redakcia
  4. mar 2024    Čítané 443x

  Nová poradňa s Orthospine clinic: Pohybový aparát detí

  Sme mamy. Staráme sa, riešime, vybavujeme... Všetko okolo detí je dôležité. Niečo viac, niečo menej. Určite sa však zhodneme, že práve starostlivosť o pohybový aparát a vývoj našich detí je jednou z tých najdôležitejších vecí, ktorú môžeme pre ich zdravie urobiť. 

  Keď sa nám niečo nezdá, tak prevažne hľadáme radu odborníkov, ktorí v tom "vedia chodiť." Nie vždy dostaneme hneď na prvý raz dobrú radu alebo vyšetrenie, s ktorým sme spokojné. Chceme niečo viac. Možno aj niečo novšie, prelomový prístup, novú metódu, techniku... Fyzioterapia je totižto odbor, ktorý sa stále posúva dopredu a noviniek je na tomto trhu naozaj veľa. 

  Preto, ak sa chcete poradiť a viac sa dozvedieť o probléme, ktorý v rámci pohybového aparátu trápi vaše dieťatko, položte svoju otázku v novej Poradni na Modrom koníku s Orthospine clinic.

  Na vaše dotazy veľmi rada odpovie Mgr. Radka Komárová skúsená odborníčka v odbore fyzioterapia.

  Všetky otázky sú samozrejme anonymné a zadarmo ako v každej poradni na Modrom koníku.

  Modrý koník team

  redakcia
  19. dec 2023    Čítané 2275x

  Nešťastné skúsenosti so železom? Tento produkt je riešením vašich problémov!

  Ako sa chladné dni krátia a príchod Vianoc je cítiť vo vzduchu, moje dni sa zapĺňajú radosťou aj ruchom: besiedky, vianočné vystúpenia v škole a škôlke, pečenie a starostlivosť o to, aby pod stromčekom nesklamal ani jeden darček. A tu, medzi zdobením poslednej várky medovníkov a snahou dodať vianočného ducha každému kútu nášho príbytku, začínam cítiť, ako mi ubúda energia. Kým sa snažím zabezpečiť, aby nadchádzajúce sviatočné dni boli nezabudnuteľné pre každého okolo mňa, moje vlastné telo mi šepká, že niečo nie je v poriadku.

  Ráno sa budím s pocitom, akoby som celú noc ani nespala. Myšlienky mi prúdia hlavou ako v spomalenom filme. V zrkadle vidím ďalšie znamenia – moje vlasy sú mdlé a bez lesku. Nechty sú krehkejšie než kedykoľvek predtým. Tieto nenápadné, ale neprehliadnuteľné signály mi naznačujú, že moje telo má v tomto náročnom období zvýšené nároky na príjem železa. Nie je to totiž prvýkrát.

  V podvedomí viem, že by moje kroky mali smerovať do lekárne, aby som dodala telu to, čo si pýta. Napriek tomuto opäť prežívam vnútorný boj. Nepríjemné skúsenosti s užívaním železa, ktoré mi spôsobovalo tráviace ťažkosti mi práve nepridávajú na guráži.

  Napriek mojim pochybnostiam a zlým skúsenostiam z minulosti som vedela, čo musím urobiť. So svojím strachom som sa zdôverila lekárničke a tá mi s prísľubom, že tento výživový doplnok je úplne iný, odporučila SiderAL® Folic. Obsahuje totiž železo v patentovanej forme Sucrosomial®.

  SiderAL® Folic nie je len obyčajným doplnkom. Je to železo špeciálne vyvinuté pre nás ženy. Železo Sucrosomial® využíva technológiu, pri ktorej sú železné častice obalené molekulami cukru a fosfolipidov. Tento „obal" pomáha chrániť žalúdok pred priamym kontaktom so železom. Prechádza totiž nezmenené cez žalúdok. Vďaka svojej jedinečnej štruktúre je absorbované priamo cez bunkové membrány čriev. Obchádza tak tradičné cesty absorpcie železa, ktoré môžu vyvolať podráždenie žalúdka. Vďaka tomu nespôsobuje zápchu, kŕče ani hnačku. Príjemná chuť a praktické dávkovanie je len čerešničkou na torte.

  Jeho vysoká biologická dostupnosť znamená, že stačia nižšie dávky na dosiahnutie požadovaných úrovní železa v tele. A nižšie dávky železa neznamenajú nič iné, ako nižšie riziko vzniku zažívacích ťažkostí, ktoré ma vždy pri užívaní železa trápili.

  Okrem železa obsahuje SiderAL® Folic komplex vitamínov B6 a B12, ktoré prispievajú k správnej funkcii psychiky a nervového systému, k zníženiu únavy a vyčerpania. Folát, ktorý je kľúčový pre tvorbu krvi a imunitu, vitamín D, ktorý podporuje zdravie kostí a imunitný systém. Vitamín C, známy svojou schopnosťou zvyšovať absorpciu železa, posilňuje obranyschopnosť a chráni bunky pred oxidačným stresom.

  Od chvíle, keď som začala užívať SiderAL® Folic sa ráno prebúdzam čerstvá a pripravená na všetky výzvy dňa. Vďaka jeho šetrnosti ku gastrointestinálnemu traktu môžem pokračovať v užívaní bez obáv, čo bolo predtým nemysliteľné. SiderAL® Folic mi dal možnosť cítiť sa dobre a zdravo, a to nielen počas predvianočného zhonu. Je viac než len doplnok – je to môj denný rituál pre pohodu, ktorý mi umožní vychutnať si každý moment sviatkov naplno, bez únavy a s energiou, ktorú mi vracia späť.

  Tento článok vyšiel s podporou Zentiva

  redakcia
  12. dec 2023    Čítané 3281x

  Už žiadne zmeškané rozprávky: Vianočné filmy na vás počkajú!

  Je polnoc. V rohu izby blikajú svetielka vianočného stromčeka. Sedím za kuchynským stolom, ulepená od bielkovej polevy a zdobím medovníčky na školské vianočné trhy, ktoré sa konajú v posledný týždeň pred prázdninami. Zase som si toho naložila na plecia viac, ako dokážem uniesť. Mám pocit, že takto sa asi cíti horolezec tesne pod vrcholom osemtisícovky. Premýšľam, či som nemala radšej dorobiť fotoknihy, ktoré sú každoročným darčekom pre starých rodičov, aby dorazili do Vianoc alebo zabaliť aspoň časť darčekov pre našu mnohopočetnú rodinu. Stres sa mi kumuluje v spánkoch a pulzuje do rytmu kostolných zvonov odbíjajúcich v diaľke polnoc.

  Porozhliadnem sa po vianočne vyzdobenej izbe. Všímam si detaily, ktoré na Vianociach milujem. Svetielka, sviečky, drevený adventný kalendár, teplá deka ledabolo prehodená na gauči, k tomu vo vzduchu sa vznášajúca vôňa ihličia a v mysli si hovorím: „Vydrž! Už len pár dní.“ V predstavách vidím, ako ležím na roztiahnutom gauči v obývačke zababušená pod teplou dekou a s deťmi vo vianočných pyžamkách pozeráme ako to Matýsek nestihol v S tebou mě baví svět, ako sa z obyčajného dievčaťa stala princezná v Troch orieškoch pre Popolušku, a s manželom spomíname na časy minulé s filmom Pelíšky.

  Tieto predstavy o vianočnom pokoji mi pomohli zaťať zuby a pokračovať vo vysoko nasadenom tempe príprav. No v kútiku duše som vedela, že realita bude iná. Jediný pokojný večer, kedy si budem môcť z chuti vychutnať tieto chvíľky pohody, je Štedrý večer. Už na druhý deň začne kolotoč návštev. Svoju rodinu milujem a uvedomujem si, že to nie je samozrejmosť a že čím budú starší, tým je ich prítomnosť vzácnejšia a je to ten najväčší dar. Avšak, chýba mi tá naša pohoda pri rozprávke či filme. Nech už to znie akokoľvek povrchne, aj tieto chvíle robia Vianoce Vianocami.

  V rámci sebatrýznenia som sa rozhodla pozrieť si televízny program a zistiť o čo tento rok zase prídem. Ako som tak brázdila po internete, zistila som, že tento rok vlastne nemusím prísť o žiaden náš obľúbený film či rozprávku. „Gamechanger” tohtoročných Vianoc bude internetová televízia sledovanietv.sk.

  Výhodou služby sledovanietv.sk je možnosť sledovať všetky programy spätne. V archívnom sledovaní sa navyše môžete ľubovoľne pohybovať. Vysielanie je možné kedykoľvek pozastaviť, preskočiť reklamu, vrátiť v čase späť a prehrávanie opakovať. Z ponuky takmer 200 televíznych kanálov najrôznejších žánrov - od základných, cez filmové či detské, až po športové či dokumentárne. Internetová televízia sledovanietv.sk jednoducho vytvára z bežného televízneho vysielania niečo ako Netflix, vyberiem si, čo chcem sledovať a kedy chcem sledovať.

  A tak, keď sa vrátime z návštevy rodiny, nájdem ten obľúbený „kúsok“, ktorý nám ušiel a pustíme si ho. V pokoji, ležiaci na gauči pod huňatou dekou. S manželom a oboma dcérami v náručí. Ako stará kvočka, s každou pod jedným krídlom.

  Ponuka ma zaujala natoľko, že som začala špekulovať, že prejdeme na tento spôsob televízneho vysielania natrvalo a predplatné našej satelitnej televízie, ktoré onedlho skončí už nepredĺžim. Ježiško prinesie našim deťom televízor do detskej izby. No pri predstave ťahania káblov zo satelitu cez pol domu mi behá mráz po chrbte. Sledovanietv.sk umožňuje šírenie televízneho vysielania pomocou internetového pripojenia s bezchybným obrazom a to bez nutnosti vŕtania, sekania a zložitého montovania rôznych zariadení.

  Funguje s internetom od ľubovoľného poskytovateľa. Nie je nutné sa ani zaviazať zmluvou. Jednoducho sa zaregistrujete a sledujete. Stačí si vybrať jeden z troch balíčkov – základný, štandardný či prémiový, ktoré sa líšia cenou a, samozrejme, rozsahom TV staníc. Súčasťou prémiového balíčka je navyše aj prístup do služby HBO Max. V ponuke sú aj tematické doplnkové balíčky, ktorými si môžete podľa chuti a preferencií obohatiť obsah aktuálneho predplatného programu.

  Internetová televízia sledovanietv.sk by mala mať najširšiu podporu v rámci platforiem na Slovensku. S menšou obavou som hľadala v našom viac ako desaťročnom televízore aplikáciu tejto služby a na moje počudovanie, našla som ju. Filmy, seriály, televízne programy a šport si ale pustíte aj na počítačoch, tabletoch a mobiloch s iOS a Androidom.

  SledovanieTV funguje teda doma aj na cestách. S jedným balíkom je možné sledovať vysielanie na dvoch smart TV aj na dvoch iných zariadeniach zo skupiny notebook, tablet, mobil kdekoľvek v Európe. Manžel, ktorý trávi väčšinu roka v zahraničí ako vodič, tak môže sledovať televíziu tiež. Je to jednoducho televízia pre celú rodinu, bez ohľadu na to, kde sú jej členovia roztrúsení. Je to pohodlné, praktické a jednoduché. Sledovať vysielanie je možné tak na prehliadačoch, ako aj prostredníctvom aplikácie. Či už ste na letnej dovolenke, zimnej lyžovačke, v čakárni u lekára alebo stojíte s deťmi v dopravnej zápche… Služba obsahuje aj viac ako 120 rádií a niekoľko videoték, z ktorých si je možné vybrať filmy a seriály na okamžité prehranie.

  Zhrnuté, podčiarknuté, rozhodla som sa ísť do toho. Základný balíček je možné vyskúšať na jeden mesiac za symbolických 10 centov. Obsahuje 104 TV kanálov, až 30-denný TV archív a 50 hodín nahrávok. Ako darček dostaneme Balíček Premium so 176 kanálmi a videotéku HBO MAX na 1. mesiac. Nasledujúce tri mesiace ponúkajú ešte 50% zľavu na základný balík. Namiesto 8,49 € zaplatím iba 3.99 €. Za štyri mesiace sa dokážem plnohodnotne rozhodnúť, či je táto služba pre našu rodinu správnou voľbou.

  Som rada, že som na túto internetovú televíziu natrafila. Za pár centov nám tento rok neutečú žiadne rozprávky. Manžel, ktorý je v týchto predvianočných dňoch ešte na cestách, si môže pustiť kdekoľvek a kedykoľvek televízne noviny a nestratiť tak prehľad o dianí doma. A keď sa tento rok u starých rodičov na prvý sviatok vianočný stretne celá rodina, možno pustím deťom nejakú ich obľúbenú rozprávku a dožičím dospelým chvíľku ticha, aby sa mohli v pokoji porozprávať, čo je inak pri 7 deťoch nemožné.

  A hoci sa náš rodinný kolotoč roztočí hneď po Štedrom večeri, tento rok to bude iné. Po návrate z návštevy, nás tá naša rozprávka či film na SledovanieTV „počká“. Možno si poviete, že Vianoce sú o inom a lamentovať nad zmeškaným filmom je prehnané. Máte pravdu. No mňa nemrzí ten zmeškaný film, ale ten zmeškaný pocit. Keď sme všetci spolu zatúlaní v príbehoch, ktoré síce poznáme naspamäť, ale aj tak nás nikdy neomrzia. Keď spoločne odriekame repliky hlavných hrdinov, ktoré poznáme spamäti. Keď sa spolu smejeme, pritúlime sa k sebe a darujeme si ten najvzácnejší dar - spoločný čas, zaslúžený oddych a krásne spomienky na pohodové Vianoce.

  Tento článok vyšiel s podporou sledovanietv.sk

  Zdroj fotografií: Redakcia

  redakcia
  11. dec 2023    Čítané 1727x

  Zmeňte svoje stravovacie návyky a vyhnite sa najrozšírenejšiemu nutričnému problému na svete!

  Vyvážená a pestrá strava je základom nášho zdravia. Správny pomer živín, vitamínov a minerálov nás udržiava v dobrej fyzickej aj psychickej kondícii. V živote sa však môžu objaviť špecifické obdobia, ktoré so sebou prinášajú zvýšenú potrebu určitých živín. Pri prechladnutí podvedome obohatíme svoj jedálniček o vitamín C a snažíme sa posilniť svoj imunitný systém vitamínom D. Pri strese siahame po magnéziu. Často však zabúdame, že nedostatok železa je najrozšírenejším nutričným problémom na svete. Tušíte, ako telo signalizuje, že potrebuje zvýšiť príjem tohto pre ľudský organizmus tak nevyhnutného prvku?

  Na čo potrebuje ľudský organizmus železo a kedy sa jeho potreba zvyšuje?

  Fakt, že vaše telo potrebuje zvýšiť príjem železa obvykle nepocítite hneď. Ak vás však neadekvátne vyčerpáva práca, alebo sa cítite dlhodobo unavená, zbystrite pozornosť. Nasledovať môže znížená psychická odolnosť, zhoršenie kvality spánku a ľahšie podliehanie stresu. Nároky ľudského organizmu na príjem železa sa menia nielen s vekom. V určitých obdobiach a situáciách, kedy je jeho spotreba zvýšená je zabezpečenie dostatočného príjmu železa nevyhnutné:

  1. Tehotenstvo a dojčenie

  Ľudská krv obsahuje miliardy červených krviniek, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v transporte kyslíka. Každá červená krvinka obsahuje proteín nazývaný hemoglobín. Železo je v štruktúre hemoglobínu nenahraditeľné. Umožňuje mu viazať kyslík, keď krv prechádza cez pľúca. Následne ho prenáša krvou k orgánom. V tehotenstve sa výrazne zväčšuje objem krvi a počet červených krviniek, preto sa zvyšujú aj nároky na množstvo konzumovaného železa. Tento minerál sa podieľa aj na tvorbe placenty, ktorá je nevyhnutná pre zásobovanie plodu všetkými potrebnými živinami.

  2. Snaha o počatie

  Fakt, že tehotné ženy potrebujú viac železa, je všeobecne známy. No, že svoju kľúčovú rolu zohráva aj v období, kedy sa o dieťatko snažíte, môže byť pre vás novinka. Železo významne ovplyvňuje nielen ovuláciu, ale aj silu a vitalitu vajíčka.

  3. Silné menštruačné krvácanie

  Pri dlhom a silnom menštruačnom krvácaní dochádza k zvýšenej strate krvi. Táto strata môže viesť k zvýšenej potrebe železa v organizme, ktorá sa prejavuje symptómami ako únava, slabosť, bledosť, závraty a iné. Týmto spôsobom sa telo sa snaží kompenzovať stratu železa a udržať optimálnu hladinu tohto minerálu pre svoje normálne fungovanie.

  4. Dospievanie

  Železo pomáha pri tvorbe nových buniek a tkanív, čo je nevyhnutné v období, keď telo rýchlo rastie. Obnova tkanív je veľmi dôležitá aj pre zdravie pokožky, nechtov a vlasov.

  5. Pravidelné cvičenie

  Ak máte radi šport, alebo ste jednoducho fyzicky aktívne, vaše telo potrebuje viac kyslíka, a teda aj viac železa, aby mohlo efektívne fungovať. Bez dostatočného množstva železa sa vaše svaly môžu cítiť slabé a unavené, pretože nemajú dostatok kyslíka na to, aby vyprodukovali energiu.

  6. Únava, vyčerpanie

  Kyslík je nevyhnutný pre naše bunky, aby mohli správne fungovať. Využívajú ho na získavanie energie zo živín. Ak v tele nemáme dostatok železa, červené krvinky nemôžu efektívne prenášať kyslík tam, kde je potrebný. Výsledkom je únava, slabosť a vyčerpanie. Tento minerál je veľmi dôležitý aj pre náš mozog a nervy. Dostatok železa nám pomáha lepšie sa sústrediť, učiť sa a pamätať si.

  7. Oslabený imunitný systém

  Železo výrazne podporuje obranyschopnosť nášho organizmu. Je dôležité pre správne fungovanie lymfocytov - bielych krviniek, ktoré sú pilierom imunitného systému. Ten nás chráni pred baktériami, vírusmi a inými patogénmi.

  8. Diéta

  Nedostatok železa je najčastejším nutričným problémom na svete. Naše telo dokáže absorbovať len asi 15 % železa, ktoré prijímame v jedle. To platí v prípade, že je strava vyvážená a s dostatočným množstvom mäsových výrobkov. Existujú dva typy železa – viazané v héme (zo živočíšnej stravy) a tzv. nehémové (z rastlinnej stravy). Z rastlinnej stravy vstrebe ľudský organizmus 2 – 20 % obsiahnutého železa, zatiaľ čo zo živočíšnej stravy 15 – 35 %. Preto sa pri niektorých typoch diét môže stať, že naše telo potrebuje príjem železa zvýšiť.

  Ako možno nedostatku železa v tele predchádzať alebo ho riešiť?

  Pestrý a vyvážený jedálniček je jedným z pilierov zdravého života. Výdatný zdroj železa je červené mäso. Získate ho najmä z hovädziny alebo jahňaciny. Vhodné je aj morčacie a mäso z rýb, pečeň, morské plody, strukoviny, oriešky, semienka a listová zelenina. K dobrému vstrebávaniu železa napomáha dostatočne kyslé prostredie žalúdka a zvyšuje ho vitamín C (až 6×). Skúste preto kombinovať potraviny s vysokým obsahom železa a potraviny s vysokým obsahom vitamínu C. Doprajte si k obedu dostatok ovocia a zeleniny, napríklad vo forme šalátov alebo džúsu. Pokiaľ z akéhokoľvek dôvodu nedokážete plnohodnotne doplniť železo zo stravy, vyskúšajte výživový doplnok SiderAL® Folic. Každé vrecúško má vysoký obsah železa, ktoré sa vstrebáva veľmi účinne vďaka jeho patentovanej technológii Sucrosomial®. Tá pomáha chrániť sliznicu úst a žalúdka pred oxidačným účinkom železa, zabraňuje kovovej pachuti v ústach a nedráždi žalúdok. Už jedno vrecúško denne je účinné a zároveň šetrné k vášmu telu.

  Udržať optimálnu hladinu železa v tele je základným predpokladom pre naše celkové zdravie a pohodu. Hoci môžeme naraziť na rôzne situácie, ktoré by mohli prispieť k jeho nedostatku, prevencia je kľúčom k tomu, aby sme týmto situáciám predišli. Väčšina z nás vie, že predchádzať problémom je často jednoduchšie a účinnejšie, než ich následne riešiť. Preto je dôležité byť informovaný o potrebách svojho tela a včas zasiahnuť, či už správnou stravou, životným štýlom a v prípade potreby aj výživovými doplnkami. Dbajte o svoje zdravie proaktívne a venujte prevencii zaslúženú pozornosť.

  Tento článok vyšiel s podporou Zentiva

  redakcia
  8. dec 2023    Čítané 2619x

  Darčeky s prísľubom nových spomienok

  Pod silným náporom vetra sa ohýbajú konáre vysokých topoľov vysadených okolo jazera. Víriaci sneh mi dopadá na líca a štípe na koži ako drobné ihličky. Korčule zviazané šnúrkami a prevesené okolo krku ma začínajú rezať. Netrpezlivo čakám, kým mi sestra prepustí miesto na sánkach „zaparkovaných“ tesne pri brehu, aby som sa mohla prezuť. Popravím si natesno uviazaný šál a obzerám sa na množstvo detí šantiacich na zamrznutej hladine vody. Po chvíli sa snažím vtesnať nohu do starých korčúľ po mame. Škrabance na bielej koži a sem-tam hrdzavá bodka na noži boli svedkami množstva radostných chvíľ, ktoré tieto korčule priniesli svojej majiteľke. Spočiatku opatrné pohyby vystriedalo bláznivé naháňanie na ľade, až kým nás zima a tma nezahnali domov. Pri praskaní ohňa tlejúceho v krbe našej chaty, s premrznutými nohami v lavóre s horúcou vodou sme so sestrou popíjali lipový čaj a farbisto prežívali všetky zážitky ešte raz, keď sme sa ich snažili prerozprávať starým rodičom.

  Zo spomienok ma vyruší hlasné: „Mamiii!“. Deti píšu list Ježiškovi. Kým menšia predškoláčka starostlivo vystrihuje hračky z letákov a kreslí to, čo v nich nenašla, staršia úhľadným písmom a s patričným sústredením formuluje svoje priania v jednoduchých vetách. Chcú odo mňa radu, čo ešte doplniť, na čo nezabudnúť... U nás sa píšu na list Ježiškovi všetky priania. A on si z nich vyberie. Vždy tak, aby bolo spokojné aj detské srdiečko, pištiace po hračke, ale aj moje predstavy, aby boli darčeky aj trošku praktické, aj nezruinovali rodinný rozpočet.

  Prisuniem si stoličku bližšie ku kuchynskému stolu, za ktorým starostlivo píšu svoje listy a so záujmom počúvam prekrikujúce sa deti plné očakávania. Otvorím plechovú dózu s nedávno dopečenými medovníkmi, nalejem horúci čaj a skúsim im vysvetliť, že skutočným darčekom raz pre nich budú spomienky na spoločne strávené chvíle a nie plné úložné boxy plastových harabúrd. Presne také, z akých ma pred okamihom vytrhol ich veselý džavot.

  Začali sme plánovať spoločné rodinné aktivity, ktoré by sme mohli spolu podniknúť. Deti boli nadšené. Náš rozhovor nebol o tom, čo si môžu pridať na svoj už tak dlhý zoznam hračiek, ale o tom, ako sa môžeme spolu zabaviť a učiť novým veciam.

  A tak sa mi podarilo, nenápadne, aby si to vlastne ani neuvedomili, vnuknúť im myšlienku na zmysluplnejšie darčeky, ako len ďalšie do počtu, ktoré budú len zavadzať už v aj tak preplnenej detskej izbe. Vysvetlila som, že darčeky, ktoré podporujú ich obľúbené športy alebo nám umožňujú tráviť spoločné chvíle, majú oveľa väčšiu hodnotu. A práve v tomto duchu sa na listoch Ježiškovi objavili nečakane úplne iné položky, ako deti pôvodne plánovali.

  Zostávalo už len ich priania naplniť. Moje kroky smerovali do Decathlonu. Je to miesto, ktoré ma nikdy nesklame, čo sa týka výberu, ale aj pomeru cien a kvality. Nepodcenila som domácu prípravu a skôr, ako som sa vybrala do predajne, pozrela som si ich ponuku vianočných darčekov pre deti, mužov aj ženy. Veľmi rada sa prechádzam uličkami obchodu a vybarám darčeky osobne. Často mi cinkne do nosa niečo nečakané, nové a nápadité. No je to fajn pocit vedieť, že ak by som náhodou nestíhala, všetko vybavím jednoducho online, z pohodlia domova. 

  Pohľad na detský bicykel v krásnej modrej farbe, ktorú moja malá tak miluje, mi rozžiaril oči. Tešila som sa na prvé jarné cyklovýlety, ktoré si užijem konečne bez pasažiera v detskej sedačke. S predsavzatím, že do leta sa zbavíme aj pomocných koliesok som v mysli plánovala, kam všade sa spolu ako rodina vyberieme.

  Ružový baletný dres je stávkou na istotu. Pre moju malú tanečnicu, ktorá s gráciou primabaleríny navštevuje tanečný krúžok, to bude perfektný darček. K dokonalosti chýba už len dúhová gymnastická stuha.

  Pri pohľade na pingpongový stôl som si opäť spomenula na detstvo. Prvé dva prázdninové týždne sme vždy trávili so sestrou u starých rodičov. Dedko vytiahol svoju zachovalú MB-čku z garáže a rozložil v nej starý pingpongový stôl. Zrazu boli u nás všetky deti z ulice a zažili sme prekrásne chvíle. Do košíka som však vložila iný darček. Pingpongový stôl bude musieť počkať do ďalších Vianoc. Rodinný rozpočet, je rodinný rozpočet. A tiež si úplne neviem predstaviť, ako by som ho zabalila a uložila pod stromček. No píšem si poznámku, že by to bol super darček na leto, napríklad za vysvedčenie.

  Deťom však skrsol iný super nápad, ako stráviť čas spolu, smiať sa a trochu si zasúťažiť. Terč so šípkami bude hitom našich Vianoc.

  Pre seba som si obzrela korčule a manželovi boxerské rukavice. Vedela som, že si ich želal už dlhšie a tešila sa na to, ako si ich vyskúša počas tréningu v garáži.

  Spokojná sama so sebou som sa vydala k pokladni. Vedela som, že tieto darčeky prinesú viac než len okamžitú radosť. Boli to darčeky s príbehom, s láskou a s prísľubom nových spomienok, ktoré si budeme spoločne vytvárať. A práve tieto chvíle, strávené spolu, vytvárajú skutočnú magickú atmosféru Vianoc.

  PS: Milý Ježiško, ak to čítaš, ja by som si pod stromček priala korčule. Pamätáš sa, presne také, ako na tom jazere. Len bez hrdze a pripravené na nové spomienky.

  Tento článok vyšiel s podporou Decahtlon

  Zdroj fotografií: Redakcia

  redakcia
  24. nov 2023    Čítané 2136x

  Stavebnice LEGO® sa rozrastajú a my rastieme s nimi

  Z detskej izby sa ozýva chichot a radostné výskanie. „Mamííííí, poď sa pozrieť, aký domček sme postavili Vločke!“ Pootvorím dvere a na zemi sa týči megalomanská stavba z LEGO® DUPLO®, ktorej zákutia brázdi náš snehobiely džungársky škrečok. Evidentne spokojný, že má nezvyčajne veľa pohybu a životného priestoru. Chvíľu ich nechám, aby sa potešili z bláznivého nápadu. Aj deti, aj zvieratko. No potom trvám na tom, aby dali škrečka do klietky a začali s upratovaním hračiek, ako mi sľúbili. Presne viem, čo bude nasledovať: „Mami, ale ten domček nám daj na výstavu, ten nebudeme rozkladať!“

  A tak ich výtvor poputuje k iným LEGO stavbám strategicky rozmiestneným na všetkých voľných plochách detskej izby. Zvyšné nepoužité dieliky ukladáme spoločne do úložných boxov. S nostalgiou držím v ruke farebné kocky LEGO s číslicami. Kým ich hodím do boxu k ostatným, hlavou mi preletia spomienky. Pred očami vidím, ako si staršia dcérka rozbaľuje pod vianočným stromčekom svoju prvú stavebnicu LEGO DUPLO. Ako ukladá nemotornými prstíkmi očíslované kocky na vagóniky vláčika a ťahá ho s hlasným „šišiši“ po zemi. Zrazu tie vagóniky s číslami zostali nepovšimnuté v rohu izby. Už z nich vyrástla aj tá mladšia.

  Každá matka pozná tento moment. Zvyčajne nastane nečakane, medzi ranným zhonom a podvečerným tichom. Keď sa zrazu zastavíme a uvedomíme si, že naše malé deti už nie sú také malé. Ako rýchlo nám vyrástli, ako veľa sa toho naučili, a najmä, ako veľmi hrdí na ne môžeme byť. Keď sme so stavebnicami LEGO začínali, ja som bola tá, ktorá predčítala návody a pomáhala pri stavbe. Teraz je to ona, kto mi ukazuje, ako by mala vyzerať dokončená veža. Zvedavé očká, ktoré sa rozžiaria pri každej novej výzve, mi neustále pripomínajú, aké dôležité je podporovať prirodzenú zvedavosť detí a ich túžbu po objavovaní. Preto ma veľmi potešilo, keď som sa dozvedela, že pre všetkých malých staviteľov a staviteľky, ktoré už „vyrástli“ zo stavebníc LEGO DUPLO, existuje špeciálna séria stavebníc LEGO 4+.

  Navrhnuté s ohľadom na deti

  Rad stavebníc LEGO® 4+ bol vytvorený priamo na mieru schopnostiam a záľubám malých veľkých staviteľov, aby si užili nielen čo najviac zábavy, ale aj dobrého pocitu zo samostatnosti a vlastného úspechu. Prvým predpokladom pre úspech u detí sú námety, motívy a dobre známe postavy ich obľúbených hrdinov. Z ponuky si vyberiete, či už sa vaše deti rady ponoria do príbehov svojich obľúbených rozprávkových postavičiek, vyskúšajú najrôznejšie profesie alebo sa vrátia v čase a podmania si prehistorických dinosaurov.

  Stavebnica LEGO® 4+ Gabinin kúzelný domček (10788) bol jasnou voľbou pre moju malú fanúšičku rovnomenného seriálu od štúdia DreamWorks Animation. Môcť byť súčasťou sveta Gabi a zažívať dobrodružstvá s jej kamarátmi Pandou Ťapkou, Koláčikom a Rybomačkou bolo doslova splnenie jej detského sna.

  Sama som bola zvedavá, ako sa naša predškoláčka popasuje s neskrývaným nadšením a túžbou môcť sa čo najskôr ponoriť do hry a výzvou v podobe skladania 8 farebných izieb prepojených posuvným výťahom.

  Vo vnútri krabice nás čakali starostlivo roztriedené a očíslované vrecúška s dielikmi LEGO, zvlášť zabalené začiatočnícke kocky a obálka skrývajúca návody prislúchajúce k jednotlivým častiam stavebnice. Nezostávalo nič iné, len sa pustiť do stavania.

  Návod je písaný s ohľadom na schopnosti detí. Kým na ľavej strane sú znázornené potrebné dieliky, na pravej je postup, ako ich spojiť. Po prvom zdolanom vrecúšku bolo stavanie intuitívne a dcérka prevzala pri skladaní vodcovskú rolu a jej sebavedomie rástlo s každou poskladanou časťou. Moje obavy, či ju nepremôže nadšenie a nestratí trpezlivosť sa rozplynuli po zistení, že každé vrecúško v sebe skrýva jednu ucelenú časť. V prípade Gabininho kúzelného domčeka to bola vždy jedna nová izba a nakoniec výťah. Takto dômyselne koncipované stavanie prináša možnosť ponoriť sa do hry ešte skôr, ako bude celá sada postavená. Stačilo nechať na chvíľu pracovať detskú fantáziu, preskúmať zákutia a zariadenie každej doskladanej izby a chuť do objavovania nových príbehov skrývajúcich sa v ďalšom očíslovanom vrecúšku bola späť.

  Dovolím si napísať, že túto stavebnicu by s prehľadom dokázala dcérka zostaviť sama. No deti milujú, keď sa môžu hrať spolu s rodičmi. Predsa každá radosť sa násobí s počtom ľudí, s ktorými ju môžeme zdieľať. Ak aj uvidíte, že si vaše dieťatko hravo poradí samé, buďte pri ňom. Nájdite si takú rolu, ktorou im síce nevezmete dobrý pocit zo stavania bez pomoci a radosť z vlastného úspechu, no budú cítiť, že ste tam s ním.

  U nás sa role pomocníčky po chvíli ujala staršia sestra. Stačilo jej vysvetliť, že je pre jej sestričku dôležité, aby sa so stavením popasovala sama a veľmi rýchlo pochopila „pravidlá“ hry. Svedomito jej pomáhala otáčať stránky návodu, keď dostala pokyn alebo jej pomáhala nájsť vhodný dielik LEGO. Ešte viac interaktívnej zábavy si baby užili po nainštalovaní aplikácie LEGO Builder. Návod listovali v aplikácii, ktorá ponúka ešte viac intuitívnych nástrojov na zväčšovanie a otáčanie modelov.

  Po zdolaní všetkých výziev im bol odmenou prekrásny domček, poskytujúci priestor na hru plnú fantázie, príbehov a zábavy. Po tvorení vo výtvarnom ateliéri si Gabi dopriala kúpeľ vo vani, pred zrkadlom sa pripravila na párty s priateľmi na rotujúcom tanečnom parkete, na ktorý sa dostala pohyblivým výťahom. Na večeru mali vlastnoručne upečený koláč a pred spaním sa vyjašili v hernej miestnosti na šmykľavke a hojdačke.

  Druhú hernú sadu, ktorú sme z radu LEGO 4+ mali možnosť spoznať si užil spolu s dcérkou aj manžel. Keďže u nás doma sa nehráme na dievčenské a chlapčenské motívy, voľba bola jasná - Hasičská stanica a auto hasičov (60375).

  Odo Dňa detí, kedy si na komunitnej akcii posedela v skutočnom hasičskom aute, triafala do terča hasičskou hadicou a vyskúšala si ťažký výstroj, bolo naše malé dievčatko týmto povolaním fascinované. A tak cieľavedome, so skúsenosťou profíka postupne poskladala hasičskú základňu so spacími bunkami, garážou a zábavnou núdzovou šmýkačkou. S hasičským autom s pružnou hadicou za hlasného hučania sirén utekala na pomoc predavačovi, ktorému sa vznietil vozík s popcornom.

  Ak aj vaše deti už vyrástli zo stavebníc LEGO DUPLO, ale stále sú na začiatku svojej cesty objavovania a učenia sa cez hru, stavebnice LEGO 4+ sú tou správnou voľbou, ako v nich rozvíjať kreativitu, sebadôveru a schopnosť oceniť svoje úspechy. Sú krásnym prienikom medzi detskou fantáziou a novými výzvami, ktoré podnecujú samostatnosť a rozvoj.

  Tento článok vyšiel s podporou značky LEGO®

  Zdroj fotografií: Redakcia

  redakcia
  4. sep 2023    Čítané 2196x

  Výlet s mojimi deťmi bez poriadnej dobroty je vopred odsúdený na neúspech

  Je večer. Z detskej izby sa ešte ozýva tichý šepot. Pootvorím dvere. Zachichocú sa, prehodia si nôžku cez paplón, silno tisnú zatvorené oči a tvária sa, že spia. Len naoko ich káravo upozorňujem, aby čo najskôr zaspali, lebo nás zajtra čaká výlet. Zatvorím dvere a pustím sa do svojej večernej rutiny.

  Pred pár rokmi by to bola niekoľkokroková starostlivosť o pleť. Dnes to znamená vyložiť sušičku, naložiť umývačku, ožehliť kôš bielizne, upratať kuchyňu a zbaliť všetko potrebné na našu vytúženú expedíciu do prírody. Rýchlo zarobím kvások. Kým vykysne, pohľadám babkin recept na kakaový závin, ktorý sa u nás dedí z generácie na generáciu a stihnem aspoň časť povinností. Vraví sa, že ak chceš Boha pobaviť, povedz mu svoje plány. S touto myšlienkou pozerám na svoj kvások bez jedinej bublinky, ktorému niekto asi zabudol povedať, že by mal narásť. V duchu si poviem, že aj snaha sa ráta a nepodarený kvások skončí pri koreňoch hortenzií v záhrade. Keď sú kvasnice dobré ako maska na tvár, budú dobré aj ako hnojivo pre kvety. S nostalgiou spomínam na časy na materskej, kedy mi v chladničke trónil kvások, o ktorý som sa starala pomaly viac ako o svoje deti a vravím si, že s ním by sa mi to nestalo.

  Ráno si privstanem, nakrájam ovocie, načistím zeleninu, pripravím obložené chlebíčky. Jediné, čo k dokonalosti piknikového menu chýba je nejaká sladká bodka. Výlet s deťmi bez poriadnej dobroty je vopred odsúdený k neúspechu. S povzdychom si naplánujem medzi zastávku v obchode, kde si deti sami vyberú niečo pod zub.

  Po urputnom vysvetľovaní, že čokoláda sa roztopí, nanuk nevydrží, punčový rez nie je maškrta, ktorá sa balí do ruksaku sme sa zhodli na croissantoch. Vzala som každej po dva. Sebe nie, lebo ja ich moc nemusím. Suché, ubité cesto s minimom plnky, ktorá je len zmes cukru, oleja a lacného kakaa nie je moja šálka kávy.

  Najkrajšia časť výletu je vždy piknik. Rozkladám kempingovú deku, vybaľujem dobroty, kým sa deti hrajú karty. Hodujeme, smejeme sa, rozprávame sa, čo sme videli a zažili. Do vrchnáčika od termosky si nalievam horúcu kávu a v duchu závidím deťom, ktoré chvatne odhrýzajú zo svojich croissantov. Nevyzerajú vôbec zle.... Práve naopak! Neodolám a každej, aby si nezávideli, poriadne odhryznem. Cesto je na prvý pohľad nadýchané, jemné. Po prečítaní obalu zisťujem prečo. Sú kváskové! Na to, že trónili na dne ruksaku, je pekne vidno vrstvenie, ktoré je pre tento druh pečiva príznačné. Na moje prekvapenie chutili skutočne výborne. Plnka bola lahodná, bolo v nej cítiť chuť kvalitného kakaa, bolo jej dostatok a vôbec nebola presladená. Starostlivo som si odložila obal, aby som nezabudla, ktorá značka ma presvedčila, že balené croissanty z obchodu stoja za vyskúšanie.

  Doma som vybrala z ruksaku odložený obal a hodila si názov do Googlu. A tak som spoznala, dovtedy mne neznámu, taliansku značku croissantov Bauli.  Toto tradičné talianske pečivo, vyrobené z materského kvásku s prírodnými kvasnicami v sebe snúbi zručnosti domácich receptov, ohľad na tradície, vášeň pre pečenie, najkvalitnejšie suroviny. Výsledkom sú skutočne unikátne croissanty.

  Vďaka materskému kvásku, ktorý oddychuje až 40 hodín majú jedinečnú chuť, arómu a jemnosť. Páči sa mi, že sú bez alkoholu, konzervačných látok a obsahujú len vajcia z podstielkového chovu.

  Na našom pikniku som ochutnala Bauli s krémovou čokoládovou plnkou vyrobenou s použitím čokolády s obsahom 60%-ného kakaa. Bola som zvedavá však aj na ostatné príchute. Na svoju šancu si museli chvíľku počkať, keďže som si chcela sama pred sebou zlepšiť reputáciu a skôr ako som prebrázdila internet, som upiekla ten babkin vychýrený kakaový závin.

  Chvíľu potom, ako sa zjedol posledný kúsok sa mi ohlásila nečakaná návšteva. Bola som rada, že stihnem pustiť robotický vysávač a prichystať nejaké studené misy. Na pečenie už nezostával čas. A tak som okrem údenín a syrov prihodila do košíka v obchode aj croissanty Bauli. Aj tak som bola zvedavá, ako chutia ostatné príchute, keďže na pikniku som zaváhala. Ideálna príležitosť vyskúšať ich. Mäkké cesto, obklopené sviežim marhuľovým džemom alebo krémom s vanilkou z Madagaskaru, v kombinácii s tradičnou talianskou technikou pečenia, je receptom na absolútnu blaženosť.

  Croissanty Bauli si tak našli trvalé miesto v mojom nákupnom zozname. Do košíka ich vložím vždy, keď nemám priestor, čas či náladu piecť, alebo keď na ne jednoducho dostaneme chuť. Dcérka si ich rada vezme do školy na desiatu, na tréning a ja si ich prihodím do kabelky, keď cestujem do práce. Ak nepatríte k fanúšikom balených croissantov a máte voči nim predsudky, ako kedysi ja, odporúčam vyskúšať práve tie od Bauli. Váš pohľad na tento druh pečiva sa zaručene zmení.

  P.S.: Zoženiete ich v predajniach Billa, Kaufland, Tesco, Terno, Konrad, CBA, Coop, Klas, Milagro, Libex, čerpacích staniciach Slovnaft a ďalších.

  Tento článok vyšiel s podporou Bauli

  Zdroj fotografií: Redakcia

  redakcia
  28. aug 2023    Čítané 3584x

  Za športovou vášňou vašich detí. Vybavenie na telesnú aj krúžky, od baletu po box na jednom mieste!

  Prvý deň školského roka. Našťastie sa chýli ku koncu. S hlbokým výdychom klesám do kresla a na sociálnych sieťach scrollujem medzi fotkami vysmiatych detí mojich známych pred bránami školy. Mám doma prváčku. Naivne si myslím, že to najhoršie - prvé nesmelé zoznámenie sa so školou - máme za sebou. Moje prehliadanie fotiek preruší upozornenie. „Máte novú správu.” Nesmelo rozkliknem predmet. Škola mi píše! Pani učiteľka vraj zabudla - zajtra majú prvú hodinu telesnej výchovy. Potrebuje úbor - tepláky, tričko a… Tenisky, čo nerobia šmuhy! Kde teraz bezšmuhové tenisky zoženiem? Gúglim, čítam diskusie skúsenejších mamičiek - verdikt je jasný: Smer Decathlon!

  To, že v predajniach Decathlon sa vybavíme na turistiku, cyklistiku a iné kratochvíle je pre mňa dávno známa vec. Avšak so školou som si ho nikdy nespojila. Veď pravítka, aktovky a peračníky tu naozaj nezoženiem. No čo taká telesná výchova? Áno, tušíte správne. Na tú svojho malého (aj veľkého) školáka vybavíte od hlavy až po päty.

  Už po vstupe do predajne sa moje rozhodnutie ukázalo byť veľmi múdre. (V mysli som sa poťapkala po ramene za skvelý nápad.) Ihneď nás privítala živá a pútavá atmosféra. Sledovala som zvedavé oči mojej prváčky, ktorá sa zrejme tešila na novú nakupovaciu výzvu.

  Vstúpili sme do oddelenia so športovým oblečením pre deti a tam sa nám otvoril úplný raj pre malých športovcov. Rozvinuli sa pred nami stojany plné farieb, športových potrieb a oblečenia. Stelka si to užívala a ja som sa tešila, že môže vyskúšať všetko priamo na mieste. Keďže hodina telesnej výchovy mala byť už na druhý deň, mala som obavy, či všetko stihneme. No Decathlon mi ponúkol riešenie. Vzali sme si do kabínky tepláky, tričko, a samozrejme, hlavnú výzvu - tenisky bez šmúh. 

  Nakoniec sme si vybrali to najvhodnejšie vybavenie a obuv pre jej prvé výkony na telesnej výchove. Už pri pokladni som bola milo prekvapená cenou, ktorá bola priateľská k rodinnému rozpočtu. Odišli sme odtiaľ spokojné a Stelka už netrpezlivo očakávala hodinu telesnej výchovy.

  Keď si na druhý deň ráno vykračovala s úborovým vreckom na ramene, jej tvár bola plná očakávania. S úsmevom sa mi do očí pozrela a povedala: "Mami, dnes to bude super!" Bola som nadšená, ako šikovne sme túto výzvu zvládli.

  To som však ešte netušila, že táto návšteva Decathlonu nebola naša posledná. S prvými týždňami školského roka sa nám kopili na stole letáčiky ponúkajúce záujmové krúžky pre deti všetkých vekových kategórii. A tak sme stáli pred náročným rozhodnutím, kam všade našich drobcov prihlásiť. Našťastie, vďaka nášmu honu za školským úborom sme nemuseli už riešiť dilemu, kde na jednotlivé športy zohnať vybavenie, pretože bola voľba jasná. 

  A tak sme tam boli opäť. 

  Nekonečné regále so športovým vybavením nás obkľúčili a my sme sa mohli ponoriť do výberu výbavy na všetky športové krúžky, na ktoré sme pred pár dňami vyplnili prihlášky. 

  Ak má vaše dieťa záujem o tanec alebo balet, Decathlon má vo svojej ponuke štýlové a pohodlné oblečenie, ktoré mu umožní voľný pohyb a zároveň ho bude chrániť pred chladom a zraneniami. A sieťka do vlasov? (Áno, aj pre mňa bolo prekvapením, že patrí k základnej výbave malej baletky.) Žiaden problém. Dokonca tu nájdete aj gumičky či pančuchy a tanečné „piškoty”. Samozrejme, nevyhnete sa ani okúzleniu malých parádnic gymnastickými dresmi. Stálo ma dosť námahy vysvetliť jej, že gymnastika v ponuke krúžkov nebola a dres teda nie je u nás „must have”.

  Milovníkom basketbalu ponúka Decathlon rôzne veľkosti a typy lôpt a rôzne doplnky, ktoré sú potrebné na hranie tohto populárneho tímového športu.

  Pre tých, ktorí sa zaujímajú o bojové športy, Decathlon poskytuje kimoná, chrániče a rôzne ďalšie vybavenie. A keďže je v predajni všetko dokonale interaktívne, potom, čo si náš škôlkar (dovtedy budúci futbalista) navliekol boxerské rukavice, bol jeho sen o kariére zrazu jasný. 🙂 No aj pre deti, ktoré sa zaujímajú o futbal, ponúka Decathlon širokú škálu produktov, vrátane dresov, kopačiek, lôpt a rôznych doplnkov. Môžete si byť istí, že malý futbalista bude nielen štýlový, ale aj dokonale chránený a tiež v pohodlí ako v bavlnke.

  Skrátka neprídu dokonca ani tí, ktorí sa našli v jazde na koni alebo na tenisovom kurte.

  Čo robí Decathlon skutočne jedinečným, je nielen obrovský výber produktov, ale aj kvalita a dostupné ceny. Rodičia môžu mať istotu, že ich deti sú vybavené kvalitným športovým vybavením, ktoré vydrží aj náročné podmienky. 

  Nový školský rok sa blíži a je pravdepodobné, že mnohé z vás zažijú podobný príbeh, ako ja minulý rok. Ak vaše deti prejavia záujem o rôzne športové krúžky a aktivity, neváhajte a navštívte Decathlon. Tu nájdete všetko, čo potrebujete, aby boli pripravené na svoje športové dobrodružstvá. Navyše, nákupy sú príjemné a zábavné a popri nakupovaní ponúkajú deťom (aj dospelým) možnosť vyblázniť sa do sýtosti a vyskúšať si nielen oblečenie, ale tiež športové vybavenie na vlastnej koži. Budete tak mať istotu, že ste investovali do kvalitného športového vybavenia a zároveň si užijete zážitkové nákupy s vašimi deťmi.

  Tak nech začne nový školský rok plný zábavy, športových úspechov a spomienok, ktoré vaše deti budú nosiť so sebou po celý život. A Decathlon vám v tom s radosťou pomôže.

  Tento článok vyšiel s podporou Decahtlon

  Zdroj fotografií: Redakcia

  redakcia
  21. aug 2023    Čítané 2804x

  Univerzálny parťák nielen na leto? Bi-Oil je viac ako len olej na strie!

  Keď sa pozriete do zrkadla, čo vidíte? Nie je to len obyčajný odraz vašej podoby. Ak sa zahľadíte nielen očami, ale aj srdcom, vidíte príbeh života, emócií, skúseností, radostí aj prekážok, ktoré ste zažili. S láskou pozeráte na všetky tie malé jazvičky, vrásky, strie a nepravidelnosti na našej pokožke, ktoré sú ako spomienky na časy minulé. Zanechali ich tam zážitky a príbehy, ktoré nás formovali. To však neznamená, že my si ich musíme nechať tiež!

  Všetky ženy chceme byť krásne. Starostlivosť, ktorú si doprajeme, nám pomáha ozdraviť nielen pokožku, ale aj dušu. Ak sa začnete pravidelne starať o svoju pokožku, vydáte sa na cestu ku kráse a sebavedomiu.

  Musím sa však priznať, že moja cesta k starostlivosti o seba bola viac-menej tŕnistá. U nás v rodine sa používal jeden krém a to na tvár, aj na topánky. A tak som si neodniesla z domu návyky, ktoré by ma predurčovali k tomu, aby som mala vyskladanú svoju niekoľkokrokovú rannú a večernú rutinu starostlivosti o tvár, telo či vlasy. Preto možno podvedome obľubujem produkty, ktoré sú univerzálne, všestranné a vhodné doslova od hlavy až po päty.

  K jednému takému univerzálnemu parťákovi som sa dostala počas svojho tehotenstva. S rastúcim bruškom sa začali objavovať prvé strie a tak som sa zoznámila s Bi-Oil Ošetrujúcim olejom. Keďže ide o svetovú jednotku na strie a jazvy a zároveň sa umiestnil aj ako jednotka na celulitídu v Cosmopopiltan Beaty Arwards, moja voľba bola viac ako jasná. Od konca prvého trimestra som si dvakrát denne natierala bruško aj stehná a pokračovala s tým aj po pôrode. A neprestala som doteraz.

  Jediné, čo sa zmenilo je, že ho používam od hlavy po päty. Je to skrátka univerzálny „parťák“. Namiesto kozmetickej tašky plnej krémov, telových mliek, kúr na vlasy, balzamov po opaľovaní mám Bi-Oil Ošetrujúci olej.

  Moja citlivá suchá pleť „krochká“ blahom a pubertálne jazvy po akné miznú. Bi-Oil Ošetrujúci olej pokožku skvelo hydratuje, a je super aj ako starostlivosť po opaľovaní. Game changer je, že je rovnako skvelý aj na suché a namáhané vlasy! Stačí kvapka na suché končeky a schová všetky vlasové kúry, masky, balzamy, kondicionéry do vrecka.

  Mojou jasnou voľbou je aj na ošetrenie jaziev. A to nemyslím len tých „veľkých“ po rozbitej hlave, cisárskom reze alebo operácii. Skvele si poradí aj s drobnými jazvičkami po rozbitom kolene, rozškriabanom štípanci od komára, zahojených popáleninách. Ošetrujem si s ním aj kožičku v nechtovou lôžku. A výborný je aj v boji s pigmentovými škvrnami.

  Jeho jedinečné zloženie kombinuje rastlinné extrakty a vitamíny vkomponované do olejovej bázy. Nájdete v ňom výťažok z levandule, extrakt z rozmarínu, nechtíka lekárskeho a z harmančeka. Navyše obsahuje prelomovú ingredienciu PurCellin Oil™, vďaka ktorej je olej ľahký a nemastný, čo zaisťuje, že sa vitamíny a rastlinné extrakty ľahko vstrebávajú.

  Nikdy by mi nenapadlo, že stačí iba jeden produkt na tak širokú škálu „kožných problémov.“ Žiadnu ženu nedokonalosti pokožky netešia, no nezabudnite milé dámy, že vrásky nám pripomínajú smiech, jazvy nás učia odolnosti a pigmentové škvrny sú svedkami našich dobrodružstiev. Bi-Oil sa postará o to, aby sme ich cítili viac vo svojom srdci, ako videli na svojej pokožke.

  P.S. Ak oblubujete viac prírodnú kozmetiku, za vyskúšanie stojí aj Bi-Oil Ošetrujúci olej prírodný. Má rovnaký efekt ako obľúbená klasika, no 100% prírodné zloženie, bez pridanej farby a vône.

  Tento článok vyšiel s podporou Bi-Oil

  Zdroj fotografií: Redakcia

  redakcia
  16. aug 2023    Čítané 1367x

  Záchrancovia v ružovom, zelenom a modrom plášti - už ich poznáte?

  Úspešne som prežila 9 mesiacov tehotenstva. Prežila som aj pôrod. I keď miestami som myslela, že ten neprežijem. ;) Prežila som aj popôrodnú hormonálnu búrku a začiatky dojčenia. Aj šialené šestonedelie. Skrátka všetky tie nástrahy, o ktorých sa hovorí a píše, som mala viac-menej úspešne za sebou. Alebo aj nie? Materstvo totiž skrýva oveľa viac nástrah, pošmyknutí, prekážok či zádrheľov, ako som si pôvodne myslela. Teraz však viem, že každá komplikácia má svoje riešenie. A to aj vďaka týmto doplnkom pre tých najmenších a ich mamičky.

  Až počas materstva zistíte, aká dôležitosť sa pripisuje bruchu. Nie, teraz nemyslím to naše, ktoré ešte stále nesie znaky tehotenstva. Ozdobené tými najkrajšími nedokonalosťami - striami, ktoré nám pripomínajú to čarovné obdobie, keď v nás vznikal život. Myslím bruško našich najmenších. S príchodom materstva sa oň totiž neustále staráme. Aby bolo spokojné a plné. Pretože to je alfou a omegou spokojného dieťatka.

  Už viem, že dojčenie nie je vždy prechádzkou ružovou záhradou a laktácia môže klesnúť aj po úspešnom naštartovaní. Ale tiež viem, ako ju opäť naštartovať a uviesť späť do prevádzky. 🙂 Taktiež viem, ako vie zápcha či hnačka tie malé brušká, ale aj ustarostených rodičov, potrápiť. No už mám vo svojom arzenáli prípravky, ktoré tieto nepríjemnosti pomôžu vyriešiť. Na scénu totiž prišli pomocníci v záchrannom plášti.

  Poznáte už BEBACARE?

  Výživové doplnky Nestlé BEBACARE určené pre najmenšie deti a ich mamičky obsahujú kombináciu starostlivo vybraných zložiek pomáhajúcich riešiť špecifické problémy najmenších a podporujúcich ich správny vývoj. V dnešnej dobe je na trhu množstvo prípravkov, no v tom nekonečnom mori sa môže človek ľahko stratiť. Rad výživových doplnkov BEBACARE je však pre mňa zárukou kvality a istoty. Stojí za nimi totiž BEBA a spoločnosť Nestlé, ktorá sa riadi vysokými a prísnymi kontrolami kvality. Ich produkty sú vyvinuté na základe potrieb dojčiat a malých detí a ich výskum a vývoj nových výrobkov sa zameriava na dlhodobé zdravie každého dieťaťa, a to už neuveriteľných 155 rokov.

  BeBACARE LACTO+ na podporu dojčenia

  Začneme samotným začiatkom - dojčením. Už počas tehotenstva som mala jasnú predstavu o tom, ako budem s pohľadom plným lásky pozorovať svoje dojčiace sa dieťatko. Budú to chvíle iba o nás dvoch. Chvíle pohody a šťastia. Potom však nastal strih a prišla realita. Vedela som, že materské mlieko poskytne môjmu dieťatku to najlepšie. Nevedela som však, že tá cesta k spokojnému dojčeniu môže byť plná prekážok. A ja som padla na zadok hneď niekoľkokrát. Laktáciu po pôrode sa mi podarilo, našťastie, s vypätím všetkých síl rozbehnúť. Ako ma len tešili tie naliate prsníky, pohyb bradičky, keď som videla, že moje dieťa naozaj prehĺta, striekajúce mlieko všade navôkol, mokré fľaky na tričku a dokonca ani to ogrckané oblečenie mi nevadilo. Lebo toto všetko znamenalo, že mám mlieko. Kto si to zažil, určite vie, čo myslím. Uf, tak to by sme mali, dojčenie úspešné. Aspoň to som si myslela. Až kým neprišla prvá laktačná kríza. A bola som opäť na začiatku. Dieťa, ktoré by sa rado dojčilo a prahlo po mlieku vs. moje “prázdne” prsia. Pochytili ma panika, stres a pocit zlyhania. Kým po pôrode mi stačil dostatok tekutín, nejaké tie čaje a šťavy, časté prikladanie môjho novorodeniatka, oddych a veľa kontaktu, tentoraz to akosi nestačilo.

  V takýchto prípadoch je vhodné siahnuť po výživovom doplnku, ktorý pomôže s tvorbou materského mlieka. Záchranca v ružovom šate, BEBACARE LACTO+, je bylinný doplnok stravy navrhnutý tak, aby pomohol s tvorbou materského mlieka. Obsahuje semená senovky gréckej, ktorá je po stáročia známa svojimi účinkami podporujúcimi laktáciu. Doplnok je vhodný na užívanie ihneď po pôrode, ale pomôže vám aj počas laktačných kríz či počas dojčenia kedykoľvek, keď zbadáte pokles tvorby materského mlieka. Veľkým plusom okrem rýchleho nástupu je aj dávkovanie. Na rozdiel od iných prípravkov nemusíte zjesť v rámci jednej dávky hŕbu toboliek, ale postačí vám dávkovanie 2 tobolky 2x denne.

  BEBACARE FIBRE - vláknina pre spokojné brušká

  Detský plač. Strašiak všetkých rodičov. Dokáže potrápiť nielen deti, ale i dospelých. Nejaký čas trvá, kým sa naučíme plač svojho dieťatka identifikovať. Keď je dieťa hladné, pokakané, nespokojné alebo keď ho niečo bolí. A potom, keď si už myslíme, že vieme prejavy nášho dieťatka rozoznať a všetko máme pod palcom, príde opäť neidentifikovateľný plač, kedy nič nezaberá. Viete, aby sme si nemysleli, že už všetko zvládame ľavou zadnou. ;)

  Bolesť bruška je jedným z častých dôvodov detského plaču. Nafúknuté bruško, neutíchajúci plač, nepokojné dieťatko. Skúšame všetko, čo je v našich silách. Točíme sa v kruhu nosenia, masírovania bruška, cvičenia s nožičkami, ale aj v kruhu kvapiek, rektálnych rúrok či čohokoľvek, čo sľubuje uľavenie. Ja som taktiež skúsila snáď všetko. Aj vyradiť z mojej stravy zeleninu, ktorá nadúva, lepok, strukoviny, alergény či mlieko. V jednom období som sa bála aj vody napiť. Samozrejme, i tak to nepomáhalo. Ale poznáte to, topiaci sa aj slamky chytá. A rodič dieťaťa, ktoré niečo trápi, je zúfalým topiacim. Ako vravíme s mužom, až keď sa stanete rodičmi, pochopíte, ako sa dokážete tešiť aj z malého hovienka. 🙂 Pretože nie je nič horšie ako vidieť trpieť vlastné dieťa. A problémy so stolicou či zápcha sú častým problémom malých brušiek. Aj ja som si prežila nejednu chvíľu, kedy tiekli slzy nielen drobcovi, ale aj mne.

  Všetkými desiatimi som teda privítala záchrancu v zelenom plášti, výživový doplnok BEBACARE FIBRE, ktorý obsahuje vlákninu GOS/FOS. Táto špeciálna zmes oligosacharidov pomáha riešiť zápchu, ale aj frekvenciu a konzistenciu stolice na vzor dojčených detí. Výhodou je, že sa podáva spolu s mliečkom a má neutrálnu chuť. Jednoducho obsah vrecúška pridáte do mlieka, materského či dojčenského, alebo do iného nápoja, a hotovo. Nemusíte riešiť špeciálne prípravky, ktoré sa snažíte všemožne dostať do úst dieťaťa, a hlavne, aj ich v nich udržať. 🙂

  BEBACARE FLORA - tie správne probiotiká pri hnačke

  Existuje množstvo rôznych druhov probiotík, ktoré sa líšia podľa typu mikroorganizmov a ich účinkov na organizmus. Je preto dôležité vybrať probiotikum, ktorého zloženie a účinky sú primerané nielen veku vášho dieťaťa, ale i dôvodu podávania.

  BEBACARE FLORA sú kvapky s baktériami mliečneho kvasenia L. Rhamnosus vhodné od narodenia. Kmeň L. Rhamnosus, ktorý sa vyskytuje v črevnej mikroflóre u dojčených detí, podporuje črevnú mikroflóru a pomáha pri akútnej hnačke, ale aj pri hnačke spojenej s užívaním antibiotík. Tento záchranca v modrom plášti dokáže teda nielen skrátiť trvanie a intenzitu akútnej hnačky, ale v prípade užívania antibiotík hnačke predchádzať, keďže podporuje zdravú črevnú mikroflóru.

  Antibiotiká idú vždy ruka v ruke s probiotikami. Ja už to beriem ako kombináciu, ktorá k sebe jednoducho patrí. Antibiotiká môžu totiž spôsobiť nerovnováhu v črevnej mikroflóre, čo môže viesť k rôznym tráviacim problémom, ako je hnačka alebo nerovnováha tráviaceho systému. Probiotiká sa preto odporúčajú ako prostriedok na obnovenie zdravej črevnej flóry počas a po užívaní antibiotík. Nie všetky druhy probiotík sú rovnaké a niektoré môžu byť pri obnove mikroflóry po užívaní antibiotík účinnejšie. Je preto dôležité vybrať si probiotiká, ktoré obsahujú druhy baktérií prispôsobené na prekonanie negatívnych účinkov antibiotík.

  Ja nasadzujem probiotiká k antibiotickej liečbe vždy všetkým členom rodiny, preto ma potešilo, že BEBA prišla s probiotikami “ušitými” presne na mieru tým najmenším. Nezabudnite, že probiotiká je nutné podávať nielen počas užívania antibiotík, ale aj po jeho ukončení, a to 1 až 3 týždne. Taktiež je potrebné užívať probiotiká s odstupm minimálne 2-3 hodiny od podania antibiotík. Výhodou kvapiek FLORA je aj to, že nemusia byť uskladnené v chladničke. Viete ich tak mať vždy po ruke.

  Užívanie výživových doplnkov je individuálna záležitosť a môže závisieť od viacerých faktorov. Čo jednému vyhovuje, druhému nemusí. Je však dobré mať prehľad a poznať, čo trh ponúka. Pretože, predovšetkým ak ide o našich najmenších, treba využiť všetky dostupné riešenia na uľavenie od bolesti a komplikácií. Verím, že aspoň niektorým z vás pomôžu doplnky výživy BEBACARE a stanú sa vašimi pomocníkmi v záchrannom plášti. Pretože materstvo je jedna úžasná jazda, ktorá si zaslúži hladký priebeh bez zbytočných výmoľov. Smejte sa spolu, hrajte sa, objavujte, užívajte si skrátka každú chvíľu naplno. A nenechajte si ju nikým a ničím pokaziť.

  Pred začatím užívania akéhokoľvek výživového doplnku informujte ošetrujúceho lekára. Poraďte sa s pediatrom pokiaľ dieťa už konzumuje iné produkty obsahujúce rovnaké kmene baktérií mliečneho kvasenia. Nesmú byť konzumované nikým, kto môže mať alebo má potvrdenú poruchu imunity, pokiaľ to neodporučí ošetrujúci lekár. Uchovávajte mimo dosahu malých detí. Odporúčaná denná dávka sa nesmie presiahnuť. Výrobok nie je náhradou materského mlieka ani rozmanitej stravy.

  Zdroj fotografií: redakcia

  redakcia
  9. aug 2023    Čítané 1773x

  Letom skúšaná pokožka

  Prázdniny s deťmi sú ako účasť v adrenalínovej reality show Survivor: Letná edícia. Skĺbiť všadeprítomné deti plné energie s prácou a povinnosťami sa niekedy zdá priam nemožné. Občas musíme vynaložiť nemalé úsilie, aby sme z nich vyviazli všetci zdraví, fyzicky aj psychicky. No napriek tomu toto obdobie milujem. Nech už so sebou prináša akékoľvek výzvy. 

  U nás sú to predovšetkým rôzne peripetie spojené s pokožkou. Od podráždenia slniečkom, cez odreniny od šľapiek medzi prstíkmi, od plaviek pod pazuškami, vyšúchané stehienka, bodnutia hmyzom, spálené chodidlá od horúceho piesku, zodrané zadočky z tobogánov ci štehná, keď deti napadne spásonosná myšlienka, šmýkať sa na šmykľavke naholo. Samozrejmosťou je starostlivosť o jazvu na čele mladšej dcéry, ktorú si stihla po 3 minútach na ihrisku rozbiť ešte na jar. 

  Typické leto každej mamy. Denno-denne sa u nás ozve plejáda sťažností: „Mami, toto ma svrbí! Mami, tuto má štípe! Mami, tuto ma to bolí! Mami, tuto mám nejaký štípanec! Mami, toto mám červené! Mami, tu mám nejaké pupáčiky! Mami, tuto mám škrabanec. Mami, tu som sa odrela...“

  Mám kamarátku, ktorá na všetky podobné problémy používala „zázračný sprej.“ Stačila jedna aplikácia a vo väčšine prípadov, kedy šlo dieťaťu skôr o pozornosť, ako o skutočnú pomoc, to naozaj pomohlo. Tým zázračným sprejom boli kvapky do nosa. Stačilo raz streknúť a dieťa sa spokojné vymámilo z maminej náruče a pokračovalo v letných dobrodružstvách. Som mama, ktorá sa snaží nerobiť z komára somára, no viem, ako takéto drobné neduhy, ako spáleniny, podráždenie pokožky či odreniny dokážu narušiť každodennú pohodu. Preto som si aj ja toto leto našla svojho vlastného všestranného pomocníka, ktorý však, na rozdiel od tých kvapiek do nosa, skutočne pomáha na viaceré malé/veľké kožné problémy, ktoré so sebou leto (nielen) s deťmi prináša.

  Na cestách, výletoch, dovolenkách, ale samozrejme aj doma mi teda nesmie chýbať CICAPLAST Balzam B5+. Tento viacúčelový balzam pomáha upokojovať, hojiť  a chrániť podráždenú pokožku a je vhodný pre celú rodinu. CICAPLAST Balzam B5+ obsahuje panthenol (tiež známy ako vitamín B5), aktívnu látku vyhľadávanú pre svoje upokojujúce a obnovujúce účinky. Taktiež je obohatený o unikátny prebiotický komplex Tribioma, zložený zo sacharidov, rastlinných extraktov a produktov fermentácie, ktorý preukázateľne obnovuje rovnováhu mikrobiómu narušenej pokožky.  Obsiahnutý Madecassoside, pozoruhodný výťažok z byliny Centella Asiatica, je upokojujúca látka, ktorá zase pomáha pokožku regenerovať.

  Tento malý zázrak je vhodný pre celú rodinu a môže byť použitý na akúkoľvek časť tela, iba je potrebné vyhnúť sa očnému okoliu. Preto po ňom siaham, keď potrebujem ošetriť podráždenú pokožku, odreniny, zapareniny, jazvu, pokožku spálenú od slnka ale aj malú popáleninu, keď si dcérka označkovala nohu palicou na opekanie. Zmierni podráždenie, ale aj svrbenie, keď si nás nájde nejaká štípuca potvorka. Neobsahuje parabény, čo znamená, že je bezpečný pre citlivú pokožku, ktorou moje deti trpia. Preto vždy keď sa u nás ozve ďalšie: „Mamiiiii...“ siahnem po CICAPLAST Balzam B5a nanesiem ho 2x denne na čistú a suchú pokožku. 

  Polovica leta je ešte pred nami a tak vám prajem, aby ste si ho užili čo najpohodovejšie, aby sa vám veľké problémy vyhli a na tie drobné, spojené s pokožkou, určite vyskúšajte CICAPLAST Balzam B5+. 

  Tento článok vyšiel s podporou La Roche-Posay

  Zdroj fotografií: Redakcia

  redakcia
  10. júl 2023    Čítané 4730x

  Sedem tipov na výlety s deťmi + súťaž ako bonus

  Pozrite si tipy na výlety a vyhrajte originálne darčekové balíčky.

  Školský rok sa skončil a opäť sa môžeme tešiť z leta. Nastal čas zážitkov, oddychu a výletov. Slovensko vďaka svojej rozmanitosti ponúka tisíce zaujímavých miest. Ale kam sa vybrať, aby sa počas výletu deti nenudili a dospeláci nestratili nervy? Pozrite si 7 tipov na výlety pre celú rodinu, ktoré budú baviť škôlkarov, školákov aj rodičov. Ako je to možné? Odpoveď znie: Legendarium.

  V Prešovskom kraji aj v tomto roku pripravili zábavno-súťažné cestovanie s legendami. Od Vysokých Tatier cez Pieniny, Spiš, Šariš až po Poloniny na východnej hranici krajiny sprevádzajú deti na výletoch legendárni hrdinovia. Králi, princezné, statoční rytieri, víly aj zbojník či drak predstavujú tipy na výlety na mieru rodinám s deťmi. V 15 lokalitách ukryli v prírode trezory s nálepkami. Každý trezor má svoju indíciu a kód, vďaka ktorému ho deti nájdu a otvoria.

  Okrem toho sú ku každej lokalite s trezorom pripravené súťažné pečiatky, ktoré deti získajú za návštevu rôznych zariadení. Hrady, múzeá, atrakcie, kúpaliská, vyhliadky – spolu 80 zariadení vydáva súťažné pečiatky malým výletníkom. S prvou pečiatkou získajú deti zadarmo brožúrku Legendarium, do ktorej zbierajú nálepky z trezorov aj pečiatky zo zariadení. Po prekonaní bodových hraníc získajú už počas výletov vecné odmeny. Na záver je pripravené veľké žrebovanie o ceny pre celú rodinu. Hlavnou myšlienkou je motivovať deti, aby každý výlet bol pre nich cestou do fantázie plnou dobrodružstva...

  A tu už je sľúbená sedmička výletov. Pozorne čítajte a na záver do komentára napíšte miesto, ktoré vás najviac zaujalo. V piatok 21. júla vyžrebujeme z komentárov 2 výhercov darčekových balíčkov LEGENDARIUM. Nájdete v nich brožúrky Legendarium s tipmi na výlety, nádherné puzzle hrdinov, desiatové boxy a ďalšie prekvapenia.

  Tajomný les Krakovec

  V Tajomnom lese medzi dedinkami Jakovany a Červená Voda sa ponoríte do príbehu zbojníka Jakova a smelej Lesany, ktorú uniesol drak. Celú trasu s dĺžkou 4 km lemujú príbehové tabuľky, zaujímavé úlohy pre deti a hravé atrakcie. Dračie krídlo, strom lásky, zabudnutý voz a mnohé ďalšie prvky vás dovedú k trezoru s nálepkou Lesany. Pečiatky získate v okolí za návštevu aquaparku v Lipanoch, za jazdu lanovkou na známy vrch Lysá či v interiérovom ihrisku v Sabinove.

  Roklina Zapikan

  Zapikan znamená v miestnom nárečí „zbojník“. A jeden veľmi nezvyčajný zbojník sa kedysi ukrýval v rokline Slanských vrchov, ktorá po ňom dostala pomenovanie Zapikan. Drevené lávky, skalné previsy a drobné vodopády očaria deti aj dospelých. Aj tu nájdete trezor s nálepkou. Brožúrky a pečiatky vás čakajú napríklad v archeoparku v Hanušovciach nad Topľou, kde uvidíte, ako žili ľudia už 30000 rokov pred naším letopočtom.

  Bludisko v Starej Ľubovni

  Stará Ľubovňa je známa najmä Ľubovnianskym hradom so skanzenom. Áno, aj na hrade získate pečiatku Legendarium. A nielen tam. Len pred rokom v mestečku otvorili najväčšie prírodné bludisko v strednej Európe. Nájdete ho v areáli Viktóriine záhrady. Trasy bludiska majú viac ako 3,3 km a v strede tróni vyhliadka Čertova skala. Zážitok z blúdenia môžete okrem návštevy hradu doplniť aj jazdou na koni v Stredovekom vojenskom tábore alebo návštevou Vojenskej expozície Michala Strenka.

  Blízky národný park Pieniny ponúka splav na pltiach i raftoch, Červený kláštor lietajúceho mnícha Cypriána aj ochutnávku liečivej vody v miestnych kúpeľoch Smerdžonka. Všade aj s pečiatkou za odmenu.

  Opálové bane

  Neďaleko Prešova ležia najstaršie opálové bane na svete a jediné opálové bane v Európe. V baniach sa dnes neťaží. Pre verejnosť je sprístupnená viac ako kilometrová prehliadka podzemím, ktorá zaujme malých aj veľkých dobrodruhov. Tešiť sa môžete na pútavý výklad, ktorý vás zavedie do sveta baníkov i tajomných podzemných bytostí.Aj tu za návštevu dostanete súťažnú pečiatku Legendarium. Približne 16 km od baní je ukrytý trezor pri magickom Raslavkameni, ktorý pripomína tvár rytiera Raslava

  Rainerova útulňa

  Ak netušíte, kam sa vybrať na turistiku s deťmi vo Vysokých Tatrách, zvoľte Rainerovu útulňu. Najkratšia túra k útulni vedie z Hrebienka a trvá necelých 30 minút, je dokonca bezbariérová. Na Hrebienok sa môžete dostať pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca alebo tí zdatnejší ju zvládnu peši. Pešia trasa zo Starého Smokovca na Hrebienok vedie buď po asfaltovej ceste alebo turistickým chodníkom značeným zelenou farbou. Na spestrenie naspäť je možné zvoliť trasu po zelenej značke okolo nádherných Vodopádov Studeného potoka. Pri útulni nájdete trezor s nálepkou víly Kvetušky. Po pečiatky si skočte napríklad do Kvantária na spomínanom Hrebienku. Interaktívna galéria svetla je magickým zážitkom, pri ktorom sa deti priučia fyzikálnym zákonom. Ďalšie pečiatky sú v Múzeu TANAP-u a v botanickej záhrade v Tatranskej Lomnici, v digitálnej galérii Poliankovo, kde sa obrazy hýbu alebo si užite virtuálnu realitu aj svištiu noru v expozícii Tatry vnútri. Ďalšie miesta v Tatrách

  Gazdoráň v Poloninách

  Ak ste zo západu, tak Poloniny sú pre vás pomerne vzdialená destinácia. Jedným dychom však treba dodať, že ich návšteva stojí za tú cestu. Rezervujte si ubytovanie a vyberte sa objaviť národný park, ktorý sa hrdí svojím pokojom. S deťmi sa môžete vydať za trezorom na Gazdoráň, kopec s očarujúcim výhľadom na vodnú nádrž Starina a okolité vrchy. V Poloninách vás bude sprevádzať Medová Žofia a ukáže vám kaštieľ v Snine aj Astronomické observatórium v Kolonickom sedle, kde budete pozorovať nebo plné hviezd.

  Špeciálne múzeum v Levoči

  Na záver tip na naozaj nevšedné múzeum. V historickom centre Levoče (UNESCO) neobíďte Múzeum špeciálneho školstva. Za jeho múrmi sa ukrýva interaktívna expozícia o ľudských zmysloch. Ocitnete sa tu napríklad v domácnosti pre nevidiacich, ktorú návštevníci spoznajú len prostredníctvom hmatu. Alebo si vyskladáte obrovský model ucha či oka, vďaka čomu deti hravou formou pochopia ako tieto orgány fungujú.  Za návštevu múzea získajú malí návštevníci súťažnú pečiatku. Ďalšie nájdu na veži Baziliky sv. Jakuba, v rekreačnom areáli Žabia cesta alebo v Muzik múzeu s vyše 400 nástrojmi v blízkom Spišskom Hrhove. A kde je trezor? Na špeciálnom mieste, kde kedysi mlynár Miško mlel múku a mlynské koleso poháňala voda Vodopádov Starý mlyn.

  Ďalšie výlety nájdete na stránke www.legendarium.info

  Nezabudnite do komentára napísať, kam by ste sa vybrali vy. Dvaja výhercovia sa môžu tešiť na balíčky Legendarium

  Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

  redakcia
  4. júl 2023    Čítané 1385x

  Nebuď suchár a uži si leto naplno

  Som suchár. A moje deti tiež. Minimálne, čo sa pokožky týka. Viem, mohla som svojim deťom darovať aj lepšie dedičstvo, ako suchú a citlivú pokožku, ale genetiku len tak neokabátiš. Jednu výhodu to má. Vďaka svojim skúsenostiam viem, ako s takýmto typom pokožky pracovať, aby sme si užili pohodové leto.

  Suchá pokožka či pokožka s atopickým ekzémom nie je nič príjemné. Často môže svrbieť, je drsná, spôsobuje nepríjemné pnutie a ak zanedbáte starostlivosť, môžu sa na nej objaviť nepríjemné a bolestivé trhlinky. Rokmi som sa naučila predchádzať týmto problémom u seba aj u detí vhodnými režimovými opatreniami. Stačí vedieť, čomu sa vyvarovať, čo nezanedbať a venovať starostlivosti dostatočnú pozornosť. Kým v zime nás potrápili predovšetkým nízke teploty a vietor, suchý vzduch kvôli vykurovaniu, prudké zmeny teplôt, v lete je to horúce a suché podnebie, nadmerné slnenie, chlórová voda v bazénoch,...

  Ako prežiť leto so suchou pokožkou či pokožkou s atopickým ekzémom?

  Leto bez vody je ako zima bez snehu. Kým za snehom musíme cestovať často čoraz ďalej, možností na kúpanie je v lete dostatok. Kto má suchú pokožku vie, že poriadne chlórovaný bazén a veľa času stráveného na slniečku môže spôsobiť poriadnu galibu. Preto by ste sa mali vždy po vyjdení z vody dôkladne osprchovať v čistej vode.

  No robíte to aj pred plávaním? Ja áno. Pokožka totiž vsiakne chlór obsiahnutý vo vode ako špongia. Ak sa pred vstupom do bazéna osprchujete v čistej vode, znížite tak množstvo chlóru, ktoré vaša pokožka absorbuje. Samozrejmosťou je ochrana opaľovacími krémami, určenými pre suchú a citlivú pokožku. Telo uterákmi nikdy nedrhnite do sucha. Ja ako seba, tak aj deti osuším vždy jemným prikladaním uteráku alebo ich radšej zabalím do župana, ktorý vodu vsiakne.

  Alfou a omegou v starostlivosti o takýto typ pokožky je potrebné obnoviť rovnováhu kožného mikrobiómu - neviditeľného živého ekosystému pokožky. Oslabená kožná bariéra suchej pokožky totiž stráca schopnosť vlastnej ochrany, stráca lipidy a schopnosť zadržiavať vodu.

  Po celodennej kúpačke, nezabudnite použiť kvalitný sprcháč na dôkladné zmytie nečistôt a hydratovanie už v sprche, obzvlášť ak máte problém so suchosťou a ekzémom. Mojou sprchovou vychytávkou proti svrbeniu je ultrajemný krémový LIPIKAR SYNDET AP+, ktorý je vhodný aj pre novorodencov a zamilovala som si aj LIPIKAR SPRCHOVÝ OLEJ AP+, ktorý chráni pokožku pred vysušujúcimi účinkami tvrdej vody. A ak ste náhodou eko, bio, raw tak tieto produkty sú dostupné ak v ekologicky šetrných náhradných baleniach.

  V lete je preto veľmi dôležité myslieť na dostatočnú hydratáciu. A to nielen zvonka, ale aj zvnútra. Ak si osvojíte zvyk popíjať vodu len tak, počas dňa a naučíte to aj svoje deti, vaša pokožka sa vám poďakuje. Ak hydratáciu podporíte aj vhodnou kozmetikou, ste na dobre ceste prežiť leto bez komplikácií. Preto používam iba jemné produkty, ktoré nevysušujú a na upokojenie a ochranu siaham po výživných a ochranných krémoch. Kým v zime som uprednostňujem hutnejšie a mastnejšie krémy, v lete sa mi osvedčilo používať ľahšie textúry, keďže sa pokožka v tomto ročnom období prirodzene viac mastí.

  Parťákom pre celú moju rodinu je relipidačný balzam LIPIKAR BALZAM AP+M LIGHT, ktorý je ako stvorený pre veľmi suchú pokožku, aj tú so sklonom k atopickému ekzému. Používam ho denne na telo aj tvár, na ošetrenie pokožky všetkých členov rodiny. Šetrné zloženie s ľahkou a rýchlo sa vstrebávajúcou textúrou je ideálne počas letných mesiacov pre tú najcitlivejšiu pleť. Tento balzam sa veľmi rýchlo vstrebe a tak nezanecháva pocit mastnej pokožky, ktorý v horúcich letných dňoch nie je nič príjemné. Je vhodný pre bábätká, deti aj dospelých. Siaham po ňom aj po opaľovaní, alebo keď trávime veľa času kúpaním v chlórovaných bazénoch.

  Tento balzam ihneď obnovuje a upokojuje pokožku so sklonom k atopickému ekzému. Pôsobí proti svrbeniu a odďaľuje fázy extrémneho vysušenia a účinkuje proti opätovnému výskytu príznakov. LIPIKAR BALZAM AP+M– obsahuje účinné látky Aqua Posae Filiformis a Microrésyl, vyživujúce bambucké maslo a upokojujúci Niacínamid, ktorý pomáhajú obnoviť kožný mikrobióm pokožky.

  S citlivou, suchou pokožkou a atopickou pokožkou je potrebné osvojiť si správne návyky. Preto nezabúdajte na potreby vašej pokožky, nech už leto prinesie akékoľvek výzvy. A užite si ho plnými dúškami so všetkým, čo k nemu patrí.

  Inak, ste vedeli, že La Roche-Posay je reálne francúzske kúpeľné mestečko s unikátnou termálnou vodou, ktoré sa zameriava na pomoc zmiernenia kožných prejavov ako sú popáleniny, jazvy, podráždená pokožka po onkologickej liečbe, atopický ekzém či psoriáza a každý jeden produkt La Roche-Posay obsahuje aj túto jedinečnú termálnu vodu?

  Tento článok vyšiel s podporou La Roche-Posay

  redakcia
  29. jún 2023    Čítané 344x

  Hľadáme pomocníkov: Napíšeš nám svoj názor na nové videá o tehotenstve?

  Čakáš bábätko a zaujímaš sa o svoje tehotenstvo?

  Potom si to práve TY, kto nám môže pomôcť s hodnotením videa o mesiacoch tehotenstva.

  Prostredníctvom videa s gynekologičkou a pôrodníčkou sa snažíme budúcim mamičkám (prvorodičkám a viacrodičkám) odovzdať čo najviac informácií o ich aktuálnom mesiaci tehotenstva. Veľmi by nám pomohlo dozvedieť sa niečo viac o tom, aký pocit a dojem z videa máte, čo vám pomohlo/nepomohlo, atď.

  Odpovede na otázky zaberú max. 10 minút, ale pomôžeš nám tým naozaj veľa!

  Ak máš záujem, napíš sa do komentárov a my sa ti ozveme do IP.

  Ďakujeme, že si nájdeš čas a prajeme Ti krásny deň!

  Modrý koník team

  redakcia
  13. jún 2023    Čítané 3770x

  Nová éra v nakupovaní

  Sobota. Otváram s veľkou námahou oči. Žmúrim na svetlo prenikajúce cez okno priamo mne do rozospatej tváre. Rukou sa snažím nahmatať budík, ktorý ma núti vraštiť čelo, ako prenikavo piští. Prejdem po displeji mobilu no kvílenie neutícha. Po chvíľke sa mi podarí zorientovať. To ma nebudí môj budík. Je to zástup pri mojej posteli, ktorý sa dožaduje raňajok. Stoja tam v somárskom rade od najväčšieho po najmenšieho. Plus pes. Nuž, nemám na výber. Toto je moment, kedy sa žiadna chvíľa navyše v teple perín neodpúšťa. Smer chladnička. Otváram s odhodlaním dvere a z jej vnútra sa na mňa vyvalí zima a nič viac. Na jej spodnej polici sa krčia dva zabudnuté jogurty - moja záchrana! Čo narobím, týždeň bol náročný a nákup sme proste nestihli a tak sme dosiahli limit našich zásob. Raňajky ešte pokryjeme, no nákupu sa nevyhnem. Na pyžamo si natiahnem tepláky a idem, riešim.

  Nákupy v našom Kraji sú ešte jednoduchšie 

  Našťastie, naše obľúbené potraviny máme len kúsok od domu, takže sú vždy po ruke. Vždy s kvalitnými a čerstvými potravinami. Poviem vám, mať v blízkosti obchodík, na ktorý sa vždy môžete spoľahnúť, je na nezaplatenie. Prázdna chladnička? Nečakaná návšteva? Žiaden problém.  Keď tento obchodík ponúka ešte niečo navyše, je to dvojitá výhra. Ako náš KRAJ pod oknami bytovky. Nenápadný, ale výnimočný. A ako správny „štamgast” rada využívam každý benefit, ktorý ponúka. Už dlhšiu dobu zbierame celá rodina vernostné body na našu KRAJ kartu a využívame celú hŕbu benefitov, ktoré ponúka. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa dozvedela, že potraviny KRAJ a Terno prišli s možnosťou platiť práve prostredníctvom vernostnej karty a mať tak dokonalý prehľad o tom, koľko utratím za nákupy a zároveň využívať všetky výhody, ktoré predstavuje používanie karty s prednabitým kreditom.

  Mala to byť pre mňa nová skúsenosť, ale znelo to veľmi pohodlne a prakticky, tak som sa rozhodla dať tomu šancu. Je to super jednoduché a zvládne to každý používateľ internetu. Zriadite si (ak ju ešte nemáte)  vernostnú kartičku, online si ju dobijete a na nákup vám stačí vziať so sebou svoju KRAJ kartu alebo mobil, v ktorom ju máte uloženú ako virtuálnu kartu a svoj nákup ňou rovno zaplatíte. A navyše, ak práve nemáte po ruke predajňu Kraj, platiť vašou kartou môžete aj v obchodoch Terno. A platí to aj naopak.

  Nákupy aj financie pod kontrolou

  A aké ďalšie výhody má táto forma platenia? Umožňuje vám lepšiu kontrolu nad vašimi výdavkami na potraviny. Predom načerpaný kredit vám umožňuje plánovať svoje nákupy podľa dostupných finančných prostriedkov. Týmto spôsobom môžete efektívne sledovať svoje výdavky a vyhnúť sa nadmernému míňaniu.

  Okrem toho, nakupovanie potravín cez vernostnú kartu s prednabitým kreditom je jednoduché a pohodlné. Stačí naskenovať kartu pri pokladni (aj pri tej samoobslužnej) a vaše platby budú automaticky stiahnuté z vopred načerpaného kreditu. Tento proces je rýchly a bezproblémový, čo vám ušetrí čas a ešte využívate všetky výhody vernostného programu.

  Ďalšou výhodou je bezpečnosť. Ak stratíte svoju kartu, môžete ju jednoducho zablokovať a zabrániť zneužitiu finančných prostriedkov. Okrem toho máte vždy istotu, že z karty neminiete vy ani nikto iný viac, než na nej máte. Rovnako môžete vlastnú kartu zriadiť aj svojim ratolestiam. Budete tak mať nielen kontrolu nad ich výdavkami, ale tiež sa naučia samostatne spravovať svoj rozpočet a hospodáriť s vreckovým, ktoré nebudú nosiť len tak po vreckách. Kredit im môžete dobíjať pravidelne a do výšky, akú uznáte za vhodné.

  Navyše, nemusíte dobíjať len vlastnú kartu, pokojne môžete obdarovať kohokoľvek z vašich blízkych, kto rád nakupuje v predajniach Terno alebo Kraj. Ak ste rovnako ako ja darčekový antitalent, určite vám táto možnosť príde vhod.

  Naše víkendové menu Kraj zachránil v hodine dvanástej. Tento týždeň budeme netrpezlivo očakávať, či sa nám dobitý kredit šťastnou náhodou nevráti späť na účet. Ako by to bolo možné?

  Tri groše nie sú iba rozprávka!

  Poznáte rozprávku o troch grošoch? Jano Kopáč je v nej hlavným hrdinom. Svoje tri groše rozdeľuje medzi svojho otca, syna a svoju obživu. Za svoju statočnosť od kráľa dostane bohatú odmenu. A v potravinách Terno a KRAJ sa rozprávka stáva realitou. Využite dobíjanie kreditu na vernostnej karte a dobite ho sebe či svojim blízkym  a vyhrajte dvojnásobok dobitej sumy na svoju kartu! Od 1. 6. 2023 do 28. 6. 2023 každý týždeň traja výhercovia získajú svoj mešec dukátov v podobe kreditu na ďalšie nákupy. Dobite si aj vy svoju Kraj alebo Terno kartu a dvojnásobok dobitého kreditu môže prekvapiť aj vás.

  Tento článok vyšiel s podporou Terno

  redakcia
  9. máj 2023    Čítané 7442x

  Otázka, ktorá trápi všetkých rodičov: S čím si vieme poradiť doma a kedy treba vyhľadať lekára?

  Bez ohľadu na to, či máme doma niekoľkomesačné bábätko alebo väčšieho školáka, keď ochorejú, určite občas riešime dilemu všetkých rodičov – máme už utekať k svojmu lekárovi prípadne na pohotovosť alebo si s tým vieme poradiť doma? Na jednej strane nechceme hystericky riešiť s odborníkom každú maličkosť a v čakárni riskovať, že sa dieťatko nakazí iným ochorením, na druhej strane sa však bojíme, aby sme niečo nepodcenili. Akými pravidlami sa treba riadiť a ktoré lieky nám pomôžu niektoré ochorenia zvládnuť aj doma?

  „Často sa stretávame s tým, že rodičia prídu na vyšetrenie priamo zo škôlky alebo zo školy, lebo ich  ‚poslala‘ pani učiteľka. Príznaky ochorenia ešte nie sú rozvinuté, na dieťatku nie je ešte nič poznať a takéto vyšetrenie je v podstate úplne zbytočné,“ opisuje doktor Martin Matejka jednu zo situácií, s ktorou sa  stretáva vo svojej ambulancii. Rovnako užitočné, či skôr neužitočné, sú aj odporúčania zo škôlok a škôl na vyšetrenie výterov z nosa a hrdla, lebo v ich triede sa vyskytol „vírus“ ako napríklad  moraxela, hemofilus či streptokok. „V prípade uvedených "vírusov‘" ide v skutočnosti o baktérie. Žiaľ, takýchto príkladov je veľmi veľa. Samostatnú kapitolu tvoria príchody len pre ospravedlnenku,“ hovorí pediater.

  V týchto prípadoch rozhodne vyhľadajte lekára

  Podľa doktora Martina Matejku v prípade návštevy lekára platí základné pravidlo. „Na vyšetrenie treba prísť aspoň po dvoch až troch dňoch teplôt, výrazného zahlienenia, kašľa, keď sú príznaky ochorenia rozvinuté a je možné podľa nich rozhodnúť o správnej liečbe. Aj často používaný test CRP, na základe ktorého vieme odlíšiť vírusovú infekciu od bakteriálnej, a tým aj určiť potrebu antibiotickej liečby, je ideálne urobiť až po 24 hodinách od rozvinutia choroby.“ Sú však aj prípady, keď rozhodne netreba čakať uvádzané dva - tri dni. „Samozrejme, ak ide napríklad o novorodencov alebo dojčatá, ktoré majú vysoké teploty, odmietajú tekutiny, majú ťažké vodnaté hnačky. Tam netreba váhať a čo najskôr navštíviť ambulanciu alebo detskú pohotovosť,“ vysvetľuje lekár.

  Ako to zvládnuť doma?

  Doktor Martin Matejka vysvetľuje, že väčšinu detských chorôb spôsobujú vírusy a sú dobre zvládnuteľné aj doma s pomocou voľnopredajných liekov. „Obrovské množstvo informácií je dostupných aj na stránkach ambulancií a veľmi dobre vedia poradiť aj farmaceuti v lekárňach,“ tvrdí doktor Matejka. Azda najväčším strašiakom, najmä pre rodičov bábätiek či malých škôlkarov, je zvýšená teplota, respektíve horúčka, najmä ak trvá dlhšie. Aj vtedy rodičia bojujú s otázkou, či liek na zníženie teploty podať hneď, alebo je lepšie počkať. „Odborný názor je, že lieky na teplotu sa podávajú až vtedy, keď telesná teplota presiahne 38,5 °C. Teplota je v podstate obranný mechanizmus organizmu v boji s infekciou. Stimuluje sa ňou imunitný systém, zrýchľujú sa metabolické reakcie, vytvára sa nevhodné prostredie na rozmnožovanie baktérií a vírusov,“ vysvetľuje pediater. Faktom však je, že každý znáša horúčku inak. Ak vidíme, že dieťatko je v nepohode, vidno, že zvýšená teplota mu spôsobuje výrazný diskomfort, je možné podľa lekára podať lieky proti zvýšenej teplote aj skôr. 

  Čapíky, sirupy či tabletky?

  Ak horúčka po podaní lieku klesne, neznamená to hneď, že „už sme za vodou“ a s podávaním lieku môžeme prestať. „Vo väčšine prípadov jednorazové podanie antipyretík nemusí postačovať. Vhodné je zvoliť si režim podávania tak, aby sme udržali teplotu pod 38,5 °C,“ hovorí pediater. 

  Vhodnú formu podávania zvoľte podľa veku a kilogramov vašej ratolesti. PARALEN® 125 mg tablety sú určené pre deti od troch rokov a deviatich kilogramov, PARALEN® 100 mg čapíky sú vhodné pre deti od siedmich kilogramov a PARALEN® SUS sirup je pre deti od troch mesiacov a s minimálnou telesnou hmotnosťou päť kilogramov. Ak si na základe veku a kilogramov vášho dieťatka môžete vybrať z viacerých možností, rozhodnite sa podľa jeho zdravotného stavu – napríklad ak má hnačku, nie je vhodné podávať čapíky. Naopak, ak dieťa zvracia, môžete siahnuť práve po nich.

  Tento článok vyšiel s podporou značky PARALEN

  PARALEN® 100 je liek na použitie do konečníka. PARALEN® 125, PARALEN® SUS sú lieky na vnútorné použitie. Obsahujú paracetamol. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo s lekárnikom.

  MAT-SK-2300121-1.0-04/2023

  redakcia
  4. máj 2023    Čítané 486x

  Najkrajšie a zároveň najťažšie obdobie na 9 písmen? Materstvo

  Je piatok, nedeľa alebo streda? Nejako som strácala prehľad. Trafila som akurát mesiac. Aj to so zaváhaním. Mala som za sebou obdobie, kedy som nevnímala a dni sa mi zlievali do jedného. Áno, prvé dni, týždne, ba i mesiace po pôrode môžu vyzerať aj takto. Je to však úplne normálne. Každá cesta materstva je iná. Rovnako je iné a jedinečné aj každé bábätko. Po každom daždi však vždy vyjde slnko, mnohokrát sprevádzané krásnou dúhou, a vaše materstvo naberie ten správny smer. Tak to bolo aj v mojom prípade.

  Materstvo je disciplína, v ktorej sa musíte naučiť tancovať. Bez predpísaných krokov. Občas i mimo rytmu. Miestami ide o romantický valčík, inokedy zase o divoké tango. Je to skrátka jazda, ktorá sa skladá z mnohých fáz, medzi ktorými budete hľadať balans. Ak ešte mamičkou nie ste, neviete, na čo sa pripraviť. Ak ste, dáte mi za pravdu, že aj napriek všetkému je to to najkrajšie, čo ste zažili.

  Sú dni, kedy padám na hubu, som nepríjemná, unavená a výbušná ako munícia. Poznáte to? Nezabúdajte však, že všetko raz prejde a vy zistíte, že pokiaľ nejde o život, nejde o nič. Ženy, a obzvlášť mamy, si skrátka so všetkým poradia. A ako to robia? Majú náhradný zdroj energie, šiesty zmysel a v rukáve vždy nejaký trik. Skrývajú skrátka svoje zlepšováky a tajné zbrane, ktoré v prípade núdze vyťahujú. Ak máte pocit, že nič z toho ste do vienka nedostali, nebojte sa. Toto všetko dostanete do výbavy, aj s tou obrovskou dávkou zodpovednosti, strachu no i nekonečnej lásky, ktorú prináša materstvo.

  Materstvo je skrátka jedna veľká jazda na horskej dráhe. Veď čo by sme sa my mamy nudili, všakže? ;) A tak, keď si už myslíte, že máte všetko pod kontrolou, nájdete si systém a cítite, že máte kontrolu nielen nad časom všedných dní, ale i svojím životom a dieťaťom, príde to. Ako blesk z jasného neba. Nečakane. O čom hovorím? No predsa o nejakej zmene či výhybke - rast zubov, spánková regresia, obdobie vzdoru či skrátka jedna z mnohých vecí, ktoré zase raz všetko otočia naruby. A čo pomáha v takomto prípade? Otrepaná fráza, v ktorej sa však skrýva veľké múdro: „Je to len obdobie.“ Obdobie, ktoré uteká rýchlo. Šialene rýchlo.

  Prvý úsmev, prvý zub, prvé slovo, potom to dokonalé „mama“, prvý krok či nástup do škôlky. Tých míľnikov je v prvých rokoch dieťaťa nespočetne. A vy budete paf z každého jedného. Emócie prevalcujú aj tých najväčších tvrďasov 🙂 Medzi týmito všetkými míľnikmi, aspoň v mojom prípade, bol aj výber náhradnej mliečnej výživy. Ako bezdetná by som si nikdy nepomyslela, že vybrať to správne mlieko môže byť nejaká veda. Vojdete do obchodu, zoberiete jedno z tej širokej ponuky, zarobíte, nakŕmite - a je to, no nie? Realita je však taká, že ako mama si trikrát rozmyslíte, po akom mlieku siahnete. Viete totiž, že najlepšie mlieko je materské, no ak už z akéhokoľvek dôvodu svoje dieťatko nedojčíte, cítite veľkú zodpovednosť pri výbere náhradného mlieka. Chcete pre svoje dieťatko tú najlepšiu výživu, ktorá podporí zdravý rast a vývoj, pomôže mu vybudovať pevné základy a postará sa o jeho spokojné bruško. A ako som teda vyberala mlieko ja? Vylučovacou metódou - žiadny palmový olej, porada s pediatrom, odporúčania kamarátok a v neposlednom rade ponúkané benefity. Chcela som vybrať mlieko, ktoré nespĺňa iba to, čo spĺňať musí, ale ktoré ponúka aj benefity navyše, akými sú vitamíny, prebiotiká a probiotiká prispievajúce k zdravému vývoju. A tak som sa touto vylučovacou metódou dopracovala k revolučnému mliečku BEBA SUPREMEpro2. A musím povedať, že ide naozaj o prémiovú voľbu od Nestlé. Máme za sebou krásne mesiace s BEBA SUPREMEpro a vďačíme jej za veselé dni plné smiechu i pokojné noci plné spánku. A čo viac som si mohla priať?

  Povedané zjednodušene a na rovinu, takzvane „polopatisticky“ - BEBA SUPREMEpro 2 je našou jasnou voľbou a topkou preto, že okrem zloženia a benefitov má aj skvelú chuť. A nie, veru nie je mlieko ako mlieko. Máme za sebou veru nejaké neúspešné pokusy. A keď vášmu drobcovi nechutí, viete, že tadiaľto cesta nevedie.

  Teraz však nazrime trochu hlbšie a pozrime sa, prečo je superprémiová BEBA SUPREMEpro 2 naozaj výnimočná. Pre mňa ako mamičku je určite dôležitý aj fakt, že za ňou stojí spoľahlivý výrobca. Vedeli ste, že Nestlé je na trhu už viac ako 155 rokov? Veru áno, je. A nielen to. Je prvým výrobcom dojčenskej výživy na svete. Čiže ide o stabilnú firmu, ktorú môžeme bez pochýb nazvať expertom na svojom území. Samotná BEBA SUPREMEpro 2, vyvinutá podľa vzoru materského mlieka a navrhnutá odborníkmi tak, aby podporila zdravý rast a vývoj vášho dieťatka², je výsledkom výskumu materského mlieka, ktorý trval viac ako 60 rokov.

  A v čom teda spočíva jej zloženie plné benefitov? Obsahuje zmes 5 oligosacharidov podľa vzoru materského mlieka a baktérie L.reuteri, ktoré sa nachádzajú v črevnej mikroflóre dojčených detí, ako aj čiastočne štiepenú upravenú bielkovinu procesom OPTIPRO HA. Na správnom fungovaní imunitného systému sa podieľajú aj minerály, železo, zinok a vitamíny A,C,D. O normálny rast a vývin kostí sa postará vápnik.

  Myslím, že v dnešnej dobe je viac ako potrebné dbať aj na starostlivosť o našu planétu. Preto je veľkým plusom, že obaly BEBA SUPREMEpro sú plne recyklovateľné a viečko a odmerka sú z bioplastu z obnoviteľných zdrojov. Rovnako sa využíva pri výrobe elektrina z obnoviteľných zdrojov a použité mlieko pochádza od farmárov, ktorí sa zaviazali znižovať uhlíkovú stopu.

  My sme mali šťastie a pomerne rýchlo sme našli mlieko, ktoré nám vyhovuje vo všetkých smeroch. Ak aj vy práve teraz hľadáte dojčenskú výživu, alebo vám tá aktuálna nevyhovuje, možno vás inšpirujeme. Nezabúdajte, že každé bábätko je iné a má aj odlišné chute. Preto skúste a uvidíte. Netrápte sa, nestresujte sa zbytočne a snažte sa vychutnať si každý moment. Jedinečný, nenávratný. Ak ide všetko hladko a vy ste od prvého momentu šťastnou a spokojnou mamičkou, užívajte si to plnými dúškami. Ak to však až také ružové nie je, do úlohy mamy sa dostávate postupne, alebo vás či vaše dieťatko trápi nepohoda či ťažšie chvíle, aj to je v poriadku. Nebojte sa, rozprávajte sa, zdôverte sa. Nikdy a na nič nie ste sama. Pretože materstvo, ako vraví aj nadpis, je nielen to najkrajšie, ale aj to najťažšie obdobie - na 9 písmen. A na celý život ;)

  Tento článok vyšiel s podporou Nestlé

  Dôležité upozornenie: Dojčenie je pre Vaše bábätko to najlepšie. Ak už nemôžete dojčiť, vyberajte náhradnú dojčenskú výživu po dohode so svojím pediatrom.

  ¹ Minerálne látky železo, zinok a vitamíny A, C, D sa podieľajú na normálnom fungovaní imunitného systému. 

  ² Vápnik je potrebný pre normálny rast a vývin kostí u detí. Obsah v súlade s požiadavkami príslušnej legislatívy.

  redakcia
  4. máj 2023    Čítané 2181x

  Materstvo je aj prechádzka ružovou záhradou, aj sa niekedy musíte presekať šípovými kríkmi

  Keď nosíme pod srdcom svoje dieťa, máme od materstva rôzne očakávania. Veľakrát sa odlišujú od reality, ktorá nás neskôr čaká. Má to byť to najkrajšie obdobie v našom živote. A bodka. No často sú tam tri bodky. Popasovať sa s novou rolou, do ktorej vhupneme nepripravené a neskúsené, môže byť pod vplyvom očakávaní náročnejšie, ako sa môže na prvý pohľad zdať. S rolou matky so všetkým, čo k nej patrí. Plnou veľkých i malých zmien, emócií aj pochybností, či sa to dá všetko zvládnuť. Materstvo je veľká vec. Chvíľu ste v rozprávke plnej lásky a nežností, za moment stratená ako v začarovanom lese, a potom sa zas nájdete, ako sa presekávate šípovými kríkmi.

  V každom prípade, materstvo je veľmi dobrodružný príbeh. Normálne by ste fandili hlavnej hrdinke, držali jej palce, prežívali príbeh s ňou. Radili jej, čo má spraviť, aby všetko dopladlo super... Sledovať scénar niekoho iného je zábava. No žiť ten vlastný má par zádrhelov. Prvým je fakt, že často zabúdame fandiť samé sebe a posledným, že často zabúdame, že hlavnými hrdinkami tohoto príbehu sme my. Každá jedná z nás je (ne)obyčajná mama. Úžasná, vynaliezavá, riešiaca, očarujúca, tvorivá, ale zároveň je aj obyčajný človek so svojimi potrebami, so svojím smútkom aj únavou. Nájsť ten správny balans je pre mňa stále výzva...

  A toto je môj príbeh.

  Klapka, scéna číslo jeden...

  Zo života mamy

  Je 19:17 SEČ. Taký normálny večer. Začína sa príprava na najkrajšiu časť dňa. Milujem svoju dcéru, ale deň sa pre mňa začína, až keď večer zaspí. Cez deň som len mama. Teda mama – upratovačka, mama – kuchárka, mama – animátor, mama - vodič. A ešte veľa ďalších funkcií. Kdežto večer, ten patrí iba mne. Môžem ho stráviť, ako sa mi len zachce - žehlením, umývaním podlahy, varením, upratovaním, praním... Nie je nad to mať pestrý program na materskej. Ešte by sme my mamičky mohli upadnúť do stereotypu.

  A čo keby som sa na to vlastne vykašlala?! Nikde sa nepíše, že dieťa potrebuje k svojmu šťastiu ožehlené tričko. Som predsa hlavná hrdinka svojho filmu! Čo by som poradila samej sebe, ak by som sa sledovala? Hmmm? Je čas nad tým porozmyšlať. Ja som tá, ktorá píše scénar, tak nech to nie je tragedia!

  Tak ideme na to. Musím najskôr odchytiť tú moju malú splašenú zver. Beriem ju na ruky a v tom plač.

  Strih. 19:27 SEČ. Už sa rehoce. Dáva okruh okolo stola a sú dole papuče a tepláky. Päťminútový wrestling na posteli a je už len v plienke. Mám mokré čelo. Ide sa do sprchy. V sprche sa ju snažím udržať na protišmykovej podložke. Čím viac jej bránim v šantení, aby sa na klzkých kachličkách nepošmykla, tým viac sa blázni. Mydlo má aj v nosnej dierke a ja som mokrá nakompletku.

  Strih. 19:42 SEČ. Sedí v stoličke. Rýchlo beriem Lucku a zarábam mlieko a kašu. Vďaka Bohu, že ju nemusím prevárať. Tento fakt mi uľahčoval život od jej narodenia. Pri všetkých problémoch je dôležité mať sa na koho spoľahnúť. Akýkoľvek spojenec, ktorý je v tejto bitke na mojej strane, sa počíta. Je jedno, či dieťa v noci plače a čaká na mlieko, umiera od smädu po 5 minútach ako vyjdeme z domu na prechádzku či pripravujem prvé mäsovo-zeleninové kaše, alebo si potrebujem uhasiť smäd ja. Mojim spojencom je voda Lucka. Môžem sa na ňu spoľahnúť. Dojčenská neperlivá je ideálna na pitie, aj na prípravu stravy pre malú. Zistila som si, že vyviera v Považskom Inovci a tak ako ju príroda stvorila, bez chemických úprav, bez chlóru, s vyváženým vápnikom a magnéziom, je tu vo fľaši v tejto super forme aj pre mňa. Skvelé je aj, že neobsahuje soľ, to nie je pre bábätká (a vlastne pre nikoho) dobré, zaťažuje to ľadviny aj vnútorné orgány. Lucka je proste ideálna, lahká a chutná.

  Kým zarobím dve deci kaše, trikrát sa snaží zo stoličky vyliezť. Prvú lyžičku mi vyrazila. Viem, čo to znamená. Chce jesť sama. A to teda znamená, že obyčajný podbradník vymením za špeciálny igelitový s dlhým rukávom. Zo zásuvky jej podávam menšiu lyžičku a pozerám sa na to dielo skazy, ktoré sa črtá pred mojimi očami. Sem-tam sa mi podarí podsunúť jej nejaké to sústo aj z mojej ruky. Výsledkom je prázdna miska, poloplný pultík a poloplné bruško.

  Ukladám ju do postieľky. Dávam pusu. Vypije zarobené mlieko. Zapínam elektronickú pestúnku. Z gauča na mňa pozerá moja 30-dňová výzva - kôš plný bielizne. Rozkladám žehliacu dosku. Z vysielačky počujem ako sa vrtí. Stále je ešte nádej, že zaspí. Sebe nalievam pohár Lucky, lebo mám pocit, že som odbehla minimálne polmaratón a do žehličky nalievam „točkovicu”. Beriem prvý kúsok oblečenia. A v tom...
  Asi tá žehlička hlasno naparuje. Zobudilo ju to. Uložila som ju opäť. Aj som si k nej na chvíľku ľahla. Dych sa spomalil, palec vypadol z úst. Preložila som to batoľa do postieľky a potichu som odplachtila do kuchyne. Otáčam kolieskom na žehličke, termostat ťukne, už je rozpálená ako sa patrí... A v tom...

  Strih. 20:17 SEČ. Opäť ten istý scenár. Pre istotu čakám ešte o 5 minút dlhšie. Idem do kuchyne, zapínam žehličku, beriem bodyčko do rúk...
  Strih. 20:30 SEČ. A v tom...
  Strih. 20:45 SEČ. A v tom....
  Strih. 21:12 SEČ. A v tom...
  Strih. 21:37 SEČ. Konečne spí...

  Kašlem na všetko. Dosku balím. Zajtra ma čaká 31-dňová výzva v podobe žehlenia a 15-mesačná výzva v podobe uspávania. A do rúk si beriem knižku. Potrebujem trošku vypnúť. Môj život, moje pravidlá. Viem, nie je to moderné, byť unavená, frustrovaná. My mamy musíme byť predsa superhrdinky. Čo tam po tom, že sa nám život narodením dieťaťa obrátil naruby. Nestačí len s nostalgiou spomínať na to, že sme kedysi boli pánmi svojho času. Treba si ho nájsť. Po kúskoch, po troške. Pretože spokojná mama = spokojná rodina.

  Nemusíte sa vzdávať vecí, ktoré vám robia radosť

  Pri zmysloch ma drží len fakt, že toto prežívame všetky. Kolobeh bežných dní stiahne do svojho víru každú mamu. Dni sa stávajú rovnakými. Vstávanie, varenie, kŕmenie... Prebaľovanie, upratovanie, pranie, žehlenie,... Niekde, medzi tými navlas rovnakými dňami, sa z tých ružových (nie vždy) voňavých uzlíčkov stávajú deti. A z nás žien, partneriek, kolegýň, kamošiek, v prvom rade mamy. Občas v nás treba prebudiť aj to staré ja. Nemusíte sa vzdávať vecí, ktoré vám robia radosť, stále budete skvelou mamou. Materstvo je ako jazda na húsenkovej dráhe, raz si hore, raz si dole. Základ je, aby sme z nej všetci vyšli úsmevom.

  (Ne)dokonalé mamy sú ten najdokonalejší príklad do života

  Jedného dňa sa na moment zastavíte a uvedomíte si, ako ten čas rýchlo plynie. Na mňa to prišlo dnes. A tak si premietam všetko, čo sme spolu zažili. Túžim si zapamätať milión maličkostí, ktoré jej raz budem rozprávať. Ako sme sa tešili z jej prvého úsmevu. Ako mi prvýkrát povedala mama, prvýkrát sama bozkala a povedala: „Ľúbim.” Ako prvýkrát počmárala stenu. Nechcem aby mi tieto okamihy zmizli v opare každodennej frustrácie.

  Drobnosti, ktoré vypĺňajú náš rutinný život, raz budú tvoriť spomienky, ku ktorým sa bude vracať, keď sa ona stane matkou. Sama si spomínam na mamine ruky, ktoré mi pomáhali zaspať. Jemnučkým hlasom spievala uspávanku Zahrajte mi tichúčko, javorové husle. Vzala som si do rúk jej dlaň a na uvoľnené prsty som hrala ako na klavír, kým mi viečka premohla únava. Pri tej spomienke mi vnútro zaleje zvláštne teplo, pokoj a neha. Dúfam, že si raz aj moja dcéra spomenie na „naše“ chvíľky.

  Rovnako však chcem, aby od mala videla, že má svoj život vo svojich rukách a je v poriadku sa cítiť unavená, nezvládať všetko na 100 %. Že si vždy musí nájsť čas aj na seba a na svoje potreby. Pretože (ne)dokonalé mamy sú ten najdokonalejší príklad skutočného plnohodnotného života.

  Tento článok vyšiel s podporou Lucka Tvoj vodný anjel

  redakcia
  5. mar 2023    Čítané 702x

  Si tehotná? Pomôž nám vylepšiť tehotenský newsletter a získaj odmenu!

  Ahoj!

  Si tehotná a rada by si každý týždeň dostávala tie najdôležitejšie informácie o tvojom tehotenstve rovno do e-mailovej schránky? Či už o tom, ako sa vyvíja bábätko, aké vyšetrenia ťa čakajú, prípadne na čo všetko máš ako tehotná od štátu alebo v zamestnaní nárok?

  V tom prípade hľadáme práve teba! 

  Napíš nám a vyplň krátky formulár, na základe ktorého si vyberieme približne 5 budúcich mamičiek, ktorým budeme náš nový tehotenský newsletter pravidelne posielať. 

  V prípade, že si ťa vyberieme, začneme ti newsletter odosielať na email každý týždeň podľa tvojho aktuálneho týždňa tehotenstva (teda v prípade, že ho ešte neodoberáš), a ty nám po minimálne troch mailoch odpovieš na pár otázok. V odpovediach zhodnotíš, či boli pre teba informácie od nás nápomocné alebo ti, naopak, pripadali zbytočné a mätúce. Prípadne, či ti niečo chýbalo...

  A nebude to zadarmo!

  Ako odmenu od nás získaš produkty Baby Dove (podľa preferencií) v hodnote 20€.

  Ak ťa to zaujalo...

  Vyplň tento krátky formulár TU a my sa ti ozveme 🙂

  Modrý koník team

  redakcia
  7. feb 2023    Čítané 3769x

  Finančná injekcia pre mamy, ktoré si plnia sny

  Sotva som sa vyhrabala zo začarovaného kruhu laktačných problémov, refluxov, kolík a prerezávajúcich zúbkov, prišiel čas návratu do práce a kolotoča malých prekážok, ktoré sú známe všetkým pracujúcim rodičom. Vždy som však patrila k ženám, ktoré verili, snívali a nevzdávali sa. A inak to nebolo ani teraz. Stačilo spoznať možnosti, odhadnúť schopnosti a prijať pomoc. Preto som rada, že VÚB banka prišla s produktom zameraným práve na nás, snívajúce, pracujúce mamy. Vedeli ste, že je tu príležitosť, ktorá zvýhodňuje mamy a otcov malých detí, ktoré sa rozhodli vrátiť späť do práce? 

  Pracujúce mamy. Navyše s dieťaťom vo veku do 3 rokov. Mnohými obdivované, inými zatracované a vnímané ako riziková skupina. Patrím k nim aj ja. A verte mi, rozhodnutie vrátiť sa do práce skôr ako po 3 rokoch je častokrát veľmi ťažké aj bez zbytočných poznámok okolia. Poznámok, ktoré vedia zabolieť a zasiahnuť. Každá mamička sa rozhoduje na základe toho, čo chce alebo musí. Preto je soľ nad zlato riadiť sa heslom: „Nesúď, pokiaľ si nebol v jej koži.“  

  Plánované i nečakané výdavky

  Čo si budeme klamať, obdobie, keď na účte prestane pípať materská dovolenka a vystrieda ju tá rodičovská, môže byť pre mnohé domácnosti šok. Niektoré rodinné rozpočty to pocítia viac, iné menej. Každopádne práve nápor na rodinné financie a zvýšené náklady pri opätovnom nástupe do práce pomôže preklenúť Mama úver. Či už potrebujete pokryť vysoké poplatky za škôlku, nečakané výdavky za pokazený kotol, zvýšené zdravotné náklady, zariadiť si domácu pracovňu alebo si zaobstarať auto. Alebo aj všetko naraz. Pretože tak nejako to bolo v tom mojom prípade.

  Vždy sme sa snažili mať ako rodina nejakú tú rezervu a k financiám pristupovať rozumne. No posledné roky nám dali zabrať. Zaobstarali sme si vlastné bývanie a pribudla k nám dcérka. Obrovská dávka lásky a emócií, no i zvýšených výdavkov. Ak ste sa v poslednej dobe pustili do vlastného bývania, určite viete, že je tu skutočne čierna diera na peniaze. K tomu súčasná ekonomická situácia, ktorá nie je práve prechádzkou ružovou záhradou. A tak naša rezerva v čase, keď som sa chystala späť do práce, pripomínala skôr vyfučanú pneumatiku od trojkolky, ktorá by nás bezpečne odviezla sotva zopár metrov.

  Nech sme plánovali, počítali či škrtali akokoľvek, vedeli sme, že tentoraz to bez finančnej pomoci nedáme. Dcérine výdavky za škôlku a všetko okolo toho, nemalé sumy v lekárni, ale aj nové auto. Pretože na zladenie škôlky s pracovnou dochádzkou by som potrebovala ideálne teleport. 🙂 Bez dieťaťa som bola najväčším nadšencom cestovania vlakom a hromadnou dopravou. Počas materskej som zase na 100 % využívala kočík. Ale zladiť pracovnú dobu a prevádzkové časy škôlky? V našom prípade bez ďalšieho auta nemožné. Pravý zmysel „dobehnúť ako pes s vyplazeným jazykom“ spoznáte až vtedy, keď vám bude horieť pracovný termín, predĺži sa schôdzka, do toho nejaká tá zápcha a nakoniec učiteľka klopkajúca po hodinkách, že dieťa vyzdvihujete v hodine dvanástej. :D Každopádne, to moje červené autíčko z druhej ruky bolo viac ako nutnosťou. No bez Mama úveru by sme si mohli dovoliť akurát tak červené tenisky na šprint. 🙂

  VÚB ponúka výhodný mama úver

  Mama úver skrátka pomáha s nutnými výdavkami, ale rovnako môže pomôcť na ceste za snami. Pre všetkých pracujúcich rodičov, ktorí majú dieťa do 3 rokov je tu možnosť bezúčelovej pôžičky od 3 010 až do 10 000 eur. Ak potrebujete finančnú podporu kvôli zvýšeným výdavkom počas hluchého obdobia, Mama úver so zvýhodnenou garantovanou úrokovou sadzbou 5,9 %, navyše bez poplatku za jeho poskytnutie, môže byť riešením pre mnohé rodinky. Nenechajte sa však pomýliť názvom. O Mama úver môžu požiadať aj oteckovia. Jedinou podmienkou je, aby išlo o pracujúceho rodiča so stabilným príjmom, ktorý má dieťa do 3 rokov a, samozrejme, je schopný úver splácať. Na jeho vybavenie vám bude stačiť doklad totožnosti, doklad o veku dieťaťa a v niektorých prípadoch, podľa typu zamestnania, doklady o príjme. VÚB banka ponúka férovú šancu na úver všetkým pracujúcim rodičom, preto úver nastavila tak, aby im skutočne pomohla v náročnom období a zároveň, aby bolo v ich možnostiach jeho splácanie.

  Mama úver plní sny

  Naskytla sa vám príležitosť, no problémom sú financie? Nevzdávajte to. Postretli vás nečakané výdavky? Nezúfajte. Zvážte svoje možnosti a schopnosť splácať úver a ak je všetko v poriadku, choďte do toho. My sme si spoločne s manželom sadli, prešli si všetky možnosti a zhodli sa, že práve Mama úver je najvýhodnejším riešením toho, ako preklenúť obdobie, kým sa vďaka návratu do práce naše financie neustália. 

  O Mama úver môžete požiadať v ktorejkoľvek pobočke VÚB, kde vám so všetkým poradia, vysvetlia a nezáväzne vypočítajú výšku úveru a splátky. Lebo pracujúce mamy naozaj nie sú rizikovou skupinou. Práve naopak. Materstvo, napriek tomu nedostatku spánku a voľného času, v žene aktivuje náhradný, výkonnejší zdroj energetického pohonu, o ktorom doposiaľ ani len netušila. 🙂 A tak nie je problém ani to, aby sa mama na rodičovskej dovolenke naplno zaradila do pracovného procesu. O dobrý time management sa síce musí postarať sama, ale s finančnou podporou jej pomôže Mama úver od VÚB banky.

  Tento článok vyšiel s podporou VÚB.

  redakcia
  28. nov 2022    Čítané 2604x

  Písali ste už Ježiškovi?

  Píšete listy Ježiškovi? My áno. Teda... píšeme, ako píšeme. Tí členovia rodiny, ktorí ešte písať nevedia u nás sa listy Ježiškovi kreslia. Viem, že v niektorých rodinách deti vystrihujú vysnívané darčeky z letákov hračkárstiev. No kreslenie má niekoľko výhod. Je úžasné sledovať, ako sa dieťa dokáže snažiť, keď po niečom túži. Keď musí darček nakresliť, starostlivo si vyberá, čo sa na liste objaví a tak nemá hrúbku telefónneho zoznamu. A v neposlednom rade, ja ako rodič mám stále nádej, že sa mi podarí dieťa „naviesť“ tým správnym smerom, dať mu do hlavy „červíka“ na nejakú zmysluplnú hračku, ktorá nebude len x-tou verziou toho istého produktu, ktorý už doma má.

  Už s príchodom jesene sa mi v hlave rozbliká kontrolka a ja si začínam všímať deti, na čom „fičia“. Čo ich aktuálne baví a premýšľam, kam smerujú, čo by sa im zišlo v blízkej budúcnosti. Nenápadne im ukazujem zaujímavé veci, aby to tesne pred Vianocami nebolo príliš nápadné. Keď ideme „písať“ list Ježiškovi a premýšľajú, čo by si mali priať, tak im len nenápadne pripomeniem: „Pamätáš na tú stavebnicu, čo sme videli na internete? Tie nálepky boli super,... Veľmi si túžila po tej magnetickej tabuľke, čo ste mali v škôlke.“. A buď sa chytia alebo nie 😊

  A presne vďaka magnetickej tabuľke, ktorú mala moja dcérka v škôlke, keď chodila ešte do slniečkovej triedy 😊 a teraz jej, ako žiačke lienočkovej tiredy veľmi chýba, som spoznala e-shop lerni.sk. Po strastiplnom googlení takej „štvorcovej dierkovej tabuľky, kde takým zázračným perom kreslíš guličkami obrázky a potom ich aj vymažeš“ som sa ocitla v raji pre rodičov, ktorí hľadajú za hračkami pre svoje deti viac ako len zábavu. Nájdete tam všetko - drevené hračky, detské puzzle, stavebnice, šrúbovačky, kreatívne pomôcky, náučné hry. Ale aj nálepky, tetovačky, pracovné listy,... Ako hovorím, malé nebo.

  Deti sa nehrajú aby sa učili, učia sa pretože sa hrajú

  V mojom ideálnom svete, by hračka mala rozvíjať potenciál dieťaťa, byť zároveň učebnou pomôckou, vyznačovať sa originalitou a vysokou kvalitou. A presne také produkty som našla v tomto internetovom obchode. Edukačné hračky, ktoré nájdete v ponuke lerni.sk, nabádajú deti experimentovať, učiť sa a sú odporúčané profesionálmi, ktorí sa venujú rozvoju schopností detí v predškolskom veku.

  Hračky na lerni.sk sú jednoducho „iné“. Napriek tomu (alebo práve preto), že sa dieťa pri hre učí, ho edukatívne hračky bavia omnoho dlhšie. Pod pojmom edukatívne hračky nečakajte len niečo veľmi zložité. Okrem spomínanej tabuľky ma oslovili napríklad Nálepky na opätovné použitie – Ľudské telo. Deti bavia, no zároveň podporia ich kreativitu, predstavivosť a dieťa si cibrí svoju jemnú motoriku. Máme odtiaľ aj dočasné detské tetovačky, ktorých aplikáciu zvládne každé dieťa a odstránite ich veľmi rýchlo a jednoducho.

  Kým píšem so staršou domáce úlohy do školy, menšia si píše svoje „úlohy“ na tabuľke Čarovné kreslenie. Má všestranné využitie, rozvíja fantáziu, je bezpečná k očiam, má nízku spotrebu energie a jednoducho sa ovláda.

  Výber produktov je naozaj pestrý a spôsob vyhľadávania na stránke je prehľadný. Keď neviem, čo vlastne hľadám, vyfiltrujem si produkty podľa veku, pohlavia či materiálu. Ak viem, na ktorej zručnosti by som chcela s dcérkou zapracovať, vyfiltrujem si hračky podľa toho, či chcem stimulovať jemnú motoriku, koordináciu oko – ruka, grafomotoriku, logiku, pozornosť a sústredenie, reč a komunikáciu alebo chceme pri hre len oddychovať a zabávať sa.

  Nie sme tak bohatí, aby sme mohli kupovať lacné veci

  Páči sa mi, že lerni.sk spolupracuje len s overenými dodávateľmi. Pri výbere kladú dôraz na kvalitu materiálov, z ktorých sú hračky vyrobené. Kľúčom, podľa ktorého sa riadia pri výbere sortimentu, je najmä bezpečnosť a trvácnosť produktov. Tie sú totiž určené pre použitie nielen doma, ale aj v materských školách, kde ich používa množstvo detí dlhé roky. Škôlka je ten najlepší „crashtest“ pre hračku a tak som si istá, že nemusím mať strach z toho, že sa hračky ľahko rozpadnú alebo že počas malej chvíle nepozornosti dieťa poškodením hračky ublíži. Kvalitou hračiek či učebných pomôcok, ktoré ponúkajú sú si istí, keďže garantujú možnosť vrátenia peňazí až do 100 dní.

  Jednoduchý, bezpečný a bezproblémový pre každého

  Doprava zdarma pri nákupe nad 10 Eur je naozaj vzácny benefit. Ja často hľadám len nejakú drobnosť, ako darček pre neter či synovca a nie raz ma odradí, že 10 eurový produkt sa predraží o polovicu kvôli poštovnému. Za zmienku stojí aj vernostný program pre registrovaných zákazníkov. Za každý nákup na lerni.sk dostanete vernostné kredity, ktoré je možné premeniť na zľavu pri ďalšom nákupe. Pomyselný klobúk skladám pred ich zákazníckym servisom. V dnešnej uponáhľanej dobe veľmi ochotne pomôžu aj tým zákazníkom, ktorí nie sú zbehlí v nákupe na e-shopoch. Stačí im poslať e-mail a ochotní pracovníci zákazníckeho servisu objednávku spracujú za zákazníka.

  Ak teda hľadáte inšpiráciu na vianočné darčeky, ktoré nebudú ležať "úhorom" a deti sa k nim budú radi vracať, lerni.sk stojí za navštívenie. Ja tam vždy nájdem niečo nové, zaujímavé a pre detskú hlávku podnetné.

  Teraz môžete využiť aj zľavu 10% s použitím zľavového kódu: MODRYKONIK.

  Tento článok vyšiel s podporou lerni.sk

  redakcia
  9. nov 2022    Čítané 2427x

  Nový hráč na scéne detských pokrmov, ktorý skóruje u mamičiek i detičiek

  Dá sa na materstvo stopercentne pripraviť? Ak áno, ako? Počúvať rady mám, babiek, kamarátok, tetiek či susied? Čítať knihy, príručky alebo rôzne diskusie? Nechcem vás sklamať, ale odpoveď je nie. Na materstvo sa stopercentne pripraviť nedá. Môžete si naštudovať všetko možné aj nemožné. Naplánovať si, čo robiť budete a čo nebudete. Avšak keď teóriu vystrieda prax, všetky tieto nadobudnuté vedomosti sa rozptýlia ako kúdeľ dymu. Zmiznú ako mávnutím čarovného prútika. Stratia sa ako gáfor. Skrátka vám do rúk vložia to najcennejšie a z vás sa stane mama. Nový človek, nepopísaný list, ktorý zrazu rozmýšľa (a koná) inak a miestami sa stráca v tom mori rôznych informácií. A práve keď prídu na rad detské príkrmy, pre mnohé mamičky nastáva obdobie otáznikov a dilem: Kedy začať? Čím začať? Koľko a ako veľa? Domáce alebo kupované príkrmy? 

  Keď plány vystrieda prax

  Možno ste plánovali látkovať, no nakoniec siahnete po jednorazových plienkach. Aj za ten cumlík, ktorý ste razantne odmietali, ďakujete. Pri deťoch zaspávajúcich iba na rukách ste krútili hlavou? A hľa, zrazu zisťujete, že aj ten váš drobec najlepšie zaspí v náručí a tesne pri vás. Zahoďte všetky vaše predošlé plány a presvedčenia za hlavu a riaďte sa novonadobudnutou materskou intuíciou, svojím srdcom a možno aj štipkou sedliackeho rozumu. Pretože jedno, a to podstatné, ostáva - pre svoje dieťa chcete iba to najlepšie

  A prečo o tom píšem? Lebo v mojom pôvodnom pláne, bezdetnom, som plánovala pre svoje dieťa pripravovať iba domácu stravu. Bez výnimky. Teraz som však vďačná za produkty, ktoré mi uľahčujú každodenný chod v našej malej, občas chaotickej, domácnosti. A medzi takéto produkty patria aj výrobky svetovej kvality GERBER Organic, ktoré konečne prichádzajú aj na náš trh.  

  Dni utekajú naozaj rýchlo a deti nám rastú doslova pred očami. Pri druhom dieťati sa mi zdá ten čas ešte o niečo neúprosnejší. Preto si chcem užiť každý, i ten najmenší, okamih. A vôbec nemám zlý pocit, ak volím hotové príkrmy. Pretože značke, po ktorej siaham, verím. Okrem toho, že tieto produkty obsahujú prísne kontrolované suroviny v baby kvalite, sú aj rýchlym a praktickým riešením v mnohých situáciách. Napríklad, keď nestíham, moje dieťa má štrajk v jedení, alebo sme na výletoch a výjazdoch mimo domu. A my, keďže chceme čo najviac objavovať svet za dverami nášho byt, sa túlame veľa a radi. 🙂

  Zacielené na chuť bábätiek a nároky mamičiek

  Veľa vecí si vyberám intuitívne. Niekedy aj celkom povrchne, a to podľa obalu, etikety či názvu. To však neplatilo pri výbere detskej stravy. V tomto prípade som podrobne študovala zloženie, ale aj čo-to o značke samotnej. GERBER Organic je svetovou jednotkou, ktorá spoza veľkej mláky dorazila aj k nám. A nezískala si iba mamičky vo svete, ale aj u nás. Mňa svojím nutričným zložením, kvalitou a širokou ponukou, môjho drobca zase chuťovým profilom všetkých produktov. Keďže dnes nie je ťažké sa v tej hŕbe značiek a produktov stratiť, “polopatisticky” vám priblížim, prečo práve táto značka. 

  Značka GERBER uzrela svetlo sveta už v roku 1927. S nápadom príkrmov prišla, ako inak, mamička. Dorothy Gerberová chcela týmto svojím nápadom zabezpečiť dcérke prísun ovocia a zeleniny aj v zimnom období. Odvtedy však značka neustále napreduje a sleduje potreby detí i mamičiek. Ich produkty sú prispôsobené potrebám tých najmenších, no zároveň spĺňajú aj tie najprísnejšie nároky mamičiek

  Deti sú snáď najúprimnejšie stvorenia. Vedia dať najavo, ak sa im niečo páči, ale aj nepáči. Ak im niečo chutí, ale aj nechutí. Deti skrátka neoklamete. Uspokojiť ich chuťové poháriky môže byť preto niekedy tvrdým orieškom. Čisté, prírodné a skutočné chute GERBER produktov je však presne to, čo ulahodí tým malým jazýčkom. Pretože aj chute detí sú čisté a nepoškvrnené. 

  Pre malých i väčších gurmánov

  Široké portfólio je obrovským plusom, keďže dokáže pokryť všetky druhy jedál, chodov i chutí. Detské 100 % rastlinné príkrmy, mäsovo-zeleninové príkrmy, chrumky, kaše29, kapsičky, ale aj rastlinné dezerty. Vyberie si naozaj každý a presne to, čo potrebuje. A je jedno, či s príkrmami iba začínate, alebo máte už skúseného jedáka. Vďaka jemným textúram sú ich rastlinné príkrmy vyvinuté špeciálne s certifikovanými farmármi ako stvorené aj pre malých gurmánov, ktorí sa postupne s prvými príkrmami iba zoznamujú. Svojím širokým chuťovým profilom sú však vhodné aj pre skúsenejších a zvedavejších stravníkov.

  Sladký svet GERBER Organic je plný chutí. Či už sú to kapsičky zaujímavých príchutí27, ktoré obsahujú ručne pozbierané dozreté ovocie, jemné dezerty s kokosovým mliekom, alebo mliečne a nemliečne kaše s prirodzene sladkou chuťou obilnín, ktoré sú rýchle a jednoduché na prípravu. Všetky tieto dobroty sú bez pridaného cukru, no napriek tomu chutia výborne a lákavo. Použité suroviny sú totiž poctivé, kvalitné a ovocie dozreté. A vtedy nie je potrebné ich chuť akokoľvek umelo zvýrazňovať. 

  Za sladkými produktami však nezaostávajú ani rastlinné25 a mäsovo-zeleninové príkrmy23. Sú bez pridanej soli, aróm či zahusťovadiel. Obsahujú skrátka iba to, čo obsahovať majú. Zaujímavé a bohaté kombinácie, ale aj olivový olej, ktorý je potrebný a vítaný, keďže tuky sú dôležitou živinou a podporujú vstrebávanie vitamínov. Nutričné vyváženie je taktiež veľkým plusom, keďže každá porcia pozostáva z kombinácie strukovín, obilnín a zeleniny.

  Aj u vás sú detské chrumky záchrancom mnohých situácií? Tak, ako som niekedy neodišla z domu bez mobilu či púdru v kabelke, teraz neodchádzam bez fľašky s vodou a chrumiek. Už ma neraz práve chrumky zachránili a ušetrili pred krikom, revom, hanbou. ;) A tieto od GERBER Organic31 v niekoľkých príchutiach sú dokonalé. A to nielen svojím zložením, ale aj tvarom ako stvoreným pre detské rúčky a rozvoj jemnej motoriky. Majú krehkú textúru, v ústach sa rozpustia a nezanechávajú zalepené celé dieťa a všetko okolo neho - za toto dávam desať bodov navyše. Balené sú v praktickom znovu uzatvárateľnom obale, takže ich pokojne môžete prenášať hore-dole, hodiť do tašky, na spodok kočíka či do auta. 

  Rastlinné dezerty v exotických príchutiach27 sú skvelým spestrením jedálnička. Ide o stopercentný rastlinný dezert s kokosovým mliekom bez pridaného cukru. Vďaka špeciálnemu spracovaniu nemusia byť v chladničke, takže si ho pokojne môžete vziať kamkoľvek so sebou a byť pripravení na malých hladošov kdekoľvek a kedykoľvek. Balenie je ideálne, ani veľké, ani malé. Skrátka také akurát, aby dieťatko zjedlo všetko do poslednej lyžičky, no bruško malo spokojné. Veď uznajte sami, tento dezert u nás vždy zmizne rýchlosťou blesku. 

  Dobrú mamu z vás nerobí dokonalosť v každom smere

  Čo si budeme klamať, materstvo je jednoznačne to najkrajšie, avšak niekedy vie dať poriadne zabrať. Fyzicky i psychicky. Krásne chvíle plné radosti striedajú chvíle chaosu a únavy. No aj o tom to je. O týchto niekedy (ne)dokonalých a (ne)ľahkých chvíľach. Ak je niečo, čo nám dokáže materstvo spríjemniť, prečo to nevyužiť? Niekedy má môj syn domácu stravu, inokedy kupovanú. Niekedy dostane čerstvé ovocie, inokedy ovocnú kapsičku. Viem však, že ak siahnem po kvalitných detských príkrmoch, dávam mu to najlepšie a nemusím mať výčitky svedomia. A čo rozhoduje pri výbere detských príkrmov a snackov? To, čo je dôležité pre mňa, je vyváženosť a zloženie. Pre môjho drobca je rozhodujúca zase chuť. No veľkým plusom je aj filozofia značky GERBER Organic a ich prístup k prírode a k nárokom na suroviny - spolupracujú s farmármi, vytvárajú čisté regeneratívne poľnohospodárstvo, nepoužívajú chemické hnojivá či pesticídy a úrodu zbierajú ručne.

  Mamičky, ak je realita materstva presne taká, ako ste si ju naplánovali, zatlieskajte si. Ak je odlišná, ba na míle vzdialená, tiež si zatlieskajte. Pretože robíte to najlepšie, čo viete a môžete. A to je to najdôležitejšie. Skrátka si tú materskú užívajte a nesnažte sa byť vo všetkom dokonalé. Pretože dieťa potrebuje predovšetkým vašu lásku, váš čas a vašu pozornosť. To je to podstatné. 

  Tento článok vyšiel s podporou Nestlé

  redakcia
  5. okt 2022    Čítané 814x

  Nová poradňa s psychiatrom MUDr. Pavlom Palkovičom

  Poznáme to viacerí... Keď niekomu povieme, že máme chrípku a potrebujeme to vyležať, rešpektuje to každý. No ak by sme niekomu povedali, že máme depresiu, v drvivej väčšine sa dočkáme skôr komentárov typu: A čo sa opúšťaš, veď máš strechu nad hlavou, iní nemajú ani to. Mal/a by si byť vďačný/á. Veď nemáš byť prečo smutný/á... 

  No a k čomu to vedie? Bohužiaľ k tomu, že sa ľudia za svoje psychické problémy hanbia a boja sa o nich hovoriť. Popritom sú to ochorenia ako všetky ostatné a určite by sa nemali prehliadať.

  Preto, ak sa s niečím vo svojom vnútri trápite aj vy, alebo niekto vám blízky, a nemáte sa na koho obrátiť, určite využite možnosť opýtať sa na čokoľvek v našej novej poradni s psychiatrom.

  Na vaše otázky veľmi rád odpovie MUDr. Pavol Palkovičskúsený odborník s viac ako 30-ročnou praxou.

  Netrápte sa, keď nemusíte. Prijať pomoc v oblasti psychického zdravia je rovnako v poriadku, ako prijať pomoc s akoukoľvek inou bolesťou.

  Všetky vaše otázky sú, samozrejme, anonymné a zadarmo, ako v každej poradni na Modrom koníku.

  Modrý koník team

  redakcia
  23. sep 2022    Čítané 1358x

  Zatočte raz a navždy s bolesťou vďaka novej poradni

  Tu ma bolí, tu ma pichá... poznáte to? V duši 20, na tele tesne pred dôchodkom. Mnohí sa tak neraz cítime, hoci máme snáď len čerstvé tri krížiky v kolónke vek. Svoje telo často preťažujeme. Neúmernou záťažou, zlým držaním tela, nedostatočným pohybom, nesprávnou životosprávou. A pritom stačí tak málo - začať sa hýbať správne. 

  O tom, že pociťovať bolesť v akomkoľvek veku nie je normálne sa presvedčil na vlastnej koži aj Oskar Fatul, pohybový špecialista, ktorý dnes pomáha ľuďom s bolesťami ich zmierniť a privádza ich k životu BEZ bolesti. Ako na tú vašu vám poradí v novej Poradni s pohybovým špecialistom

  V prípade, že máte otázky týkajúce správneho pohybu, bolestí svalov, kĺbov či chrbtice, spýtajte sa v novej poradni.

  Všetky vaše otázky sú, samozrejme, anonymné a zadarmo, ako v každej poradni na Modrom koníku.

  Tím Modrý koník

  redakcia
  2. sep 2022    Čítané 4585x

  Návšteva zubnej ambulancie nemusí byť bolestivá a ani drahá záležitosť

  Hovorí sa, že dospelými sa stávame vtedy, ak sa k zubárovi bojíme ísť nie zo strachu z bolesti, ale z predstavy, koľko nás to bude stáť. Mnohí z nás preto návštevu zubnej ambulancie odkladajú, ako to len ide, čím si však „zarábajú“ na ešte väčšie problémy. Zubné kazy totiž časom nezmiznú, ale napáchajú v ústach a celom tele ešte viac škody. Čo všetko môžeme urobiť preto, aby sme sa vyhli nielen bolesti u zubára, ale aj vysokým doplatkom za ošetrenie?

  Ako sa o zuby správne starať?

  Ústna hygiena nie je žiadna veda, napriek tomu si už odmala pestujeme návyky, ktoré nám škodia a ničia naše zuby. Kúpou zubnej pasty a výberom vhodnej zubnej kefky sa celý proces starostlivosti o ústnu dutinu iba začína. Čo treba robiť alebo nerobiť, aby boli zuby zdravé?

  Správna ústna hygiena a technika čistenia zubov

  Tvrdenie, že za pokazené zuby môže genetika, je mýtus. Nech to už znie akokoľvek prísne, za každý jeden zubný kaz si môže človek sám. Okrem pravidelného čistenia zubov je totiž potrebné používať aj pomôcky na čistenie medzizubných priestorov – medzizubnú kefku a zubnú niť.

  Hoci sa vám zdá, že po vyčistení zubov máte zuby krásne hladké a čisté, realita v priestoroch medzi zubami je úplne iná. Ťažšie dostupné miesta, predovšetkým zadnú stranu zubov, je zasa vhodné dočistiť takzvanou jednozväzkovou kefkou – má malú čistiacu plochu a ergonomický tvar, vďaka čomu sa dostane aj do takých zákutí úst, kam bežná zubná kefka nemá nedosiahne. Zabúdať by sa nemalo ani na jazyk – práve na ňom zostáva veľa baktérií, ktoré narúšajú zubnú sklovinu.

  Pravidelné absolvovanie preventívnej prehliadky

  Tvrdenie, že každý zubný kaz bolí, je tiež legenda. Pravdou totiž je, že bolesť začína vystreľovať až vtedy, keď je zub značne poškodený a v jeho okolí sa tvorí zápal. O drvivej väčšine zubných kazov teda človek nemusí ani vedieť – často sú „schované“ v medzizubných priestoroch, kde ich nie je vidieť aj dlhé roky.

  A to je dôvod, prečo je potrebné minimálne raz za rok zuby profesionálne skontrolovať. RTG snímok zubov odhalí skryté kazy už v ich počiatkoch, vďaka čomu sa celý problém vyrieši bezbolestne, rýchlo a lacno. Ak zubný kaz nie je včas ošetrený, môže to viesť aj k strate celého zuba a šíreniu kazu na ostatné zuby.

  Odstránenie zlozvykov

  Umývate si zuby hneď po jedle, pijete ráno citrusové šťavy alebo sa napijete sladkého nápoja aj tesne pred spaním, potom, ako ste vykonali večernú hygienu? Za žiaden z týchto návykov sa vám vaše zuby nepoďakujú. Zubná sklovina je síce najtvrdším tkanivom v ľudskom tele, ale aj napriek tomu ju našimi zlozvykmi dokážeme veľmi rýchlo zničiť.

  Sklovinu zuba narúša kyslé prostredie v ústach. Ak často konzumujete citrusové šťavy alebo každé ráno popíjate citrónovú vodu, vystavujete svoje zuby prostrediu, v ktorom im hrozí erózia. Laik tento stav spozná napríklad podľa toho, že farba zubu nie je rovnomerná a v niektorých miestach sú zuby žltšie, prípadne môže jazykom cítiť, že je zub na istých miestach akýsi iný. Zuby sú v týchto prípadoch citlivé a dávajú o sebe vedieť ostrou bolesťou, ktorej predchádza kontakt s teplým či studeným jedlom alebo nápojom.

  Za rovnako nebezpečný návyk možno považovať aj umývanie zubov ihneď po jedle. Sklovina na povrchu je dôsledkom prijímania potravy zmäknutá a pohybmi a tlakom kefky ju narúšate ešte viac. Ak vás prepadne nutkanie ísť si po jedle ihneď umyť zuby, najprv si len vypláchnite ústa čistou vodou a počkajte aspoň dvadsať minút. Za ten čas si vaše sliny poradia s nízkym pH v ústnej dutine a následné čistenie zubov nenarobí viac škody ako úžitku.

  Návštevu dentálneho hygienika či hygieničky, žiaľ, neabsolvuje každý, a pritom ide o jeden zo zásadných krokov starostlivosti o chrup. Dentálna hygiena je skvelou prevenciou pred vznikom nielen zubných kazov, ale aj iných ochorení v ústnej dutine. Tento úkon zväčša zahŕňa odstránenie zubného kameňa a zubného povlaku, fluorizáciu zubov a ošetrenie ďasien. Zuby sú vďaka tomu nielen dokonale čisté, ale takisto sa minimalizuje riziko vzniku zápalov ďasien. Ideálne je, ak odbornú dentálnu hygienu absolvujete dvakrát ročne.

  Ochorenia zubov

  Kto zažil bolesť zuba, vie, že ide o jednu z najhorších bolestí, ktorým človek musí čeliť. Akým ochoreniam zubov je dôsledkom nesprávnej ústnej hygieny náš chrup vystavený?

  Zubný kaz

  Zubný kaz najčastejšie vzniká na miestach, ktoré sa ťažšie čistia – nerovnomerná žuvacia plocha zubu alebo medzizubné zákutia. Spočiatku viditeľný nie je a ak sa nezachytí včas na preventívnej prehliadke, dokáže spôsobiť rozsiahly zápal, a to i bez toho, aby človek pociťoval bolesť.

  Skutočnosť, že je zubný kaz infekčný a ľahko sa ním môžete nakaziť, vie len málokto. Ak má váš partner pokazené zuby, bozkávaním sa vám do úst môžu zaviesť baktérie, ktoré vznik kazu spôsobujú. Rodičia takisto netušia, že svojmu dieťaťu môžu spôsobiť zubný kaz – napríklad olizovaním cumlíka, keď dieťaťu spadne na zem, kŕmením z lyžičky, ktorú ste si predtým dali do úst vy, alebo bozkávaním dieťaťa na ústa. Jedinou spoľahlivou prevenciou, ako vaše dieťa nevystaviť baktériám spôsobujúcim zubné kazy, je mať istotu, že sú vaše zuby v poriadku. Práve rodičia by teda nemali podceňovať návštevu zubára a dôležitosť preventívnych prehliadok.

  Zápal ďasien

  Zápalový proces na ďasnách možno považovať za obrannú reakciu na látky, ktoré produkujú baktérie zubného povlaku. Takéto ďasno je červenšie ako jeho zdravé okolie a citlivo reaguje na dotyk a tlak. Rovnako ako zubný kaz, aj zapálené ďasno však môže byť skryté v medzizubnom priestore, dôsledkom čoho o ňom človek nemusí vedieť. Ak sa zápal ďasna nelieči, šíri sa ďalej do hlbších tkanív v okolí zuba a postupne ich ničí. Celý proces môže vyústiť až do straty zubov, takzvanej paradontitídy.

  Paradontitída alebo paradentóza

  Toto ochorenie možno považovať za posledné štádium zápalu ďasien. Dáva o sebe vedieť rôznorodými príznakmi – ďasná krvácajú a ustupujú ďalej od zubov, čím sa obnažujú zubné krčky, na zuboch možno pociťovať zvláštne brnenie alebo tlak, predovšetkým pri hryzení tvrdších kúskov jedla. Neliečená paradontitída vedie k vypadávaniu zubov, ktoré nahradia len drahé implantáty. Ide o ochorenie ústnej dutiny s fatálnymi následkami, ktorému sa takisto dá prejsť správnou zubnou hygienou.

  Príspevok 150 eur na zuby sa zíde aj tým, ktorí sa o svoje zuby dôkladne starajú

  Aj v prípade, že na starostlivosť o zuby kladiete ten najväčší dôraz, môže vás potešiť informácia, že poistenci Union zdravotnej poisťovne majú raz ročne možnosť uplatniť si príspevok na zuby v hodnote 150 eur.

  Príspevok môžete využiť na tieto úkony:

  • Príspevok 100 eur na všetky zubné úkony, ktoré sú čiastočne hradené zdravotnou poisťovňou a pacient/-ka za ne musí zvyšok doplácať – ide napríklad o plombovanie zuba alebo nasadenie zubnej korunky. Deti do 18 rokov môžu tento príspevok využiť na zubný strojček.
  • Príspevok 50 eur možno využiť na dentálnu hygienu alebo parodontológiu – liečbu či prevenciu príznakov parodontitídy.

  Kto má na tento príspevok nárok?

  • Dospelí poistenci a poistenky s platným poistením v Union zdravotnej poisťovni.
  • Príspevok na dieťa možno uplatniť v prípade, ak sú poistencami Union zdravotnej poisťovne dieťa, aj jeden z jeho rodičov (zákonných zástupcov).

  Kedy možno využiť príspevok v hodnote 150 eur na zuby?

  Ak ste absolvovali preventívnu zubnú prehliadku.

  • Ak ste absolvovali preventívnu prehliadku u všeobecného lekára (v prípade dieťaťa u pediatra).
  • Ak sú úkony alebo dentálna hygiena absolvované na pracovisku, ktoré je zmluvným partnerom Union zdravotnej poisťovne. Viac o podmienkach a o tom, ako si uplatniť príspevok na zuby, nájdete na stránkach Union zdravotnej poisťovne.

  Ak vás príspevok na zuby v hodnote 150 eur zaujal a nie ste poistenkou či poistencom Union zdravotnej poisťovne, do 30. septembra 2022, môžete o zmenu zdravotnej poisťovne požiadať aj prostredníctvom online formulára.

  Union zdravotná poisťovňa má najviac zazmluvnených lekárov a dostupnú starostlivosť naprieč celým Slovenskom. Ak o zmenu zdravotnej poisťovne zažiadate teraz, stanete sa poistenkou/poistencom Union zdravotnej poisťovne od 1. januára 2023.

  Okrem príspevku na zuby môžete ako v Union zdravotnej poisťovni čerpať aj iné benefity – vrátenie doplatkov za lieky pre dieťa, balík výhod pre zdravý zrak v hodnote 150 eur, balíček výhod pre dieťa, príspevok na umelé oplodnenie či na test potravinovej intolerancie a mnohé iné. Všetky benefity nájdete pekne „pod jednou strechou“ na tomto odkaze. Nikdy sa zmenu zdravotnej poisťovne neoplatilo zvážiť viac ako teraz!

  Tento článok vyšiel s podporou Union zdravotnej poisťovne

  redakcia
  25. aug 2022    Čítané 130x

  Nová poradňa s učiteľkou základnej školy

  Hovorí sa: „Malé deti, malé problémy; veľké deti, veľké problémy." A táto postupnosť platí pre všetky vekové kategórie. Nástup dieťatka do školy znamená tiež nástup nových povinností, nových výziev, nových problémov a otázok, na ktoré často nepoznáme odpoveď. Domáce úlohy, krúžky, nové prostredie... To všetko so sebou prináša tiež okrem nových skúseností aj nové úlohy pre nás rodičov. 

  Pre všetkých rodičov, ktorí v školáckych povinnostiach tápajú sme pripravili Poradňu s učiteľkou základnej školy. Mgr. Natália Rajnohová, vyštudovaná učiteľka pre primárne vzdelávanie, teda učiteľka pre 1.-4. ročník ZŠ, v nej zodpovie vaše otázky týkajúce sa učiva, nedomácich úloh, správania detí v škole, vhodných školských pomôcok, vzťahov so spolužiakmi aj učiteľmi. 

  V prípade, že máte otázky týkajúce sa školy, neváhajte a pýtajte sa v poradni.

  Všetky vaše otázky sú, samozrejme, anonymné a zadarmo, ako v každej poradni na Modrom koníku.

  Tím Modrý koník

  redakcia
  18. aug 2022    Čítané 710x

  Nová Poradňa o ženskej duši po pôrode na Modrom Koníku

  Každá žena po pôrode očakáva, že jej dušu zaplaví nekonečná bezpodmienečná láska, šťastie a úľava. Čo však, ak sa to nestane? Čo ak miesto toho jej vnútro sužujú pochybnosti, nepokoj a smútok? Čo ak ju tieto pocity prinútia pochybovať o sebe samej ako o žene, o matke...? Čo ak je materstvo pre ňu príliš náročné? Nie fyzicky, ale po emocionálnej stránke. Hormóny ako na húsenkovej dráhe, permanentná únava a možno aj pocit nedocenenia, izolácie a nedostatok priestoru sa realizovať inak, ako pri dieťati. Toto všetko sa deje, no mnohé novopečené matky tieto pocity v sebe dusia, a tým postupne prehlbujú negatívne emócie a vytvárajú tak živnú pôdu pre duševné poruchy, akými sú napríklad depresia či úzkosti. Hovoriť o svojich pocitoch, aj tých negatívnych, je v poriadku. Rovnako je v poriadku aj vyhladať pomoc.

  Katka Žilák, zakladateľka projektu Vysmiata Duša Mamky, je tu v novej Poradni o ženskej duši po pôrode práve pre vás, ktoré máte otázky, pochybnosti, pocity samoty či hanby. Zodpovie vaše otázky, vypočuje vaše trápenie a s pochopením vám poradí. Povedať o svojom prežívaní a vyhľadať pomoc je znakom veľkej sily a odvahy. Poradňa však určite poslúži aj mužom, ktorý chcú byť v náročných chvíľach svojim polovičkám oporou a nie sú si istí, ako situáciu uchopiť.

  V prípade, že máte otázky týkajúce sa duševného zdravia novopečenej maminky, neváhajte a pýtajte sa v poradni.

  Všetky vaše otázky sú, samozrejme, anonymné a zadarmo, ako v každej poradni na Modrom koníku.

  Tím Modrý koník

  redakcia
  18. aug 2022    Čítané 2708x

  Na výber zdravotnej poisťovne sa oplatí myslieť ešte pred otehotnením

  Materstvo predstavuje obrovskú zmenu v živote ženy, podstatnú časť jej života doslova prevráti naruby. Hoci to znie ako fráza, v skutočnosti už nič nebude také, aké to bolo predtým. Príchod bábätka na svet sa spája s množstvom vybavovačiek a nákupom potrebných vecí, na druhej strane, na množstvo výziev sa vopred pripraviť nedá. Najlepšou a zároveň najťažšou prípravou je v skutočnosti až samotný život s bábätkom.

  Jednou z príležitostí, ako sa dopredu odbremeniť od množstva záťaže, je aj správny výber zdravotnej poisťovne – dieťaťa aj matky. Od 1. augusta 2022 sa novorodenec automaticky stáva poistencom matkinej zdravotnej poisťovne, a hoci sú rodičia vďaka tomu oslobodení od niekoľkých administratívnych úkonov, ide o novinku, ktorá im na plecia kladie zodpovednosť už počas tehotenstva či dokonca pred otehotnením.

  Podať prihlášku do novej poisťovne totiž možno každoročne iba do 30. septembra a matka sa poistenkou zvolenej poisťovne stáva od 1. januára nasledujúceho roka. Ak si plánujete založiť rodinu a doteraz ste nemali čas ani príležitosť preštudovať si benefity jednotlivých zdravotných poisťovní, vedzte, že Union zdravotná poisťovňa je pre vás a vaše bábätko tou najlepšou voľbou.

  Sprevádzať a podporovať vás totiž bude už počas celej cesty k vytúženému dieťatku.

  Napríklad v prípade problémov s otehotnením vám Union zdravotná poisťovňa dokáže ušetriť množstvo finančných prostriedkov. Prispieva totiž sumou 1 200 eur na umelé oplodnenie, a to v týchto medicínskych úkonoch:

  Počas tehotenstva zasa oceníte tieto benefity:

  Bábätko poistené v Union zdravotnej poisťovni sa môže tešiť na tieto výhody:

  • balík výhod v hodnote 100 eur, ktorý zahŕňa poukážku na nákup novorodeneckých potrieb, zľavy na kurz plávania a kúpu monitora dychu;
  • vrátenie doplatkov za lieky v neobmedzenej výške;
  • príspevok na okuliare;
  • možnosť nadštandardných očkovaní a množstvo iných benefitov.

  Dnes už všetci vieme, že cesta k bábätku býva občas poriadne kľukatá. A preto je ozajstnou pomocou, ak sa vám vaša zdravotná poisťovňa neotočí chrbtom ani vtedy, keď všetko nepôjde podľa vašich predstáv.
  Union zdravotná poisťovňa nie je len poisťovňou – je v prvom rade partnerom v časoch, kedy potrebujete oporu. Nezáleží na tom, či sa vám podarí otehotnieť hneď, či bude vaše bábätko často chorľavé alebo či bude vo vašom záujme absolvovať nadštandardné vyšetrenia. Union zdravotná poisťovňa vám ani vášmu dieťaťu nikdy nepovie nie.

  Ak ste poistenkou Union zdravotnej poisťovne, môžete sa tešiť na množstvo benefitov, ktoré pre vás pripravila. V prípade, že ste poistené inde, môžete to rýchlo zmeniť, napríklad aj pomocou online formulára na stránke Union zdravotnej poisťovne – do 30. septembra 2022. Celý proces vďaka digitálnemu podpisu trvá len tri minúty. Za všetky výhody a zľavy tento krok rozhodne stojí.


  Tento článok vyšiel s podporou Union zdravotnej poisťovne

  redakcia
  15. aug 2022    Čítané 1816x

  5 tipov, na čo si pri výbere aktovky dávať pozor

  V rôznych etapách svojho života stojíte pred výberom rôznych vecí. Či sú to spotrebiče, dovolenka, zariadenie do bytu alebo nové auto. Zatiaľ čo pri všetkých spomenutých veciach som tak podvedome tušila, čo očakávam a na čo sa mám zamerať, taška pre prváka, to je vám iný oriešok. Na trhu je neskutočné množstvo produktov. A tak začal môj prieskum hodný diplomovej práce.

  Kým pre deti existuje jediné a najdôležitejšie kritérium, ktorým je dizajn, ja ako rodič som sa musela popasovať s úplne inými vecami. Brodila som sa množstvom webových stránok, odkiaľ na mňa z každého okna vyskakovali produkty s prívlastkom „najlepší“. Ale ako sa rozhodnúť správne, aby tá daná vec bola skutočne pre toho môjho prváčika tá naj?

  Začínam loviť v pamäti. Čo sa mi ako dieťaťu nepáčilo? Taška bola ťažká. Bola neforemná a bolel ma chrbát. Počas teplých dní som mala chrbát mokrý ako myš. Keď som vzala tašku skôr ako som si obula topánky a potrebovala som sa zohnúť, tak ma prevážila cez bok a šla som k zemi aj s taškou. A beh zo školy? Ani nedokážem spätne zhodnotiť, či som bežala ja s taškou alebo ona so mnou. Nehovoriac o jednom spoločnom priestore, kde som mala mix učebníc, školských pomôcok a desiatej. Nedaj Boh, že sa mi rozliala malinovka. A to otváranie…

  Postupne som si vďaka spomienkam a nejakým tým informáciám z internetu vytvorila svoj vlastný zoznam kritérií, ktoré musí ideálna taška pre môjho syna spĺňať:

  1. Ľahké otváranie, ktoré zvládne aj prváčik, ktorý ešte s motorikou občas bojuje. Skrátka, hľadala som tašku „ideálnu pre začiatočníkov“. Aj keď je to na prvý pohľad banalita, je potrebné si uvedomiť, koľkokrát denne vaše dieťatko tašku otvorí a zatvorí.

  2. Stará sa o chrbát dieťaťa. Nízka hmotnosť, ergonomický tvar, priedušný materiál. Gro celého príbehu. Hľadala som tašku, ktorá bude ohľaduplná k chrbtici môjho syna. Váha, ideálne do 1 kg. Ergonomický tvar je už samozrejmosťou. Latku som však posunula vyššie a pátrala po taške, ktorá dieťaťu podoprie chrbát aj v dňoch s vysokou záťažou. Naša ideálna taška musí mať vnútornú priehradku s elastickým pásikom na školské pomôcky, ktorý udrží knihy a zošity čo najbližšie k telu a zníži tak záťaž na chrbticu. Zadný chrbtový panel musí byť polstrovaný a priedušný.

  3. Prispôsobenie sa telu a rozloženie hmotnosti. Dnešné moderné školské tašky majú viac popruhov ako batoh určený na vysokohorskú turistiku. Kým som si o tom čo-to nenaštudovala, myslela som si, že je to tak trošku prehnaný rozmar. Čím viac prúžkov, tým viac značková. Čím viac popruhov, tým viac ergo? No ono to je, na rozdiel od tých prúžkov, naozaj pravda.

  Môžete si zaobstarať akokoľvek kvalitnú tašku, ak ju správne nenastavíte, chrbát dieťaťa bude trpieť. A tak ďalším kritériom, ktoré som do zoznamu zaradila, bolo presné usadenie tašky vďaka individuálnym možnostiam nastavenia ramenných popruhov, bedrového pásu, hrudné ho popruhu a horných zdvihákov.

  Je to nevyhnutné pre zaistenie najlepšieho prispôsobenia sa telu a rozloženie hmotnosti. Nie je nič horšie, ako keď taška na malom chrbátiku dobre „nesedí“ a „nenájde si svoje miesto“.

  4. Poriadok musí byť

  Pre každé dieťa je asi trošku šok, byť zodpovedný za svoje veci. Mať v nich prehľad, vyznať sa, kde čo majú. A tak sme hľadali tašku, ktorá má priestrannú hlavnú komoru s ľahko prístupným otváraním a stabilný spodný panel. Oddelený priestor na desiatu je tiež celkom legitímna požiadavka, ideálne keby bol navyše termo.

  5. Ochrana pred dažďom aj malinovkou

  Pamätáte si ešte vlhké knihy, keď vás cestou zo školy chytil dážď? Vyššia liga boli rozmočené zošity, ktoré ste vyberali s opatrnosťou, akoby to boli artefakty z Titanicu a dúfali ste, že ich ešte bude možné zachrániť. A ruku na srdce. Kto si nevylial do tašky aspoň raz za svoju školskú dochádzku fľašku s vodou, akoby ani nechodil do školy. Tak prečo tomu nepredchádzať? Na trhu je široká ponuka, z ktorej si môžete vyberať. Takže vonkajšie vrecko na fľašu s vodou to istí. Rozhodnuté.

  Aby to neboli len všeobecné rady, ktorých je plný internet, napíšem vám, pre ktorú tašku sme sa rozhodli my. Schválne píšem my, pretože rovnako dôležité kritérium je, samozrejme, dizajn. Posledné slovo mal, pochopiteľne, môj syn. Aj keby som našla tú najkvalitnejšiu tašku, ak by neprešla schvaľovacím procesom hlavného kritika, mohla by som začať hľadať znovu. Poznám však jeho vkus a vedela som, že motív LEGO Ninjago dostane aj jeho.

  Všetky vyššie spomenuté kritériá splnila taška LEGO Ninjago Green Optimo Plus. Horná polstrovaná rukoväť, vnútri potlač menovky, odnímateľná šnúrka na kľúče a pripojiteľné vrecko na telocvik, ktoré je možné pripevniť na hornú časť vaku v 3 jednoduchých krokoch zacvaknutia, boli už len príjemným bonusom.

  Tento článok vyšiel s podporou SmartLife.

  redakcia
  12. aug 2022    Čítané 2363x

  Správny výber zdravotnej poisťovne pre vaše dieťa vám môže ušetriť až stovky eur mesačne!

  Deti v predškolskom a ranom školskom veku sú vystavované rôznym vírusom a baktériám, v kolektívoch sa šíria ochorenia veľmi ľahko a rýchlo. Je úplne v poriadku a dôležité, že sa s nimi detský organizmus musí vysporiadať, zjednodušene povedané, buduje sa tak imunita dieťaťa. Na druhej strane je dieťa neraz často práve kvôli rôznym chorobám viac doma ako v škôlke či v škole. Opakujúce sa virózy, alergické alebo imunologické reakcie, zaťažia nielen psychiku rodičov, ale aj rodinný rozpočet. Vedeli ste však, že vďaka benefitu Union zdravotnej poisťovne môžete získať peniaze za lieky späť? 

  Union zdravotná poisťovňa totiž prepláca doplatky za lieky pre deti do 18 rokov, a to bez obmedzenia sumy doplatkov. Práve výdavky v lekárňach predstavujú položku v rodinnom rozpočte, na ktorú sa nemožno vopred pripraviť – choroba či nutnosť zakúpiť špeciálne dietetické potraviny prichádzajú nečakane, a tak je rodič mnohokrát zo dňa na deň vystavený nemilým situáciám, kedy musí uvažovať, kde sa uskromní, aby mohol pokryť tieto výdaje.

  Na aké lieky sa benefit od Union zdravotnej poisťovne vzťahuje?

  Chrípka, vracajúca sa viróza, potreba nasadiť antibiotickú liečbu, potlačenie alergických prejavov alebo zakúpenie bezlepkovej múky či pečiva – aj to sú prípady, kedy vám Union zdravotná poisťovňa pomôže ušetriť. 

  Podľa štatistík si rodičia najčastejšie nechávajú preplácať:

  • Dietetické potraviny – najväčšmi sú to bezgluténový chlieb, bezlepkové žemle alebo bezlepkové praclíky. Ide o výdavok, ktorý zaťažuje peňaženku pravidelne každý mesiac. Už počas jedného roka, kedy musí dieťa dodržiavať diétu, ušetrí rodič vďaka benefitu stovky až tisícky eur.
  • Antibiotiká či antibiotické sirupy a lieky proti alergii. Preplatenie týchto liekov odľahčí rodičov od nečakaných jednorazových alebo nepravidelne sa opakujúcich doplatkov.

  Aké podmienky je potrebné splniť?

  Našťastie pre rodičov, nejde o žiaden komplikovaný proces s množstvom skrytých podmienok, ktoré dodržia len tí najvytrvalejší. Ak chcete, aby vám boli preplatené doplatky za lieky pre vaše dieťa, treba splniť nasledovné požiadavky, za ktorými nie je žiadne skryté „ale“:

  • Dieťa do 18 rokov a jeden jeho zákonný zástupca musí byť poistencom či poistenkou Union zdravotnej poisťovne. Ako poistenie zákonného zástupcu sa akceptuje aj prihláška podaná do poisťovne spĺňajúca všetky zákonom stanovené náležitosti.
  • Zákonný zástupca musí mať aktivovanú Onlinu pobočku a v nej si musí tento benefit jednorazovo aktivovať. 
  • Dietetické potraviny a iné lieky musí predpísať zmluvný lekár a musia byť čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia. (Preplatenie voľnopredajných liekov sa neakceptuje.)
  • Preplatené lieky alebo špeciálne potraviny musia byť zakúpené v lekárni na území Slovenska.

  Je jedno, či ide o doplatok v hodnote 15 alebo 100 eur, či ho využijete len raz alebo každý mesiac. Ak sa ocitnete v lekárni a budete musieť doplácať za lieky pre svoje dieťa mladšie ako 18 rokov, myslite na to, že poistenci Union zdravotnej poisťovne dostanú tieto výdavky naspäť. Výber zdravotnej poisťovne pre vaše dieťa už totiž dávno nie je len nutným byrokratickým procesom. Dnes má každý rodič možnosť správne sa rozhodnúť. 

  Ak chcete byť poistenkou alebo poistencom Union zdravotnej poisťovne, stačí do 30. septembra 2022 vyplniť prihlášku a od 1. januára 2023 môžete začať využívať zaujímavé zľavy a benefity. V prípade, že vás od tohto kroku odstrašuje absolvovanie zdĺhavého procesu, je pre vás dobrou správou, že žiadosť o zmenu poisťovne môžete podať aj online.

  Od 1. augusta 2022 sa novorodenec automaticky stáva poistencom rovnakej zdravotnej poisťovne, ako má matka. Preto, ak chcete využívať výhody, ktoré poskytuje Union zdravotná poisťovňa pre najmenších, je dôležité myslieť na zmenu zdravotnej poisťovne už počas tehotenstva alebo ešte pred otehotnením.

  Viac o benefitoch a preplatení doplatkov, ktoré Union zdravotná poisťovňa poskytuje svojim poistencom a poistenkám, nájdete na tomto odkaze. 

  Tento článok vyšiel s podporou Union zdravotnej poisťovne