Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
redakcia
25. máj 2020
1566 

Nový život je najkrajším darom - starajme sa preto o jeho zdravie zodpovedne od začiatku ♥

V momente, keď sa dozvieme, že v našom tele rastie nový človiečik, pocítime, že láska je najväčším darom života a život je najkrajším darom lásky. Okrem radosti a pocitu šťastia nám myseľ určite zaplavia aj rôzne otázky o tom, aké to bude. Ako sa na materstvo čo najlepšie a zodpovedne pripraviť. Čo všetko nás v priebehu tehotenstva čaká. Hľadáme, googlime, pýtame sa lekárov, rodiny, aj tu na MK, a diskutujeme, vďaka čomu získavame obrovské množstvo užitočných mamičkovských rád. Doslova za behu nasávame informácie z rôznych zdrojov - od mamičiek s reálnou fotografiou, od tej najskúsenejšej, našej maminy, či absolvujeme predpôrodné prípravy. Ak chcete vedieť, aký je význam prenatálneho skríningu bábätka, prečo je dôležité včas odhaliť tehotenskú cukrovku a ako sa správne starať o zdravie našich zubov v tehotenstve, čítajte ďalej 😉 Na to, aké základné vyšetreniaokrem pravidelnej návštevy v tehotenskej poradni, by mala budúca mamička absolvovať v prvých dvoch trimestroch tehotenstva, sa pozrieme spolu v tomto článku.

Prenatálny skríning – pomocník lekárov alebo strašiak mamičiek?

Netreba zabúdať, že počas celého tehotenstva je potrebné dbať o zdravie mamičky aj bábätka ako zo strany lekárov, tak aj z tej našej, a nepodceňovať prevenciu zdravia vo všetkých smeroch. Pravidelné prehliadky v tehotenskej poradni vášho gynekológa majú za úlohu zabezpečiť bezproblémový priebeh tehotenstva a včas odhaliť potenciálne zdravotné ťažkosti maminky aj bábätka. Tripple test je biochemický skríning z odobranej krvi v 15. až 18. týždni tehotenstva, ktorý, okrem iného, odhaľuje riziko Downovho syndrómu a možnú poruchu neurálnej trubice. Schopnosť tripple testu odhaliť Downov syndróm je len 60 %, a aj preto je často označovaný nielen ako veľký pomocník, ale aj ako strašiak budúcich rodičov. Mamičke, ktorá má rizikový výsledok tripple testu, lekár často odporúča absolvovať odber plodovej vody. V súčasnosti je jednou z najpoužívanejších skríningových metód kombinovaný test, ktorý mnohí považujú za presnejšiu alternatívu tripple testu. Prenatálny kombinovaný test je súbor vyšetrení, ktoré dokážu odhaliť možné riziko postihnutia plodu. Pri tomto teste sa sledujú faktory ako vek matky, biochemické parametre (PAPP-A a bHCG) a taktiež sa vykonáva morfologické ultrazvukové vyšetrenie plodu v prvom trimestri, pri ktorom sa, okrem iného, hodnotí aj nuchálna translucencia (NT), čiže hrúbka záhlavia bábätka a prítomnosť nosovej kostičky. V 18. až 22. týždni tehotenstva absolvujú mnohé mamičky aj druhý, podrobný, morfologický ultrazvuk bábätka, pri ktorom sa budúce maminy dozvedia pohlavie bábätka a aj uloženie placenty. Každá mamka mi asi dá za pravdu, že nie je nič horšie ako pocit strachu o dieťatko a nevedomosť, ktorá spôsobuje zbytočný stres. Áno, priznávam, čakanie na výsledky prenatálnej diagnostiky boli pre mňa po každom vyšetrení trošku adrenalín. No aj to je možnosť, ako sa pripraviť na všetky alternatívy a dať svojmu dieťatku ihneď po narodení maximum potrebnej zdravotnej starostlivosti. Aj keby sa Downov syndróm u našej dcérky potvrdil, nič by to nemenilo na veci, že sme boli s manželom stopercentne rozhodnutí ísť do toho za každých okolností a tak, ako každý zodpovedný rodič, som aj ja chcela vedieť pravdu o zdraví nášho bábätka. Stále však platí pravidlo, že čím viac markerov sa u tehotnej ženy v priebehu tehotenstva vyšetrí, tým je prenatálny skríning presnejší a efektívnejší.

Sladký život tehotenstvu nesvedčí?!

Tehotenská cukrovka je ochorenie, ktoré sa prejavuje na prelome 2. až 3. trimestra gravidity u žien, ktoré v čase pred tehotenstvom netrpeli cukrovkou, a často odznie už v priebehu šestonedelia. Podľa štatistík komplikuje tehotenská cukrovka zhruba 4 % všetkých tehotenstiev a vzniká najmä u žien s genetickou predispozíciou a rodinnou anamnézou cukrovky. K ďalším rizikovým faktorom pre vznik ochorenia patrí vyšší vek mamičky, obezita, hypertenzia, anamnéza tehotenskej cukrovky, opakované spontánne potraty či syndróm polycystických ovárií. A čo spôsobuje neliečený tehotenský diabetes? Novorodenci mamičiek s diabetickou cukrovkou majú často vysokú popôrodnú hmotnosť, s čím súvisí aj vyššie riziko poranenia dieťatka, ako aj pôrodných ciest matky pri vaginálnom pôrode, tiež silná hypoglykémia u dieťatka v prvých hodinách po pôrode alebo poškodenie srdiečka dieťatka. Tehotenská cukrovka nespôsobuje vývojové chyby dieťatka, rázštep chrbtice či pery a ani vážnejšie neohrozuje zdravie matky. Tehotenskú cukrovku možno odhaliť jednoduchým, aj keď pre mnohé z nás nepríjemným vyšetrením, a to orálnym glukózovo-tolerančným testom (oGTT), ktorý sa vykonáva v ranných hodinách po aspoň 8-hodinovom lačnení, v pokoji, bez alkoholu a kofeínu. Následne sa glykémia vyšetruje nalačno po hodine a aj po 2 hodinách od vypitia roztoku glukózy. V období medzi 24. a 28 týždňom sa okrem vyšetrenia glykémie pripája aj vyšetrenie krvného obrazu, vyšetrenie protilátok proti syfilisu a toxoplazmóze a u Rh negatívnych mamičiek aj zistenie antiD protilátok.

Zdravý úsmev – zdravý život

Hovorí sa, že zdravý a šťastný úsmev je základom pre zdravý a šťastný život. No a viete, že zdravý chrup vplýva na naše zdravie ako také? Skrytá infekcia v ústnej dutine môže byť príčinou mnohých závažných ochorení. A podľa odborníkov ani krvácanie v ústach a citlivosť zubov nie je „normálne“. Tento problém je potrebné včas riešiť. Vo všeobecnosti sa okrem prevencie stomatologickému vyšetreniu skôr vyhýbame a zubára navštívime až vtedy, keď máme bolesti. V tehotenstve sa môže zhoršiť stav zubov i ďasien. Na mieste je teda zodpovedný prístup k svojmu zdraviu a k zdraviu bábätka. Nedostatočne ošetrené zuby predstavujú vážne riziko ohrozenia celkového zdravia.

Niekedy sa problém neprejaví ihneď, no zo zubného fokusu sa môže infekcia nekontrolovane šíriť ďalej do celého tela. U tehotných žien môže takáto, na prvý pohľad nevinná, infekcia zubov vyvolať predčasný pôrod a narodenie bábätka s nízkou pôrodnou hmotnosťou - aj preto je nevyhnutné v tehotenstve dbať na zdravý chrup a zvýšenú dentálnu hygienu. Dentálneho hygienika by sme mali v tehotenstve navštíviť minimálne dvakrát. Okrem toho, že skontroluje naše ďasná a zuby, odstráni povlak a zubný kameň a podľa potreby ošetrí povrch zubov. Povie vám aj to, ako sa správne starať o ústnu dutinu, poradí s výberom správnej zubnej kefky a ďalších pomôcok na čistenie zubov i medzizubných priestorov. Dozviete sa, ako sa správne starať o pusinku vášho bábätka v prvých mesiacoch po narodení a aké dôležité je pre vás a vaše dieťatko zloženie stravy, ktorá výrazne ovplyvňuje mineralizáciu a vývoj zubov.

Počas tehotenstva môže únava, zvracanie či zvýšená hladina estrogénov zapríčiniť chorobné zmeny, akými sú napríklad zápaly a bujnenie ďasien. Zápal môže byť spôsobený nedostatočnou hygienou, kazmi a zubným kameňom. Ďasná sú začervenané, opúchajú, sú citlivé a často sa k tomu pridružuje aj zápach z úst. Zubný kaz a zápal ďasien sú pritom infekčné, prenosné ochorenia, ktorými môžeme my, mamičky, nechtiac nakaziť aj naše ratolesti. Ako? Ak máte kazy alebo vám krvácajú ďasná a pri kŕmení vášho dieťatka olizujete lyžičku, cumlík, fľašu alebo ho bozkávate na ústa, môžete baktérie z vašich úst veľmi ľahko preniesť a tie negatívne ovplyvňujú zloženie bakteriálnej flóry v ústach vášho dieťatka.

V tehotenstve máme nárok na 2 preventívne prehliadky, a to v prvom a treťom trimestri. Podľa zdravotníckych štatistík absolvuje v gravidite aspoň jednu z 2 preventívnych prehliadok u svojho zubného lekára iba zhruba 10 % budúcich slovenských mamičiek, čo je pomerne alarmujúce číslo. Zanedbaná prevencia zdravého chrupu v tehotenstve sa môže nepekne vypomstiť. A aby toho nebolo málo, myslite na to, že po pôrode sa vaše zuby môžu za veľmi krátky čas vplyvom hormonálnych zmien a kojenia "pokaziť" ešte viac. Nájdime si preto čas na návštevu zubára aj počas tehotenstva 😊

Union zdravotná poisťovňa mení k lepšiemu nielen životy svojich poistencov, ale aj šťastné úsmevy. Poskytne vám jedinečný benefit pre zdravý úsmev a pomôže vám s doplatkami u vášho zubára. Ako? Prispeje vám až 100 € na zuby ročne. Tento príspevok si môžu poistenci Union zdravotnej poisťovne uplatniť na všetky bežné ošetrenia u svojho zubára, ako napríklad plombovanie, zubné korunky, mostíky, ošetrenia koreňových kanálikov alebo na dentálnu hygienu. Ak sa tak aj nejaký problém so zubami objaví, vaša peňaženka sa môže usmievať naďalej.

----------

Tento článok vyšiel s podporou Union zdravotnej poisťovne

    Začni písať komentár...

    Odošli