redakcia
  9. máj 2022    Čítané 3144x

  Problém s počatím? Nemusí to byť hneď neplodnosť!

  Jedna čiarka na tehotenskom teste dokáže po mesiacoch pokusov o otehotnenie poriadne zamávať psychikou. Hoci štatistiky ukazujú, že 15 až 20 percent párov na Slovensku je neplodných, nie je tajomstvom, že toto číslo môže byť podľa neoficiálnych údajov omnoho vyššie. 

  K odborníkovi zväčša páry prichádzajú po roku neúspešného snaženia a zatiaľ čo v minulých desaťročiach sa riešil problém neplodnosti v značnej prevahe u žien, dnes sa pomyselné misky váh medzi pohlaviami vyrovnali.

  Znamená však neschopnosť otehotnieť okamžitú vstupenku do centra asistovanej reprodukcie? Našťastie nie! Aj napriek tomu, že je tehotenský test opakovane negatívny a menštruácia sa vždy dostaví načas, nemusí to znamenať, že potrebujete umelé oplodnenie.

  Prirodzenému počatiu môže brániť aj rýchlo riešiteľný problém!

  Často sa za problémom počať dieťa nemusí skrývať nič vážne alebo nezvrátiteľné. Predtým, ako si v hlave začnete skloňovať pojmy, ako sú polycystické vaječníky, pomalé spermie či nepriechodnosť vajcovodov, skúste sa najprv uistiť, že vám v otehotnení nebráni žiadna banalita alebo ľahko liečiteľné sexuálne ochorenie, ktoré občas prebieha aj bezpríznakovo.

  Kvasinková vaginálna infekcia alebo mykóza 

  Kvasinky sú mikroorganizmy prirodzene sa vyskytujúce na sliznici úst, nosa, krku, intímnych oblastiach či dokonca aj v črevách alebo na koži. Za normálnych okolností dokážu žiť v symbióze s baktériami a vytvárať tak bežnú a zdraviu prospešnú mikroflóru.

  Problém nastáva vo chvíli, keď sa kvasinky premnožia, pričom dôvodov môže byť hneď viacero – užívanie antibiotík alebo hormonálnej antikoncepcie, oslabenie imunitného systému, narušenie pH sliznice, prenos pohlavným stykom, strava s veľkým podielom cukrov, nedostatočná alebo prehnaná hygiena či stres.

  Hoci to možno znie nepredstaviteľne, aj dlhodobé zanedbávanie dôkladného preliečenia kvasinkových infekcií môže mať za následok problémy s počatím. Dôležitou pripomienkou je takisto preliečenie partnera, u ktorého môžu tieto infekcie prebiehať asymptomaticky, ale pri pohlavnom styku vám môže kvasinkovú infekciu aj po vašom preliečení znovu „vrátiť“.

  Ureaplazma

  Ureaplazma je baktéria, ktorú má až osemdesiat percent ľudí žijúcich aktívnym pohlavným životom, pričom v drvivej väčšine prípadov nehlásia žiadne príznaky. Tie sa dostavia až v momente, keď z rôznych dôvodov dôjde k jej premnoženiu, napríklad dôsledkom oslabenia imunitného systému.
  Medzi najčastejšie symptómy patria infekcie vonkajších pohlavných orgánov, zápal močovej trubice či bolesti v podbrušku. Ak sa včas nenasadí antibiotická liečba, infekcia sa dokáže rozšíriť aj na maternicu, vajcovody alebo vaječníky, na ktorých môžu zostať zápalové a trvalé pozápalové zmeny vedúce k problémom s otehotnením.

  Aj v tomto prípade sa liečba týka oboch partnerov. Ak si príznaky premnoženej ureaplazmy všimnete včas, prípadne jej premnoženie lekár odhalí počas preventívnej prehliadky, predídete nielen trvalým následkom, ale zvýšite aj svoju šancu na prirodzené počatie.

  Chlamýdie 

  Chlamýdiami – mikroskopickým organizmami, ktoré parazitujú vo vnútri živých buniek, sa môžete nakaziť počas nechráneného pohlavného styku. Chlamýdie sú zradné v tom, že v tele dokážu aj dlhší čas cudzopasiť bez toho, aby ste pociťovali konkrétne príznaky, a ak sa aj nejaké symptómy dostavia, môžete ich pripisovať úplne inému ochoreniu.  

  Príznaky chlamýdií totiž nie sú nijako špecifické – bolesť pri močení, infekcia vonkajších pohlavných orgánov, bolesť pri pohlavnom styku či pravidelne sa objavujúca bolesť v podbrušku. Nákazu chlamýdiami teda nie je možné potvrdiť ani vylúčiť bez cieleného vyšetrenia lekárom. Ak sa u vás chlamýdie potvrdia, obom partnerom sa nasadzuje antibiotická liečba.  

  Kvapavka

  Kvapavka je pohlavne prenosná infekcia spôsobená baktériou. Hoci sa symptómy jej nákazy v porovnaní s chlamýdiami vyskytujú oveľa častejšie, predsa len u istého percenta populácie môže prebiehať bezpríznakovo. U žien sa spočiatku kvapavka často prejavuje ako bežná vaginálna alebo kvasinková infekcia, prípadne ako zápal močovej trubice. 

  Opäť teda ide o ochorenie, ktoré si človek ľahko „pomýli“ s inou infekciou, dôsledkom čoho sa znižuje šanca na dôkladné preliečenie. Bez cielenej diagnostiky kvapavky sa ale organizmus dostáva do nebezpečného kolobehu – opakovane na istý čas iba potláča príznaky, no bežnou liečbou vaginálnej infekcie či močového traktu sa baktérií kvapavky nikdy nezbaví. Symptómy sa pravidelne opakujú a baktérie tak majú dostatok času prejsť do reprodukčného traktu, čo môže mať za následok aj trvalé poškodenie pohlavných orgánov.

  Ak vás dlhodobo trápia opakujúce sa infekcie, či už pohlavného alebo močového ústrojenstva, lekár by vám mal odporučiť vyšetrenie na pohlavne prenosné choroby. Liečba kvapavky zvyčajne zahŕňa nasadenie antibiotík a takisto sa týka oboch partnerov.

  Ako sa vyhnúť problémom s počatím?

  Chybou je, že sexuálnemu zdraviu a plodnosti zvyčajne páry venujú pozornosť až v momente, keď je v ich živote táto téma aktuálna. Pritom starostlivosť o reprodukčné zdravie by sa mala začať už vtedy, keď človek začína s pohlavným životom. Nie je totiž žiadnou raritou, že ľahkovážnosť v adolescentnom veku vedie k vážnym následkom, ktoré majú priamy dopad aj na plodnosť. Na to, že sa raz budete chcieť stať rodičom, preto treba myslieť už v ranej mladosti. 

  Bezpečný sex

  Styk, pri ktorom nehrozí nákaza pohlavnými chorobami, je takzvanou prevenciou číslo jeden. Používanie prezervatívu by preto malo byť samozrejmosťou nielen vtedy, ak chcete zabrániť počatiu. Prezervatív je totiž jedinou antikoncepciou, ktorá takmer stopercentne zamedzuje prenosu pohlavných chorôb a baktérií, medzi ktorými sú aj všetky vyššie zmienené – mykóza, ureaplazma či chlamýdie. 

  Na chránený styk takzvanou bariérovou antikoncepciou by ste predovšetkým nemali zabudnúť, ak nejde o stáleho sexuálneho partnera alebo ak jedného z partnerov trápia zdravotné ťažkosti. Samozrejmosťou je použitie prezervatívu aj počas predohry, orálneho či análneho sexu – aj v týchto prípadoch totiž hrozí riziko prenosu pohlavných ochorení.

  Venovanie pozornosti svojmu zdravotnému stavu

  Ignorovanie častých bolestí alebo pocitu diskomfortu v oblasti pohlavných orgánov vedie k chronickým ťažkostiam. Ak už v mladom veku odkladáte liečbu aj na prvý pohľad zanedbateľných príznakov, doslova si koledujete o vážnejšie trvalé následky. Znepriechodnenie vajcovodov či pozápalové zrasty sú najčastejším dôsledkom nepreliečených infekcií, ktoré neskôr komplikujú počatie.

  Pravidelné gynekologické prehliadky

  Odborný monitoring pohlavného zdravia by mal byť povinnosťou, aj keď žiadne ťažkosti nepozorujete. Hoci na preventívnu prehliadku ku gynekológovi len máloktorá žena chodí s radosťou, raz ročne by si na návštevu tejto ambulancie mala nájsť čas. Najneskôr od osemnásť rokov, alebo vo veku, kedy začala byť pohlavne aktívna. Práve vďaka tomu zvyšuje šancu na včasné odhalenie nielen sexuálne prenosných, ale napríklad aj onkologických ochorení.

  Čo ak sa predsa len nedarí otehotnieť prirodzenou cestou? 

  Moderná medicína neustále napreduje, a preto ak vám lekár napokon potvrdil neplodnosť, netreba zúfať. Union zdravotná poisťovňa si uvedomuje, že liečba neplodnosti predstavuje náročné obdobie, ako po psychickej, tak aj po finančnej stránke, a preto je dobré vedieť, že sa na ňu môžete spoľahnúť ako na partnera, ktorý vás na ceste za vytúženým dieťatkom podporí.
  V spolupráci so zmluvnými centrami asistovanej reprodukcie v rôznych regiónoch Slovenska sú pripravení poskytnúť vám finančný príspevok na umelé oplodnenie až vo výške 1 200 eur.

  Príspevok od poisťovne je vyplácaný priamo poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, takže poistenky a poistenci Union zdravotnej poisťovne doplácajú len časť ceny. Tento benefit môžete využiť pri výkonoch, ako sú mikromanipulačná metóda ICSI, vyšetrenie spermiogramu alebo predimplementačná genetická diagnostika. Viac informácií o tomto programe nájdete na stránkach Union zdravotnej poisťovne

  Tento článok vyšiel s podporou Union zdravotnej poisťovne

  redakcia
  9. máj 2022    Čítané 917x

  Prvý slovenský online pneuservis priamo v mojom vrecku!

  Bol druhý január. Vianočné sviatky aj novoročné oslavy boli za nami a svet sa pomaly vracal do normálu. U nás bolo prebudenie do reality o niečo drastickejšie, keďže pracovné povinnosti povolali môjho manžela do zamestnania už druhý deň nového roka. Pre deti som vybavila „varovku“ a pod rúškom noci som ho mala odviezť k autobusu, ktorým sa mal dostať do Belgicka, kde pracuje. Po špičkách sa vkradol do detskej izby našich dcérok a letmým, no o to úprimnejším bozkom sa s nimi rozlúčil. Mesiac ich neuvidí. Poznajú to mnohé ženy na východe Slovenska. Práce je pomenej, a tak sa rodiny zvŕtajú ako sa dá.

  Batožina naložená v kufri auta, otáčam kľúčom v zapaľovaní a cúvam z dvora.  Počujem niečo pukať. Zastavím a šikujem manžela, aby si sadol za volant a počúval. Šípila som problémy. Zákon schválnosti pracoval na plné obrátky. Poznáte to, dieťa vždy ochorie na víkend, hneď ako skončia ordinačné hodiny pediatra. Presne podľa toho zákona schválnosti sa auto pokazí vo chvíli, keď vám manžel odchádza na mesiac do práce a deň po jeho návrate idete na týždňovú lyžovačku. Zhrnuté, podčiarknuté. Zase to bude všetko na mne.

  Cestou k autobusu naberáme do auta aj manželovho kolegu. Obaja počúvajú, striedajú sa za volantom a snažia sa zistiť, čo by mu mohlo byť. Homokinetický kĺb? Ložisko? Netuším, o čom točia. Manžel mi sľúbil, že zavolá na druhý deň mechanikom, ktorých pozná a skúsi mi vybaviť čo najskôr nejaký servis. Rozlúčime sa. Pomaly, opatrne sa vraciam domov za deťmi. Nestačí, že budem bez muža, ale aj bez auta. Paráda. 

  To, čo nasledovalo, si asi viete predstaviť. Všetci mechanici, ktorých manžel poznal, boli buď plní na najbližší mesiac, alebo si ešte užívali posledné dni dovolenky. Nevedela som, na koho sa obrátiť a obvolala som celý okres a pol kraja, kým som sa k nejakému dopátrala. Nakoniec to skončilo dobre, no pribudli mi minimálne dva vredy na žalúdku a ubudlo 10 rokov zo života.

  Pri predstave, že ma niečo podobné čaká zase pri prezúvaní pneumatík či pri STK, mi bolo nevoľno. Prečo sme pri prezúvaní pneumatík akoby zaseknutí v čase? V roku 2022, keď si jedlo, ubytovanie, aj prepravu po meste objednáme len pár klikmi v mobile? Čo keby sa dnešná doba priblížila aj k motoristom – otvorím appku a všetko viem. Prezutie? Výmena pneumatík? Letné? Zimné? Čo termín? Koľko také prezutie stojí? Ako by to (nielen) nám ženám uľahčilo život! Môcť sa o svoje autá starať aj inak, ako len zúfalo hľadať vhodný pneuservis v okolí, stáť hodiny v rade či sa spoliehať  na “kamarádšafty”. 

  Pri náruživom googlení som narazila na aplikáciu, ktorá (nielen) nám, milé dámy, zmení život. Jedna appka v mobile, všetky najbližšie voľné termíny pekne pohromade a prehľadne. Pár klikov a som objednaná. Niekto tam hore vyslyšal moje prosby. Skamarátili sme sa s appkou Ernest.toPrvý slovenský online pneuservis priamo v mojom vrecku!

  Stačí si len vybrať – chcem prezuť pneumatiky, vymeniť kolesá, opraviť defekt…? Voľný termín už appka nájde za vás – vyberiete si ten, ktorý vám najviac vyhovuje (o dve hodiny či o dva týždne, je to na vás), porovnáte si ceny a hotovo! Prezutie je rezervované!

  Aplikácia je rodená slovenka od špiku kosti. Momentálne je dostupná pre Android v prešovskom regióne. 

  Práca s aplikáciou je veľmi intuitívna. Stačí si vyplniť profil, kde si uložíte svoje meno, telefónne číslo a informácie o vozidle. Vyberiete si, o čo máte záujem. STK alebo prezutie pneumatík? Zadaním termínu a časti dňa, ktorá vám najviac vyhovuje, aplikácia vyfiltruje najbližšie možné termíny a časy, z ktorých si môžete vybrať. Nechýba informácia o sume.

  Nemusíte rozumieť autám. Ak si navyše vyplníte aj údaje o vozidle, alebo či chcete prezuť na diskoch alebo bez, Ernest.to vám bude vedieť nájsť presnejšie termíny. Rozhodovať sa môžete podľa ceny, vzdialenosti alebo prevádzky. Nemusíte pracne obvolávať technikov. Stačí pár klikov a prísť do servisu. Platí sa až na mieste. Dokonca vám Ernest.to objednaný termín včas pripomenie.

  Ak patríte k ľuďom, ktorí si prezúvanie pneumatík nechávajú na poslednú chvíľu a ste z prešovského regiónu, odporúčam aplikáciu vyskúšať. Predpovede počasia na najbližšie dni hlásia letné teploty. Je najvyšší čas. Do konca mája má aplikácia Ernest.to akciu, kedy po prezutí pneumatík, cez túto aplikáciu, dokonca získate 10-eurovú poukážku na nákup elektroniky na alza.sk. 

  Pevne dúfam, že sa ľuďom, ktorí za appkou Ernest.to stoja, podarí zrealizovať aj ich plány do budúcna. Nielen v podobe webovej aplikácie a appky pre iPhone, no predovšetkým, že ju rozšíria aj o ďalšie služby a o ďalšie regióny. Ak sa mi totiž najbližšie pokazí auto, rada by som hľadala mechanika pomocou pár klikov. A som presvedčená, že aj ženy v inom, ako Prešovskom kraji.

  Tento článok vyšiel s podporou Ernest.to

  redakcia
  3. máj 2022    Čítané 30x

  Poradňa o vitamínoch pre tehotné na Modrom koníku

  Od mala nás učili, že aby sme boli zdraví, musíme jesť veľa vitamínov. Samozrejme, v prvom rade v ich prirodzenej forme, z našej stravy. Občas však musíme vitamíny doplniť. Keď ich máme nedostatok, alebo ak ich naše telo vyžaduje viac. Napríklad v tehotenstve. Mať dostatok vitamínov a minerálov je v tomto období obzvlášť dôležité.

  Je vhodné užívať horčík v tehotenstve? Do ktorého mesiaca? A čo tá kyselina listová? Sú vhodné výživové doplnky pre tehotné, aký je medzi nimi rozdiel? Ako doplniť v tomto období vitamín D? Môže nadužívanie vitamínov ublížiť dieťatku?
  Tieto aj ďalšie otázky výkajúce sa vitamínu A, vitamínu B, vitamínu D, K aj ďalších Vám zodpovie v našej novej Poradni o vitamínoch MUDr. Peter Krajkovič, zo sanatória Helios v Martine.

  V prípade, že máte otázky týkajúce sa vitamínov v tehotenstve, neváhajte a pýtajte sa v Poradni o vitamínoch pre tehotné.

  Všetky vaše otázky sú, samozrejme, anonymné a zadarmo, ako v každej poradni na Modrom koníku.

  Tím Modrý koník

  redakcia
  28. apr 2022    Čítané 493x

  Poradňa tradičnej čínskej medicíny na Modrom koníku

  Byť zdravý. To je túžba snáď každého človeka. A zdravie si uchovať tak dlho, ako to pôjde. Nie je to utópia avšak s malými či väčšími zdravotnými problémami sa stretáva každý z nás. Mnohých trápia chronické problémy, na ktoré je klasická medicína prikrátka. Tá sa totiž často snaží vyriešiť len konkrétny zdravotný problém a zabúda, že telo treba liečiť ako celok.

  Vďaka holistickému prístupu už po stáročia pomáha liečiť množstvo zdravotných neduhov tradičná čínska medicína, ktorá si trúfa aj na mnohé gynekologické problémy, akými je PMS či neplodnosť. Chronické i akútne bolesti svalov a kĺbov, choroby „modernej doby" ako histamínová intolerancia, alergie, poruchy spánku či nespavosť, vysoký krvný tlak, stres, chronická únava, bolesť hlavy, zvýšený cholesterol, nadmerné potenie. U detí opakujúce sa časté angíny, chrípka či hnačky. Kožné choroby, ktorými sú psoriáza, akné, dermatitída, ekzém, svrbenie tela. V neposlednom rade pomáha aj pri ADHD či ADD.

  V našej novej Poradni o tradičnej čínskej medicíne, fytoterapii a bylinkách vám Ľubica Stanovská, certifikovaný praktik čínskej medicíny, poradí o možnostiach riešenia vašich problémov za pomoci tradičnej čínskej medicíny, byliniek či akupunktúry.

  V prípade, že máte otázky týkajúce sa možnosti riešenia vašich zdravotných problémov za pomoci holistickej medicíny, neváhajte a pýtajte sa v Poradni o tradičnej čínskej medicíne, fytoterapii a bylinkách.

  Všetky vaše otázky sú, samozrejme, anonymné a zadarmo, ako v každej poradni na Modrom koníku.

  Tím Modrý koník

  redakcia
  26. apr 2022    Čítané 2824x

  Pomocníci, ktorých sa nevzdáme, aj keď deti odrastú

  Jedného dňa sa na teste objavia dve čiarky. A vy viete, že život nikdy nebude taký, ako predtým. Je jedno, či to dieťa bolo očakávané a vymodlené, či je to suvenír z dovolenky alebo len jeden večer nebol prúd, a tak nebolo veľa možností na podnetný program. Na portáloch čítate statusy, ako napríklad: „Som mama, je to ten najkrajší titul na svete,“ „Moje dieťa je ten najväčší dar,“ alebo „Väčšia láska neexistuje, ako tá k dieťaťu.“ Popritom sú tie mamy krásne, upravené, stíhajú si aj budovať svoj biznis alebo plniť sen v podobe písania knihy, či niečo obdobné. 

  A potom príde realita. Všetky tie statusy sú síce pravdivé a je to ten najkrajší titul, a je to tá najväčšia láska, ale niekedy nastane deň, keď už padáte „na hubu“. A nie ste ani upravené, ani oddýchnuté. Skáčete ako papierový čert z krabičky, ste uzlíček nervov, ktorý sa odbaví na všetkom živom, čo sa mihne vo vzdialenosti jedného kilometra. Samozrejme, okrem dieťaťa. Aj keď - priznajme si to - to jediné je takpovediac „na vine“.  Vraví sa, že v núdzi poznáš priateľa. A skutočných priateľov sa len tak nevzdávame. A tak nám robia spoločnosť ešte dlhé roky potom, ako sa nám dostali do cesty. Tentokrát však nehovorím o ľuďoch, ale o veciach, ktorých sa nevzdáme, ani keď nám deti odrastú.

  Ak práve prežívate náročnejšie dni, hlavu hore. Ubehnú rýchlo. A na prebdené noci, či na „problémy“, ktoré zistíte, že problémami neboli, budete už len spomínať. Vždy sme si predsa nejako poradili, no nie? Mamy mali vždy svoje tipy, triky, pomocníkov, zlepšováky, zvyky, ktorých sa nevzdávajú, ani keď deti podrástli. Mnohé z výdobytkov povinnej výbavy moderných mám zostávajú neoddeliteľnou súčasťou aj našich ďalších životných ciest. Obľúbené detské výživy, ktoré ste kupovali vášmu batoľaťu v obchode, keď sa vám nechcelo naparovať a mixovať čerstvé ovocie, hodíte do košíka aj pre prváčku, keď už neviete, čo na desiatu. Chrumky pre bábätko sú pre nižší obsah cukru, menším zlom spomedzi maškŕt. Na penových puzzle, ktoré slúžili ako hracia podložka, cvičíme namiesto karimatky. Mentolový krém na bruško upokojí aj plačúceho škôlkara, keď zjedol piate cez deviate. Krém na zaparený zadoček, ktorý roky nesmel chýbať v prebaľovacej taške, sa hodí aj na zodratý zadok z tobogánov. 

  Rovnako je tak stálicou v mojom nákupnom zozname dojčenská voda Lucka, ktorá si k nám našla cestu, ako inak, keď som sa stala mamou. Nesmela chýbať pri príprave náhradného mliečka, či varení prvých príkrmov. Dôvod je prostý. Keď ma v noci prebudil hlas malého hladoša, nemusela som strácať čas preváraním vody, Lucku stačilo len prihriať na požadovanú teplotu a mliečko zarobiť. Rýchlosť a jednoduchosť prípravy bolo síce veľmi veľké plus (určite to ocenili aj susedia, ktorým sa výrazne zlepšila kvalita nočného spánku), no „najlepšími kamoškami“ sme sa stali vo chvíli, keď som si prečítala dve-tri vetičky o jej zložení a pôvode. Asi by som sa mala hanbiť, že ako rodená Piešťanka som netušila, že sme „susedy“ a vyviera z hĺbky 250 m v dedinke Lúka, od Piešťan vzdialenej, čo by kameňom dohodil „chránená pred akýmikoľvek vplyvmi, od momentu, keď opustí podzemný zdroj, až do chvíle, keď sa, ľudskou rukou nedotknutá, dostane k vám.“ Zrátané, podčiarknuté, vedela som, že dieťa má všetko čo pre svoj zdravý rast potrebuje - vyvážené zloženie minerálov, bez „lakotiniek“ ako ťažké kovy, chlór, či dusičnany.  

  Dojčenská voda Lucka má stále čestné miesto v našej kuchyni. Dôvod je prostý, zvykli sme si na ňu, lebo nám jednoducho chutí. Ja som jej sem-tam neverná s Luckou s bublinkami, ktoré nie sú ostré, no robia vodu skôr sviežou. Detváky si zase zvykli na „veľkáčsku“ Lucku, rozumej pramenitú detskú vodu bez bubliniek, s praktickým sosáčikom a hravým obalom, ktorý im vyváži aj fakt, že je to len čistá voda. Brávame ich na výlety, tréningy, prechádzky, do školy i na cesty do auta. 

  Verím, že už v útlom veku sa budujú tie správne stravovacie a pitné návyky. My mamy vieme, že najideálnejšou tekutinou na uhasenie smädu je čistá, neperlivá a neochutená voda. Tak trochu tuším, že čím budú moje deti väčšie, tým častejšie budú jesť a piť, to čo im chutí. Vďaka tomu, že je Lucka členom našej rodiny už roky, dúfam, že im bude chutiť to, čo je zdravé.

  Tento článok vyšiel s podporou Lucka Tvoj vodný anjel

  redakcia
  4. apr 2022    Čítané 5694x

  Predispozíciu na rakovinu prsníka a vaječníkov odhalí jednoduchý test

  Pri správach, ktoré nás vystrašia, si často zvykneme povedať, že by občas bolo lepšie nič nevedieť. No nie vždy je dobré žiť v sladkej nevedomosti, a to predovšetkým vtedy, ak ide o naše zdravie. Informácia, že máte genetickú predispozíciu na vznik rakoviny prsníka a vaječníkov, totiž môže viesť k záchrane nielen vášho života.

  Čo je to BRCA gén?

  Práve tento gén je akýmsi pomyselným poslíčkom správy, ktorá vás včas upozorní na vyššiu pravdepodobnosť karcinómu prsníka alebo vaječníkov. Samotný BRCA gén je neškodný – ide o skupinu ľudských génov produkujúcich bielkoviny, ktorých úlohou je potláčať vznik nádorov.

  Ak však dôjde k poškodeniu týchto génov, obmedzí sa aj ich funkcia, a preto predstavujú mutácie BRCA génov riziko. Mutácie génov môžu byť zdedené zo strany matky, aj otca. Dieťa, ktorého rodič je nositeľom BRCA1 alebo BRCA2 mutácie, má päťdesiatpercentnú pravdepodobnosť, že ju zdedí tiež.

  Genetická analýza rakoviny prsníka a vaječníkov – BRCAscreen test

  Pomocou BRCA screen testu možno vyhľadať zmutované gény – presne tie, ktoré nefungujú tak, ako by mali, a zvyšujú riziko nádorových ochorení.

  Mutácie BRCA génov a vznik rakoviny v číslach:

  Nositelia a nositeľky mutácie génu BRCA1 majú celoživotné riziko vzniku karcinómu prsníka až osemdesiatpäť percent a karcinómu vaječníkov až šesťdesiatpäť percent. Ak ide o pacientku či pacienta, ktorí už prekonali nádorové ochorenie prsníka, riziko vzniku druhého nádoru prsníka je štyridsať až šesťdesiat percent.

  Nositeľky a nositelia génu BRCA2 majú v porovnaní s nenositeľmi predispozíciu vzniku rakoviny prsníka vyššiu až o osemdesiatpäť percent a rakoviny vaječníkov až o tridsaťsedem percent. V prípade, že ide o už raz diagnostikovanú pacientku alebo pacienta, riziko recidívy karcinómu prsníka je vyššie o štyridsať až šesťdesiat percent.

  Je tiež dôležité spomenúť, že mutácia týchto génov nezvyšuje len riziko rakoviny prsníka a vaječníkov, ale aj iných orgánov (koža, prostata atď.). Práve preto je dôležité venovať sa prevencii všeobecne a nezamerať sa iba na gynekologickú prevenciu.

  Koľko takýto BRCAscreen test stojí a môže ho absolvovať každý?

  Ak sa vo vašej rodine doposiaľ nevyskytlo nádorové ochorenie prsníka alebo vaječníkov, môžete test absolvovať ako samoplatkyňa alebo samoplatca. Jeho orientačná cena je 130 eur.

  Oveľa väčšiu motiváciu podstúpiť toto vyšetrenie by však mali mať ženy, ktoré už v rodinnej anamnéze rakovinu vaječníkov či prsníka majú. Napríklad, pre ženy s pozitívnou rodinnou anamnézou, ktoré sú poistené v Union zdravotnej poisťovni, je BRCA screeningový test po odporučení lekára zdarma.

  Zdravej žene, u ktorej sa v rodine (matka, sestra, stará mama) vyskytol karcinóm prsníka alebo vaječníkov, posudzuje vhodnosť testu lekár so špecializáciou v odbore lekárska genetika. Na takéto vyšetrenie vás môže odporučiť práve váš gynekológ, preto s ním ochorenia v rodine preberte naozaj dôkladne.

  V prípade, že ste onkologickou pacientkou a bol vám diagnostikovaný karcinóm prsníka alebo vaječníkov, odporúčanie na tento test dostanete od vášho onkológa.

  Ako test prebieha?

  Vyšetrenie je bezbolestné a časovo nenáročné. Po konzultácii s doktorom absolvujete buď odber krvi, alebo ster z vnútornej strany líca. Vzorka putuje do laboratória a väčšinou do desiatich pracovných dní už poznáte výsledok.

  Čo nasleduje po pozitívnom teste?

  Znamená pozitívny výsledok genetického testu, že máte rakovinu? Nie. Ak testy ukážu, že ste zdedili mutáciu BRCA1 alebo BRCA2, je to pre vás upozornenie na zvýšené riziko niektorých druhov rakoviny. Nečaká vás žiadna liečba, ale len častejšie prehliadky a pravidelný monitoring zdravotného stavu, nad ktorým bude mať dohľad váš lekár. Ako už bolo spomenuté vyššie, pravdepodobnosť výskytu rakoviny prsníka alebo vaječníkov je iba zvýšená, no nie stopercentná. U množstva žien, ktorým BRCAscreen test vyšiel pozitívne, sa rakovina prsníka alebo vaječníkov nikdy nerozvinie.

  Ide teda o informáciu, ktorá nepredstavuje dôvod na paniku. Skôr by mal pozitívny test zvýšiť mieru vašej ostražitosti a zodpovednosti (nielen) k vášmu telu. Včasné odhalenie rakoviny v skorom štádiu zvyšuje úspešnosť liečby a informácia, že túto predispozíciu našli vám, je varovaním aj pre vašu dcéru, mamu či sestru. Rakovina má totiž „najvyššiu šancu na úspech“ práve vtedy, keď o nej nevieme.

  BRCAscreen test je teda akousi poistkou. A poistiť sa oplatí aj v Union zdravotnej poisťovni, ktorá ako jediná tento test prepláca. Ak nie ste poistenkou či poistencom Union zdravotnej poisťovne a odrádza vás zdĺhavá byrokracia, určite vás poteší informácia, že poistiť sa v Union zdravotnej poisťovni môžete pomocou online formulára, kde celý proces trvá tri minúty.

  Myslite na seba a svoju rodinu, kým je čas.

  Tento článok vyšiel s podporou Union zdravotnej poisťovne

  redakcia
  21. mar 2022    Čítané 5062x

  Jarný outfit: Boľačky, sinky, modriny a cestné lišaje

  Ako tomu býva zvykom, po šedej a studenej zime nám na dvere a okná pomaly klope jar. S pribúdajúcimi slnečnými lúčmi stále viac času trávime vonku. Výlety, dlhé pobyty na ihriskách, cyklotúry aj turistika po horách. Síce sa hovorí, že šťastie praje pripraveným, no nech sa snažíme akokoľvek, nemôžeme mať oči všade a na naše ratolesti číha mnoho strašiakov. Či už je váš drobček živé striebro alebo pokojný majster zenu, nehody sa stávajú. Máte tiež občas pocit, že práve u vás doma by sa mohla zabývať ambulancia urgentného príjmu, pretože je tých zranení priveľa? Aké zranenia sú u detí najčastejšie?

  Spadla hruška zelená

  Zo skúsenosti viem, že absolútne najčastejším typom úrazu mojich detí sú rozhodne „cestné lišaje“. Áno, áno, stačí sekunda nepozornosti (a nie tej mojej) a dieťa zoškrabúvam z asfaltu. A to ani nemusí ísť na bicykli alebo kolobežke. Často mu na taký pravý „držkopád” stačia aj dve nôžky a, napríklad, kamienok na chodníku. Odreniny, modriny a poriadne boľačky sú už snáď naším každodenným chlebom. Preto na rýchle ošetrenie nosím so sebou „kúzelnú vodičku” na dezinfekciu a ešte viac kúzelných náplastí. Táto kombinácia zaručene vylieči každé zranenie.

  Našťastie, žiadny z pádov mojich detí nemal výrazne horkú príchuť. To sa ale nedá povedať o mne. Bola som len tínedžerka, keď som si po nešťastnom páde do podzemnej garáže zlomila panvu. No áno, nie každý pád je nevinný a človek si môže následky niesť po celý život.

  Pozeraj sa pred seba!

  Koľkokrát už ste vyriekli túto vetu? Ja snáď miliónkrát. Deti totiž veľmi ľahko prepínajú svoju pozornosť na veci nepodstatné. A tak sa často stane, že jednoducho narážajú do ľudí a predmetov, hoci sa počíta s tým, že budú jednoducho pozerať pred seba. Pri chôdzi, pri behu, pri jazde na kolobežke,… Ale oni nie. Idú, idú a zrazu vľavo psík, vpravo motýlik, „Aha, mami, lietadlo,” a už sú v stĺpe verejného osvetlenia. V tom lepšom prípade. Koľkokrát si hovorím, že nad nimi stáli všetci anjeli a len zázrakom nevleteli pod idúce auto. A stačila by iba milisekunda mojej nepozornosti… 

  A tým plynule prichádza ďalšia častá kategória zranení a tou sú strety s motorovým vozidlom. Poviete si, že vy si dávate pozor a učíte to aj svoje deti. Paradoxom je, že väčšinou tí, čo si dávajú najväčší pozor, zaváhajú len jediný raz. Ja sama som sa ako šesťročné dievčatko stala účastníkom dopravnej nehody. A stačila sekunda mojej nepozornosti. Áut vtedy ešte nebolo v uliciach toľko, ako dnes, ale boli. A pod jedno z nich som vletela. Vodič nemal šancu ma vidieť, zrazu som jednoducho ležala na jeho kapote. Našťastie, išiel pomaly, chystal sa už parkovať, a tak som mala len na pár sekúnd vyrazený dych. Mala som šťastie. Nie všetky nehody však končia dobre. Keď si na to spomeniem, robí sa mi nevoľno. Keby to bolo moje dieťa, najskôr by som ho doma držala až do puberty a von by mohlo výlučne v mojom sprievode. Aj keď, ani tak by som ho neochránila na 100 %.

  Pozor, je to ostré!

  Teraz, keď premýšľam o rôznych zraneniach, ktoré som utŕžila v detstve ja, alebo moje deti, musím sa smiať, pretože toho bolo dosť na takú malú skupinku ľudí. Hrdzavý klinec v brade, prst zaseknutý v reťazi kolesa, črep zapichnutý v dlani. Áno, otvorené zranenia a zabodnuté predmety rôzne po tele majú pomyselnú zemiakovú medailu v rebríčku najčastejších úrazov. Spomínam si, ako v šiestej triede mojich spolužiakov nenapadlo nič lepšie, než zastrúhať konce štetcov na výtvarnú a hrať sa na šermiarov. Tušíte správne, jeden z nich skončil na urgente so štetcom zabodnutým v dolnej pere. Neviem si predstaviť, ako sa asi cítila jeho mama, keď jej zo školy volali, čo sa stalo.

  A čo ďalšie?

  Myslím, že tých úrazov detí by som mohla vymenovať nespočetne veľa. Od blízkych stretnutí s hmyzími druhmi, cez hrášok (alebo iný predmet) v nošteku, až po popáleniny, ktoré sú na piatej priečke. Áno, väčšinou sa stanú doma - pri platni sporáka, ale ani na jarných a letných grilovačkách a svätojánskych ohňoch o ne nie je núdza. A to nehovoriac o zubatom jarnom slniečku, ktoré dokáže tiež narobiť poriadne problémy.

  Čo môžeme urobiť?

  Ako som už naznačila vyššie, prevencia proti detským zraneniam neexistuje. Môžeme sa snažiť zo všetkých síl, jednoducho k nim raz za čas dôjde. Bohužiaľ ale, nie sú to vždy iba zranenia ľahké a bez následkov. Sú nehody, ktoré končia tragicky a tiež úrazy, ktoré zanechajú doživotnú stopu.

  Pokiaľ máte doma malého neposedníka, určite príde vhod úrazové poistenie. Pred samotnými úrazmi dieťa tiež neochráni, ale keď už sa niečo stane, môžete sa spoľahnúť, že vás vaša poisťovňa v ťažkých chvíľach podrží. Hoci je zdravie na prvom mieste a žiadnu bolesť nemožno peniazmi vykúpiť, v prípade vážneho úrazu s dlhšou rekonvalescenciou, vám určite príde vhod, že poisťovňa Generali, v rámci poistenia La Vita, ponúka pomoc s financiami pri úraze, kompenzáciu v prípade, že je zotavovanie dlhšie a dieťa potrebuje vašu starostlivosť, poskytuje tiež bolestné v prípade zlomenín. 

  Tak ako dúfame, že vysokú mieru bezpečnosti detskej autosedačky nikdy na vlastnej koži neoveríme, tak je to aj s úrazovým poistením. Čert ale nikdy nespí, preto je dobré mať vždy zadné dvierka pootvorené. Financovanie poistenia rodinný rozpočet nezruinuje a v prípade, že sa niečo stane, je fajn ho mať. Ja už ho mám a s pocitom, že mi Generali kryje chrbát, sa mi dýcha oveľa lepšie a hranie detí si môžem užívať o to viac.

  Tento článok vyšiel s podporou poisťovne Generali

  redakcia
  8. mar 2022    Čítané 970x

  Nová poradňa o daniach a účtovníctve

  Len dve veci človek v živote musí - zomrieť a platiť dane. A práve dane sú pre mnohých strašiakom, ktorý im nedá spať. A to nemusíte byť ani účtovníci, dokonca ani podnikatelia. Dane, daňová povinnosť, daňové priznania - z príjmu, z nehnuteľnosti, z predaja, (v tom lepšom prípade) z výhry, sa proste týkajú nás všetkých. A často sú pre nás španielskou dedinou. Kedy, kde a čo všetko priznať, ako to spraviť. Ako si viesť účtovníctvo... 

  A keď už sa tomu konečne dostanete na kĺb, BUM! Zmenia sa zákony a zase v tom tápete. Ak si ani vy neviete rady s daňami či účtovníctvom, práve pre vás je tu naša nová poradňa, v ktorej vám Bc. Lenka Halásová zodpovie všetky otázky na túto tému. 

  V prípade, že máte otázky týkajúce sa rodinného, obchodného či občianskeho práva, neváhajte a pýtajte sa v Poradni o daniach a účtovníctve.

  Všetky vaše otázky sú, samozrejme, anonymné a zadarmo, ako v každej poradni na Modrom koníku.

  Tím Modrý koník

  redakcia
  3. mar 2022    Čítané 1349x

  Právna poradňa na Modrom koníku

  Život prináša rôzne situácie. Mnoho z nich nie je príjemných. Mnohé sú nečakané a životné udalosti naberajú spád, ktorý by sme ani vo sne nepredpokladali. Často narážame na okolnosti, v ktorých sme stratení a bezradní, v ktorých potrebujeme nasmerovať či ujasniť si, ako v danom momente jednať. Na čo máme nárok, aké sú naše práva či povinnosti. 

  Aj preto sme pre vás na Modrom koníku pripravili, v spolupráci s mediátorkou a advokátkou Renátou Králikovou, novú Právnu poradňu

  V nej sa môžete radiť nielen v oblasti rodinného práva, ale tiež v ďalších oblastiach občianskeho a obchodného práva.

  V prípade, že máte otázky týkajúce sa rodinného, obchodného či občianskeho práva, neváhajte a pýtajte sa v Právnej poradni.

  Všetky vaše otázky sú, samozrejme, anonymné a zadarmo, ako v každej poradni na Modrom koníku.

  Tím Modrý koník

  redakcia
  24. jan 2022    Čítané 1528x

  Pracovná poradňa na Modrom koníku

  Návrat do práce po materskej býva pre mnohé mamičky strašiakom. Ako sa zorientovať na trhu práce? Na čo mám ako matka nárok? Kedy a za akých podmienok môžem zmeniť zamestnávateľa po materskej? Trh práce ako taký môže byť španielskou dedinou však pre každého, kto si hľadá novú prácu, chce odísť z tej starej, hľadá uplatnenie vo svojom či v celkom novom odbore.

  Na Modrom koníku sme preto spustili novučičkú Pracovnú poradňu, v ktorej vám v oblasti pracovného uplatnenia sa poradí odborníčka na HR Sandra Balažíková

  V prípade, že máte otázky týkajúce sa trhu práce, neváhajte a pýtajte sa v Pracovnej poradni.

  Všetky vaše otázky sú, samozrejme, anonymné a zadarmo, ako v každej poradni na Modrom koníku.

  Tím Modrý koník

  redakcia
  13. jan 2022    Čítané 369x

  Poradňa s detským psychológom na Modrom koníku

  Rodičovstvo je radosť. Ale každý rodič určite súhlasí, keď povieme, že je to i nikdy nekončiaci sled starostí. O to viac, ak je naše dieťatko v niečom „iné”. A to či už v zmysle odchýliek v psychomotorickom vývoji, alebo v správaní. Tie nie sú výnimkou v ranom detstve ani v období puberty

  Mnoho rodičov je zúfalých v situáciách, kedy si so svojimi deťmi nevedia rady. Výchova detí totiž určite nie je med lízať a odpoveď na otázku, či to robíme dobre, dostaneme vlastne až v momente, keď naše deti dospejú. Preto je úplne prirodzené mať pochybnosti. Odteraz môžete o radu v oblasti výchovy, vzdelávania, správania a vývinu detí, požiadať v našej Poradni s detským psychológom.

  Psychologička Mgr. Katarína Kaličiaková vám s pochopením a ochotne zodpovie všetky vaše otázky a pochybnosti.

  V prípade, že si, rovnako ako mnohí iní rodičia, neviete rady v otázkach výchovy, správania či psychomotorického vývoja vašich ratolestí, neváhajte a pýtajte sa v Poradni s detským psychológom.

  Všetky vaše otázky sú, samozrejme, anonymné a zadarmo, ako v každej poradni na Modrom koníku.

  Tím Modrý koník

  redakcia
  16. nov 2021    Čítané 1554x

  Lepšie je chorobám predchádzať, ako ich liečiť. Myslite na prevenciu!

  Poznáte ten pocit, keď by ste veľmi chceli vrátiť čas a spraviť niečo inak? Vraví sa, že po vojne je každý generál. Keď už je neskoro, vidíme všetky možnosti, priam strategické kroky, ktoré mohli katastrofický scenár zvrátiť. Stačilo sa inak rozhodnúť... Prišiel čas dať zbohom výhovorkám a začať robiť správne rozhodnutia práve teraz. Vezmite svoje zdravie do vlastných rúk. Poradíme vám, ktoré vyšetrenia zamerané na prevenciu určite nevynechať, aby ste si raz nemuseli niečo vyčítať.

  Každý deň na Slovensku ochorejú na rakovinu krčka maternice 2 ženy

  Dôležitosť preventívnych vyšetrení na nás vyskakuje, v poslednej dobe, doslova odvšadiaľ. Prevencia, milé dámy, totiž zachraňuje životy. Je to fakt. Napriek tomu, ho mnohé z nás, berú stále na ľahkú váhu. Možno si len podvedome odmietame priznať, že by sa niečo také, ako rakovina, mohlo týkať práve nás. Možno sa len točíme v kolotoči každodenných povinností, z ktorého nevieme vyskočiť. Ťažko sa nám myslí na seba. Teraz nenarážam na tie šedivé odrasty či zanedbané päty. Aj keď, aj tento druh starostlivosti by sme si rozhodne zaslúžili. Od návštevy kaderníčky či pedikérky však náš život nezávisí. Od návštevy gynekológa, áno!

  Na Slovensku ročne ochorie na rakovinu krčka maternice 600 žien. Každá tretia svoj boj prehrá. Príčinou jej vzniku je v 99 % infekcia ľudským papilomavírusom, známejším ako HPV.

  Tento rok preto odštartoval na Slovensku organizovaný skríning rakoviny krčka maternice. Možno ste si aj vy našli pozvánku na bezplatnú preventívnu gynekologickú prehliadku, ktorej súčasťou je skríningové cytologické vyšetrenie krčka maternice.

  Cytológia je najúčinnejší spôsob, ako zachytiť, diagnostikovať a vyliečiť rakovinu krčka maternice v jej ranom štádiu. Umožňuje lekárom odhaliť aj tzv. predrakovinové stavy, a dokonca, tomuto ochoreniu úplne predísť.

  Pri organizovanom, pozývacom skríningu sa používa vyšetrovacia metóda cytologického vyšetrenia tzv. PAP testom. Alternatívou je tzv. LBC test. V porovnaní s PAP testom má niekoľko výhod - menší počet falošne negatívnych výsledkov; dokáže zistiť prítomnosť rizikových typov HPV vírusu; preukáže, či majú bunky rastový potenciál nádorových buniek.

  Oba druhy cytologického vyšetrenia sú hradené zdravotnou poisťovňou. Pri LBC teste si za špeciálny odberový materiál, ktorým sa od konvenčného testu líši, musí žena priplatiť. Výnimkou sú poistenky Union zdravotnej poisťovne, ktorá im toto vyšetrenie preplatí, vrátane odberového materiálu, už od 18 rokov.

  Vyšetrenie je rýchle a bezbolestné. Takže už žiadne výhovorky. Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Nečakajte na žiadnu pozvánku. Urobte to pre seba, pre svoje rodiny. Predovšetkým pri závažných chorobách platí: Čím skôr, tým lepšie.

  Zhubný nádor prsníka má vysokú šancu na vyliečenie, ak je malý a zistený včas

  Prsia. Vnímame ich ako znak ženskosti, materstva či objekt túžby. Je jedno, či sú malé, veľké, pevné, „vydojčené”. Dôležité je, aby boli zdravé. A ak aj náhodou nie sú, podstatné je, aby sme na to prišli včas.

  Rakovina prsníka je momentálne najčastejší zhubný nádor u žien na Slovensku. Ročne diagnostikujú až 3300 nových prípadov. Až tristo z nich zomiera práve preto, že boli zachytené v pokročilom štádiu. Čo robiť, aby ste neboli aj vy súčasťou tejto smutnej štatistiky? Nepodceňujte prevenciu, myslite na rodinnú anamnézu a nezabudnite na samovyšetrenie!

  Najspoľahlivejším riešením je absolvovať preventívne skríningové mamografické vyšetrenie prsníkov v pravidelných intervaloch. Ak máte viac ako 40 rokov, máte naň nárok každé 2 roky. Dokáže zachytiť už včasné štádium rakoviny prsníka, kedy je ochorenie veľmi dobre liečiteľné. Napriek tomu toto preventívne vyšetrenie absolvuje pomerne málo žien.

  Zvýšiť stále nedostatočne vysoké počty preventívnych vyšetrení sa snaží, napríklad, Union zdravotná poisťovňa zasielaním pozývacieho listu. Slúži rovno aj ako žiadanka na skríningové mamografické vyšetrenie. Ušetríte čas i energiu. Viac o skríningu rakoviny prsníka, či procese pozývania, nájdete TU.

  Mnoho žien netuší, že do vienka po svojich predkoch nedostávame len farbu očí či tvar postavy. Ak ste mali v rodine diagnostikovanú rakovinu prsníka či vaječníkov, bolo by vhodné porozmýšľať nad absolvovaním špeciálneho  BRCAscreen testu na odhalenie genetických predispozícií na rakovinu prsníka alebo vaječníkov. Vyšetrenie je pomerne nákladné (130 €). No napríklad Union zdravotná poisťovňa ho, ako jeden z benefitov v oblasti ženskej prevencie, svojim poistenkám hradí.

  Poslednou, no nie menej dôležitou, súčasťou prevencie, je samovyšetrenie prsníkov. Nájdite si naň každý mesiac pár minút. Svoje prsia poznáte najlepšie, problémy či zmeny môžete odhaliť pomerne ľahko práve vy.

  Keď prevencia zachraňuje

  Ak ste sa dočítali až sem, je vám jasné, že to, čo pomáha ochrániť naše zdravie a život, je práve prevencia. Nenechajte choroby zvíťaziť a snažte sa im predchádzať. Sledujte špeciálne programy svojich poisťovní zamerané na prevenciu. Union zdravotná poisťovňa okrem spomínaných vyšetrení na včasné zachytenie ženských ochorení, má vo svojom preventívnom programe dlhý rad ďalších skríningov. U tých najmenších je to skríning novorodenca, tzv. odber z pätičky, ktorým sa vyšetruje 13 vrodených a dedičných ochorení. Ďalej skríning hrubého čreva a konečníka, onkologických ochorení, potravinovej intolerancie či mnohé ďalšie

  Len aby sa nezabudlo

  Patrí medzi vaše výhovorky odkladania preventívnych prehliadok okrem „nemám čas” aj „zabudla som”? ;) Máme riešenie aj pre vás. Union zdravotná poisťovňa všetkým svojim poistencom ponúka preventívnu pripomienku. Bezplatne vám, prostredníctvom SMS alebo e-mailu, pripomenie preventívne prehliadky, ktoré by ste mali v blízkej dobe absolvovať. Aktivujte si túto službu a žiadna návšteva lekára vám už z hlavy nevyfučí. Obzvlášť pre nás, ženy a mamičky, ktoré máme na starosti milión vecí, je celkom fajn môcť z tej našej hlavy niečo vypustiť. 🙂

  Tento článok vyšiel s podporou Union zdravotnej poisťovne

  redakcia
  9. nov 2021    Čítané 4669x

  Keď si pod stromček prajú... nič

  Vianoce sa blížia! Ako som to zistila? Z reklamy na mňa vyskočilo staré známe: „Ja nemusím, ja už ho vidím!” No a mňa sa zmocnila panika. Je čas vymýšľať darčeky pre celú širokú rodinu. Od vlastných detí, cez tetičky, strýčkov, babičky, prababičky… Každoročná mozgová zumba začala!

  Na vianočných darčekoch je najzvláštnejšia jedna vec. Nikto, kto má viac než 25 rokov, ich vlastne nechce. Otázkou teda zostáva, prečo si na nich nechávame tak záležať? Isto ste si to už skúsili aj vy. Keď sa akéhokoľvek dospeláka spýtate, čo si praje od Ježiška (alebo Santu, Deda Maroza, Troch kráľov,...) odpoveď je, v podstate, väčšinou tá istá: „Nič.” S rôznymi obmenami typu: „Hlavne zdravie,” alebo „ja už nič nepotrebujem,” sa stretne v predvianočnom období asi každý. Ale, úprimne, neverím, že som jediný dospelák, ktorý kľudne spíše aj celú „áštvorku” prianí Ježiškovi. 

  Čo však s tými ostýchavcami, ktorí jednoducho svoje priania neprezradia? U nás je to väčšinou prípad babičiek a prababičiek. Vraj si nemáme robiť škodu. A pravdou je, že u nás doma si nedávame nijak extra drahé darčeky. Našťastie, sme nepodľahli konzumnému šialenstvu, kedy sa všetci predháňajú, kto kúpi viac, drahšie či väčšie darčeky. U nás sa ide skôr po tých nefinančných hodnotách. To však nič nemení na veci, že aj tie drobnosti musí niekto vymyslieť!

  Vzhľadom k tomu, že bývame 500 km od našich starých rodičov a delia nás štátne hranice, vídame sa pomenej. A posledné dva roky naozaj minimálne. Všetci vieme, prečo. To ma doviedlo k myšlienke, darovať im fotodarčeky. Aby nás mali vždy pri sebe aspoň takto. Aby sa mohli tešiť z úsmevov vnúčat, a hoci viem, že fotka ich neobjíme, takto im našu prítomnosť sprostredkovať.

  Okrem toho, už od nepamäti (snáď od prvých Vianoc, kedy som z vlastného vreckového kupovala vianočné darčeky), kupujem všetkým v rodine kalendár na nadchádzajúci rok. Stolový, na stenu… Snažím sa to obmieňať. Každopádne, fúzia foto- a kalendár sa mi celkom zapáčila.

  Spĺňa totiž hneď niekoľko jednoduchých zásad, ktoré môže výber darčekov pre blízkych zahŕňať.

  1. Všetko vybavíte online. Od objednania až po doručenie priamo do vašich rúk. Žiadne tlačenice v nákupných centrách, vydýchaný vzduch a k tomu rúško či respirátor… Pekne, v papučiach a pyžame, v pohodlí domova, pod dekou, s čajíkom v ruke. 

  2. Nemusíte mať vyštudované IT, aby ste to zvládli. Na fotocopy.sk vás stránka sama intuitívne navedie, kam kliknúť, čo pridať. Navyše sú k dispozícií rôzne šablóny, tak nemusíte ani nijak výrazne trápiť svoje mozgové závity. Proste nahráte fotky, „rozhodíte” ich na jednotlivé stránky a tadá! kalendár je na svete.

  3. Je originálny. Kalendáre sú taká klasika, fotky sú taká istá klasika, ale fotokalendár je, hlavne pre staršie generácie, jedinečný a originálny darček.

  4. Darujete spomienku. Kalendár je aktuálny síce len rok, ale, napríklad, moja babička si každoročne vystrihuje pekné obrázky z akéhokoľvek kalendára. Prečo by si nemohla vystrihnúť aj fotky pravnúčat a nalepiť do albumu či prišpendliť na chladničku?

  5.Vyčaruje úsmev. A to je to, vo co gou. Nie je dôležitá hodnota, ani množstvo darčekov, ale pocit, ktorý v obdarovanom zanechajú a v prípade fotokalendára máte takmer 100% istotu, že to bude pocit radosti, šťastia, dojatia…

  6. Je vhodný pre všetkých. Fotokalendáre sú naozaj univerzálnym darčekom, ktorý nezruinuje rodinný rozpočet. 

  7. Je osobný. Poznáte tie otrávené výrazy, keď z balíčka obdarovaní vytiahnu tridsiaty ôsmy pár ponožiek? Alebo ďalšiu kazetu s kozmetickými výrobkami, ktoré poputujú zas ďalej do narodeninového balíčka kolegyne k jej jubileu? To sa s fotokalendárom jednoducho stať nemôže. Jednak, že ním dávate jasne najavo, že ste pri jeho tvorbe strávili čas, ktorý ste tak venovali tomu, komu je adresovaný, a zároveň, darujete niečo, čo je naozaj osobné a určené len a len jedinej osobe. Radosť z neho je zaručená a jeho cena váš tiež nezruinuje. Výhra na všetkých frontoch, nemyslíte?

  Vianoce sú sviatky, kedy sme si všetci bližší, oheň horí teplejším plameňom, objatia hrejú o čosi viac, domov vonia mamou, hoci tam už možno ani nie je, a maličkosti robia veľkú radosť. Preto nezabúdajme, že vyčariť úsmev je to, o čo tu ide, a to nech má obdarovaný dva roky, či na chrbte už deväť krížikov. 

  Čerešničkou na záver je i fakt, že kúpou fotokalendára od fotocopy.sk získate nielen originálny personalizovaný darček pre svojich blízkych, ale podporíte slovenskú firmu. A čo je doma, to sa počíta! A počíta sa aj zľava, ktorú práve na fotocopy.sk môžete uplatniť pri objednávke, ak zadáte kód "MODRYKONIK" vo vašom košíku. Ušetríte 30 % a to už sa naozaj oplatí.

  A ja vám prajem krásne predvianočné dni bez stresu a zhonu.

  Tento článok vyšiel s podporou fotocopy.sk

  redakcia
  1. okt 2021    Čítané 4216x

  Po šiestich rokoch materskej, späť na pracovnom trhu!

  Hľadanie práce po materskej dovolenke býva náročné. Vypadnete na dlhšiu dobu z pracovného procesu, venujete sa fyzicky aj mentálne iným činnostiam, a ak sa nevraciate do svojho predchádzajúceho zamestnania, proces hľadania môže trvať mesiace. Vaše preferencie a priority sa zároveň počas rokov „doma” zmenili, rovnako ako aj podmienky na pracovnom trhu. Ako matka už nie ste paňou svojho času a váš denný režim a rozvrh sa prispôsobuje celému zástupu okolností. Do bežných pracovných dní sa zamiešajú prázdniny či bacily, ktoré vás častejšie, než je žiadúce, vytrhnú z rutinného rytmu. Musíte sa tak s väčšou frekvenciou, než kedykoľvek predtým prispôsobiť aktuálnej situácii u vás doma. Čo viac, dlhé mesiace ste boli zavalená plienkami, kašičkami, príkrmami, riadili ste sa pokynmi „malého šéfa” a IT znalosti ste si rozvíjali maximálne tak na úrovni diskusných fór pre mamičky. Doba sa ale mení bleskurýchlo a to, čo sa kedysi považovalo za nadštandard, najmä čo sa týka počítačových či jazykových znalostí, sa stáva dnes štandardom a viac než tituly pred menom či za menom sa ráta ochota a schopnosť sa vzdelávať a ísť s dobou. A to často aj mimo pracovný čas.

  V takejto situácii som sa ocitla aj ja, keď mi po šiestich rokoch skončila materská dovolenka. Návrat k predchádzajúcemu zamestnávateľovi nebol možný. Cítila som sa ako absolvent, ktorý si po prvý raz hľadá prácu. Napriek tomu, že som na materskú odchádzala zo sveta biznisu, nebola som si istá, čo viem ponúknuť svojmu budúcemu zamestnávateľovi.

  Za tých šesť rokov sa doba zmenila a zmenili sa tiež moje možnosti. Pokým bolo v minulosti pre mňa štandardom odchádzať z práce kľudne až v čase večierky, dnes už som viazaná na rozvrh hodín v škole a v škôlke, ktorý, žiaľ, nijak nekorešponduje s novodobým bežným pracovným časom. A preto, okrem toho, že som sa obávala otázok typu: „Bývajú vaše deti často choré? Kto vám ich postráži, ak budete musieť prísť do práce? Budete stíhať prípadné nadčasy?“, bola som si vedomá, že nebudem môcť pružne reagovať ani v časoch, keď deti budú zdravé ako rybky.

  Uvedomovala som si, že dnes sa v práci začína neskôr ako v minulosti a keď mi oznámia, že pracovná doba začína o 9.00 a končí o 17.00, v horšom prípade o 17.30 alebo neskôr, ani s vypätím všetkých síl nebudem stíhať vyzdvihnúť deti v riadnom čase. Predpokladala som, že si radšej vyberú flexibilného mladého človeka bez záväzkov, ktorý sa vie prispôsobiť akejkoľvek pracovnej dobe.

  Mala som šťastie. Moje obavy sa nepotvrdili. Krátko od zverejnenia životopisu ma pozvali na pohovor do ING. Nikto sa ma nepýtal na deti ani na flexibilitu, dôraz kládli na schopnosť prispôsobiť sa v dynamickom kolektíve, osobnostnú stránku, moje skúsenosti a znalosti. Dokonca mi ponúkli možnosť úpravy pracovnej doby, aby som stihla záverečnú v škôlke a škole. Neskôr sme sa dohodli aj na skrátení pracovnej doby, keďže plný pracovný úväzok je náročný pre mladú rodinu. Šesťhodinový pracovný deň bol ideálnou kombináciou, aby som mohla kariérne napredovať a zároveň stíhať domácnosť a malé deti.

  Som vďačná svojmu zamestnávateľovi, že prispôsobovanie neočakáva len od zamestnanca, ale dokáže mu vyjsť v ústrety. Keď majú obe strany záujem, dohodnúť sa dá vždy. Momentálne kolegom ponúka viacero variantov skrátených pracovných úväzkov, napríklad šesťhodinový pracovný deň alebo štvordňový pracovný týždeň. Zároveň ING netlačí na svojich zamestnancov a uprednostňuje vyvážený čas strávený v práci a vo voľnočasových aktivitách. Pracovný deň si vieme do veľkej miery upraviť podľa vlastných preferencií, rovnako si môžeme vybrať medzi prácou z domu alebo z kancelárie. Samozrejme, pandémia zamiešala kartami, a tak aj napriek uvoľneným opatreniam naďalej funguje väčšina ľudí formou home-office.

  Medzičasom sa zmenili firemné interiéry do modernej podoby, pribudlo množstvo priestorov na networking, oddych, cvičenie, hru či občerstvenie. Medzi kolegami tiež oceňujeme zmluvy na dobu neurčitú, ktorú ING ponúka všetkým zamestnancom. Firma už roky rastie, nedávno sme oslávili nástup tisíceho zamestnanca. Vďaka možnosti skráteného úväzku, flexibilnému pracovného času, mladému kolektívu, priateľskému prostrediu, agilným tímom bez hierarchie a ďalším výhodám je pre mňa ING tou správnou voľbou.

  Tento článok vyšiel s podporou ING.

  redakcia
  16. sep 2021    Čítané 2210x

  Zmena poisťovne trvá 3 minúty a váš život sa môže zmeniť k lepšiemu

  Staré známe príslovie hovorí, že zmena je život. Niekedy však na zmenu nie je čas. Ako mamy sa točíme v neustálom kolotoči povinností. Staráme sa o deti, o teplo domova, prípadne ešte o nejakých tých domácich miláčikov. Pracujeme 24 hodín, 7 dní v týždni. Plný úväzok na tretiu. Nemáme čas zastaviť sa. Spomaliť. Zamyslieť sa. A pritom by nám niektoré zmeny mohli ten náš uponáhľaný život uľahčiť…

  Niekedy sa zmeny bojíme, inokedy skrátka len nemáme čas. Už roky si kupujem ten istý model podprsenky. Lebo sa mi nechce vojsť do obchodu a vyskúšať si iné. Pritom viem, že by sa určite našla nejaká, ktorá mi by mi sadla lepšie. Vždy chodím do tej istej reštaurácie. Pretože nemám čas objavovať iné miesta. Aj keď je istotne veľa skvelých, ba lepších. Od detstva chodím tej istej očnej lekárke, ktorá je príjemná asi ako bradavica na nose. Ale nemám priestor hľadať si inú. Pravidelne chodím tej istej kaderníčke, ktorá mi robí vždy rovnaký účes. Pretože sa bojím zariskovať a konečne zmeniť strih či farbu. Nechce sa mi, nemám čas, nemám priestor, bojím sa… To je presne to, čo nám bráni čokoľvek zmeniť. Či už ide o veľké životné zmeny, alebo malé rozhodnutia, ktoré nás nútia vykročiť z komfortnej zóny. Jednou z vecí, ktoré už dlhšie odkladám, je zmena zdravotnej poisťovne. Pretože sa mi nechce a nemám čas. Typické. No teraz som sa konečne dokopala k tomu, aby som si sadla, preštudovala benefity všetkých poisťovní a rozhodla sa spraviť krok k zmene.

  A čo ma k tomu viedlo? Posledné obdobie sa u nás nieslo v znamení chaosu, lekárov, behačiek a, v neposlednom rade, výdavkov. Výdavky za lieky, keďže škôlkarským bacilom sa u nás zjavne páči. O výdavkoch za návštevu zubára vám ani hovoriť nemusím - aj vám vždy stiahne žalúdok pred návštevou zubnej ambulancie? Je to skrátka adrenalín, nevedieť, o koľko ľahšia bude vaša peňaženka. Tento rok nás navyše neminulo ani očné vyšetrenie a návšteva optiky. Nuž, matematiku som nikdy nemala rada. Teraz, keď ide o rodinný rozpočet, ju nemám rada ešte viac. 

  Teraz je ten správny čas

  Zmena zdravotnej poisťovne nebola nikdy taká jednoduchá. Aj to je dôvodom, prečo som sa konečne k tomuto kroku odhodlala. Union zdravotná poisťovňa totiž priniesla novinku, vďaka ktorej môžete prihlášku podpísať aj digitálne. Všetko, čo budete potrebovať, je zariadenie s dotykovou obrazovkou. Online prihlášku tak môžete vyplniť z pohodlia domova, v teplákoch, s kávou v ruke. Vyplníte svoje údaje, vrátane adresy, na ktorú vám v polovičke decembra pošlú preukaz poistenca, a prihlášku podpíšete jednoduchým dotykom svojho prsta. Žiadne čítačky, heslá, kódy či káble. Potom stačí nasnímať svoj občiansky preukaz, a je to! Rýchlo, jednoducho, bezpečne a s ohľadom na životné prostredie. Naozaj vám to zaberie iba 3 minúty, o ktorých sa zmieňujú na stránke. Ak však patríte k “starej škole”, prihlášku môžete stále vytlačiť a poslať poštou, prípadne ju podať osobne na ktoromkoľvek kontaktnom mieste. Taktiež môžete na seba zanechať kontakt, Union sa vám do jedného pracovného dňa ozve, alebo priamo zavolať na zákaznícke centrum 0850 003 333. Ak vám vŕta v hlave, ako je to s odvodmi, nemusíte sa báť. Odvody zostávajú rovnaké, pričom v priebehu januára obdržíte list ohľadom platenia poistného. 

  Spolu s preukazom poistenca vám pošlú aj prihlasovacie údaje do Online pobočky, vďaka ktorej môžete jednoducho a rýchlo komunikovať s poisťovňou. Okrem benefitov sú pre mňa extrémne dôležité aj ponúkané služby a ich efektívnosť. V dnešnej dobe uvítam akékoľvek uľahčenie. A čo spraviť po zmene poisťovne? Stačí túto zmenu nahlásiť zamestnávateľovi a od 1.1.2022 si už iba užívať výhody a benefity (ak podáte prihlášku do 30. 9.). 

  Keď viac je viac

  Pri niektorých veciach platí, že menej je viac. Pri iných zase, že čím viac, tým lepšie. Ak ide o príspevky a benefity, minimalizmus nechajme bokom. Union zdravotná poisťovňa ponúka viac ako 70 zdravotných benefitov, ktoré váš rodinný rozpočet určite ocení. ;) Spomeniem ich aspoň zopár - tie, ktoré sa u nás budú využívať pravidelne. Na zdraví očí si dávame záležať, preto ma potešil očný balík výhod pre zdravý zrak. Zuby nás vedia nemilo prekvapiť a často musíme siahnuť hlbšie do vrecka. Preto je príspevok na zuby príjemným prekvapením. Okrem ošetrenia zubov ho môžete využiť dokonca aj na dentálnu hygienu či zubný strojček a čeľustno-ortopedické výkony pre všetky deti do 18 rokov. Oba príspevky, ako očný, tak aj zubný, sa od 1.1.2022 navyšujú až na 150 eur. Ako rodina s malými deťmi určite využijeme vrátenie doplatkov za lieky a dietetické potraviny pre deti. Nesmiem zabudnúť spomenúť výhody a zľavy vo vybraných zdravotníckych zariadeniach, optikách či iných predajniach. Zoznam partnerov, u ktorých si môžete zľavu uplatniť, nájdete TU. Snažilky ocenia príspevok na umelé oplodnenie až do výšky 1 200 eur, tehuľky služby licencovanej pôrodnej asistencie, mamičky balíček pre bábätko v hodnote 100 eur a všetky ženy život zachraňujúce vyšetrenia ako ster z krčka maternice metódou LBC a BRCAscreen test na odhalenie rakoviny prsníka a vaječníkov. Ďalej vám Union prispeje na rôzne očkovania, ako aj  na test potravinovej intolerancie. Tých benefitov a nadštandardných výhod je však oveľa viac. Mrknite na výhody pre najmenších, pre ženy i pre mužov, ktoré prináša zdravotná poisťovňa s najširšou ponukou zdravotných benefitov na slovenskom trhu.

  Dvakrát meraj, raz strihaj

  Je vaša poisťovňa schopná zabezpečiť vám a vašej rodine tú najlepšiu a najkvalitnejšiu starostlivosť? Ponúka vám dostatočne veľa benefitov šitých priamo na mieru? Sú prístup a služby efektívne a inovatívne? Skúste si nájsť chvíľku času a zistiť, aké benefity a možnosti ponúka vaša aktuálna zdravotná poisťovňa. Potom si ich porovnajte a zistite, či naozaj nestojí za to, nájsť si čas a svoju zdravotnú poisťovňu zmeniť. Možno prídete na to, že vaša poisťovňa vám dáva presne to, čo potrebujete. A možno sa rozhodnete pre zmenu k lepšiemu. Pozor, čas na zmenu zdravotnej poisťovne sa kráti. Preto neotáľajte a v prípade záujmu tak urobte čo najskôr - najneskôr však do 30.9.2021. Poistencom novej poisťovne sa následne stanete od januára nasledujúceho roka. 

  Union neponúka iba základnú starostlivosť, ale snaží sa svojim poistencom priniesť čo najviac benefitov a výhod, ktoré zmenia ich život k lepšiemu. To, že nejde iba o sľuby, potvrdzuje aj fakt, že počet poistencov Union každoročne narastá.

  Výhody a benefity sú čerešničkou na tortu, avšak stále je na prvom mieste zdravie. Union zdravotná poisťovňa to vie, preto si dáva záležať na skvalitňovaní zdravotnej starostlivosti, zvyšovaní dostupnosti vyšetrení a šetrení nášho času. Ako? Tým, že zabezpečuje čo najkratšie čakacie doby na vyšetrenia. Možno ste sa aj vy stretli s obavami, či majú súkromné zdravotné poisťovne zazmluvnené všetky nemocnice či dostatok lekárov. V prípade Union zdravotnej poisťovne sa toho báť nemusíte, pretože má zazmluvnené všetky nemocnice a viac ako 21 tisíc lekárov. Vďaka tomu je Union zdravotnou poisťovňou s najväčším počtom zazmluvnených lekárov na jedného poistenca.

  Čo je pre vás pri výbere zdravotnej poisťovne dôležité? Aké výhody, benefity či služby vás dokážu presvedčiť, aby ste poisťovňu zmenili, prípadne, naopak, ostali verní tej svojej? 

  Tento článok vyšiel s podporou Union zdravotnej poisťovne

  redakcia
  9. sep 2021    Čítané 327x

  Poradňa o autosedačkách. Pýtajte sa odborníčky.

  Žijeme v dobe, kedy ulice brázdia tisícky áut a stačí okamih... Bezpečnosť je preto v aute nadovšetko. O tom snáď nikto nepolemizuje, a to predovšetkým, ak sa to týka detí. 

  Preto je nesmierne dôležité, aby nielen dospelí, ale aj deti, boli v aute bezpečne pripútaní. V prípade detí, ako inak, v správne zvolenej autosedačke

  Ako však vybrať tú správnu? Vojde sa vám zvolená autosedačka do auta? Ako ju správne nastaviť? Vybrať posmernú či protismernú? Je pre vaše dieťa ešte vhodná veľkosť, ktorú momentálne používate, alebo je načase vymeniť ju za väčšiu

  Tieto, ale aj mnohé ďalšie otázky vám ochotne zodpovie maminka a špecialistka na autosedačky Sima v našej novej Poradni o autosedačkách, ktorú sme pre vás spustili, aby ste už viac na dilemu okolo výberu správnej autosedačky neboli sami.

  V prípade, že si, rovnako ako mnohí iní rodičia, neviete v množstve autosedačiek na trhu vybrať tú správnu, či máte akékoľvek otázky týkajúce sa autosedačiek, neváhajte a pýtajte sa v Poradni o autosedačkách.

  Všetky vaše otázky sú, samozrejme, anonymné a zadarmo, ako v každej poradni na Modrom koníku.

  Tím Modrý koník

  redakcia
  8. sep 2021    Čítané 4876x

  Príbeh (ne)jednej palculienky

  Ako každý rodič, aj my sme sa už nevedeli dočkať toho dňa ,,D“, kedy uvidíme našu malú princeznú. Popravde, skoro nič som ešte nemala nachystané, veď načo. Do pôrodu mi ostávali dva mesiace. Ani vo sne by mi nenapadlo, že práve my budeme tí, ktorým sa narodí predčasniatko a komu sa v sekunde zmení život úplne inak, než sme si predstavovali. Naša malá princezná sa však začala pýtať na svet o poznanie skôr. Starí rodičia dofrčali strážiť našu staršiu ratolesť a my s manželom sme teda sadli do auta a šup do nemocnice. Tam som si vypočula verdikt lekára: „Mamička, ostávate u nás.“ „Nuž čo,” povedala som si, „nie som ani prvá, ani posledná, ktorej sa narodí dieťatko predčasne.” Náš osud som teda ochotne vložila do rúk lekárov. Verila som im, poslúchala ich a celý čas myslela pozitívne. Keď sa na to pozriem spätne, skutočne neviem, kde som brala tú silu.

  Po pôrode mi maličkú priložili na chvíľku na telo, takže som mala tiež možnosť zažiť záplavu šťastia, ktorá sa každej matky zmocní, keď po prvýkrát privonia k svojmu dieťatku. No bol to len okamih, a potom šup s ňou do inkubátora. Prvý pohľad na ten ružový uzlíček v inkubátore bol naozaj ťažký. Malý drobček v plienočke, ktorá jej siahala do polovice chrbátika, všade samá hadička, okolo nej pípali prístroje... Na ten zvuk snáď nikdy nezabudnem. V tej chvíli som mala v krku uzol, v žalúdku balvan a v očiach slzy. Mala som čo robiť, aby som túto situáciu celú predýchala. Zmocnili sa ma úzkosť a strach. Či som pozrela doprava, či doľava, žiaden potešujúci pohľad. Všade malí drobci v inkubátoroch a nad nimi skláňajúce sa mamičky. 

  Personál v nemocnici bol skvelý. Mňa na začiatku podržali sestričky, ktoré pracovali na JIS. Hlavne jedna. Vo chvíľach, kedy sa mi naozaj cnelo za druhou dcérkou, ktorá ma doma čakala, mi sestrička vľúdne povedala, že jej som sa predsa venovala doteraz, a keď sa vrátim, opäť sa budem. Tá mala v tú chvíľu doma ocka a starých rodičov, ktorí sa o ňu s láskou starali. Ja som tam vtedy bola pre toho drobčeka, ktorý bol v cudzom prostredí a potreboval ma v tom momente viac. V tej chvíli sa moje pochybnosti rozplynuli.  

  Mesiac strávený v nemocnici bol pre mňa veľkou skúškou. Na izbe sa pri mne vystriedalo sedem mamičiek, s ktorými som prežívala ich predpôrodné i popôrodné bolesti, následne nočné zobúdzanie sa na plač ich hladného dieťatka. Častokrát som pomáhala s prebaľovaním, keďže si novopečené mamičky nevedeli dať rady. Vítala som nové, lúčila sa so „starými“ maminami.  Tie prichádzali a odchádzali. No moju malú princeznú som stále pri sebe nemala. Vidieť som ju mohla päťkrát za deň a dotknúť sa jej, pohladkať ju len cez maličký otvor v inkubátore. Napriek tomu som vo vnútri cítila pokoj a pokoru. No netvrdím, že som bola stále len silná. Boli chvíle, keď som slzy neudržala a aj som si poplakala. Na smútok som však mala vždy iba chvíľu, kým som zišla o poschodie nižšie na návštevu za našim drobčekom. Na JIS sme totiž za deťmi mohli chodiť iba v presne stanovený čas. A v tomto čase nás aj púšťali z nášho oddelenia. Pri malej som už musela byť silná, aby bola aj ONA silná a napredovala. Na izbe som plakať nechcela. Veď mamičky, ktoré majú svoje deťúrence pri sebe, ma pochopia len ťažko. Nepotrebovala som utešovať, len dostať zo seba tú ťažobu. 

  Jedného dňa, keď som prišla za malinkou, bola preložená v postieľke. Veľmi som sa potešila, že sa jej darí a urobila veľký krok dopredu. No nebola to úplne pravda. Papať stále sama nevedela, bola ešte veľmi slabá. Cez noštek mala zavedenú sondu do žalúdka (veľmi smutný pohľad), cez ktorú prijímala potravu. Očká na mňa otvorila za celý ten mesiac strávený v nemocnici asi len dvakrát, stále spinkala. Potrebovala neuveriteľné množstvo energie, aby mohla napredovať. Ako však čas plynul, síl pribúdalo a drobček sa naučil sám papať. Aj jej váha pomaly rástla. A nastal TEN deň! Ten vysnívaný deň, kedy nás pustili domov. Hrdý ocko si nás prišiel vyzdvihnúť a ja som sa nevedela dočkať našej staršej dcérky. Keď som vstúpila domov, od šťastia som sa rozplakala! Konečne sme boli všetci spolu.

  Sú to už tri roky. Ten prvý bol ťažký. Museli sme pravidelne cvičiť, navštevovať lekárov, mnohých odborníkov. Ani neviem, ako rýchlo ubehol. Dnes je však naša Lili veľká slečna a skutočná šikulka. Len málokto by povedal, že prišla na svet o dva mesiace skôr. 

  My s Lili sme mali šťastie. V nemocnici na fantastický personál a doma na priaznivý vývoj a napredovanie našej malinkej. Nie všetky príbehy však majú taký šťastný koniec. Pre tieto rodiny a ich predčasniatka je tu OZ Malíček, ktorého cieľom je zlepšiť starostlivosť o predčasne narodené deti a ich rodiny od prvého nadýchnutia, a to v spolupráci s Neonatologickou sekciou Slovenskej pediatrickej spoločnosti (SPS) a Sekciou sestier pracujúcich v neonatológii pri Slovenskej lekárskej spoločnosti.

  Predčasne narodené bábätká bojujú hneď na začiatku svojho krehkého života oveľa viac, ako donosené detičky. Dôležité je, ako sa vyrovnajú s vonkajším prostredím a ako naň budú reagovať, keďže všetko na svojom telíčku majú ešte slabo vyvinuté. Spánok je pre predčasniatka všetkým. Vie to aj značka Pampers, ktorí vytvorili špeciálne vyvinuté plienky pre nedonosené bábätká - padnú im ako uliate, majú vysokú savosť a ich tiché suché zipsy nie sú pre bábätko rušivé, preto môže pokojne spinkať toľko, koľko potrebuje. Podporiť predčasne narodené bábätká môžete aj vy! Aktuálne v obchodných domoch Tesco prebieha akcia – za každý váš nákup výrobkov značky Pampers spoločnosť Procter & Gamble daruje 1 % na špeciálne podložky do inkubátorov pre predčasne narodené bábätká.

  Tu si môžete vypočuť Uspávanku, ktorú pre predčasniatka zložil a naspieval spevák Peter Cmorík:


  Tento článok vznikol s podporou Pampers.

  Práca počas a po materskej dovolenke vie byť niekedy výzva. No mnohé mamičky si pochvaľujú, že ak nájdu tú správnu, je to pre ne príjemná zmena, popri rodičovských povinnostiach.

  My dnes hľadáme mamičku, ktorá sa rozhodla pracovať pre ING Business Shared Services a bola by ochotná nám o svojej práci porozprávať.

  Ak si to ty, napíš nám prosím internú správu a my sa ti ozveme!

  redakcia
  2. sep 2021    Čítané 469x

  Poradňa o inkontinencii. Pýtajte sa odborníka.

  Inkontinencia. Tajomstvo, ktoré sa tí, ktorých sa týka, snažia zamaskovať, ako sa len dá. Nehovoríme o nej a už vôbec sa ňou nechválime. Avšak to, že sa o nej hovorí len málo, neznamená, že neexistuje. Naopak, viac ako 800 tisíc ľudí na Slovensku niektorou z foriem úniku moču trpí. A mnohí ju neriešia. Väčšine je totiž nepríjemné o tomto probléme hovoriť, preto často vyhľadajú odborníka, až keď inkontinencia, ako sa hovorí, naberie na obrátkach.

  Preto sme pre vás na Modrom koníku spustili novú Poradňu o inkontinencií, kde urologička MUDr. Monika Nováková prelomí tabu, a citlivo a s pochopením sa pokúsi zodpovedať všetky vaše otázky týkajúce sa tohto nepríjemného problému. Či už trpíte únikom moču po pôrode, či tento problém u vás začal spontánne bez zjavnej príčiny, v poradni vám odborníčka rada poradí možné riešenia, či odporučí terapiu, ktorá by práve vám mohla pomôcť.

  Pokiaľ vás trápi únik moču či časté močenie, ktoré nie je sprevádzané bolesťou, neváhajte ich konzultovať v našej Poradni o inkontinencii.

  Všetky vaše otázky sú, samozrejme, anonymné a zadarmo, ako v každej poradni na Modrom koníku. 

  redakcia
  31. aug 2021    Čítané 6101x

  6 zásad, ako prať veci pre bábätko

  Chystáte sa na príchod nového člena rodiny a neviete si rady, ako na to? Prečítajte si šesť jednoduchých zásad, ktoré je potrebné dodržiavať pri praní detského oblečenia. Naučíte sa, na akej teplote prať oblečenie a aj to, aký prací prostriedok používať. 

  Novorodenci majú niekoľkonásobne tenšiu pokožku ako dospelí. Je veľmi citlivá na zmeny a rôzne chemikálie. Preto ju treba dostatočne hydratovať a chrániť pred rôznorodými vonkajšími vplyvmi už od prvého dňa, počnúc praním oblečenia vo vhodnom prostriedku.

  Pred prvým použitím oblečenie operte

  Vo všeobecnosti sa odporúča oprať všetky veci, ktoré ste pre bábätko kúpili alebo dostali. Nové oblečenie môže byť ešte z výroby nasiaknuté chemickými látkami, farbivami alebo pokryté nečistotami z distribúcie a skladovania.

  Ďalším cieľom prania je aj zmäkčiť tvrdý materiál, ktorý môže citlivú detskú pokožku nepríjemne dráždiť. Po praní pridajte jedno pláchanie naviac, aby ste dôkladne odstránili všetky zvyšky pracieho prostriedku.

  Okrem dupačiek a „bodyčiek“ operte obliečky do postieľky, deku do kočíka a vajíčka, textilné hračky aj vankúšik do postieľky.

  Detské oblečenie neperte v rukách, pretože sa vám nikdy nepodarí dostatočne vyprať pracie prostriedky a odstrániť všetky nečistoty a baktérie.

  Pozor na alergie a ekzémy

  Detská pokožka je veľmi jemná a tenká, často náchylná na tvorbu ekzémov a alergií. Imunita bábätka sa vyvíja postupne, a preto aj malé množstvo zvyškov chémie a alergénov môže spôsobiť alergickú reakciu. Pozor si dajte pri farebnom a tmavom oblečení, ktoré obsahuje viac chemikálií a farbív. Ak máte možnosť, radšej voľte svetlé farby oblečenia.

  Alergie sa môžu prejaviť v podobe suchej pokožky, tvorby suchých a červených fliačikov na tvári, hrudníku alebo chrbte, tvorby pľuzgierikov, slzenia očí alebo až dokonca problémov s dýchaním.

  Detské oblečenie perte oddelene

  Pre delikátnosť detského oblečenia sa odporúča oddeliť ho pri praní od ostatných vecí. Niektoré silno znečistené odevy je potrebné vyprať so zmäkčovadlom alebo silným odstraňovačom škvŕn, ktoré sa neodporúčajú používať pri praní detského oblečenia. Rozhodne nemiešajte detské oblečenie s uterákmi, so záclonami, s posteľnou bielizňou alebo s pracovnými kombinézami.

  Prací prostriedok pre deti

  Pri praní detského oblečenia voľte pracie prostriedky, ktoré sú určené presne na to . Spoznáte ich podľa nápisu „pre citlivú pokožku“ alebo „sensitive“. Tieto pracie prostriedky sú zvyčajne bez parfumácie a farbív.

  Práve pre ľudí s citlivou pokožkou a malé deti je tu Persil Sensitive, špeciálne vyvinutý a dermatologicky testovaný prací prostriedok, ktorý je vďaka svojmu zloženiu šetrný k pokožke. Obsahuje len prírodné ingrediencie bez farbív a konzervantov a dopĺňa ho hypoalergénny parfum s jemnou vôňou Aloe Vera. Účinne odstraňuje škvrny a pritom zanecháva bielizeň dlhodobo sviežu a čistú. Svojou kvalitou a jemným zložením sa teší veľkej obľube medzi spotrebiteľmi, čo potvrdzuje aj fakt, že Persil Sensitive je jednotkou na slovenskom trhu v segmente pracích prostriedkov pre citlivú pokožku*.

  Vhodná teplota prania

  Najideálnejším materiálom pre novorodenca je 100 % bavlna alebo bambusové vlákno. Pred praním nezabudnite skontrolovať ikonky, ktoré vám napovedia, na akej teplote máte oblečenie prať. Väčšinu detského oblečenia sa odporúča prať na 40 °C, pretože už pri tejto teplote zahubíte väčšinu bežných baktérií a plesní.

  Aby ste zahubili roztoče, odporúča sa teplota prania 60 °C. Látkové plienky a spodnú bielizeň perte na 90 °C. Naše mamy dokonca zvykli látkové plienky vyvárať, aby ich dôkladne vyčistili a zahubili aj fekálne baktérie.

  Nezabudnite oblečenie ožehliť

  Na záver ožehlite každý kúsok, ktorý bude vaše bábätko nosiť, aj keď sa to môže zdať ako žrút času. Pri žehlení sa zbavíte všetkých zvyšných mikróbov a baktérií, ktoré mohli ostať v oblečení vášho bábätka. Oblečenie pod horúcim vzduchom zmäkne, čo ulahodí jemnej pokožke drobca a bude sa cítiť pohodlne. Dôležité je poriadne prežehliť aj detské látkové plienky.

  Pokiaľ si chcete ušetriť čas a máte v domácnosti sušičku, neváhajte ju využiť.

  Vyhrajte ročné pranie s Persil Sensitive

  Všetci vieme, že deti sú krehké bytosti, ktorých pokožka si ešte len zvyká na nástrahy okolitého sveta. Je citlivá, často so sklonmi k podráždeniu. Preto je nadovšetko dôležité starať sa o ňu s patričnou nehou, citlivo a obozretne. O to, aby bola detská pokožka ako v bavlnke, sa stará Persil Sensitive. A desať z vás môže teraz získať ročné pranie práve s Persil Sensitive a avivážou Silan Sensitive a detské pončo v celkovej hodnote približne 55 Eur.

  Stačí, ak nám do komentára odpoviete na otázku: Čo znamená logo ECARF na pracích produktoch Persil Sensitive?

  Viac informácii nájdete na: www.persil.sk

  Súťaž prebieha od 30.8.2021 do 30.9.2021. Loginy výhercov zverejníme do 10 dní po skončení súťaže a o výhre ho budeme informovať správou do internej pošty. Výherca, ktorý na správu nezareaguje do 5 dní, stráca nárok na výhru.

  Kompletné pravidlá súťaže


  Cenu v súťaži získavajú:

  @pimpa12
  @blah24
  @lenka457
  @alison11
  @nikusik_4
  @petra358
  @biba99
  @rejoice
  @kristind
  @daeen


  *Persil Sensitive je najpredávanejší prací prostriedok pre citlivú pokožku na celom trhu SR, na základe reportovaných dát spoločnosti Nielsen RMS pre kategóriu Detergentov, segment Sensitive, za 12 mesačné obdobie končiace v marci 2021.

  Tento článok vyšiel s podporou Silan.

  redakcia
  30. júl 2021    Čítané 2014x

  Nech náš svet nestratí farby: Ako si udržať oči v dobrej kondícii.

  Zrak nám sprostredkováva až 80 % všetkých zmyslových vnemov z okolitého sveta. Je preto zvláštne, možno až poľutovaniahodné, aké množstvo z nás absolútne zanedbáva starostlivosť o svoje oči. Niet divu, oči predsa, aj keď trpia nejakým ochorením, väčšinou nebolia, a tak nás často do ambulancie očného lekára privedie až fakt, že už vážne „nevidíme”. Farby stratia jas, tvary kontúry a my vieme, že je zle. Neberme preto zdravé oči ako samozrejmosť. Ponúkame vám niekoľko jednoduchých tipov, ktoré vám môžu pomôcť udržať oči v dobrej kondícii.

  Návšteva očnej ambulancie

  Áno, preventívne prehliadky v očnej ambulancii nie sú len mýtus. Naozaj existujú a sú vhodné pre všetkých. Malých, veľkých, starých, mladých…

  Očný lekár totiž nielen predpisuje správne dioptrie, ale tiež pomáha váš zrak chrániť a môže včas odhaliť ochorenia očí, ktoré nemajú žiadne príznaky. A aj pri očiach platí, že včasná diagnostika a ľahšia liečba, či miernejší priebeh, idú ruka v ruke.

  Union zdravotná poisťovňa to vie a prináša preto svojim poistencom komplexný Očný balík pre každého v hodnote až 100 eur. Súčasťou balíka je komplexné očné vyšetrenie v hodnote 50 eur, optická koherentná tomografia (OCT) vo výške 30 eur, príspevok na okuliarové rámy pre deti v sume 20 eur a rôzne zľavy v najväčšej online optike eyerimVyužiť príspevok môžu naozaj všetci - muži, ženy i deti a to aj v prípade, že nepociťujú žiadne akútne problémy so zrakom. Len tak - preventívne.

  Oči máme len jedny, preto si ich chráňme. Udržujme si ich v dobrej kondícii, aby sme mohli život nasávať plnými dúškami a na 100 % všetkými zmyslami.

  Online prihlášku do Union zdravotnej poisťovne je možné podpísať aj prostredníctvom digitálneho podpisu z pohodlia domova. Stačí mať pri sebe akékoľvek zariadenie s dotykovou obrazovkou. Online prihlášku tak môžete vyplniť a podpísať priamo na mobile, alebo pohodlnejšie na počítači a poslať si ju iba na digitálny podpis do mobilu. Je to jednoduché, rýchle, bezpečné, šetrí to čas aj životné prostredie.

  Ochrana!

  Pre svoje oči môžete okrem preventívnej prehliadky v očnej ambulancii urobiť aj niečo navyše. Rovnako ako počas slnečných dní chránime svoju pokožku pred spálením krémami s ochranným filtrom, či oblečením pred chladom v tuhých mrazoch, mali by sme dbať aj na ochranu očí pred nebezpečným ultrafialovým (UV) žiarením. Ideálnou voľbou sú okuliare, ktoré zachytia až 100 % UVA a UVB lúčov. Pozor však na mylnú domnienku, že polarizačné šošovky poskytujú zvýšenú ochranu zraku. Nemusí tomu totiž tak byť. Ak nosíte kontaktné šošovky, niektoré poskytujú ochranu proti UV žiareniu. Stále je však dobré nosiť slnečné okuliare ako ochrannú vrstvu navyše.

  Ochrana očí je však žiadúca nielen pred UV žiarením, ale tiež pred mechanickým poškodením a to hlavne v prípade, že pracujete s nebezpečnými materiálmi, či prašnom prostredí. Nosenie ochranných okuliarov je viac než žiaduce.

  Obmedzte obrazovky

  V dnešnej dobe sú obrazovky, monitory a displeje rôznych elektronických zariadení našimi dennými spoločníkmi. Avšak aj pridlhé a pričasté hľadenie na ne môže spôsobiť nemálo ťažkostí, ako rozmazané videnie, pocit suchého oka, problémy s ostrením do diaľky, pocit unavených očí, či dokonca bolesti hlavy, krku, chrbta a ramien.

  Ak obmedzenie času stráveného pred monitorom počítača nie je možné, je dôležité robiť si počas dňa prestávky a nechať oči na pár minút odpočinúť. Ideálne každých 20 minút skúste hľadieť na pár sekúnd do diaľky a každé dve hodiny si dajte prestávku na niekoľko minút. Je vhodné umiestniť obrazovku tak, aby vaše oči v rovine s hornou časťou monitora. To vám umožní pozerať sa mierne dole na obrazovku. Ak sú vaše oči suché, viac žmurkajte alebo skúste použiť umelé slzy.,

  Správna strava

  Možno to už znie ako klišé, ale ako celkové zdravie začína na tanieri, tak aj vitalita našich očí ťaží z vyváženej stravy bohatej na omega-3 mastné kyseliny, luteín, zinok a vitamíny C a E. Práve tieto živiny nám môžu dopomôcť odvrátiť problémy so zrakom súvisiace s vekom.

  A kde ich nájdeme? Je na ne bohatá listová zelenina, ryby, vajcia, orechy, strukoviny, citrusy aj bravčové mäso. Okrem toho správne vyvážená strava má blahodarný vplyv aj na udržanie zdravej hmotnosti a to je celkom prijateľný bonus, nemyslíte? Obezita je navyše úzko spätá aj s rozvojom cukrovky typu 2, ktorá je hlavnou príčinou slepoty u dospelých.

  Tento článok vyšiel s podporou Union zdravotnej poisťovne

  redakcia
  15. júl 2021    Čítané 3168x

  Keď sa ozve monitor dychu

  O syndróme náhleho a neočakávaného úmrtia detí ste už určite počuli. Je to strašiak každého rodiča. Tichý. Nevyspytateľný. Zákerný. Náhly. Viete však, ako reagovať, ak tento strašiak zavíta práve k vám? Nie? Tak to je veľká chyba! Nájdite si pár minút a prečítajte si, ako správne resuscitovať svoje dieťa. A zachrániť tak život… Nielen ten jeho.

  V článku sa dozviete:

  • Aká je prevencia syndrómu náhleho a neočakávaného úmrtia detí?
  • Čo môže spôsobiť planý poplach monitora dychu?
  • Ako správne resuscitovať bábätko?
  • Ako získať kvalitný monitor dychu zadarmo?

  V prípade prevencie SIDS (syndrómu náhleho a neočakávaného úmrtia detí) platia pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať. Medzi ne patrí, napríklad, vhodná teplota v miestnosti (21 až 22 °C), ukladať dieťatko počas spánku na chrbátik, nie na bruško, neprikrývať ho do 1 roka perinkou, ani mu neumiestňovať do postieľky hračky, ktoré zvyšujú riziko udusenia. Nevhodné sú taktiež fajčiarske domácnosti, ako aj spanie v jednej posteli s rodičmi počas prvých 2 mesiacov. Ak však k zástave dýchania príde, najspoľahlivejším pomocníkom a záchrancom je práve monitor dychu a pohybu. Včas vás alarmom upozorní na nedostatočnú dychovú aktivitu, vďaka čomu sa stane verným strážcom vášho dieťatka. Drží ochrannú ruku nad dychom bábätka a pri jeho zástave vás upozorní mrazivý zvuk. Zvuk, počas ktorého tuhne krv v žilách. Zvuk, ktorý vás vystrelí z postele rýchlosťou blesku. 

  Planý poplach alebo skutočná zástava dýchania?

  Aj vy patríte k mamičkám, ktoré sa rozhodli monitor dychu zaradiť do svojej výbavičky? Pre istejší spánok? Pokoj na duši? Pocit istoty? Bravó! Je však potrebné rátať s tým, že možno aj vás raz vystraší alarm. V tom lepšom prípade to bude alarm vyvolaný refluxom, kedy len bábätku dlhšie trvá, kým sa nadýchne. Jedným z najčastejších dôvodov, prečo monitor dychu spustí alarm, je totiž gastroezofageálny reflux. Ide o pomerne častú patológiu, z ktorej dieťatko vyrastie. A prečo je práve reflux dôvodom spustenia monitoru dychu? Nevyvinutý zvierač medzi pažerákom a žalúdkom spôsobí, že mliečko sa dieťatku vráti späť zo žalúdka do krku a úst. V tomto prípade vynechá dieťatku dych a monitor ohlási alarm. Vy prídete vystrašene k postieľke a zistíte, že vaše dieťatko je spokojné, pretože mliečko medzitým buď prehltlo, alebo vyzvracalo. Ak sa vám opakovane spustí alarm, ale dieťatko bude v poriadku, nezabudnite túto skutočnosť spomenúť svojmu pediatrovi. Možno aj vďaka tomu zistí, že práve vaše bábätko trpí gastroezofageálnym refluxom. Nie vždy však alarm a spokojné dieťatko značí reflux. Bábätko mohlo skutočne na chvíľu prestať dýchať, no samotný alarm, alebo vyplašený rodič, ho vyľaká a ono sa opäť bez problémov nadýchne. Toto sú tie lepšie prípady, ktoré môžu mnohé mamičky vnímať ako falošné poplachy. Avšak - čo ak? Ruku na srdce - viete, čo robiť, ak nastane situácia, kedy budete musieť skutočne zasiahnuť a podať prvú pomoc svojmu bábätku? Viete vlastne, ako správne resuscitovať?

  Každá sekunda je rozhodujúca!

  Ak vám monitor dychu hlási alarm a vaše dieťatko nedýcha a nereaguje, je nutné ihneď pristúpiť k resuscitácii: 

  1) Okamžite dieťatko vyberte z postieľky a uložte na tvrdý povrch. Nikdy nevykonávajte resuscitáciu v postieľke na matraci či inom mäkkom povrchu.

  2) Rozdiel v resuscitácii dospelých tvoria 2 výnimky:

  • Prvou výnimkou je to, že v prípade, ak ste doma sama, pred zavolaním záchrannej služby budete dieťatko 1 minútu resuscitovať. Je totiž dôležité, aby ste mu pred telefonátom dodali dostatočné množstvo kyslíka. Ak je vás doma viac, samozrejme, jeden z vás začína s resuscitáciou a druhý volá záchranku. 
  • Druhou výnimkou je zahájenie resuscitácie 5 úvodnými vdychmi.

  3) Potom dodržujte resuscitačný pomer 30:2, ktorý platí ako pre dospelých, tak aj pre deti. Čiže 30 stlačení uprostred hrudníka a 2 vdychy do úst. Pri deťoch do 1 roka nikdy nedávame hlavičku pri vdychovaní do záklonu, pozor na to! Je potrebné dať hlavičku do neutrálnej polohy, čiže brada je v rovine, nie v záklone, ani v predklone. Dieťaťu staršiemu ako 1 rok dáme hlavičku do záklonu, v ktorom ju udržiavame počas celého umelého dýchania. 

  - Masáž srdcaKde a ako správne stláčať dieťatku hrudník? V strede hrudnej kosti, na spojnici bradaviek. Pri malom dieťatku vám postačia 2 či 3 prsty. Ak však nezvládate stláčať iba prstami, môžete masírovať aj palcami, a to tak, že ruky podsuniete pod dieťatko a obopnete nimi jeho hrudník. Prípadne použite celú ruku či jej hranu. Je však potrebné dávať pozor na to, aby ste nezasahovali do brušnej oblasti. Pri resuscitácii ide o okysličovanie životne dôležitých orgánov - mozgu, srdca a ľadvín, preto je nutné dostatočne hlboké (1/3 výšky hrudníka) a rýchle (frekvencia približne 100 stlačení za minútu) stláčanie. Dostatočné stlačenie je vždy potrebné plne uvoľniť, avšak prsty ostávajú stále na hrudníku.

  • Umelé dýchanie: V prípade malých bábätiek, kedy je tvárička malá, vdychujte naraz do nosa aj úst. Pri väčších bábätkách zapchajte nos a vdychujte iba do úst. Vdychujte iba objem vlastných úst, nenadychujte sa zbytočne hlboko. Jeden vdych má trvať približne 1 až 1 a 1/2 sekundy. Vdychujte plynule a hladko, nie prudko. Pri správnom vdychu môžete pozorovať zdvíhanie hrudníka. 

  4) Po minúte (čiže cca 2 až 3 cykloch 30:2) zavolajte záchrannú službu a nastavte na mobile hlasitý odposluch. Operátor vás bude navigovať a presne vám radiť, ako ďalej postupovať. Resuscitujte, pokiaľ dieťatko nezačne reagovať, pokiaľ vládzete, alebo pokiaľ dieťatko neprevezme záchranná služba. 

  Monitor dychu ako záchranca života

  Dnešná ponuka detského tovaru nepozná hraníc. Aj vy si občas vravíte, že trh je plný všemožných vymožeností, zlepšovákov, ale aj nepotrebností? Snažíte sa držať krok, no niekedy sa v tých detských produktoch priam strácate a topíte? Áno, je to tak. Niektoré veci si skutočne zaslúžia nálepku “nepotrebnosť a zbytočnosť”. Je však aj veľa praktických produktov, ktoré si vašu pozornosť jednoznačne zaslúžia. A presne takýmto vynálezom, ktorý “naše babky nemali”, je monitor dychu a pohybu. V prípade predčasne narodených detí, prípadne detí, ktorých príchod na svet sprevádzali komplikácie pri pôrode či iné zdravotné ťažkosti, je monitor dychu priam nevyhnutnosťou. Ak sa rozhodnete pre zapožičanie či kúpu monitoru, nezabudnite si podrobne prečítať návod a dbať na odporúčania, akými sú pravidelná kontrola bateriek, správna inštalácia pod vhodnú hrúbku matraca či to, ako umiestniť postieľku, aby monitor fungoval tak, ako má.

  Ako získať monitor dychu bezplatne?

  V Union zdravotnej poisťovni vedia, čo je pre každú mamičku najdôležitejšie - zdravie dieťatka, pohoda, bezpečie a istota. Práve preto ponúkajú možnosť bezplatného zapožičania monitoru dychu a pohybu Nanny od narodenia až do 6 mesiacov veku dieťatka. Čiže na celý čas obdobia, kedy sa odporúča využívať monitor dychu práve kvôli najvyššiemu riziku výskytu syndrómu náhleho úmrtia. A ako na to? Úplne jednoducho! Stačí, ak je bábätko, rovnako ako aj jeden z rodičov, poistencom Union. Spĺňate túto podmienku? Potom stačí, ak 2x vyplníte žiadosť o bezplatné zapožičanie monitoru dychu a pohybu, necháte ju potvrdiť svojím pediatrom a odošlete ju (prípadne osobne zanesiete) na ktorúkoľvek pobočku Union zdravotnej poisťovne. Ak sa nerozhodnete pre zapožičanie, ale radšej si chcete kúpiť svoj vlastný monitor, Union vám prispeje sumou 30 EUR na jeho zakúpenie. Pretože Union nielen mení životy k lepšiemu, ale ich aj zachraňuje. Doslova. Ľahké ako pierko a jasné ako facka. 

  Stačí chvíľa, pár správnych rozhodnutí a vás vďaka tomu nezasiahne facka osudu. Osudu nešťastného okamihu. Nenechajte preto nič na náhodu a vezmite život svojho dieťatka do vlastných rúk. Rúk bezpečia. Cesta materstvom nie je vždy jednoduchá, to mi potvrdí každá mamička. No práve vďaka jedinečným a unikátnym benefitom pre mamy či výhodám pre deti a rodinu, ktoré prináša Union zdravotná poisťovňa, bude o niečo jednoduchšia. 🙂 A vy si tak budete môcť vychutnať čaro každodennosti plné detského smiechu a radosti. Pretože práve tá istota všedných dní je vlastne to najkrajšie a najvzácnejšie. 

  Verím, že ste si našli chvíľu čas a prečítali si tieto rady. Rady, ktoré však nebudete nikdy potrebovať. Pre istotu je tu ale malé zhrnutie krokov, ako reagovať v prípade, že monitor spustí alarm a dieťatko nebude reagovať a dýchať. Pretože ten pocit, že v prípade núdze viete, čo robiť, dodá každej mamičke sebadôveru, istotu a pocit bezpečia.

  ----------

  Tento článok vyšiel s podporou Union zdravotnej poisťovne

  redakcia
  5. júl 2021    Čítané 1883x

  Prírodný opaľovací krém je výborná voľba, no musíte sa ním aspoň natrieť :D

  Som ten typ, ktorý sa pri mori zásadne spáli. Celý rok obdivujem fotky dokonale opálených žien, bronzový nádych pokožky a plánujem ako to „dám“. Ale... Už štyri  roky navštevujeme Taliansko a vždy som za „švédsku turistku“, ktorá na úvod dovolenky chytí parádny bordový nádych a kým odíde domov, stihne sa „ošúpať“.  Tento rok som nechcela nič nechať na náhodu, v kozmetickej taštičke s nami cestovala výbava, ako sa patrí, prírodný krém, s minerálnymi filtrami, bez chémie, šetrný k prírode,... Čo myslíte? Dopadlo to toto leto inak? 

  Pandemické opatrenia zasiahli ľudí, ich životy, rodiny, prácu, koníčky či záľubu v cestovaní po celom svete. A inak to nebolo ani v našom prípade. Na dva roky sme dali zahraničiu „stopku“. Toto leto sme si však povedali, že pôjdeme. Jednak rozhodli zdravotné indikácie našich detí a jednak tiež túžba. Túžba po mori, slnku, piesku, túžba vykročiť za hranice, žiť a užívať si. A tak manžel zavolal do talianskej agentúry a rezervoval termín ešte v januári. S otáznikom, čo bude v lete.

  Vďaka postupnému uvoľňovaniu opatrení sme sa mohli pomaličky tešiť na splnený sen. Deti skákali po strop a ja som tiež sršala eufóriou. Taliansko nám vyhovuje najmä pre pieskové pláže, plytké more, kuchyňu aj dobrosrdečných miestnych. Ale vráťme sa späť k môjmu opakovanému zlyhávaniu ohľadom opaľovania...

  V Taliansku bývame ubytovaní v apartmáne. Princíp je nasledovný, izby sú voľné až popoludní, po tom, ako predchádzajúca rodina odovzdá kľúče a apartmán prejde kompletným vyčistením. Keďže však máme malé deti, cestujeme v noci. A keďže ide o sever Talianska, cesta nám, aj s menšími prestávkami, trvá do deviatich hodín. Vyrážame okolo polnoci. V aute všetko veselo odfukuje. Našťastie,  manžel je dobrý vodič, lebo ja chrápem už v Bratislave. V cieľovej destinácii sme vždy okolo deviatej ráno. Je samozrejmé, že musíme niekde prečkať tých päť, šesť hodín, kým sa apartmán uvoľní. A to je kameň úrazu. 

  Ešte ten prvýkrát by som si odpustila, že sa zabudnem natrieť. Že si poviem, veď je trošku pod mrakom, veď budeme vo vode len chvíľku. Deťom sa potrebný opálený „film“ podarí vždy chytiť už doma. Lenže ja, popri práci a domácnosti, na slnenie veru čas nemám. Po prezlečení do plaviek namastím detiská aj manžela tak, že sú bieli až za ušami. Na seba akosi prirodzene, matersky, sebecky zabúdam. Na pláž prichádzam v plnej zbroji, bledá tvár túžiaca po opálení. Rýchlom, hnedom, dlhotrvajúcom. Zaujímavé je, že to „spálenie“ človek na sebe zbadá až večer, keď sa oblečie do pyžama. Potom už skučím, kvičím a nadávam. Podobný scenár sa opakoval v mojom prípade štyrikrát. S menšími obmenami. Raz som si povedala, že sa natriem až na pláži, ale krém som zabudla v aute pri agentúre. Druhýkrát som si myslela, že už z domu mám základ. A tento rok? 

  Musím sa úprimne pochváliť, že som konečne dosiahla posun. Po prvé, kúpila som pre rodinu opaľovací krém s vysokým faktorom. Prírodný, ekologický, taký, ktorý neškodí planéte. Neviditeľný slnečný sprej SPF50+ Eco Sun Spray InvisibleJeho minerálne filtre sú vynikajúcim štítom proti UVA a UVB lúčom, pôsobia ako zrkadlo. Jeho zloženie je z 99 percent prírodné. A prečo som vybrala túto, aj pre mňa dovtedy neznámu francúzsku značku? Veď v regáloch drogérií či lekární sú ich desiatky, osvedčené značky zvučných mien. Značka Seventy one percent ma zaujala hneď z niekoľkých dôvodov. Takých tých mamičkovských, ale pohladila som si aj svedomie. Sprej predstavuje funkčnú alternatívu ku krémom s chemickými filtrami. Nekvapká, neštípe v očiach, je možné ho nanášať aj na mokrú pokožku, nie je mastný a funguje okamžite, netreba ho nanášať pol hodinu pred pobytom na slnku. A tá vanilková vôňa...V nemalej miere ma však presvedčila aj filozofia výrobcu. Názov značky Seventy one percent je totiž odvodený od percentuálneho zastúpenie vody – 70 percent Zeme tvorí voda a rovnako to je aj v prípade ľudského tela. A to jedno percento? Zo všetkých ziskov ide práve takáto čiastka celosvetovému fondu World Vision, ktorý sponzoruje deti v rozvojových oblastiach a ich prístup k čistej vode. Takže spokojnosť na všetkých frontoch. 

  A čo sa teda pos...pokazilo aj napriek tomu, že sme boli vyzbrojení takouto parádou? No ako by som to slušne? Jedno dieťa totiž chcelo kakať a druhé bolo strašne hladné a manžel nevedel nájsť pamäťovú kartu do foťáku...a. No a tak som stihla všetkých ponatierať a seba takmer tiež. Natrela som si nohy, ruky, tvár, brucho a z doteraz nezistených príčin som zabudla na dekolt a chrbát. Ach... 

  A tak som to znovu schytala. Aj keď nie v plnej paľbe. Večer v prvý deň dovolenky som pri pohľade do zrkadla len skonštatovala, že tak mi treba. Na ďalší deň som už vynatieraná od hlavy po päty budila pozornosť okolo sa slniacich. Určite si zo mňa uťahovali, aj keď som im nerozumela. Chrbát a prsia mali nádych dobre prepečenej krkovičky. Aspoň, že zvyšok tela som uchránila. Domov som prišla, dá sa povedať, trojfarebná. Pod plavkami snehobiela, na nenatretých miestach ružová a na tých natretých pekne hnedá. Ako také morské prasa. Dcéry opálené ako mulatky sú mi výkričníkom, ako to môže krásne vyzerať. 

  Takže môj plán je jasný. Budúci rok sa natriem už doma, alebo niekde v Rakúsku, minimálne, keď prejdeme talianske hranice alebo... Držte mi palce!

  P.S.: Počas leta 2021 platí zľava 15 % na všetky produkty s kódom KONIK15.

  Tento článok vyšiel s podporou IMK Organics

  redakcia
  1. júl 2021    Čítané 826x

  Gynekologická poradňa. Pýtajte sa odborníčky.

  Chceme, či nechceme, návšteve v gynekologickej ambulancii sa v živote nevyhne žiadna žena. S menšími či väčšími problémami, alebo preventívne, raz za rok. Avšak často nám v hlave víria otázky, ktoré v ambulancii položiť zabudneme, nestihneme, alebo sa možno hanbíme, či nám napadnú až doma, v kľude, s nohami na stole. 

  Pre všetky zvedavé i znepokojené ženy, ktoré hľadajú odpovede na otázky zo sfér najintímnejších, sme na Modrom koníkovi vytvorili novú Gynekologickú poradňu, v ktorej vám ochotne a citlivo všetky zodpovie MUDr. Nikoleta Tóthová, odborníčka z oblasti gynekológie a pôrodníctva. 

  Máte problémy s menštruačným cyklom? Často sa opakujúci diskomfort v intímnej oblasti? Bolesti v podbrušku? Pochybnosti o správnom užívaní antikoncepcie či iných liekov? Neváhajte a konzultujte ich v našej Gynekologickej poradni.

  Všetky vaše otázky sú samozrejme anonymné a zadarmo, ako v každej poradni na Modrom koníku. 

  redakcia
  21. jún 2021    Čítané 1577x

  Prvé pracovné leto

  Ráno vstupujeme do budovy škôlky. Rutinne vojdeme do šatne, malá sa posadí na lavičku, prezuje si topánočky za papučky. Dáme si pusinku, poprajeme si pekný deň. Kým stihnem zatvoriť dvere, vyskočí na mňa pani učiteľka s tlačivom, či máme záujem o škôlku počas prvého mesiaca letných prázdnin. V duchu si odpovedám, že nie, veď leto, prázdniny, voda, kúpanie, hry, jašenie sa,... A potom mi to dopne. Nás čaká prvé spoločné „pracovné“ leto. Pri staršej dcére som si to nikdy neuvedomila. Po jej nástupe do škôlky som bola doma s jej mladšou sestričkou, a tak bolo leto automaticky vyriešené. 

  Kombinatorika, logika, štatistika a aj zdravý rozum v priebehu chvíle vyhodnotili, že či sa mi to páči alebo nie, do škôlky ísť musia. A tak som, s hrčou v krku, podpísala, čo bolo treba a spravila ortieľ nad našim spoločným letom. To isté sa odohralo o triedu vedľa, kam chodí staršia dcéra. A o dve triedy vedľa, kam chodia deti mojej sestry. So zasnenou hlavou sme so sestrou premýšľali, ako deťom spraviť leto, nekoledovať si o výpoveď v práci, a pritom sa nezblázniť. A tak nám skrsla spásonosná myšlienka. Doobedia v škôlke, deti si prevezmeme napapané, a potom pekne k jednej alebo k druhej do záhrady, kde si spravíme taký externý zdieľaný home-office. 

  Ja sama som panelákové dieťa. O to viac si cením možnosť len tak vypustiť deti do záhrady. Od neskorej jari do skorej jesene môžu pobehovať bosé, lebo sa nemusím báť skla, ihiel či zvieracích suvenírov, ktoré si neodpracú nezodpovední majitelia. Sem-tam aj holé, lebo nemusím mať strach, že budú sústom pre nepovolané lačné oči. Jediný nepriateľ, ktorého sa bojím, je slnko. Časy môjho detstva, kedy nám stačil Nubian dvojka", sú nenávratne preč a s citáciou zo známeho českého filmu Dědičství na perách: „Víš, jaké je slnko sviňa, víš, jaké sú tam díry?“, mastím vždy svoje deti ostošesť.

  Spolu s prvým zubatým slniečkom, ktoré nás núti vymeniť tričká za tielka a legíny za kraťasy, viedli moje kroky do drogérie, s cieľom kúpiť opaľovací krém. Predstava letnej verzie S tebou mě baví svět, ktorú sme si spolu so sestrou dohodli, mi zdvíha kútiky úst do letmého úsmevu.

  Stojac pred plným regálom, čítajúc drobné písmenká na zadnej strane výrobkov, lamentujem a nie som schopná zvoliť si ten naj. Pri výbere kozmetiky pre seba nie som až natoľko zdržanlivá. No pri deťoch mám latku stanovenú naozaj vysoko. 

  Premýšľam a v duchu si vymenovávam kritériá, ktoré by mal spĺňať. Do reality ma vráti hlas predavačky, ktorá sa mi snaží doplňujúcimi otázkami pomôcť vo výbere. Fúú, to vám poviem, že výber opaľovacieho krému znie miestami zložitejšie, ako jadrová fyzika. Aký ochranný faktor? Má obsahovať UVA filtre? Aké ochranné filtre by mal krém mať, chemické či fyzikálne? Aká odolnosť voči svetlu, teplu, vode? 

  Po pol hodine som odchádzala z drogérie s tubou prírodného opaľovacieho krému Jack N´Jill Sunscreen. Je vhodný tak na tváričku, ako aj na telo. Má pre mňa akurátne SPF 30. Rýchlo sa vstrebáva a nemastí. Nenájdete v ňom žiadne chemické adsorbenty, len prírodný oxid zinočnatý, ktorý fyzicky blokuje lúče UVA a UVB a poskytuje širokospektrálnu ochranu. Obsahuje aj výťažok z harmančeka a nechtíka, ktorý detskú pokožku upokojuje. Je v ňom aj jojobový olej a bambucké maslo na hydratáciu kože, šípkový olej, výťažok z uhorky a zeleného čaju. 

  Je vhodný pre deti od šiestich mesiacov, takže ho využije každý člen našej letnej partie, ktorú sme si so sestrou vymysleli. Pri piatich deťoch oceníme aj to, že vďaka bielemu ochrannému filmu, ktorý minerálny opaľovací krém vytvára, poľahky uvidíme, či sú deti stále dostatočne natreté a teda chránené pred slniečkom. Trojhodinová odolnosť voči vode a to, že je bez parabénov, sulfátov, palmového oleja, konzervačných látok, syntetických vôní a farbív, je čerešnička na torte. Inak, vedeli ste, že najprísnejšie požiadavky na opaľovacie krémy majú austrálske normy? Prípravok musí filtrovať 90 a viac percent UVA žiarenia. A Jack N´Jill Sunscreen je jeden veľmi sympatický Austrálčan. To len tak, medzi rečou.

  Už viac ako rok sľubujeme deťom, že pôjdeme k moru. Situácia posledných mesiacov nám zamiešala karty, veď to pozná každý z nás. S rešpektom premýšľam, že tento rok, že snáď, že možno, že uvidíme... Kajúcne zahriaknem samú seba, že nám bude dobrý aj bazén na záhrade. Minulý rok sme si ho pre premenlivé počasie poriadne neužili. Pevne verím a dúfam, že toto leto bude menej daždivé a toho slniečka si užijeme viac. A ak bude situácia priaznivá, tak sa možno k tomu moru dostaneme. Základ povinnej výbavy už predsa mám. Prírodný opaľovací krém Jack N´Jill Sunscreen je totiž bezpečný nielen pre deti, ale aj pre koraly a oceány. Ako ironicky poznamenal môj muž, keď je krém, dovolenku už ľahko dokúpime. :D

  Tento článok vyšiel s podporou Jack N´Jill

  redakcia
  21. jún 2021    Čítané 2877x

  Aj atopické leto môže byť bezstarostné a plné dobrodružstiev

  Horúce slnečné lúče, vysoké teploty, pohoda pri bazéne alebo pri mori, zmrzlina...To všetko sa s letom neodmysliteľne spája. Aj uplynulé dni nás nabádajú k tomu, aby sme vytiahli zo skrine plavky, opaľovacie krémy, napustili vodu do bazénov alebo narýchlo hľadali dovolenku. Nie každému však „letné radovánky“ spríjemňujú život. Nástrahy počas leta číhajú najmä na detičky s citlivou pokožkou. My to máme v rodine „pekne“ podelené. Staršia, štvorročná, dcéra zdedila alergiu po otcovi a mladšia, takmer ročná, atopický ekzém po mne. Ale inak zdedili aj to lepšie z nás 🙂 

  S atopickým ekzémom sa musí bojovať s menšími prestávkami počas celého roka. Neviem, ktoré obdobie nám vyhovuje najlepšie. Možno jar alebo jeseň, keď je mierne počasie aj teploty. V zime nás páli mráz, pokožku vysušuje aj zapnuté vykurovanie v dome. V lete nás zase všetko štípe, pot s ekzémom tiež nie je kamarát. Vysoké teploty v kombinácii s chlórovou vodou už radšej ani nespomínam. Aby sme si spoločne leto užili, musíme si dávať pozor hneď na niekoľko „letných nástrah“. Cenné rady sme dostali nielen od pediatričky, ale aj od kožnej lekárky, ktorú pravidelne navštevujeme.

  Pozor na bazény

  Ekzém sa v lete zvykne vďaka teplejšiemu počasiu zlepšovať, no pokožka je zároveň vystavená viacerým vplyvom, ktoré môžu vyvolať nepríjemnú reakciu alebo zhoršiť jej stav. Veľkým lákadlom je počas leta nepochybne voda. Ako sme si však viackrát vypočuli a už aj otestovali, pre atopikov je balzamom na dušu more. Jeho účinky sú aj u mňa, ako dospelej, naozaj úžasné. Keď sa nám podarila dovolenka pri mori, mala som od ekzému pokoj aj trištvrte roka. Na druhej strane, počas pandemických opatrení je cestovanie o poznanie náročnejšie a viacerí uprednostnia domácu terasu, záhradu alebo bazén. Pre atopikov je najväčším postrachom chlór, ktorý dokáže jemnú a citlivú pokožku oslabiť a vysušiť. Šarapatu vedia narobiť aj prírodné kúpaliská, ktorých vodu nekontroluje Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Aj preto nám kožná lekárka poradila radšej napustiť malý bazénik čistou vodou, ktorú treba pravidelne meniť. Krátky pobyt v ňom našej malej neškodí, nevyhnutnou je však po každom kúpaní sprcha a následné nakrémovanie pokožky.

  S priamym slnkom opatrne, nezabudnite na kvalitné oblečenie 

  Tých najmenších neodporúčajú pediatri vystavovať priamemu slnku vo všeobecnosti. O to viac to platí u detí s citlivou pokožkou. Neoddeliteľnou súčasťou našej výbavy sú preto počas leta opaľovacie krémy, klobúčiky či okuliare. Deti sa snažím pri hrách udržať v tieni alebo polotieni, čo je však takmer vždy problém a lezú kade tade. Mimoriadne dôležitý je počas horúčav aj výber oblečenia. Ja sa snažím po kúpaní pokožku ihneď osušiť a dievčatám dať jemné, priedušné kúsky, najlepšie z biobavlny. Osvedčili sa nám voľné strihy a svetlé farby. Okrem ekzému totiž naša najmenšia často bojuje so zapareninami pod kolienkami či krčkom. Aj preto sa snažím vyberať kvalitné oblečenie, najlepšie z certifikovanej biobavlny.

  Osvedčila sa nám značka Kuniboo®, na ktorú som natrafila len prednedávnom. Ich roztomilé kúsky sú vyrobené z kvalitných certifikovaných materiálov a nájdete ich za výhodné ceny nielen vo vybraných týždňoch, ale i po celý rok v Kauflande. My sme si naposledy kúpili trojbalenie tielok, ktoré sú ľahučké ako pierko a už teraz šípim, že nás budú sprevádzať počas celého leta. Vo výbave pribudli aj ponožky, ktoré naša najmenšia nosí, keď skúšame prvé kroky v topánočkách.

  Užite si leto naplno 

  Nás tento rok čaká konečne more a verím, že v kombinácii s overenou kozmetikou, kvalitným oblečením a ochrannými pomôckami si ho aj skutočne užijeme. Lebo nič nie je horšie, ako bojovať počas obľúbeného ročného obdobia s nepríjemnosťami a zdravotnými komplikáciami. A vám prajem, aby ste si leto tiež užili naplno. Či už doma, v bazéne, na chate alebo v zahraničí pri mori. Hlavne v zdraví a v pohode!

  Tento článok vyšiel s podporou Kuniboo®

  redakcia
  7. jún 2021    Čítané 1260x

  Štastie praje pripraveným

  Dočkali sme sa! Je tu teplo, slnko, dlhé dni, krátke noci… Ideálne podmienky tráviť čas vonku. Veď kde lepšie unaviť deti, než na čerstvom vzduchu? Behom v rannej rose, skákaním do kôp sena, lezením po stromoch, križovaním betónových džunglí na bicykloch a vyvádzaním na detských ihriskách?

  Moje deti zrejme v čakárni na pud sebazáchovy zaspali a nakoniec sa im z neho neušlo. Jazda na bicykli dole kopcom naproti zavretej bráne? Žiaden problém! Veď ona sa snáď otvorí. Lezenie po mokrej preliezačke? V pohode, kým vylezú na vrchol, snáď sa prestane šmýkať. Beh so zavretými očami naprieč ihriskom? Kedykoľvek. Ony sa tie diery zahrabú a šmýkačky i lavičky uhnú. A čo tak priložiť dlaň na ohnisko? Veď treba skontrolovať, či tým špekáčikom nie je chladno. Jednoducho, drobné odreniny, modriny a pupáky sú našim chlebom každodenným.

  Keď už ale ku zraneniu, a to nielen detí, dôjde, je dobré vedieť, ako efektívne zasiahnuť a predísť vniknutiu infekcie cez ranu do tela. Niekto by si povedal, že najlepšie je, aby k týmto zraneniam vôbec nedochádzalo, tak by infekcia nehrozila. Ale to by po svete behali jednorožce, snežila by cukrová vata a pršali trblietky. Tak svet nefunguje a či chceme, či nechceme, k detstvu patrí nejaké to rozbité koleno, nech už sme akokoľvek opatrní. Napríklad tie moje deti by museli chodiť v nafukovacích oblekoch, aby sa im nič nestalo.

  Čo teda robiť, keď k poraneniu dôjde?

  Bod číslo jeden: „Nepanikáriť!” Vždy sa každý čuduje, že tí moji beťári stále padajú, ale plačú len minimálne. Naučila som sa totiž, nedávať najavo akúkoľvek emóciu, keď sa niečo stane. Žiadne híkanie, pučenie očí od úľaku, chytanie sa za hlavu… Len proste podídem ku zranenému a zhodnotím škody. Ideálne tak, aby si na ranu dieťa nevidelo. Keď je len udretá, je všetko OK. Pofúkam modrinku, objímem pacienta a je doliečené! Väčšinou deti totiž skôr rozplače preľaknutie z reakcie rodičov, než reálna bolesť.

  Ak však došlo k narušeniu kože, poškriabaniu alebo dokonca tečie krv, hlavne sa snažím dieťa na to veľmi neupozorňovať. Ideálny stav je, keď máme pri sebe čistú pitnú vodu. Zranenie opláchneme a vysušíme. Tam ale terapia nekončí. V kabelke stále nosím dezinfekčný roztok Betadine®. Bodaj by nie, keď tieto drobné zranenia riešim skoro denne a pravidlom číslo dva je určite PRE-VEN-CI-A. Dezinfekcia je totiž pri akomkoľvek poranení dôležitá, keďže zabraňuje vniknutiu patogénnych mikroorganizmov v mieste poranenia do tela.

  A prečo som sa rozhodla práve pre Betadine®? Pre mňa je to klasika medzi dezinfekčnými prípravkami, ktorá navyše má nielen antibakteriálny a protiplesňový účinok, ako mnoho iných prípravkov na antiseptické ošetrenie rán. Betadine® totiž účinkuje i proti prvokom a vírusom. Navyše neobsahuje alkohol a je možné nechať ho pôsobiť bez nutnosti utierať zvyšky.

  V prípade, že sa jedná len o povrchové poranenie - škrabanec či odreninku - náplasť s rozprávkovým vzorom ukončí našu liečebnú kúru. Ak je však rana hlbšia, či príliš veľká, je vhodné ju prekryť, aby sa do nej nedostali nečistoty, keď už sme ju dôkladne umyli a vydezinfikovali, a konzultovať ďalší postup s lekárom.

  Tie závažnejšie zranenia, a to musím zaklopať, sa tým mojim, večne otlčeným deťom, zatiaľ, vyhýbajú. Nikdy však nie je priskoro myslieť dopredu a mať poruke všetko potrebné na ošetrenie, či už idete na dovolenku k moru, na detské ihrisko, či len na dvor k susedom.

  Tento článok vyšiel s podporou Betadine®

  Betadine® dezinfekčný roztok je voľnopredajný liek na vonkajšie použitie obsahujúci liečivo jódovaný povidón. Pozorne si prečítajte poučenie o správnom používaní lieku obsiahnuté v písomnej informácii pre používateľov liekov, ktorá je pribalená k lieku. O správnom použití lieku sa môžete poradiť s lekárom alebo lekárnikom

  www.dezinfekcia-betadine.sk

  www.sukl.sk

  redakcia
  31. máj 2021    Čítané 2402x

  Spokojné dieťa = pokojný výlet 🙂

  Rozpoviem vám príbeh zo života jednej obyčajnej matky, teda mňa 🙂 Veľmi radi cestujeme, no balenie je pre mňa skutočne nočná mora. Zakaždým si pri odchode z domu kladiem otázku, kedy sa už konečne naučím racionálne baliť a či všetky tie veci a tašky naozaj potrebujeme. Samozrejme, že nie. Ale, ale čo ak? 

  Raz sa nám pri jednom dosť stresujúcom odchode z domu, kde jedno dieťa hrôzostrašne plakalo, to druhé niečo akútne potrebovalo a manžel nervózne prešľapoval stalo, že sme pozabudli na prebaľovaciu tašku, spolu so všetkými plienkami. To sme samozrejme zistili až pri príchode na miesto. U babičky na dedine je krásne, ale takmer nič tam nie je. A tak som sa nechala nahovoriť, že našu situáciu zachráni návšteva miestnych potravín a zmiešaného tovaru, kde majú všetko a nič. Samozrejme mali na výber jediné plienky no-name značky a za naozaj nekresťanké peniaze, ktoré boli ešte k tomu o číslo menšie, ako tie naše.  

  Povedala som si, čo sa môže stať, malá predsa nie je žiadna princezná, tie dva dni to vydrží. A spokojní sme plnili jeden bod nášho programu za druhým. Výlet po okolitých lesoch nás nabil potrebnou energiou. Piknik a oddych na deke sme si užili ako my, tak aj naša malá, ktorú zaujímal každý detail na okolí. Deň sme zavŕšili večerou v miestnom pohostinstve. Kde, na moje veľké počudovanie, mysleli aj na najmenších zákazníkov a okrem detského, sme tu našli aj prebaľovací kútik. Všetko potrebné sme zvládli „nasucho“, pomocou vlhčených vreckoviek a novej značky plienok. V duchu som samú seba kárala, že prečo som to vlastne tak vo veľkom prežívala. Spokojní sme sa vybrali „domov“, k babičke. 

  Pri večernom kúpaní nás čakalo nemilé prekvapenie.  Žiaľ začervenanie na seba nenechalo dlho čakať. Z pokojného dieťatka sa odrazu stal nervózny uzlík, ktorý nechcel jesť, ani spať. Z výletu u babičky sme si domov odviezli suvenír v podobe zaparenín a trvalo naozaj dlho, kým sme malej dali pokožku do poriadku.

  Vraví sa, že človek sa najlepšie učí na vlastných chybách. Tak to bolo aj u mňa. Príhoda, ktorú som vám rozpovedala ma naučila, že oveľa ľahšie je zapareninám predchádzať, ako ich potom liečiť. Od toho dňa preto nosím v taštičke s liekmi a kozmetikou malú vzorku Bepanthenu, ktorú mám stále so sebou a tak ma už nič neprekvapí. Používam ho aj ja na suché päty, a najmä v zime na popraskané pery. Masť Bepanthen Baby prirodzene regeneruje a hydratuje a vďaka tomu pomáha predchádzať zapareninám. 

  Po tejto našej skúsenosti už u nás pred odchodom z domu, ide do kufra auta vždy ako prvá prebaľovacia taška, v ktorej nesmie chýbať masť Bepanthen Baby, na ktorú nedám dopustiť. Ako farmaceut, no najmä ako dvojnásobná mama, oceňujem, že neobsahuje zbytočnú parfumáciu, farbivá, parabény ani iné konzervačné látky. Jej ľahká krémová textúra nelepí, nezanecháva biely film, ľahko sa nanáša a môžem sa na ňu vždy spoľahnúť 🙂 

  Pokožka dieťatka si vyžaduje zvýšenú starostlivosť, je omnoho jemnejšia ako tá naša a reaguje oveľa citlivejšie. Nielen na zmenu plienok, vlhčených utierok, detského mydla, či krému, ale aj na to, ak nemáme možnosť zadoček umyť teplou vodou a mydlom. Čo je väčšinou vždy, ak trávime voľný čas s dieťatkom mimo svojho domova. To zmeniť nedokážeme. Môžeme však včas myslieť na prevenciu vzniku zaparenín.  

  Výlety s deťmi sú skutočne o niečo náročnejšie :D V tom sa asi zhodneme. No ak sa k tomu pridá nespokojné bábätko, ešte len začne „sranda“. Ak vám môžem poradiť, v teréne používajte len overených prebaľovacích pomocníkov, s plienkami a utierkami neexperimentujte. Prebaľujte častejšie a dajte si pozor, aby dieťatku plienky dobre sedeli. Tesná plienka, ktorá sa o kožu otiera bráni cirkulácii vzduchu a zbavuje ju ochranných lipidov. Preto nezabudnite pri každom prebaľovaní použiť ochrannú masť Bepanthen Baby.

  Na bežné ošetrenie nepotrebujete používať detský púder, krémpastu ani masti s obsahom zinku a dezinfekčných zložiek. Radšej siahnite po masti s obsahom dexpantenolu a lanolínu, ktorý prispieva k obnove lipidovej bariéry, hydratuje a chráni. A vaše výlety, prechádzky či akékoľvek aktivity mimo domova budú plné úsmevov celej rodiny. Pretože spokojné dieťa = pokojný výlet. 

  Tento článok vyšiel s podporou Bepanthen

  Bepanthen Baby je kozmetický výrobok.

                                                      LMR-CH-20210518-70

  redakcia
  10. máj 2021    Čítané 1782x

  Prvá lyžička - začíname prikrmovať

  Každá mama chce pre svoje dieťa to najlepšie. To je jasné! Inak tomu nie je ani u nás 🙂 Keď sa mi narodil prvý syn, bolo to niečo fantastické. Tie pocity určite poznáš, tiež si mama. No radosti niekedy vystriedajú aj starosti. Tak to bolo práve aj v okamihu, keď som si uvedomila, že je pred nami prvá veľká výzva a životný míľnik - PRÍKRMY.

  Asi ako každá matka, a hlavne teda prvomatka, som hľadala len to naj. NAJlepšie, NAJzdravšie, s NAJviac vitamínmi, NAJmenej postrekované (alebo ideálne vôbec), bez dusičnanov, pesticídov a neviem ešte čoho všetkého. Zháňala som zeleninu, ovocie, vajíčka, mäso a kopec ďalšieho od lokálnych pestovateľov a chovateľov… Aby toho nebolo málo, hodiny a hodiny (a to skutočne neklamem) som zabíjala hľadaním toho najlepšieho parného hrnca, mixéra, variča, zavárača… ideálne takého, ktorý by mi za tú cenu aj upratal, povysával a uvaril kávu :D Nakoniec som si však ako zanietená matka povedala: „Moja mama odkŕmila štyri deti bez takýchto vymožeností (verím, že neraz aj bez kávy), dokážem to aj ja!”.  

  Keď som však po nekonečnom čase strávenom v kuchyni, s patričnou hrdosťou na seba samú, pripravila prvé príkrmy, ten malý človiečik to na mňa vybalil v plnej kráse. Vo väčšine prípadov, mi ich “hodil” rovno do tváre… Človek mal na stotinu sekundy chuť sa na to všetko vykašľať a nechať ho hladovať :D Priznám sa, nie raz som zúfalo sedela za počítačom a hľadala, ako to robia iné ženy a kde robím chybu ja. Čo do príkrmu pridať, aby chutil... Veď sa chcem tomu drobcovi venovať na 100%, všetko pre neho robiť s láskou…

  A potom… o dva roky neskôr, presne v tom istom čase, si rovnakou fázou prvých príkrmov prechádzam opäť. Tento raz s dcérou Ester. Ono je to všetko milé a pekné, pripravovať doma zeleninové či mäsové príkrmy, plniť si znovu uzatvárateľné kapsičky domácimi kulinárskymi výtvormi, piecť rôzne sušienky, keksíky, müsli tyčinky, sušiť ovocie… Áno, obdivujem všetky ženy, ktoré sú tomuto tvorivému procesu oddané. A naozaj, vzdávam poklonu každej jednej, ktorá má k dispozícii nielen vlastnú záhradu s ovocnými stromami, zeleninou, ale i statok so zvieratami a hlavne, má na to čas. 

  Aj ja ho mám. Alebo aj nie. Lebo pri dvoch deťoch ho už nie je toľko, čo pri jednom :D V každom prípade, rozhodla som sa tentokrát ušetriť si “starosti a trápenia” s prvými príkrmami a naháňaním sa za biosurovinami. A tak sme s mojou malou láskou siahli po zeleninových príkrmoch od značky HiPP a ušetrený čas venujeme oveľa zábavnejším aktivitám. 

  Ak si ich niekedy vyskúšala, potom vieš, že chuť mrkvy v ich príkrme chutí naozaj ako mrkva, tekvica ako tekvica a brokolica ako brokolica. 🙂 Príkrmy od HiPP sú vyrobené z naozaj starostlivo kontrolovaných BIO potravín. Nemusíš sa vôbec báť, všetka zelenina dozrieva do plnej chuti na poliach vzdialených ďaleko od cestných komunikácií. Kým som sa o HiPP nezačala zaujímať viac, netušila som, že dokonca pravidelne testujú aj pôdu, na ktorej pestujú. Držia sa totiž hesla: “Zdravá pôda = zdravá rastlina = zdravé zviera či zdravý človek”.

  A tak sme spolu s Ester začali fázu prikrmovania rovno so zeleninovými príkrmami HiPP Bio z radu „Prvá lyžička”, ktoré sú ideálne v začiatkoch prikrmovania. Malé chutné minibalenie, natlačené tým najlepším, čo daný druh zeleniny dokázal vyprodukovať, mi vo veľkej miere šetrí čas a nervy. 🙂 A čo ma naozaj veľmi teší, sú informácie o tom, že sa firma HiPP pri pestovaní úplne vyhýba pesticídom či chemickým hnojivám; nepoužívajú geneticky modifikované semená; ak je potrebné, ručne plejú a od začiatku až do samotného konca prejde každá jedna fľaštička až 260-timi prísnymi kontrolami.

  Summa summarum, nám, a teda predovšetkým Ester, tieto prvé príkrmy veľmi chutia! Miesto u nás budú mať vždy. Vďaka nim mám totiž neporovnateľne viac času na aktivity s ňou, ako som mala pri synovi, ktorému som všetko v začiatkoch prácne pripravovala 🙂

  Tento článok vyšiel s podporou HiPP

  redakcia
  3. máj 2021    Čítané 1916x

  Prvé príkrmy môžu narobiť v plienke poriadnu neplechu

  Budúce matky, ktoré očakávajú svojho prvého potomka, to majú veľmi, veľmi ťažké. Tie tony informácií, ktoré číhajú na internete, more skúseností od „už mamičiek“ a zaručené rady od známych, ich vedia poriadne potrápiť. Presne si pamätám, aká som bola zmätená, plná strachu a obáv. Chcela som vedieť čo najviac a práve to bolo kameňom úrazu. Prvé dieťa a život s ním je totiž viac menej „pokus – omyl“. Jednoducho sa tomu nevyhnete a akékoľvek obavy sú úplne zbytočné 🙂

  Jonáško sa nám narodil pred desiatimi mesiacmi. Keď sme si domov doniesli náš malý poklad, bolo všetko nové, krásne a plné očakávaní. Každý deň sme si užívali naplno. A niekedy aj noc. To, že sa v noci budieval sedemkrát, bolo menej záživné. Inak bol však Jonáško bezproblémové bábätko, až na občasné grckanie či bolesti bruška. Ale ako mi hovorili, to tak chlapci mávajú.

  Po šiestich mesiacoch sme sa s odhodlaním pustili do prípravy prvých príkrmov. Veľmi som sa na to tešila, predsa len išlo o „nový level“ v starostlivosti o nášho synčeka. Varenie milujem, a tak mi nič nebránilo pustiť sa do prvých receptov pre nášho papkáča. Musím povedať, že odkedy sme s príkrmami začali, tak mu chutí. V úvode nechýbala zeleninka - od batátu, cez mrkvu, cuketu, karfiol až po tekvicu. Nevynechali sme ani ovocie a babka vyrobila poctivú detskú výživu. S papaním sme teda už od začiatku problém nemali.

  Žiaľ, spolu s prikrmovaním sa objavili aj doteraz nepoznané ťažkosti. Je pochopiteľné, že akonáhle do stravy vášho bábätka začnete pridávať zeleninu, ovocie či mäsko, zmení sa aj obsah jeho plienky. Zásadná zmena je, že tú „arómu“ je už cítiť na diaľku. Takže sa už väčšinou na istotu trafíte, že treba prebaľovať. Po prvých príkrmoch však zmenila stolica nášho Jonáška nielen „vôňu“, ale aj konzistenciu. Raz bola oveľa hustejšia a často aj tuhšia ako počas dojčenia. Inokedy naopak redšia. Plienočka bola častejšie plná, niekedy sme doslova nestíhali prebaľovať.

  Problém nastal, keď začal byť malý po vyprázdnení mrzutý. Najskôr som to pripisovala bolestiam bruška. Až neskôr som spozorovala, že zadoček Jonáška je začervenaný a na dotyk boľavý. Postupne sa pridal aj mierny opuch. Nechcela som hneď robiť paniku, rozhodla som sa najskôr pátrať na internete. Stačilo trošku pogoogliť a po prečítaní viacerých článkov mi bolo jasné, že bojujeme so zapareninami. Tie sme dovtedy takmer nepoznali.

  Prípravu prvých príkrmov som síce brala veľmi zodpovedne, no menej zodpovedne som pristupovala k ochrane Jonáškovho zadočku, aby túto zmenu zvládol bez zbytočných komplikácií. Najbežnejšou príčinou vzniku zaparenín je kombinácia použitej plienky a jej trenia o jemnú pokožku dieťatka. Tá sa pri kontakte s prirodzenými, ale dráždivými chemickými látkami v moči a stolici narúša a stáva sa podráždenou. Podcenili sme prevenciu. Pretože na novú stravu si nemusí zvyknúť len bruško, ale aj pokožka na zadočku, ktorá bola oveľa viac namáhaná a zaťažovaná častým kakaním.

  Záchranu pre nášho Jonáška sme našli v masti Bepanthen Baby. Jej krémová konzistencia nelepila, ľahko sa vmasírovala do pokožky a rovnako ľahko aj umývala. Bepanthen Baby obsahuje provitamín B5 a lanolín, ktoré vytvoria na zadočku bábätka ochrannú bariéru. Tým sa zároveň podporí celý proces prirozenej regenerácie. Rovnako to tak bolo aj v našom prípade. pokožka bola jemná na dotyk a nevysúšala sa. Navyše Bepanthen Baby kozmetika obsahuje len nevyhnutné látky bez zbytočností, takže je pre bábätko ideálna.

  Na webovej stránke bepanthen.sk som si tiež našla hneď niekoľko rád, ako postupovať pri prebaľovaní, aby bol detský zadoček čo najviac v pohode. Takže skôr ako zavedieme do Jonáškovho jedálnička nejaký nový prvok, budeme vedieť, že tentokrát nesmieme starostlivosť o jeho zadoček podceniť a pristupovať k tomu zodpovedne 🙂 Veľmi dôležitá je inak aj veľkosť plienky, tie tesné prispievajú k väčšiemu podráždeniu. Vždy, keď sa dá, treba zadoček bábätka vetrať. To sme hneď začali aplikovať, aj keď priznám sa, nie vždy sa to zaobíde bez nehody 😊.

  Rovnako sme prestali používať parfumované čistiace obrúsky a malého umývame len čistou vodou. Pri každom prebaľovaní používame masť Bepanthen Baby na posilnenie prirodzenej kožnej bariéry nášho Jonáška. Keďže sa nám prednedávnom začali na svet hlásiť prvé zúbky a s nimi spojené hnačky, je jeho zadoček znovu „ v ohrození“. Tentokrát však vieme, ako bojovať. Vďaka Bepanthen Baby nedáme zapareninám žiadnu šancu.

  Tento článok vyšiel s podporou Bepanthen

  Bepanthen Baby je kozmetický výrobok.

  LMR-CH-20210429-85