Používame cookies. Viac informácií tu. OK
pr_clanok
6. nov 2019
1470 

Akú umývačku riadu? Iba na cenu sa nepozerajte

Milé dámy, koho by ste zvolili za najväčšieho pomocníka v domácnosti? Predpokladáme, že by to nebola žehlička a ani vysávač, ale skôr niektorý zo spotrebičov, ktoré „robia samé“. Na stupni víťazov by sa dozaista ocitli práčka, sušička a umývačka – práve tá je TOP favoritom na víťaza. Kto raz skúsil život s ňou, nechce už inak. S umývačkou máme o čosi viac času, sme ohľaduplné k životnému prostrediu, pretože neminieme toľko vody a povedzme si to na rovinu – aj tie nechty sú o čosi pevnejšie, keď ich stále nemáčame vo vode so saponátom.

Umývačka riadu je finančne celkom slušná investícia. Preto pred jej kúpou strávime dlhé hodiny zisťovania a porovnávania, len aby sme sa nepomýlili a vybrali naozaj tú správnu. My vám trochu času ušetríme – prečítajte si, na čo pozerať pri výbere umývačky riadu.

Vstavaná alebo voľne stojaca?

Voľne stojace a vstavané umývačky riadu sa funkčne zhodujú. Rozdiel je iba v tom, že jedna je vidieť a druhá je „neviditeľná“. Vstavané umývačky majú ovládací panel odkrytý alebo zabudovaný vnútri – v tom prípade plne integrovanú umývačku v linke vôbec nerozoznáte. Voľne stojaca umývačka potrebuje o čosi viac priestoru, no ak už máte kuchyňu zariadenú, voľba padne z praktických dôvodov práve na ňu. Tí, ktorí si kuchyňu zariaďujú, dávajú prednosť umývačkám vstavaným.

Veľkosť a kapacita

Kuchyne nie sú nafukovacie a tak posledné rozhodujúce slovo pri výbere bude mať veľkosť umývačky a jej kapacita. Malej rodinke, resp. maximálne 3 ľuďom postačí 45 cm široká umývačka. Viacčlenné rodiny už potrebujú 60-centimetrovú šírku, tá sa vám zíde, aj keď sa u vás často stretáva celá rodina a priatelia vás tiež obzvlášť radi navštevujú. Existujú aj menšie umývačky, ktoré využijú ľudia žijúci single a bezdetné páry. Už len dodávame, že výška umývačiek sa pohybuje v rozmedzí 82 – 85 cm, hĺbka 55 – 63 cm.

Kapacitu umývačky vyjadruje počet súprav riadu, ktoré sa do nej na jedno umytie zmestia. Počítajú sa však iba taniere, šálka, pohár a príbor, hrnce, naberačky ani iný riad už nie. Jedna súprava riadu je:

  • Hlboký tanier
  • Veľký tanier
  • Malý tanierik
  • Šálka
  • Pohár
  • Lyžica, vidlička a nôž

Do 60 cm širokej umývačky sa štandardne zmestí až 15 súprav, do užšej 9. Pohrajte sa pri ukladaní riadov do umývačky tetris a dostanete do nej až 140 kusov riadov. Nesnažte sa ale v rámci šetrenia umývačku preplniť. Riad nebude dobre umytý a vám nezostane nič iné, len ho nechať v umývačke alebo umyť ručne.

Spotreba

Oplatí sa preštudovať si aj energetický štítok. Okrem pestrých farieb tam nájdete údaje o tom, koľko vaša umývačka „zožerie“ elektriny a koľkými litrami vody ju „zapije“.  Umývačky potrebujú približne 10 - 13 litrov vody na jeden bežný umývací cyklus. Keby ste chceli umyť plnú umývačku ručne, potrebovali by ste aj päťkrát viac vody. Umývačka totiž vodu recykluje, počas umývanie používa len určité množstvo vody, ktoré prechádza cez filter a v ďalšej fáze, napríklad pri oplachovaní, ju vymení za čistú. Program AutoSense umývačiek Electrolux prispôsobuje množstvo a teplotu vody náplni v umývačke, čím optimalizuje spotrebu vody aj energie.  

Čo sa týka energetickej triedy, povieme to na rovinu – pod A ani neuvažujte. Umývačky energetických tried B a horších sú síce lacnejšie, ale ich cena sa neskôr navýši o náklady na energiu. Preto si vyberajte spomedzi triedy A, ktorá býva rozdelená na A+, A++ a A+++. Každé plus znamená o 25 % vyššiu úsporu než trieda predchádzajúca.
 Zaujímajte sa aj o hlučnosť umývačky. Ak bude okolo 48 dB, jej zvuk vás rušiť nebude. Hlučnosť, pohybujúca sa okolo 54 dB, však už pôsobí rušivo, najmä ak máte kuchyňu spojenú s obývačkou. Pri takejto hlučnosti umývačky budete musieť aj vy o čosi hlasnejšie rozprávať.

Vnútorné vybavenie umývačky

A sme pri finalistoch. Máte už svoje tipy, teraz je čas zamerať sa na detaily. Aké má vaša favoritka programy? Sú prednastavené, alebo sa umývací cyklus dá regulovať presne podľa požiadaviek gazdinky? Technológia QuickSelect nových umývačiek Electrolux znamená optimálne nastavenie programu pre každý cyklus. Čas umývania sa nastavuje jedným prstom na posuvnom dotykovom ovládači a umývačka už automaticky nastaví najúspornejší program, ku ktorému je možné ešte zvoliť doplnkové funkcie. Pozrite si video, ako jednoducho QuickSelect funguje.

Extra tip:
Na nákladoch na energiu sa prejaví aj spôsob sušenia riadu. Umývačka Electrolux s technológiou AirDry v poslednej fáze cyklu sama otvorí dvierka o 10 cm a tak sa riad suší prirodzeným prúdením vzduchu. Riad bude dokonale suchý a umývačka bude stále príjemne voňať.

Vytiahnite koše a všimnite si, čím sú vybavené. Okrem stojanov na taniere by mali mať aj príchytky na poháre. Systém ochrany GlassCare v umývačkách Electrolux poskytne najvyššiu ochranu aj tenkým pohárom na stopke a jemnému porcelánu po babičke. Špeciálne príchytky a mäkké hroty držia poháre v správnej polohe, aby sa šetrne umyli a dôkladne vyleštili.

Za čistotu riadu sú zodpovedné sprchovacie ramená a trysky. Electrolux využíva sprchovacie rameno SatelliteClean®, ktoré sprchuje trikrát intenzívnejšie než štandardné sprchovacie ramená a preto dokáže perfektne umyť aj nahusto naukladaný riad.

Na príbory slúži v umývačkách buď špeciálny kôš, alebo samostatná zásuvka. Košík na príbor však zaberá miesto v spodnom koši, preto sa prikláňame k alternatíve so zásuvkou. Do nej poukladáte aj ploché pomôcky ako varechy, metličky alebo iné malé predmety.

Koše na riad sa dajú prispôsobiť tomu, čo práve umývate. Ak treba, možno ich vybrať, posunúť vyššie, nižšie, časť vyklopiť, takže v umývačke umyjete aj veľký pekáč alebo vysoký hrniec. Absolútnou vychytávkou je ale kôš v umývačkách série 900 ComfortLift. Electrolux ako prvý na svete prišiel so zdvíhacím košom!

Jednou rukou ho pohodlne zdvihnete až do výšky pása, takže vykladanie a nakladanie umývačky je oveľa pohodlnejšie a váš chrbát sa vám poďakuje. Jednoduchšiu manipuláciu ocenia aj budúce mamičky s bruškom či maminy, ktoré nosia dieťatko doma na rukách alebo v nosiči. Že si ten rozdiel neviete predstaviť? Zájdite si do obchodu a skúste si to „nanečisto“. Verte nám – je to zážitok, ktorý jednoducho budete chcieť mať doma.