Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
pr_clanok
20. dec 2016
350 

Prejedanie môže Vášmu zdraviu vážne uškodiť. Neriskujte poškodenie orgánu.

Aké tekutiny je ideálne piť a zároveň aké ľahko stráviteľné jedlá sú počas sviatkov vhodné? Cenné rady si prečítajte od dietologičky MUDr. Alexandra Frolkovičovej z polikliniky ProCare v Bratislave.

„Ľudia by veľmi chceli zázračnú radu, ako môžu všetko jesť a piť bez toho, aby im to neuškodilo“. Cez sviatky konzumujeme veľa potravín s vysokým obsahom tukov, väčšinou tých zlých, stužených a jednoduchých sacharidov ako cukor, biela múka. Zaťažujeme nielen trávenie, ale celý organizmus. Bežné tráviace ťažkosti telo zvládne, k tým závažnejším, ktoré vyžadujú hospitalizáciu, patrí napríklad akútna pankreatitída,“ uvádza dietologička MUDr. Alexandra Frolkovičová.

Mastné jedlo v kombinácii s alkoholom vám môže spôsobiť akútny zápal podžalúdkovej žľazy a pankreasu, ktorý musí vylúčiť po zvýšenom príjme kombinácie jedla a alkoholu viac tráviacej šťavy a enzýmov ako obvykle. Vývod do dvanástnika zablokuje opuch vyvolaný zápalom, šťavy a enzýmy nemajú kam odtekať, vrátia sa späť do pankreasu a namiesto potravy začnú tráviť samotný orgán. Táto brušná príhoda sa môže dostaviť pár hodín po chutných a kalorických jedlách. 

Bolesť, plynatosť, vyšší tlak, vracanie, plynatosť, horúčka. Príznaky a bolesti, ktoré môžu skončiť poškodeným orgánom, v najhoršom prípade jeho úplným odumretím, šokom až smrťou.

Prejedanie vám môže uškodiť

Okrem brušných záchvatov však podľa doktorky Frolkovičovej sa krvný tlak z dôvodu prejedania môže zvýšiť. „Ľudia by veľmi chceli zázračnú radu, ako môžu všetko jesť a piť bez toho, aby im to neuškodilo. Taká rada neexistuje. Ak budete jesť ťažké jedlá a ešte aj veľa, k tomu piť alkohol, podstupujete riziko vždy,“ upresňuje doktorka Frolkovičová.

Aké tekutiny a stráviteľné jedlá sú teda vhodné?

„Ťažšie jedlá prekladajte ľahko stráviteľnými, ako sú zeleninové polievky, rizotá alebo šaláty. Pravidelne pite tekutiny, ideálne medzi jedlami, vhodné sú čaje podporujúce trávenie: mätový či zázvorový. Stres môže trávenie skomplikovať. Preto si každý sviatočný deň vyhraďte čas na hodinovú prechádzku, relaxujte s blízkymi. Je to viac ako mať poriadok a množstvo jedál. Potom je šanca, že sviatky mieru naozaj v pokoji prežijete,“ radí dietologička MUDr. Alexandra Frolkovičová.

Zdravotné ťažkosti konzultujte s lekárom na telefóne do pár sekúnd 

Pri zhoršení zdravotného stavu môžete zdravotné ťažkosti Vás a Vašich detí konzultovať s lekárom na telefóne do pár sekúnd a predísť tak mnohým nečakaným komplikáciám. Ak potrebujete skonzultovať správne dávkovanie voľnopredajných liekov a ich nežiaduce účinky, aj počas vianočných sviatkov Vám lekár na telefóne poradí v ďalších mnohých oblastiach, a to aj v prípade, že sa nachádzate v zahraničí. 

Viac o službe PC Lekár 24