pr_clanok
14. jan 2022
2972 

Čo robiť, ak dieťa nechce jesť? 5 tipov, ktoré sa oplatí vyskúšať

Nemusíte sa obávať. Vaše dieťa nie je jediné, ktoré sa bráni jedlu. V rôznych obdobiach detstva sa s touto výzvou pasuje veľa rodičov. Dieťa, ktoré nechce jesť, však prirodzene vzbudzuje obavy. Máme pre vás niekoľko tipov na malé zmeny, ktoré pomôžu dieťaťu spriateliť sa s jedlom.

Žiadny mobil ani tablet pri jedle

V snahe udržať malé dieťa na mieste, aby zjedlo aspoň zopár lyžičiek, rodičia dovoľujú deťom pozerať rozprávky na telefóne alebo tablete. Dieťa im začne venovať plnú pozornosť a to je chyba. Prestáva naplno vnímať chuť jedla, nereaguje na pocit sýtosti, je hltavo a nedostatočne prežúva. Pri pozeraní videa tak prichádza o mnoho zmyslových vnemov a neučí sa rešpektovať potreby svojho tela. Žiadne jedlo si nezaslúži takúto kamufláciu. Hoci to bude stáť viac úsilia, buďte dieťaťu vzorom a vyhraďte si na jedlo spoločný čas bez elektroniky. Vypnite zvuk aj na svojom telefóne a odložte ho čo najďalej z dohľadu.

Dieťa chce byť rešpektované

Vytváranie zdravých stravovacích návykov je správna cesta. Niekedy však nemusí viesť cez paradajkovú polievku ani parenú brokolicu. Spomeňte si, ktoré jedlá ste nemali radi v detstve. Nájdete medzi nimi také, ktorým ste prišli na chuť až v dospelosti? Rovnako ako vy, už aj trojročné dieťa môže mať svoje výhrady. Nemá význam ponúkať dieťa jedlom nasilu, odpor sa ešte viac prehĺbi. Deti v predškolskom veku iba málokedy pochopia prínos zdravých potravín. Chuť a prevedenie sú omnoho dôležitejšie. Povedzme si úprimne, špenátový prívarok nepatrí k vizuálnym zážitkom. Veselo naservírovaná omeleta s baby špenátovými lístkami má väčšie šance zožať úspech.

Snažte sa zostať nad vecou

Deti dokážu pomerne rýchlo vycítiť vaše emócie a neistotu. Ak navyše dieťa vidí, že odmietaním jedla nad vami preberá kontrolu, riskujete, že po čase začne jedlo využívať ako spôsob na manipulovanie. Pokúste sa získať nad situáciou odstup a zbavte sa nervozity. Dokonca aj dieťa, ktoré „nezje nič, musí predsa raz za čas pricupitať do kuchyne. 

Vyhnite sa:

  • podplácaniu („Ak to zješ, dostaneš keksík / dovolím ti hrať sa s mojím mobilom“),
  • zastrašovaniu („Ak to nebudeš jesť, príde zlý drak, ktorý má veľký hlad“),
  • a vzbudzovaniu ľútosti („Deti v Afrike nemajú čo jesť a ty iba vymýšľaš“).

Dieťa potom nadobudne z jedla zmiešané pocity, ktoré sa s ním ponesú dlhé roky.

Ústupky iba v podobe zdravej alternatívy

Dieťa, ktoré odmieta jesť pripravený obed alebo večeru, by nemalo mať prístup k lákavým náhradám. Ak vie, že sa doma nachádza niečo, čo mu chutí viac a pri čom sa nemusí premáhať, zvolí ľahšiu cestu. Neutešujte sa tým, že drobec zjedol „aspoň jeden keksík. Iba vás šikovno (a častokrát aj nevedome) dostal tam, kde potreboval. Sladkosti preto dajte na nedostupné miesto. Ideálne, ak o ich prítomnosti v dome nebude ani len vedieť. Sladké pudingové dezerty v chladničke vymeňte za kvalitné jogurty. V jeho priamom dosahu umiestnite zdravé potraviny – misku s čerstvým ovocím či jednohubky z celozrnného pečiva s domácou zeleninovou nátierkou.

Zapojte dieťa do varenia

Tento tip môže u vás doma vyvolať obrovské pozitívne zmeny! Využitie skutočnosť, že dieťa ženie túžba objavovať a skúšať. Ak ste doteraz varili iba známy repertoár jedál, pričom dieťa prišlo až k samotnému stolu, je čas na zmenu. Pokúste sa dieťa zapojiť do varenia – s ohľadom na jeho vek a motorické schopnosti. Už najmenšie detičky môžu vedľa vás v učiacej veži miešať vo vlastnom hrnci kolieska mrkvy a pár ružičiek karfiolu. O niečo väčším deťom dovoľte umývanie zeleniny a menej náročné krájanie (pod dohľadom). Rozprávajte sa o tom, aký je prínos konkrétnych potravín a čo všetko sa z nich dá uvariť. Urobte si spoločne jedálniček na pár dní vopred. Áno, všetko bude trvať o niečo dlhšie, no ak budete mať po ruke desiatky chutných receptov, otázka „čo variť už nebude nikdy bez odpovede. Ukážte deťom fotky receptov alebo si pozrite videopostupy s prípravou jedla. Možno tak spoločne objavíte radosť z jedla a nových chutí.

Začni písať komentár...

Odošli