii pediatra prebehlo bez problémov. Pediater im odporučil, aby v prípade akýchkoľvek príznakoch po očkovaní kontaktovali lekára na telefóne.

Po očkovaní ich denný program plynul ako obvykle. Kŕmenie, poobedný spánok, hranie, večerné kúpanie. Pokojný večer sa s tvrdým spánkom malého Jakubka mohol začať. Nič nenasvedčovalo tomu, že sa objavili u malého Jakubka akékoľvek nečakané príznaky.

V noci to začalo

Pokojný spánok zrazu vystriedal plač 4 mesačného Jakubka, opisuje Ivana z Bratislavy:

„ Nemala som žiadne skúsenosti,  a o to však väčší strach a obavu, nakoľko zažívate tieto situácie prvýkrát a ste možno v strehu aj vtedy, keď je všetko v poriadku. Šla som si ľahnúť ako obvykle a podľa režimu Jakubka som predpokladala, že sme to zvládli a zobudí sa na nočné kojenie. Avšak po polnoci ma vystrašil silný plač a všetko sa začalo“.

Ivana tak bola v situácií strachu, ktorý prežíva každá mamička. Jakubkovi vystúpila teplota až na takmer 39,5 stup. C. „Pediatrička nás poučila, aby sme v prípade zvýšenia teploty podali čípky obsahujúce paracetamol, ktoré znižujú teplotu a môžu sa podávať aj v Jakubovom veku. Našťastie behom 30 minút sa teplota u Jakubka znížila a konečne po plači a upokojení zaspal.“

Po hodine sa však situácia ešte viac zhoršila

„Pribehla som opäť k postieľke, zmerala som teplotu, tá však opätovne vystúpila na takmer 40 stup. C. Jakubka som nevedela nijako utíšiť, neprestával plakať. Nepomáhalo absolútne nič, bola som bezradná.“

Bezmocnosť a strach vystriedala rada v pravý čas

Nakoľko si Ivana nevedela poradiť, vytočila číslo služby ProCare Lekár24. Lekárovi na telefóne, opísala celú situáciu a na základe príznakov lekár odporučil dať Jakubkovi zábal, ktorý by mu pomohol znížiť teplotu.

„Lekár mi poradil ďalšie možnosti a odporučil rady, bez ktorých by sme situáciu vôbec nevedeli vyriešiť. Odporučil nám tiež, že ak by Jakubkovi po max. 40 minútach teplota neustúpila, máme ísť bez zaváhania na pohotovosť. Jeho stav sa našťastie upokojil, teplota klesla na 37,2 stup. C. a po 30 minútach zaspal. Bola to ťažká noc. Ak sa ale môžete v čase svojej bezradnosti obrátiť na odborníka, ktorý okamžite skonzultuje zdravotný stav a môžete situáciu vyriešiť ihneď bez toho, aby ste museli okamžite bežať k lekárovi, je na nezaplatenie“ opisuje na záver ťažké chvíle Ivana z Bratislavy.

Nečakajte, poradiť sa môžete aj vy kedykoľvek!

V takýchto nepredvídaných situáciách je dobré byť vždy pripravený a nečakať. 24 hodinová pomoc lekára na telefóne, ktorý vás vie usmerniť, poradiť a profesionálne zhodnotiť zdravotný stav môže veľmi pomôcť a predchádzať možným tragédiám. Viac o možnosti jedinečnej služby ProCare Lekár24 nájdete na www.procarelekar24.sk

Čítaj celý článok
pr_clanok
30. nov 2016 Čítané 520x
Pranie nám zaberá čas, ktorý si dokážeme predstaviť inak a lepšie. S dobrou knihou, šálkou kávy, s príjemným filmom alebo s deťmi v prírode. Máme pre vás päť tipov, vďaka ktorým bude takmer každodenné pranie opäť o niečo zábavnejšie.

1. Zapojte potomkov

Dnešná doba je uponáhľaná, stále viac času trávime v práci a na rodinu nám zostáva menej času i energie. Deti i partneri sa domácim prácam zvyčajne vyhýbajú a my sa im nečudujeme. To ale neznamená, že ich nezapojíme! Naučte deti aj svoju milú polovičku bielizeň dávať do koša miesto na podlahu, triediť ho aj prať. S dnešnými modernými práčkami je to doslova hračka a výhovorka „ja prať neviem“ sa jednoducho nepočíta!

2. Osviežujte

Nielen tínedžeri hádžu do koša bielizeň, ktoré na sebe mali len raz a nenesie žiadne známky obnosenia. Tričko, ktoré nie je špinavé a nezapácha, stačí osviežiť na krátky program. Daný kúsok si môžu obliecť hneď znova a nemusí čakať na plný kôš.

3. Nezabudnite triediť

Ak máte v práčovni či kúpeľni dosť priestoru, kúpte si na špinavú bielizeň niekoľko košov. Rozdelenie na svetlé, tmavé a farebné vám ušetrí veľa drahocenných minút! Roztriediť ponožky a tričká bude otázkou pár okamihov. Ak máte malé deti, nakreslite im na koše obrázky, čo kam patrí. Naučia sa tak skoro poriadku aj farbám.

4. Vyberte správnu pračku

Výber práčky nie je jednoduchý, ale oproti našim babičkám máme veľké šťastie - automatka so žmýkaním nie je nič, na čo by sme museli stáť frontu. Dôležité je si dnes dať pozor na veľkosť bubna, rýchlosť a šetrnosť prania, spotrebu alebo hlučnosť. V kombinácii so sušičkou navyše ušetríte priestor i čas s vešaním a sušením bielizne, a dokonca aj jeho žehlením!

5. Skráťte to

S funkciou TurboWash práčok LG vyperiete bavlnenú bielizeň za iba 59 minút. Práčku navyše môžete spárovať so svojim smartfónom a stiahnuť si zadarmo ďalšie programy pre vlnu, studené pranie či špeciálny program Baby Care pre detskú bielizeň. Vďaka objemu 9 kg sa práčka hodí aj pre väčšie rodiny, pričom spotreba energie je až o 15% nižšia a úspora vody dokonca až 40-percentná.

Vďaka invertorovému motoru Direct DriveÔ je práčka LG nielen menšia, ale aj tichšia a menej náchylná na poškodenie. Aj preto je práve na motor predĺžená záruka na 10 rokov. Novinkou je aj možnosť prerušenia prania pre pridanie ďalšej bielizne. Ďalšou prednosťou je technológia 6 MOTION, ktorá pohybuje bubnom šiestimi rôznymi smermi. Vďaka tomu je bielizeň šetrnejšie a dôkladnejšie vypraná.

Viac informácií nájdete na www.lge.sk

Čítaj celý článok
pr_clanok
28. nov 2016 Čítané 774x

Výživa matky počas tehotenstva ovplyvňuje zdravie bábätka na celý jeho život. Z najnovšieho vedeckého výskumu vyplýva, že kým genetika ovplyvní zdravie dieťaťa na 25%, epigenetické faktory ako životný štýl matky a jej výživa počas tehotenstva až na 75%. (1, 2)

Na zdravie dieťaťa vplýva aj stres matky. Pokiaľ matka neposkytuje dieťaťu dostatok všetkých živín,  môže to mať následky na jeho vývoj (predčasný pôrod, nízka pôrodná hmotnosť, vrodené chyby srdca). Príjem živín matky počas tehotenstva rozhoduje aj o vývoji dieťaťa v budúcnosti (cukrovka, obezita).

V období plánovania tehotenstva sa venujte aktívnemu telesnému pohybu a upravte si denný režim tak, aby váš spánok bol dostatočne dlhý. Do jedálnička zaraďte veľa ovocia, zeleniny, vláknin a dbajte na pitný režim. Odporúča sa užívať vyššie dávky kyseliny listovej (je potrebná na delenie buniek a krvotvorbu), pokrytie zvýšenej potreby len bežnými potravinami nie je dostačujúce. Samotná kyselina listová nemá vlastné biologické účinky, biologicky aktívne sú až jej metabolity. Najvýznamnejším a biologicky najúčinnejším metabolitom vznikajúcim z kyseliny listovej je 5-metyltetrahydrofolát (Metafolin:registered: ). Tepelným spracovaním sa znehodnotí až 95% kyseliny listovej prítomnej v rôznych zdrojoch.

50% žien nevie úplne metabolizovať kyselinu listovú. Metafolín je identický ako prirodzene sa vyskytujúci folát získaný zo stravy. Ľudský organizmus ho dokáže využiť lepšie ako samotnú kyselinu listovú.

Užívaním Metafolínu sa dosiahne účinná hladina folátov už o 4 týždne, ktorá zabezpečí znižovanie hladiny toxického homocysteínu v období plánovania tehotenstva, v tehotenstve samotnom a počas dojčenia. Zvýšená hladina homocysteínu môže spôsobiť problémy s otehotnením a opakované spontánne potraty, rázštepy nervovej trubice, odumretie plodu, predčasné odlúčenie placenty, vrodené vývojové chyby srdca, preeklampsiu (ochorenie špecifické pre tehotenstvo), predčasný pôrod a nízku pôrodnú hmotnosť plodu.

--------------------

Zdroje: 

(1) Teh, A. L. et al.: Genome Res. 2014; 24(7): 1064 – 1074.

(2) Životný štýl: výživa, zdravá váha matky aj dieťaťa, vyhýbanie sa fajčeniu a stresu.

Čítaj celý článok
pr_clanok
21. nov 2016 Čítané 2325x

Hudobný nástroj a jeho pozitívny vplyv na človeka

Prirodzenou túžbou každého milujúceho rodiča je, aby z jeho drobca postupnou cestou životom vyrástol bezproblémový, úspešný a inteligentný človek, ktorý dokáže sebe aj ostatným okolo seba rozdávať radosť a na ktorého môžeme byť ako rodičia hrdí. Táto cesta životom však rozhodnie nebýva ľahká a okrem vyslovene zákerných prekážok je dnes pomerne výraznou hrozbou aj taká obyčajná vec, akou je nuda. Práve nuda častokrát vedie dieťa ku nevhodným no lákavým experimentom s voľným časom. Ako proti nej bojovať?

Nedajte nude šancu

Hudba, podobne ako kreslenie, pomáha udržať prelietavú pozornosť našich najmenších tým, že umožňuje dieťaťu naplno zapojiť svoju kreativitu. Narozdiel od kreslenia však hudba nie je cestou k hotovému dielu. Hranie na hudobnom nástroji je tvorba hudby samotnej tu a teraz a dieťa dostáva okamžitú odozvu. Hudba navyše patrí medzi najsilnejšie súčasti neskoršieho života detí vďaka čomu môže vášho drobčeka sprevádzať aj v teenagerských rokoch.

Motorika, IQ, pamäť, koncentrácia...

Poďme pekne poporiadku. To, že na hudbu nie je nikdy neskoro je dobre známy fakt, ale prečo sa oplatí začínať s nástrojmi čo najskôr? Okrem spomínaného boja proti nude je hra na hudobný nástroj spájaná s mnohými výhodami. Podľa expertov je pri manipulácii s nástrojom pravidelne precvičovaná jemná motorika dieťaťa, ako aj jeho koncentrácia, čo sa výrazne odrazí na zvládaní nového školského prostredia. Odborníci spájajú hru na hudobný nástroj aj s rastom intelektu a výrazne lepšími výsledkami pri úlohách zameraných na pamäť.

Okrem toho, hudba vďaka pravidelnému tréningu výrazne ovplyvňuje aj schopnosť chápať čas a jeho organizáciu. Neskôr je navyše pripravené aj na nové opakujúce sa úlohy ako je napríklad vstávanie do školy alebo domáce úlohy. Takisto je preukázané, že hudba učí trpezlivosti, vytrvalosti a disciplíne a to formou, ktorú dieťa vníma ako istú hru.

Najobľúbenejší v triede

Človek je tvor spoločenský a už prvými pohybmi naznačuje, že nechce byť sám. Postupne v jeho živote ľudí pribúda a mimo rodiny sa objavia kamaráti, známi, spolužiaci, neskôr kolegovia či partneri... Keďže hudba je ľudský výtvor, vedie človeka prirodzene k sociálnej interakcii. Založenie kapely, hranie v školskom orchestri, či nahrávanie hudby svojich kamarátov – všetky tieto interakcie vedú k všeobecnej obľúbenosti v rôznych sociálnych skupinách. Práve preto sme si istí, že je váš malý muzikant budúcou hviezdou triedy.

Dôležité je správne začať

Hudba je komplexné umenie a zvládnutie jedného nástroja je častokrát využiteľné ako príprava na iný nástroj. Keďže deti rastú ako z vody a proporčne sa veľmi rýchlo menia, pripravili sme pre vás aj malý návod na vhodný prvý nástroj v závislosti od veku vášho dieťaťa.

Má to hudobník v živote ľahšie?

Poďme si to zhrnúť: Hudba učí vaše dieťa od malička chápať základné pravidlá fungovania vecí vo svojom vlastnom vnútri aj v jeho okolí, vďaka čomu je šikovnejšie, koncentrovanejšie a oveľa lepšie si zapamätá všetko nové. A veru toho nového nie je v detskom svete málo. 

Okrem toho s ním hudba ostáva aj vo veku, ktorý je považovaný za problematický a pomáha mu nájsť svoju identitu vďaka istému “cool faktoru”, ktorý sa s hudbou prirodzene spája. Vaše dieťa je sociálne zdatnejšie vďaka čomu má predpoklady byť obľúbené v mnohých kolektívoch, ktorých súčasťou sa postupne stane.

A čo je na tom najlepšie? Keď sedíte v publiku a spolu s vami tlieska práve vášmu dieťaťu ešťe ďalšia stovka (ak nie tisícka) ľudí.

Gratulujeme, môžete byť právom hrdá.

Nenechávajte nič na zajtra

Aby bol pre vaše dieťa štart do hudobného sveta úspešný, potrebuje trochu “pošťuchnúť”. Začať pracovať na komplexnom rozvoji osobnosti a schopností vášho dieťaťa môžete hneď teraz. Prvý nástroj pre vášho malého muzikanta môžete totiž získať úplne zadarmo vďaka súťaži, ktorú pre vás Modrý koník pripravil v spolupráci s predajcom hudobných nástrojov Muziker. Ste jeden klik od lepšej budúcnosti pre vaše dieťa. Viac o tom, ako získať nástroj pre vášho drobca zadarmo sa dozviete tu (28.11.-4.12.2016).

Čítaj celý článok
pr_clanok
8. nov 2016 Čítané 14675x

Hovorí sa: „Liečená nádcha trvá sedem dní, neliečená týždeň.“ Čo je teda správne – liečiť či neliečiť? Dôležité je uvedomiť si, že na nádchu neexistujú lieky, ktoré ju vyliečia, môžu akurát tak zmierniť jej príznaky. Tie sa najviac prejavujú prvé dva až tri dni prechladnutia. Našťastie však existujú spôsoby, ktorými pomôžete dieťatku túto fázu „prečkať“. Ktoré to sú?

1. Odpočinok

Nádcha či prechladnutie sú vlastne prejavom toho, že vaše dieťatko bojuje s infekciou. Aby mal detský organizmus silu na tento boj, potrebuje energiu. Doprajte preto svojej ratolesti odpočinok. Nie je nevyhnutné, aby dieťa hneď ostávalo v posteli. Dôležité je, aby bolo v pokoji a robilo veci, ktoré má rado.

2. Vdychovanie vlhkého vzduchu či výparov

Vášmu drobcovi pomôže tiež to, ak bude vdychovať vlhký vzduch. Ak nemáte zvlhčovač, namočte pár uterákov, vyžmýkajte a rozvešajte ich po izbe, v ktorej sa dieťatko hrá či spinká. Dýchanie vlhkého vzduchu mu totiž pomôže uvoľniť hlien v nosových dutinách.

Pamätáte si ako vás mama naparovala nad odvarom z rumančeka, materinej dúšky, mäty či levandule? Týmito istými trikmi viete uľaviť aj vášmu drobcovi. Silice, ktoré takto vdýchne, totiž pôsobia proti opuchu na sliznici nosa, čím uľahčujú dýchanie. Tieto bylinky navyše pôsobia aj mierne upokojujúco.

Namiesto odvaru môžete použiť aj bylinkové maste, ktoré sa natierajú priamo na hrudník. Asi najznámejšia je "psia masť". Nejde našťastie o žiadnu masť z našich domácich maznáčikov. Je to bylinná masť, v ktorej prítomné silice zvyšujú sekréciu hlienov a uľahčujú vykašliavanie. Inhalácia silíc zároveň uvoľňuje nos a uľahčuje dýchanie.

3. Náplasti na uvoľnenie nosa Naspiro

Pohodlnou alternatívou pri uvoľnení zapchatého nosa a nosových dutín je použitie hydrogélových náplastí Naspiro. Tie obsahujú tri druhy prírodného éterického oleja – mätový, eukalyptový a levanduľový, ktoré sú uložené v troch vrstvách, čo umožňuje ich postupné uvoľňovanie.

Takže v prípade, ak ste príliš unavená na prípravu odvarov z byliniek, vyskúšajte práve túto náplasť.

Náplasť pohodlne nalepíte na pyžamko, na tričko alebo na vankúš. Tým, že sa oleje uvoľňujú počas 6 až 8 hodín, bude vaše dieťatko spať pokojnejšie celú noc. Obsiahnutý levanduľový olej má totiž relaxačný efekt, takže vašu ratolesť aj upokojí. Náplasti Naspiro sú určené pre detičky od 2 rokov.

Náplasť Naspiro sa ako zdravotnícka pomôcka predáva výlučne v lekárňach. Je to úplná novinka, takže ak ju v lekárni ešte nemajú, môžu ju pre vás objednať.

Ak chcete účinok náplaste vyskúšať čo najskôr, najjednoduchšie si ju zoženiete v internetových lekárňach alebo priamo na stránke dovozcu. V niektorých lekárňach vám môžu na vyskúšanie predať dokonca aj 1 kus náplasti namiesto celej krabičky.

4. Kvapky do nosa

Kvapky do nosa sú veľakrát účinným a efektívnym prostriedkom. Na pár dní. Treba však myslieť na to, že niektoré kvapky do nosa obsahujú účinné dekongestívne liečivá.

Sú to liečivá, ktoré pri kontakte s opuchnutou nosnou sliznicou spôsobia stiahnutie ciev, znížia opuch a následne uľahčia dýchanie nosom a zlepšia uvoľňovanie hlienov. Tieto prípravky však môžete používať len obmedzený čas – maximálne 7 dní. V prípade, že budete tieto kvapky aplikovať len tak ledabolo, riskujete, že vášmu drobcovi viac uškodíte ako pomôžete. Sliznica nosa si totiž na tieto látky môže navyknúť.

Vhodným domácim prostriedkom sú kvapky vyrobené z kuchynskej soli. Aj tu však treba dať pozor, pretože soľ vysušuje nosovú sliznicu.

Pohodlnou alternatívou, kde nemôžete nič pokaziť, sú kvapky či spreje do nosa z morskej či termálnej vody. Tie obsahujú potrebné množstvo solí a slúžia ako prevencia či podpora liečby pri nádche. Podľa obsahu solí môžu byť hypotonické, isotonické či hypertonické. Ako sa v tom vyznať?

Hypotonické a isotonické sú vhodné na preventívne používanie či ako súčasť nosovej hygieny. Používať sa teda môžu aj dlhodobo.

Hypertonické prípravky sú zas vhodné práve vtedy, keď vášho drobca skolí akútna nádcha. Neuľavia síce tak efektívne ako kvapky s obsahom liečivej dekongestívnej látky, môžete ich však kľudne používať dlhšie. Navyše, na rozdiel od dekongestív sú vhodné aj u úplne najmenších bábätiek.

5. Čistenie nosa

Na záver triviálna vec, ktorú ale netreba podceňovať. Pri nádche je dôležité udržiavať čistotu nosa. Preto je dobré naučiť deti správne si vyfúkať nos, prípadne ho čistiť isotonickým či fyziologickým roztokom.

Sekrét, ktorý sa hromadí v nose, je totiž skvelým prostredím na množenie baktérií. Preto je potrebné pravidelne ho odstraňovať. U dojčiat a menších detí odsávaním, u väčších detí smrkaním. Týmto spôsobom nielen uvoľníte nos a uľahčíte dýchanie, ale môžete sa aj vyvarovať bolestivému zápalu prínosových dutín.

autorka článku: PharmDr. Katarína Pacigová, Monsea

Čítaj celý článok
pr_clanok
7. nov 2016 Čítané 651x

Medzi prvé najčastejšie znaky, ktoré si na opačnom pohlaví všímame, sú zuby a pekný úsmev. Muži dokonca dávajú prednosť práve úsmevu pred pohľadom na iné ženské zbrane. Zuby o nás vypovedajú, ako sa o seba staráme a sú skrátka neoddeliteľnou súčasťou našej vizáže. Ako docieliť, aby sa Váš úsmev stal pomyselnou korunkou krásy?

Zuby ako perličky

Ak nepatríte medzi majiteľov hollywoodskeho úsmevu, nezúfajte, správnou starostlivosťou si k nemu môžete ľahko dopomôcť. Najdôležitejším faktorom sú správne vyčistené zuby. Ideálna je metóda 2x2, čo znamená čistiť si zuby minimálne dvakrát denne dve minúty. Dôležitejšie, než čas strávený čistením, je technika a správne zvolenie kefky. "Investície do profesionálnej dentálnej hygieny a kvalitných domácich pomôcok je mnohokrát braná ako zbytočná, pritom sa mnohonásobne vráti v podobe zdravých zubov. So správnou dentálnou hygienou sa dá dožiť vysokého veku s vlastnými zubami," hovorí dentálna hygienička Jana Křepelková. Ak používate manuálne kefky, voľte tie s mäkšími vláknami, ktoré sú oveľa šetrnejšie k Vašim ďasnám. Čo sa týka samotnej techniky, v prvom rade by čistenie zubov nemalo byť chaotické, ale malo by mať svoj poriadok. Pre pocit perfektne vyčistených zubov využite služby sonických zubných kefky, ktoré môžete používať každodenne, alebo ich kombinovať s tými manuálnymi.

Kompletnú starostlivosť o Vaše zuby zaistia elektrické kefky Philips Sonicare, ktoré fungujú na unikátnej sonickej technológii, tá okrem iných benefitov spĺňa aj kritériá pre obnovu zapálených tkanív a ich spevnenie. Táto technológia vďaka vysokofrekvenčnému stieraniu efektívne odstraňuje zubný povlak až s 31 tisíckami sterov za minútu. Vytvorená dynamická vlna preniká do ťažko dostupných medzizubných priestorov, kde ničí škodlivé baktérie. Nezabudnite, že aj keď sonická kefka urobí z väčšej časti prácu za Vás, musíte ju správne viesť. Kefku polohujte tak, aby vlákna smerovali pod ďasno v uhle 45° a každú plochu zuba čistite aspoň 2 sekundy. Pokiaľ  Vás na počítanie moc neužije, voľte kefky so zabudovanými funkciami 2 minútového časovača Smartimer, s ktorým budete zakaždým v obraze, kedy máte zuby stopercentne vyčistené. Navyše druhý zabudovaný časovač Quadpacer upozorní na uplynutie štvrtiny doby čistenia. Čistenie celých úst si teda môžete lepšie rozvrhnúť. Obaja títo pomocníci Smartimer a Quadpacer sú zabudovaní v každej zubnej kefke Philips Sonicare.

Dosiahnite pocit naozaj čistých zubov

Príčinou zubných kazov sú baktérie obsiahnuté v zubnom povlaku. Pretože zubný povlak nečistíme dostatočne a pravidelne z medzizubných priestorov či krčkovej oblasti, vznikajú tu baktérie, ktoré menia cukry na kyseliny, ktorý odvápňujú sklovinu - a tým nám vzniká kaz. Preto používajte zubné pasty a ústne vody, ktoré v sebe obsahujú fluoridy s optimálnou koncentráciou 900 ppm, ktoré zubnú sklovinu efektívne posilnia.

Rozhodne nezabúdajte ani na medzizubné priestory, kde sa kvôli menej prístupným podmienkam spravidla hromadia zvyšky z jedál.

Túto prácu spoľahlivo odvedie prístroj Philips Sonicare AirFloss Ultra, ktorý zjednoduší a zefektívni Vašu každodennú medzizubnú hygienu. Tento unikátny pomocník dosiahne na miesta, na ktoré je váša kefka krátka. Philips Sonicare AirFloss Ultra naplňte vodou či kvalitnou ústnou vodou a nasmerujte ústie trysky do medzizubného priestoru. Vstrek zmesi vzduchu a mikrokvapiek  ústnej vody rozrušia zubný povlak v miestach, kam sa zubná kefka ťažšie dostane. Starostlivosť o medzizubné priestory s Philips Sonicare AirFloss Ultra trvá len 60 sekúnd, teda ju veľmi pohodlne zaradíte do svojho každodenného hygienického návyku.

Ak aj napriek tomu trpíte problémami, ako sú zubné kazy či krvácania ďasien a ďalšie, navštívte odborné pracovisko dentálnej hygieny. Prejdete tam vstupným vyšetrením, kde sa zistí či trpíte zápalom ďasien alebo parodontitídou a v akom rozsahu,  vysvetlia Vám, prečo k Vašim problémom dochádza a ako im účinne zabrániť. Na základe výsledkov Vám ponúknu riešenie v závislosti na stave a stupni vášho ochorenia. Ďalej sa nebojte svoj žiarivý úsmev podporiť. Ženy môžu zvoliť výraznú farbu rúžu a muži napr. zaujímavý zostrih fúzov. V každom prípade platí, že krásny úsmev je výhra nielen v profesionálnom, ale aj osobnom živote. Takže neschovávajte svoje zuby za úsmev Mony Lisy a využite ho úplne naplno!

Čítaj celý článok
pr_clanok
10. okt 2016 Čítané 752x

V našej módnej destinácii, v Bory Mall, zažijete nielen šialené zľavy počas EMMA ZĽAVOBRANIA, ale aj veľtrh krásy a svadobných inšpirácií -  BORY BEAUTY & WEDDING SHOW. Ukážeme vám, ako sa pripraviť na váš deň „D“ či je to stužková, ples alebo iný výnimočný deň, počas ktorého chcete očariť. Naše centrum v októbri  musí navštíviť každá nákupná maniačka a maniak. Povieme vám prečo.

To, na čo ste sa celé leto tešili je opäť tu! Na výmenu šatníka, zmenu štýlu a imidžu budú dni od  13. do 16. októbra ako stvorené. Vyše stovku zliav nájdete v EMME alebo v Peknom bývaní len v jedinej knižke, ktorá sa stane vaším bedekrom po Bory Mall. MANGO, MOHITO, RESERVED, ale tiež štýlové NINE WEST či NYMPH otvárajú dvere vášnivým zákazníkom, tí si predsa niečo také nenechajú ujsť. ZĽAVOBRANIE vás jednoducho dostane!

Verní však zostaneme aj vám, ktorí k nám radi chodíte recyklovať, tento krát to bude textil. Priučíme sa redizajnu a deťom vysvetlíme, že na prírode by nám malo záležať. Bude sa strihať, šiť a trblietky s korálikmi ovládnu stôl, kde budú mladí kreatívci tvoriť nové modely. Recyklovať hravo budeme 15. a 16. októbra.


BORY BEAUTY & WEDDING SHOW si do kalendára zapíšte 22. a 23. októbra. Budeme workshopovať so Slovak & Czech Fashion Awards, sledovať mladých vizážistov a súťaž hair-stylistov s wanda.sk a jedna z vás možno prejde absolútnou premenou! Prídu aj vychytení módni fotografi a skúsení odborníci na organizáciu svadby, aby bolo všetko perfektné. Slávnostnú atmosféru dotvoria floristi a prehliadka tých najkrajších svadobných šiat. Show priamo na móle vás inšpiruje a z vystavených modelov nespustíte oči.

Že vás ešte nepožiadal o ruku? Vezmite ho so sebou na Bory Beauty & Wedding show, možno mu to dôjde :slight_smile:

Bory Mall – Bližšie, než si myslíte

Čítaj celý článok
pr_clanok
3. okt 2016 Čítané 927x

Môžu byť dôvodom pre prípadnú nedoslýchavosť?

Zápaly ucha, na ktoré niektoré deti trpia niekedy až 4-krát počas obdobia 6 mesiacov, môžu spôsobovať pri ich ďalšom vývoji problémy so sluchom a tým pádom aj problémy s osvojovaním reči.

Bolesť ucha spôsobuje u dieťaťa časté podráždenie a plačlivosť, ktorú môžete spozorovať aj pri prežúvaní jedla a tiež v noci, kedy sa v polohe ľahu zvyšuje tlak na ušný bubienok. Jednou z príčin zápalu stredného ucha môže byť aj zápal nosohltanovej mandle.

Príznaky netreba podceňovať a Váš pediater Vám odporučí navštíviť špecializovanú ambulanciu ORL. Pri opakovaných infekciách, ktoré spôsobujú zápal, bolesť a zväčšenie mandlí, či iných zdravotných problémov, ktoré sa často vyskytujú práve v detskom veku, otorinolaryngológ odporučí ich odstránenie.

Obráťte sa na špecialistov v ProCare Betliarska

ORL Jednodňová chirurgia pre deti

Odstránenie nosohltanovej mandle (Endoskopická adenoidektómia)

Príznaky:

 • Časté infekcie horných dýchacích ciest
 • Nočné chrápanie
 • Dýchanie ústami
 • Nosový hlas (rhinolália)
 • Nedoslýchavosť
 • Opakované zápaly stredného ucha

Odsatie tekutiny zo stredoušia (Myringotómia)

Príznaky:

 • Nedoslýchavosť
 • Opakované zápaly stredného ucha

Zmenšenie objemu podnebných mandlí (Tonzilotómia)

Príznaky:

 • Nočné chrápanie
 • Apnoické pauzy (zástavy dychu) počas spánku
 • Nekvalitný spánok
 • Nosový hlas (rhinolália)
 • Poruchy reči
 • Zhoršené prehĺtanie

Odstránenie podnebnej mandle (Tonzilektómia)

Príznaky:

Opakované bakteriálne infekcie podnebných mandlí – tonzilitídy - detské angíny

Korekcia skrátnenej podjazykovej uzdičky, alebo uzdičky pod hornou perou

(Frenulotómia alebo frenuloplastika)

Príznaky:

 • Poruchy reči – najmä dyslália
 • Narušený vývoj chrupu v hornom zuboradí

Ďalšie výkony:

Plastická operácia odstávajúcich ušníc, kde operačným výkonom upravujeme odstávajúce ušnice do správneho postavenia.

Nepodceňujte tieto príznaky a konzultujte ich so svojím pediatrom alebo navštívte polikliniku ProCare Betliarska a naši špecialisti Vás vyšetria vždy odborne a s úctou. Jednodňovú zdravotnú starostlivosť s hospitalizáciou do 24 hodín s nadštandardnými službami a vybavením môžete tiež využiť aj v:

 1. ProCare Medissimo
 2. ProCare KVP Košice
 3. ProCare Prešov
 4. ProCare Železničná nemocnica Košice

www.procare.sk

INFOLINKA ProCare 0907 888 999

Čítaj celý článok
pr_clanok
27. sep 2016 Čítané 645x
Terno PR článek from Modrý koník s.r.o. on Vimeo.

Počas víkendu boli v predajni Terno v jednom z bratislavských nákupných centier spozorované zvláštne bytosti. Nám sa podarilo získať video, na ktorom sa ich strážna služba snaží chytiť. Ak ste boli svedkami tejto udalosti vy alebo vaši priatelia, ozvite sa nám tu!

Čítaj celý článok
pr_clanok
12. sep 2016 Čítané 1822x

Naučte sa to už v útlom veku

Každé obdobie dieťaťa, od dojčaťa až po školáka je spojené či už so začatím rastu prvých zúbkov, až po obdobie, kedy sa objaví prvý kaz.

Máte doma dojča a prvé zúbky sú už von? Okrem pasty mu dávajte piť čistú vodu

Len čo má dieťa dva alebo viac zubov vedľa seba, snažte sa zistiť, či mu medzi nimi neostali kúsky jedla a či mu neostávajú v ústočkách dlhé hodiny. Keď uvidíte kúsok mrkvy alebo jablka, vyberte ho. Namiesto sladkých štiav je oveľa viac prospešná na pitie čistá voda, pretože tá dieťaťu pomáha vypláchnuť tiež mlieko a iné jedlo.

Ťažkosti skoro vždy spôsobujú prvé stoličky

Mäkká zubná kefka a detská zubná pasta s fluoridom udržiava sklovinu zdravú. Sklovina sa tak stáva odolnejšia voči kyselinám, ktoré by sa inak do nej zažierali a umožnili by tým prienik baktérií. Mnohí odborníci dokazujú, že  pravidelné používanie zubných pást s fluórom je dostačujúce, nakoľko znižuje počet zubných kazov u detí. 

Čo pomôže pri prerezávaní stoličiek?

Radí MDDr. Jitka Lukáčová, zubný lekár ProCare Bory

Dieťa si väčšinou samo nájde spôsob, ktorý mu prinesie úľavu a často krát je to napríklad hryzenie do suchej kôrky chleba, ktorou si dieťa zároveň masíruje postihnuté ďasno. Na trhu sú dostupné aj špeciálne hryzadlá, ktoré je možné pred použitím schladiť v chladničke. Chlad prináša boľavému miestu úľavu. Trenie postihnutého miesta prstami, prípadne použitie špeciálneho gélu zakúpeného v lekárni, ktorý má mierne anestetické účinky je taktiež jednou z možností,  ako prispieť k bezbolestnému prerezávaniu sa zúbkov. Ľahko dostupný, nenáročný na prípravu a zároveň prinášajúci úľavu je doma pripravený čaj z repíka lekárskeho. Repík lekársky má antiseptické účinky, podporuje hojenie a regeneráciu sliznice a výplachy dutiny ústnej sú prakticky neobmedzené. Môžu sa aplikovať aj niekoľkokrát denne.

Po dovŕšení dvoch rokov je čas pre prvú návštevu

Detský stomatológovia vedia zvyčajne citlivo zaobchádzať najmä s batoľatami a ovládajú zábavné spôsoby. Žiaden rodič by nemal takúto návštevu považovať za stratu času, aj keď sa problém so zúbkami ešte neobjavil. Prečo?

Prvé zuby sú totiž životne dôležité

Stály chrup sa nezačne prerezávať skôr ako okolo šiesteho roka, takže mliečne zuby musia dieťaťu vydržať celé roky. Udržujú dostatočne široký priestor pre ďalšie zuby a pomáhajú tak rastu čeľustí do konečného tvaru a veľkostí. Nečakajte preto s návštevou zubného lekára až kým zub začne bolieť. V ProCare Bory máte k dispozícii tých najlepších odborníkov, ktorí majú s ošetrením zubov bohaté skúsenosti.

Nezabúdajte u detí ani na dentálnu hygienu

Hovorí MDDr. Jitka Lukáčová, zubný lekár ProCare Bory

 „Dentálna hygiena u detí je prospešná z dôvodu pravidelného odstraňovania povlakov a usadených pigmentov a zároveň slúži ako prevencia pred vznikom zubného kameňa. Zubný kameň je zmineralizovaný zubný povlak. Ten sa najčastejšie usádza v okolí horných stoličiek a z vnútornej strany spodných rezákov. Ak sa zubný kameň neodstráni, postupne dôjde k zhrubnutiu jeho vrstvy a môže spôsobiť zápal okolitého ďasna. Pri pravidelnej návšteve zubnej ambulancie sú prípadné usadeniny a povlaky efektívne a včas odstránené“.

Práve z toho dôvodu je s návštevou stomatológa vhodné začať už vo veku 3 rokov dieťaťa, keď už je kompletne prerezaný mliečny chrup. Ako na záver dodáva doktorka Lukáčová: „dôležité je absolvovať preventívne prehliadky dvakrát ročne“.

V ProCare Bory vás ošetria:

 • Vždy hravou formou
 • Odstránia povlaky zo zúbkov
 • Naučia vás i vaše dieťa zvládnuť techniku čistenia zubov
 • Ukážu správne používanie pomôcok pri čistení zubov i medzizubných priestorov
 • Preventívna fluoridácia a možné pečatenie prerezaných trvalých stoličiek

Starostlivosť v ProCare Bory je zameraná nie len o chrup detí a dospelých, ale pacienti môžu zároveň využívať zdravotnú starostlivosť všeobecných lekárov, ktorá je v akútnych prípadoch dostupná  aj počas víkendov.

ProCare Bory

 • ordinačné hodiny počas pracovných dní od 08:00 do 16:00
 • výborná dopravná dostupnosť
 • bezbariérový prístup
 • parkovanie v strážených podzemných garážach zadarmo
 • moderné klimatizované priestory polikliniky
 • oddychová miestnosť
 • detský kútik

www.procare.sk/poliklinika-bory

INFOLINKA ProCare 0907 888 999

Čítaj celý článok
pr_clanok
17. aug 2016 Čítané 1636x

Kvalitná obuv, jej správna veľkosť a vhodné pohybové aktivity – to všetko má rozhodujúci vplyv na zdravý vývoj detskej nohy. Prinášame názory odborníkov na komplexnú starostlivosť o detské nôžky.

Ako znížiť riziko plochonožia u detí

MUDr.Blažena Brozmanová

ortopedička

U detí je najprirodzenejším vyjadrením radosti zo života spontánny pohyb. K tomu je však potrebný pružný pohybový aparát odolný voči záťaži, ktorá vzniká pri hrách alebo iných športových aktivitách. Jeho základ tvoria nohy, ktoré nesú záťaž v troch oblastiach – pod palcovým kĺbom, pod malíčkovým kĺbom a v oblasti päty. Zdravie detskej nohy teda závisí od správneho tvarovania pozdĺžnej a priečnej klenby. Tá chráni svaly, cievy a nervy nohy a zabezpečuje pružnú chôdzu.

Najčastejšou deformitou nôh detí v predškolskom a školskom veku je tzv. plochá noha – pokles pozdĺžnej klenby často spojený s výrazným vybočením piat. Podľa veku, v ktorom plochá noha vzniká, poznáme plochú nohu vrodenú a získanú. Vrodená plochá noha tuhá je zapríčinená nesprávnym tvarom, zrastom alebo postavením kostí a nie je možné ju pasívnym ani aktívnym svalovým úsilím dostať do správneho tvaru. Liečiť ju musí len lekár – ortopéd. Vrodenú plochú nohu flexibilnú je možné vhodnou obuvou a vytrvalým cvičením do veľkej miery pozitívne ovplyvniť až vyliečiť.

Na vzniku plochej nohy sa podpisujú aj obezita, dlhodobé preťažovanie nohy, nesprávne pohybové návyky, nedodržiavanie lekárskych odporúčaní alebo nenosenie predpísaných ortopedických vložiek alebo ortopedickej obuvi.

Detské nôžky rastú rýchlo

Ing. Jana Knápková

Technologička výroby detskej obuvi, PROTETIKA, a. s.

Z dôvodu zodpovedného prístupu k výrobe detskej obuvi spoločnosť PROTETIKA zrealizovala v tomto školskom roku prieskum medzi 8- a 9-ročnými školákmi, ktorým sa noha ešte vyvíja. Zaujímalo nás, ako sa zmení počas školského roka veľkosť nôh a aký je ich zdravotný stav.

Výsledky nám potvrdili predpoklad, že dnešné deti majú väčšie nôžky ako ich rodičia a vývoj dizajnu detskej obuvi smerujeme k väčším číslam. Zo zdravotného hľadiska boli na tom horšie chlapci ako dievčatá. Až 5 % chlapcov má neliečenú plochú nohu a až štvrtina z ich má nábeh na toto ochorenie. Napriek tomu, že deti strávia v prezuvkách aj 8 hodín denne, veľká časť detí mala v škole nevyhovujúcu obuv – opotrebovanú, malú alebo zdravotne nevyhovujúcu.

Kvalitná obuv a jej správna veľkosť sú pritom najdôležitejšie faktory, ktoré ovplyvňujú zdravotný stav nôh. Správna obuv je v každom veku iná. Malé deti potrebujú pevnú obuv, hlavne s vyššou sárou na upevnenie päty. Pomáha to správnemu postaveniu členkov a kolien a predchádza nielen plochej nohe. Školáci by mali mať už aj anatomicky tvarovanú stielku, ktorá môže nahradiť ortopedickú vložku pri menšom plochonoží. Anatomická stielka odľahčuje nohu pri záťaži a pôsobí preventívne a relaxačne. Teenageri môžu mať sandále bez fixovanej päty, ale s pevnou tvarovanou stielkou, ktorá sa nosením nedeformuje a nestráca svoj profylaktický účinok.

Cvičenie je dlhodobý, ale úspešný proces

Marcela Kramplová

riaditeľka detského pohybového štúdia BUBLINKA

Mojim dcéram boli diagnostikované ploché nohy a po dvoch rokoch cvičenia majú nôžky zdravé a s krásnou klenbou. Tým chcem povedať všetkým rodičom: nevzdávajte sa po mesiaci. Je to dlhodobý proces, ale vie priniesť dobré výsledky. Práve preto som sa rozhodla o svoje skúsenosti podeliť a vytvoriť cvičebnú zostavu pre deti, ktorá by bola zábavná a účinná zároveň.

V spolupráci so spoločnosťou Protetika sme vydali publikáciu Pre zdravé nôžky, ktorá obsahuje 25 cvičebných kariet s básničkami, obrázkami a presným popisom jednoduchých cvikov na plochonožie. Stačí 10 minút denne a jedenkrát do týždňa 45 minút a čas takto strávený so svojimi deťmi určite neoľutujete. Nohy sú totiž po srdiečku najviac používaným orgánom v ľudskom tele. Naučme deti starať sa o ne a vážiť si ich.

Čítaj celý článok
pr_clanok
15. aug 2016 Čítané 828x

Počas leta čaká na návštevníkov THERMAL CORVINUS Veľký Meder viacero prekvapení. Novinkou sú večerné koncerty rôznych country, rockových, swingových a folkových kapiel. Tie sa uskutočnia priamo v areáli strediska a budú sa konať od utorka do piatka.

Termálne kúpalisko THERMAL CORVINUS Veľký Meder má v tomto roku otvorených až 10 bazénov. Geotermálna voda v stredisku má blahodárne účinky na pohybové ústrojenstvo. Na svoje si tu prídu milovníci víriviek, rekreační plavci aj športovci. Pre nich je k dispozícii 50 metrov dlhý plavecký bazén.

Deti majú vyhradený priestor vo vonkajšom detskom bazéne s hracími elementmi ako vodný lievik a vodné delo. Stredisko má niekoľko vzrušujúcich adrenalínových atrakcií. Ich súčasťou sú šmýkačky a tobogany exotických tvarov a pestrých farieb. Areál sa vyznačuje útulným prostredím, čomu napomáha bohatá zeleň a priľahlý lesopark.

Pre rodičov s deťmi je počas leta k dispozícii ostrov drobčekov, kde sa tím zabávačov postará o ratolesti, zatiaľ čo rodičia môžu pokojne relaxovať. Deti sa určite zabavia na diskotéke pre najmenších, dospelí na vodnom aerobiku alebo v korunách zelených stromov na lanovej dráhe Tarzania.

Počas letnej sezóny zaplatí dospelý návštevník za celodenný pobyt 9,5 Eur. Rodinný balík určený pre dve dospelé osoby a jedno dieťa vyjde rodinný rozpočet na 22,0 Eur. Pre ubytovaných hostí sú poskytnuté extra zľavy. Letná sezóna bude trvať do konca augusta.

www.thermalcorvinus.sk

Čítaj celý článok
pr_clanok
8. aug 2016 Čítané 1606x

Týka sa tento problém aj vás?

Naliehavé nutkanie močového mechúra znepríjemňuje život mnohým ľuďom. Problém s únikom, či zadržiavaním sa však dá už aj na Slovensku úspešne liečiť. Podľa odhadov má na svete problémy s ovládaním močového mechúra až 16,7% populácie, pričom nie je rozdiel medzi oboma pohlaviami.

Varovné signály nepodceňujte

Kedy ste v poriadku a kedy môžete spozorovať varovné signály? Ak chodíte na malú potrebu približne každé štyri hodiny a tiež sa v noci maximálne jedenkrát prebudíte na nutkanie ísť na toaletu, ste v poriadku. Problémy s častým nutkaním  a nepríjemným pocitom spozorovala aj pani Petra (32) z Trnavy. „Akoby sa všetko začalo po pôrode. Nikdy predtým som so samovoľným únikom moču problémy nemala. Bolo zrazu nemysliteľné, aby som to vedela prirodzene ovládať a nemala strach, že nutkanie a únik môže kedykoľvek prísť  a ja budem bezmocná. Psychicky som bola z toho čoraz podráždenejšia a obmedzovala som takmer všetky moje činnosti. Návštevy u známych, nákupy, výlety. Kino s deťmi? Nemysliteľné“, opisuje Petra (32).

Kedy lieky a kedy operácia?

Ak je nutkanie časté a robí vám problém ho potlačiť, resp. vedie k úniku moču, mali by ste navštíviť urologickú ambulanciu, kde vám lekár určí vhodný spôsob liečby. Ako vysvetľuje MUDr. Martin Romančík, PhD., urológ a operatér v ProCare Betliarska: „Ak zlyhá konzervatívna a medikamentózna liečba, môže pacientovi pomôcť aj nový spôsob liečby onabotulinumtoxinom (označovaný ako BOTOXÔ). Tento nový spôsob liečby sa v súčasnosti na Slovensku využíva práve pri liečbe hyperaktívneho mechúra rezistentného na medikamentóznu liečbu alebo keď pacient medikamentóznu liečbu zle toleruje alebo nemôže dostávať“.

Nová metóda liečby Petre pomohla

„Vďaka operácii som začala konečne žiť!“

Urológ Petre nasadil medikamentózna liečbu, ktorú ale zle tolerovala. „Trápili ma tiež bolesti hlavy, stav sa mi vôbec nezlepšoval, bola som na konci všetkých síl. Ranné státie v kolónach áut na ceste do práce bolo pre mňa hotovým utrpením. Takmer som strácala nádej. Aj vďaka prístupu môjho lekára môj boj neprestával. Keďže mi lieky nezabrali, lekár mi odporučil operáciu“, dodáva Petra (32).

"Do dvoch týždňov bol zo mňa iný človek."

Petrine problémy, obmedzenia a neustály strach zo zlyhania sa postupne vytratili. Operácia jej priniesla konečne úľavu a mohla sa opäť tešiť z maličkostí. „Na Slovensku sa tento jedinečný výkon začína realizovať a u pacientov máme s liečbou výborné výsledky. Efektivita zákroku nenastupuje okamžite, ale pozvoľne v priebehu 8-12 dní od zákroku. Pacientom poskytujeme maximálny komfort s ohľadom na ich intimitu“,  dodáva MUDr. Martin Romančík, urológ a operatér ProCare Betliarska.

V rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti sa ďalej špecializujeme na operačné výkony v odbore cievna chirurgia, gynekológia, otorinolaryngológia, urológia a detská urológia.

 V ProCare Betliarska nájdete široké spektrum špecializovaných vyšetrení, odborných ambulancií, kde sa o vás postarajú špičkoví lekári vždy odborne, s úsmevom a na čas.

Môžete zároveň využívať množstvo benefitov s programom osobnej starostlivosti pre celú rodinu.

www.procare.sk

INFOLINKA ProCare 0907 888 999

Image title
Čítaj celý článok
pr_clanok
25. júl 2016 Čítané 6192x

Skoré ranné vstávanie, prerušovaný spánok a náročné dni starostlivosti o deti? Energické raňajky v podobe instantnej kávy s mliekom, sladkého pečiva, fitness cereálií, raňajkových kaší, ovocia, džúsov a napriek tomu únava? Prečo ráno sladké nezaberá, nám prezradil Junior.

Ráno vstávaš asi skoro! Raňajkuješ hneď, alebo ani nie?

Budíček mám 5:24 :slight_smile: Stíham akurát pohár vody a v tichosti sa vytratím do rádia. Okolo 6tej mám prvú malú kávu s kokosovým olejom. Raňajkovať sa mi nedá hneď. To je pravda.

Je pravda, že z rána sa snažíš skôr vyhýbať cukrom?

Modlím sa, aby sa cukry vyhýbali mne. Nejdem machrovať, ale fakt je rozdiel, či si dám môj špeciálne namixovaný morning mix bezlepkových vločiek, chia semiačok, mandlí a jablčnej vlákniny, alebo by som len tak buchol presso s mliekom a croissant. Kvalitná kaša mi sedí dokonale a do kávy mi tiež zachutil viac kokosový olej ako mlieko. Postupne vnímam, že čím lepšie kontrolujem cukry v jedle, tým stabilnejšiu energiu mám počas dňa.

Aké sú tvoje optimálne raňajky a obed, keď potrebuješ venovať veľa energie Vašej dcére?

Z času na čas na mňa zaútočí chuť na vajíčka. Ale to je skôr v čase, keď sme doma ráno všetci traja, čo sa deje asi tak raz do mesiaca. Potom to rozbalím - vajíčkové suflé, omeleta, klasika a k tomu vždy nejaká čerstvá zelenina.

Čo najviac chutí vašej Saške a čo zase nie?

Saška má rada všetko. Neexistuje nič, čo by nezjedla. Aj chlieb vo vajíčku, aj brokoličku, polievky "green" a je jedno, či je to hrášok, brokolica alebo špenát. Aj mäsko má rada, cestoviny na masle s rajčinou, veľmi rýchly recept. Prekvapilo nás, ako nám poťahala cviklu z tanierov. Halušky s maslom a troškou bryndze sú tiež úplne ok.

Ako riešite detské raňajky u vás doma? Máte nejaké obmedzenia alebo pravidlá? 

Ajaaaaj, toto nie je celkom otázka na mňa, keďže v čase raňajok som v práci. Ale, čo ja viem, tak kvalitnejšie müsli v mliečku alebo aj poctivý chlebík s maslom a paradajkou. Biely cukor, múka a spracované potraviny, to nám nereže. Určite sme za čas zmenili aj pohľad na kvalitné a zdravé tuky.

Aj preto sme si obľúbili produkty Powerlogy. Slovenská firma, ktorá sa okrem vývoja vlastných receptúr venuje aj vzdelávaniu pre zmenu nesprávnych stravovacích návykov.

Mňa celkom inšpirovali, a neviem, či je to placebo, ale mne funguje káva s kokosovým olejom naozaj lepšie ako s mliekom a cukrom. Navyše ani ich ďalšie špeciality ako raňajková kaša, mandľové maslo či čokoláda neobsahujú žiaden cukor, lepok, ani konzervanty, a tak aj keď stoja o niečo viac, sa na ne môžeme spoľahnúť.

Verím, že čím viac takých Food značiek na Slovensku vznikne, tým viac možností pre zlepšenie nášho jedálnička budeme mať.

Čítaj celý článok
pr_clanok
20. júl 2016 Čítané 486x

Leto je konečne tu (vonku aj v kalendári), a to znamená jediné – teplé slnečné dni, príležitosti na množstvo gurmánskych zážitkov a hlavne zaslúžený odpočinok. Horúce mesiace nám však dávajú aj poriadne zabrať. Spoločnosť Tesco preto prostredníctvom svojej služby Tesco Potraviny domov prináša hneď dva tipy na letné osvieženie. Vaše nákupy vám v Tescu skompletizujú, zabalia a chladené alebo mrazené dovezú až k dverám vášho domova. Vy sa zatiaľ vo voľných chvíľach môžete venovať rodine, vyraziť spoločne na výlet alebo  si len tak oddýchnuť v záhrade – s Tescom si užijete leto úplne na maximum!

Garancia pohodového leta v dvoch bodoch

Po prvé: Rozvážame pre vás počas celého leta zadarmo. Stačí nakúpiť nad 69€ a zadať pri potvrdení nákupného zoznamu zľavový kupón s kódom 4Leto. Z celkovej sumy vám odpočítame 4 €, čo je maximálna možná cena za dovoz. Suma za bežnú cenu dovozu sa pohybuje od 1,59 € do 3,99€.

Po druhé: Jedna z možností na doručenie vášho nákupu Klikni &Vyzdvihni, ktorá zahŕňa všetky výhody on-line nakupovania spolu s komfortnou možnosťou vyzdvihnúť si tovar na výdajnom mieste, počas celého leta nebude spoplatnená, ale zadarmo (pôvodná cena 0,99€). Už samotný názov služby napovie, že potraviny stačí jednoducho „naklikať“. Nasledujúci deň si ich,napríklad po ceste na chatu, len preberiete vo vybranom obchode – a nemusíte pritom ani vystúpiť z auta. Služba je dostupná v Tesco Extra v Bratislave na Zlatých pieskoch a v Petržalke, v Košiciach a v hypermarkete v Nitre.

Letné výhody on-line nákupov

Tesco Potraviny domov ponúka všetko, čo je nevyhnutné pre letnú pohodu – či už to bude chuť na osviežujúci melón, poriadny kus mäsa na gril, chladený miešaný drink, veľké balenie zmrzliny alebo ak zistíte, že sa vám minul opaľovací krém. V zozname 20 000 položiek sú zahrnuté všetky bežne dostupné produkty v kamenných obchodoch. Tak ako po celý rok, dovážame pre vás tovar v chladiacich a mraziacich Tesco dodávkach, kde nedôjde k porušeniu teplotného reťazca potravín – ani vytúžená zmrzlina sa tak pri prevoze počas horúcich letných dní neroztopí. Minerálne vody a osviežujúce nápoje v rodinných baleniach už nemusíte domov nosiť vy. No a mamičky, ktoré cez prázdniny perú viac, určite ocenia, že veľké balenia pracích prostriedkov im prinesú až k dverám... 

Prostredníctvom služby Tesco Potraviny domov vyriešite nákupy v priebehu niekoľkých minút. Vďaka šikovnej aplikácii vo vašich smartfónoch tak môžete nakupovať na pláži alebo priamo z bazéna. Rozvoz potravín je k dispozícii sedem dní v týždni, a to od 8.00 hodiny ráno až do 22.00 večer. Môžete si ľahko naplánovať „doplnenie zásob“ na deň a čas, ktorý potrebujete. Spomeňte si, ako vyzerá klasická situácia po príchode z dovolenky – únava po dlhej ceste, hora bielizne na vypratie, plná práčka a – prázdna chladnička... Tomu sa dá ľahko predísť objednávkou na stránke www.tesco.sk. Objednávku  môžete urobiť už 3 týždne vopred a zmeniť ju až do 23.00 hodiny dňa, ktorý predchádza dňu doručenia. Nákup je možné zaplatiť vopred on-line alebo pri doručení a prevzatí tovaru platobnou kartou priamo vodičovi.

Služba Tesco Potraviny domov je po štyroch rokoch od jej zavedenia dostupná pre 1,5 milióna Slovákov vo viac ako 90 lokalitách na Slovensku. Ak ste ešte nevyskúšali kúzlo jedinečnej služby on-line nakupovania z pohodlia domova, nastal ten pravý čas, aby ste to urobili. Využite príležitosť na letnú zľavu na dopravu a ušetrite si letný čas – so všetkým, čo k tomu patrí!

www.tesco.sk/leto

Čítaj celý článok
pr_clanok
15. júl 2016 Čítané 1655x

Návštevníci sa môžu tešiť na Toboganový svet. Nájdu tu točivý, superrýchly, vrtký tobogan ale aj pomalšie zjazdovky. Šmýkať sa môžu na gumených kolesách alebo bez nich. Štart toboganov je umiestnený vo výške 9 a 11 metrov a ich celková dĺžka je 350 metrov. Stredisko má pre návštevníkov pripravených 7 vonkajších bazénov. Každoročne je pre deti pripravená rodinná šmýkačka, nafukovacia šmýkačka, detské ihrisko, kolotoče, maľovací kútik a rôzne animačné programy.

Najväčšou novinkou roka 2016 je vybudovanie multifunkčného športového ihriska. Ihrisko pozostáva z futbalového ihriska s umelým trávnikom, z dvoch tenisových kurtov, streetbalového ihriska a z jedného badmintonového kurtu s akrýlovým povrchom. Ihriská môžu hostia využívať bezplatne. V tomto roku bol rozširovaný aj detský zážitkový bazén. Do bazéna pribudla nová šmýkačka v tvare vulkána, ktorá je prepojená vodným hradom. Obnovený bol tak isto populárny perličkový bazén. Vadaš Thermal Resort tak isto poskytuje ubytovacie služby. Návštevníci sa môžu ubytovať v niektorom z priľahlých zariadení. 

Stredisko je otvorené v júni a auguste od 9.00 do 20.00 hodiny a v septembri od 10.00 do 18.00 hodiny. Cena za celodenný vstup do strediska v hlavnej sezóne je 7,5 Eur. Deti vo veku do štyroch rokov majú vstup zdarma.

www.vadas.sk

Čítaj celý článok
pr_clanok
11. júl 2016 Čítané 1374x

Pre všetkých fanúšikov letného filmového hitu Hľadá sa Dory pripravila COOP Jednota úžasné prekvapenie! Za každých 20 € nákupu teraz získate zadarmo veselý pohár s motívom z filmu. Vydajte sa za podmorským dobrodružstvom a získajte ich všetky!

Okrem veselých pohárov k nákupu v COOP Jednote na vás a vaše deti čaká aj kopec zábavy. Stačí navštíviť stránku www.cooppohare.sk, kde nájdete maľovanky, vystrihovačku, pexeso a ďalšie prekvapenia s hrdinami z filmu.

Nezabudnite, nakúpte v COOP Jednote za 20 € a získajte pohár!

POZOR SÚŤAŽ!

Máte už doma aspoň jeden pohár? Ak áno, môžete hrať o rodinné vstupenky do kina alebo skvelé letné darčekové predmety z filmu Hľadá sa Dory.

Hrajte tu!

Čítaj celý článok
pr_clanok
11. júl 2016 Čítané 1773x

Je najčastejšou kožnou chorobou, no i tak sa s ňou ťažko zmierujeme. Je to ako začarovaný kruh – akné dokáže negatívne ovplyvniť psychiku, rovnako ako psychika dokáže ovplyvniť tvorbu vyrážok. Na to, ako z toho von, prišli českí vedci. Tí vyvinuli Face-Up!, prístroj na liečbu akné – šetrne, doma a s 90 % účinnosťou.

Akné dokáže spôsobiť jazvy na tvári aj na duši. Patrí medzi najrozšírenejšie kožné choroby vôbec a podľa štatistík ním trpí až 70 % všetkých ľudí na svete. Nechcete sa schovávať a zároveň vás už nebaví donekonečna prehĺtať rôzne tabletky alebo na seba vrstviť tony drahých krémov, ktoré často nemajú vytúžený účinok a len dráždia pleť? Pomôcť vám môže veda a prístroj Face-Up!

Prístroj na doma

Českí vedci po 10-tich rokoch výskumu objavili mechanizmus, ako účinne odstrániť akné. Podarilo sa im vyvinúť prístroj, ktorý ako jediný na svete využíva účinkov plošného impulzného magnetického a svetelného poľa a tepla. Prístroj Face-Up! tak pomáha urýchľovať metabolizmus kožných buniek a zlepšovať vlastnosti kože. Nielenže tlmí výdaj kožného mazu, ale zrýchľuje aj hydratáciu pokožky, zvyšuje pružnosť a vyrovnáva nerovnosti pleti. Použitie prístroja je pritom bezbolestné a jednoduché – zvládnete to za 10 minút, doma a s 90 % účinnosťou.

Neschovávajte sa!

Ako akné dokáže znepríjemniť život, vie dobre 22-ročná študentka Lenka. S vyrážkami hlavne na tvári a chrbte a s jazvičkami, ktoré po nich ostali, bojovala od svojich trinástich rokov. Nepomohla žiadna kozmetika ani lekár a trpelo hlavne sebavedomie. „Som mladá a štíhla, ale obliekala som sa tak, aby som chrbát, ramená a výstrih zahalila. Vždy, keď sa akné zhoršilo, riešila som, ako sa čo najviac schovať,“ opisuje Lenka.

Po rokoch experimentovania vyskúšala Face-Up! „Po 10-tich dňoch som začala vidieť prvé výsledky. Nielenže vyrážky začali ustupovať, ale začali sa mi tiež zaceľovať jazvičky, ktoré mi po akné ostali. Za 2 týždne polovica z nich zmizla,“ spomína Lenka.

Dnes je prístroj českých vedcov stále viac populárny nielen na Slovensku a v Česku, ale aj v zahraničí – používa ho cez 30-tisíc ľudí v 10-tich krajinách sveta.

Viacej na www.faceupakne.sk

Čítaj celý článok
pr_clanok
4. júl 2016 Čítané 386x

Má ich každý piaty človek. Slnko, teplé lúče a pohoda v lete znamenajú pre človeka častejší kontakt pokožky so slnkom. Kupujeme opaľovacie krémy s vysokým faktorom, natierame pokožku, dbáme na pitný režim, chránime sa v tieni. A aj napriek tomu sa u niekoho červené fľaky, či vyrážky na tele po dni trávenom na slnku objavia.

Naša pokožka je pri začiatkoch prvého opaľovania vystavená silnejšiemu slnku a práve po dni strávenom na slnku môže pokožka reagovať fľakmi a môžu sa následne objaviť vyrážky s nepríjemným svrbením.

Kedy má vaše dieťa alergiu a kedy iba reakciu?

V súvislosti s vyrážkami po slnení sa najčastejšie schyľujeme k odpovedi „alergia na slnko“. Toto označenie však nie je celkom správne. Slnko totiž nepredstavuje pre ľudské telo alergén. Pôsobením slnečných lúčov sa v organizme netvoria špecifické protilátky IgE, ako to býva u alergikov pri kontakte so spúšťačom imunitnej odpovede. Červené fľaky, vyrážky a iné kožné prejavy sú priamou reakciou pokožky citlivej na slnečné žiarenie. Objavujú sa predovšetkým v dekolte, na pažiach a ramenách.

Nepodceňujte vyšetrenie u pediatra!

Ak sa aj napriek ochrane tieto nepríjemné príznaky na tele vášho dieťatka objavili a nevymizli ani po obmedzení slnečných lúčov, vyhľadajte čo najskôr svojho pediatra. Aj pani Dáša (33) z Bratislavy bola presvedčená, že ide len o dočasnú reakciu jej malého synčeka. „Pri celom dni na slnku mi ani nenapadlo, aby som používala nižší faktor ako 50. Prvé tri roky, ktoré sme počas leta trávili na slnku, sme nezaznamenali žiadne reakcie. Až jedno leto sa nečakane objavili červené fľaky, a to aj napriek tomu, že som vždy Jakubka natierala najvyšším faktorom. Myslela som si, že je to dočasné, alergiu som vylúčila“, opisuje Janka prvé problémy.

Nečakajte na vymiznutie akýchkoľvek zmien na pokožke!

V takýchto prípadoch môžu mať príznaky začervenania pokožky charakter rôznych príznakov kožných ochorení, či alergií a príčinou nemusí byť slnko. Dermatovenerológ neodporúča žiadne takéto príznaky podceňovať. Ako uvádza MUDr. Jana Rajczyová, dermatologička z ProCare KVP Košice: „U detí treba čo najskôr navštíviť pediatra, ktorý posúdi zmeny na pokožke a odporučí v prípade potreby ďalších špecialistov“.

Dáša sa poučila

„Myslela som si, že zmeny na Jakubkovej pokožke sú iba dočasné a sú spôsobené slnkom. Náš pediater nám povedal, že tieto fľaky nemusia hneď súvisieť s alergiou, ale podceňovať to nebudeme. Preto sme podstúpili rôzne vyšetrenia a vyhýbali sa v tom období priamemu slnku“, dodáva Dáša (33) z Bratislavy.

Problémom boli pracie prášky

Podráždená pokožka nakoniec v prípade malého Jakubka nesúvisela ani s alergiou, ani s reakciou slnka na jeho pokožku, ale podráždenie spôsobovala aviváž, ktorú Dáša používala. Preto odborníci odporúčajú sledovať všetky nie len príznaky, ale aj potraviny, ktoré svojim deťom dávate, akú kozmetiku používate  a pod. „Netreba nič podceňovať, ale upokojilo ma, keď mi v ProCare náš pediater vysvetlil všetky možnosti a mohli sme s Jakubkom leto tráviť aj naďalej v bazéne so všetkými radosťami, ktoré pri tom deti zažívajú“, dodáva Dáša z Bratislavy.

V ProCare zariadeniach máte k dispozícii širokú škálu špecialistov, kde vás vyliečime rýchlo, s úsmevom a ochotou.

Množstvo špecialistov pre deti:

Detská imunolalergológia, kardiológia, oftalmológia, ortopédia, prenatálna diagnostika, neurológia, dermatovenerológia, detská ORL, stomatológia.

Benefity, ktoré v ProCare naši klienti vždy nájdu:

 • predĺžené ordinačné hodiny
 • výborná dopravná dostupnosť
 • bezbariérový prístup
 • široký komplex špecialistov
 • parkovanie
 • moderné klimatizované priestory ProCare zariadení
 • oddychová miestnosť
 • detský kútik
 • usg diagnostiku pre našich najmenších
 • diagnostiku potravinovej intolerancie

http://www.procare.sk/benefity-procare

Čítaj celý článok
pr_clanok
4. júl 2016 Čítané 224x

Repkový olej v porovnaní s vybranými rastlinnými olejmi


Ponuka rastlinných olejov je v súčasnosti dosť široká a vybrať si ten správny olej je niekedy zložitejšie ako sa zdá. Aké sú výhody repkového oleja v porovnaní s inými olejmi? Nielen o tom sme sa porozprávali s riaditeľom Ústavu potravinárstva a výživy na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU, prof. Ing. Štefanom Schmidtom, PhD.

Repkový olej – zlatý olej

Repkový olej je výrobok, ktorý v sebe spája mnoho pozitívnych vlastností. Je lacný, ľahko dostupný, má široké použitie v kuchyni aj v kozmetike. Navyše má prospešné zloženie mastných kyselín v porovnaní s inými obľúbenými olejmi. To znamená, že má najmenej škodlivých nasýtených mastných kyselín a veľa esenciálnych nenasýtených mastných kyselín zo skupiny Omega [1]. Taktiež je bohatým zdrojom rastlinných sterolov a zdraviu prospešných vitamínov: vitamínu E, ktorá pomáha pri ochrane buniek pred oxidačným stresom a vitamínu K, ktorý okrem iného vplýva na správnu zrážanlivosť krvi.

Slnečnicový olej – hlavná konkurencia

Repkový olej sa najčastejšie porovnáva so slnečnicovým olejom. Mnohí považujú oba oleje za rovnako vhodné na používanie pri vysokých teplotách. Repkový olej má o niečo vyšší bod zadymenia (teda teplotu, pri ktorej je odolný voči znehodnoteniu, a to dokonca až 242°C) . Teplota zadymenia slnečnicového oleja je 240 °C. Ako vidíme, tieto teploty sú porovnateľné [1]. Avšak to, čím sa repkový olej odlišuje od toho slnečnicového je pomer Omega-6 a Omega-3 mastných kyselín. Nakoľko sa slnečnicový olej odlišuje vysokým obsahom Omega-6 mastných kyselín, čo má v kombinácii s malým obsahom Omega-3 vplyv na nesprávny pomer medzi týmito dvoma zložkami. Pomer medzi Omega-6 a Omega-3 je v tom oleji vyšší ako 136:1, táto hodnota sa značne vzďaľuje od pomeru 2:1, ktorý odporúčajú odborníci na výživu. Práve repkový olej sa vyznačuje týmto ideálnym pomerom nenasýtených mastných kyselín, ktorý sa z hľadiska výživy človeka považuje za optimálny [1]. Pri porovnávaní týchto olejov nezabúdajme, že repkový olej je tuk, ktorý si najdlhšie zachováva čerstvosť spomedzi kuchynských tukov dostupných na trhu. A vďaka stabilite je repkový olej odolný voči zatuchnutiu a vysokej teplote. Stabilita repkového oleja vyplýva z jeho zloženia. Tento olej o.i. obsahuje veľké množstvo antioxidantov, takzvaných tokoferolov (vitamín E), jedným z najviac zastúpených v jeho zložení je brassikasterol, charakteristický len pre repku olejnú. Vďaka tomu je prírodne odolnejší [1].

Kokosový – naozaj správna voľba?

Kokosový olej pred časom získal aj u nás veľkú popularitu a predčil tak mnohé tradičné rastlinné oleje. Mnohí odborníci však upozorňujú na jeho vysoký obsah nezdravých nasýtených mastných kyselín – podľa zdravotnej organizácie EFSA sa zníženie konzumácie nasýtených tukov pričiňuje k udržiavaniu správnej hladiny cholesterolu v krvi. Medzi ďalšie mastné kyseliny v kokosom oleji  patrí najmä kyselina olejová zo skupiny mononasýtených mastných kyselín tzv. Omega-9. Kokosový olej obsahuje 1,7 g polynasýtených mastných kyselín v 100 g, čo sú 2% všetkých mastných kyselín. Najmä kyselina linolová zo skupiny Omega-6 a stopové množstvo kyseliny α-linolenovej Omega-3 dôležitej z hľadiska výživy– len 0,02 g v 100 g oleja [2]. Pre porovnanie, repkový olej obsahuje najmenej nasýtených mastných kyselín spomedzi všetkých rastlinných olejov [2]. „Repkový olej má dokonalé zloženie Omega-3 mastných kyselín  nedostatkových v našej strave,“ dodáva odborník. Je bohatý na polynasýtené mastné kyseliny – ALA zo skupiny Omega-3 a LA zo skupiny Omega-6, ktoré sú potrebné pre správny rast a vývoj detí (pozitívne výsledky pri dennej konzumácii 2 g ALA a 10 g LA). Kokosový olej okrem tuku obsahuje stopové množstvo vápnika, železa, zinku, vitamínu E a vitamínu K. Tento olej dodáva aj stopové množstvo fytosterolov – 86 mg v 100 g oleja [2].

Palmový olej

Palmový olej konzumujeme v mnohých výrobkoch, ako sušienky, čokoládové výrobky, či nátierky a to bez toho aby sme si to vôbec uvedomili. Palmový olej totiž patrí medzi najlacnejšie rastlinné oleje. Podobne ako kokosový olej obsahuje veľké množstvo nezdravých nasýtených mastných kyselín – nakoľko zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi, preto odborníci varujú pred konzumáciou príliš veľkého množstva týchto olejov [1]. Spomedzi rastlinných olejov si radšej vyberte tie s optimálnym obsahom nenasýtených mastných kyselín. Repkový olej sa vyznačuje najvýhodnejším zložením nenasýtených mastných kyselín Omega-6 a Omega-3, ktoré sa v ňom nachádzajú v ideálnom pomere, t.j.2:1 [1].

Olivový olej

Olivový olej je často považovaný za jeden z lepších rastlinných olejov. Málokto však vie, že repka olejná je označovaná aj ako „oliva zo severu“, vzhľadom na vysoký obsah kyseliny olejovej, ktorý sa blíži k hodnote v olivovom oleji [1]. Mnohí považujú olivový olej za skvelý doplnok v studenej kuchyni, zatiaľ čo repkový olej je zaškatuľkovaný ako olej výhradne na vyprážanie. Prof. Ing. Štefan Schmidt však bez problémov označuje repkový olej za vhodný na studenú kuchyňu: „Repkový olej sa hodí do studenej kuchyne vďaka svojim senzorickým vlastnostiam. Naviac má veľmi kvalitné zloženie tzv. sprievodných látok, predovšetkým v tuku rozpustných vitamínov, fytosterolov, karotenoidov a antioxidantov.

Jedným z populárnych mýtov o repkovom oleji je jeho údajná pachuť, či nepríjemná vôňa. „Už dlhší čas má rafinovaný repkový olej neutrálnu chuť a vôňu,“ vysvetľuje odborník.

Vďaka svojej odolnosti, ktoré odzrkadľuje vysoká teplota zadymenia, nestráca na svojom unikátnom zložení nenasýtených mastných kyselín. Navyše, napriek  vysokému obsahu nestálych Omega-3 mastných kyselín, je odolný proti skazeniu – častice Omega-3 (kyselina linolová) sú v ňom umiestnené v strede častíc triacyglycerolu, vďaka čomu sú odolné a chránené pred vonkajšími vplyvmi [1]. Zároveň sa vďaka svojej neutrálnej chuti a vôni skvele hodí do studenej kuchyne. Repkový olej je zaznávaným rastlinným olejom, ktorý však v mnohých ohľadoch predčí aj iné, niekedy omnoho populárnejšie oleje.

Zdroje:

[1] J. Krzymański, Repkový olej – nová surovina, nová pravda, PSPO, Varšava 2009.

[2] United States Department of Agriculture Agricultural Research Service. National Nutrient Database for Standard Reference Release 28

Čítaj celý článok
Strana
z 9
Predošlá Strana
z 9
Ďalšia