redakcia
9. jún 2025
1418 

Hnačka u detí: Ako vyriešiť nielen prejavy ale aj príčinu?

„Mamiiii, bolí ma bruško a potrebujem kakať...“ je presne to, čo nechcete počuť o tretej hodine ráno.  Táto veta býva totiž často predzvesťou nielen ťažkej noci, ale aj najbližších dní. Poznáte „to“ obdobie hnačky... Dieťatko plače, bolí ho bruško, je nervózne, nevyspaté, ubolené... Vy ste na tom podobne. Unavené, nervózne, s kruhami pod očami, lebo celé dni a noci bdiete pri chorom dieťati, podávate mu lieky, tekutiny, prebaľujete, prezliekate pyžamká, niekedy dokonca aj posteľné prádlo a na vzdialenosti posteľ – WC beháte kilometre.

Celý „manažment hnačkového obdobia“ je fyzicky aj psychicky vyčerpávajúci. A tak rodičia hľadajú spôsob ako pomôcť. V hlave im víria myšlienky – spapalo moje dieťa niečo zlé? Chytilo niečo v škôlke? Je to vírus alebo niečo bakteriálne?

Hnačka

Hnačka nie je ochorenie. Hnačka je len príznakom rôznych ochorení, hlavne ochorení gastrointestinálneho traktu. Ide o prejav zápalu čreva, ktorý vznikol ako imunitná odpoveď nášho organizmu na pôsobenie vírusov, baktérií, ale aj lepku či laktózy pri potravinovej intolerancii. Nazvime ich „pôvodcovia“. Okrem hnačky sú ďalšími prejavmi zápalu plynatosť, nadúvanie, nevoľnosť, bolesť brucha, zvracanie.

Niektoré prípravky proti hnačke sľubujú účinok do niekoľkých minút. Väčšinou je to len ako keby sme zátkovali fľašu s bublinkami a zatriasli ňou. Prejavy ustúpia, ale problém ostáva v tele a stupňuje sa nápor na imunitný systém. Dostupné prípravky sa zameriavajú na potlačenie prejavov, ako je častá a vodnatá stolica ale neriešia príčinu – zápal v čreve.

Je preto dôležité hnačku vyriešiť komplexne. Aj jej prejavy (častú, vodnatú stolicu...) a aj jej príčinu (zápal) a to všetko v čo najkratšom možnom čase.

Existuje množstvo rozdielnych prípravkov, ktorými možno uľaviť od akútnej hnačky. Napríklad:

  • Inhibítory črevnej motility - loperamid, difenoxylát
  • Adsorbenciá napr. čierne uhlie, diosmektit (malé deti tieto adsorbenciá často netolerujú a vyzvracajú ich).
  • Probiotiká (sú doplnky stravy, nie sú primárne určené na liečbu hnačky).
  • Slizničné mukoadhezívne regenerátory – tanát želatíny, xyloglukán

Existuje produkt, ktorý rieši aj prejav aj príčinu hnačky - zápal?

Áno.

Jedná sa o prípravky nazývane „mukoprotektory“. Predstavujú najmodernejšie prístupy v liečbe hnačky po roku 2000. Ich vývoj sa opiera o najnovšie poznatky z patofyziológie hnačiek a fungovania črevnej slizničnej bariéry. Kombinácia tanínu a želatíny bravčového pôvodu účinkuje tak, že neutralizuje zápal naviazaním sa tanínu na bielkoviny zápalových látok. Zároveň dochádza k obnove fyziologickej funkcie črevnej steny. Vďaka tomu je táto kombinácia účinná bez ohľadu na pôvod hnačky a je vylučovaná črevnou peristaltikou.


Reklama

Mukoprotektor, napr. zdravotnícka pomôcka Tasectan:

· znižuje prejavy hnačky, teda častú a vodnatú stolicu

· vyrieši príčinu hnačky, teda neutralizuje zápal

· a účinkuje v priebehu 12 hodín.

Vďaka spojeniu želatíny a tanínu vytvára Tasectan na stene čreva ochranný film, ktorý nie je betón, ale priedušná hmota, preto ho možno užívať súčasne aj s inými liekmi a nepotrebujeme časový rozostup. Tasectan neovplyvňuje ich účinok. Navyše, Tasectan účinkuje už v priebehu 12 hodín a je vhodný pre všetky vekové kategórie vrátane novorodencov. Pre deti do 14 rokov je dostupný vo forme prášku bez chuti a zápachu, ktorý možno jednoducho primiešať do lyžičky materského mlieka, vody, čaju alebo kaší. Pre dospelých a deti nad 14 rokov je Tasectan dostupný aj vo forme kapsúl.

Rozdelenie hnačky podľa trvania

a) Akútna hnačka trvá menej ako 14 dní. Najčastejšie je infekčného pôvodu, po užívaní antibiotík, ako reakcia pri potravinových intoleranciách, ale môže byť aj na psychovegetatívnom podklade. Je charakterizovaná vyprázdňovaním riedkej neformovanej stolice 3 a viackrát denne. Ide teda o zvýšenú frekvenciu a zvýšený objem vody v stolici.

b) Chronická hnačka trvá viac ako 4 týždne a môže byť prejavom závažnejšieho ochorenia gastrointestinálneho traktu. Najčastejšie ide o chronické hnačky pri celiakii, laktózovej intolerancii, Crohnovej chorobe, ulceróznej kolitíde, ochorenie štítnej žľazy, po rádioterapii, chemoterapii alebo aj ako stav po resekcii čreva, žalúdka.

Keď príde na zdravie našich detí, chceme konať rýchlo, citlivo a s rozvahou. Hnačka vie poriadne potrápiť, no už viete, že sa za ňou skrýva zápal a aj to, ako ho riešiť. Vždy je vhodné poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom, ktorí pomôžu nájsť riešenie prispôsobené konkrétnej situácii a veku dieťaťa.

TAS-SK-052025-363; Rev.: 05/2025


Článok vyšiel s podporou Tasectan

Zdroj fotografií: Redakcia