Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
pr_clanok
10. júl 2017
342 

Dovolenka s deťmi? Čo zbaliť do lekárničky?

Asi každá mamina zažíva pri balení na dovolenku mierny stres - myslieť na potreby celej rodiny a pritom na nič nezabudnúť! Ak už plavky, osušky, hračky, manželova potápačská výbava aj kúpacie kolesá pre najmenších našli svoje miesto v kufri, teraz prichádza na rad lekárnička. Nikdy neviete, čo vás môže zastihnúť. A aké lieky by v nej nemali chýbať pre vaše ratolesti? S týmto zoznamom na nič nezabudnete:

1. lieky, ktoré dieťa užíva pravidelne

Číslo jedna v zozname liekov. Ak vaše dieťa pravidelne užíva lieky na predpis, nezabudnite si vziať potrebné množstvo.
2. lieky proti horúčke

Horúčka, obranný mechanizmus tela, býva sprievodným javom mnohých ochorení. Či už vaše dieťatko pochytí virózu, alebo úpal, mali by ste mať so sebou lieky na zníženie teploty. Pribaliť by ste si ich mali nielen vo forme sirupov či tabletiek, ale aj v čípkovej forme, ktorá je dobrá v prípade, že dieťa zvracia a odmieta stravu.
3. lieky a príslušenstvo na dezinfekciu rán a odrenín   

Okrem obväzov, náplastí, pinzety či nožníc by mal mať v lekárničke miesto aj dezinfekčný prípravok. Dnes existujú prípravky, ktoré nielen dezinfikujú a znižujú bolesť rán a odrenín, ale aj urýchľujú ich hojenie. Takýmto prípravkom je napríklad  práškový sprej Bionect Silverspray na lokálne použitie. Tým, že obsahuje kyselinu hyalurónovú a metalické striebro, tvorí účinnú bariéru proti infekcii a podporuje prirodzený proces hojenia. Malí nezbedníci tak rýchlo zabudnú na boľavé suveníry.
4. lieky na tráviace ťažkosti
Či už zmena stravy, alebo viróza, detský tráviaci trakt je omnoho citlivejší než ten dospelý. Hnačka, vracanie, plynatosť či zápcha, každý problém si vyžaduje iné riešenie. Akútna hnačka a vracanie netrvajú dlho, pomoc lekára hľadajte v prípade, že trvajú dlhšie než dva dni, u detí mladších ako jeden rok dlhšie než 24 hodín. Pokiaľ ide o krátkodobú záležitosť, nasaďte dieťaťu diétu a klasické lieky z lekárne vo forme kvapiek či rozpúšťacích práškov.   
Nemali by ste zabúdať ani na to, že dieťa stráca veľa vody a minerálov, čo vedie k dehydratácii, preto okrem liečby myslite aj na rehydratáciu v podobe výživných roztokov. Pri opačnom tráviacom probléme – zápche, majte na pozore, akú stravu vaše dieťa prijíma, dbajte na dostatočný príjem tekutín, čerstvého ovocia a zeleniny. Po ruke majte aj masť na konečník.
5. lieky na dýchacie ťažkosti

Povinnou výbavou sú dezinfekčné pastilky na cmúľanie, kvapky či sirup proti kašľu,  pre ľahšie dýchanie a zmiernenie nosnej sekrécie sprej do nosa. V lekárni nájdete sirupy na suchý aj vlhký kašeľ, existujú však aj sirupy na oba typy súčasne. Pri závažnejších zápalových infekciách ako je angína si neporadíte len s klasickými medikamentami, nutná je liečba antibiotikami, preto v týchto prípadoch radšej navštívte miestneho lekára alebo pohotovosť.
6. kvapky do očí a uší

V prípade podráždenia očí slnkom, pieskom či klimatizáciou ich aplikujte po stiahnutí dolného viečka. Na boľavé ušká majte so sebou kvapky, pri výtoku navštívte radšej lekára.

7. lieky na alergiu, poštípanie

Silné svrbenie, pálenie a žihľavka sú sprievodným javom alergie na slnko, jedlo či iné látky. Pribaľte si preto aj antihistaminiká na ukľudnenie podráždenia. Pozor na štípance od hmyzu, pomôžu repelenty aj gély na postihnuté miesta.