Gravidjoga – skvelé cvičenie pre budúce maminy!

Gravidjoga – skvelé cvičenie pre budúce maminy!

Rozhovor s lektorkou Katarínou Jurenkovou, ktorá v tanečnej škole Riverpark Dance School už 2 roky vedie hodiny Gravidjogy. Katka je držiteľkou medzinárodného certifikátu z Yoga Alliance a certifikátu z klasickej a športovej masáže. Intenzívny kurz prenatálnej a postnatálnej jogy absolvovala v  Nemecku. Pôsobí ako inštruktorka tehotenskej a popôrodnej jogy a inštruktorka hypnopôrodu. Hodiny viacerých štýlov jogy navštevovala v čínskom Šanghaji i v Indii.

Katka, ako dlho sa venuješ Gravidjoge a ako si k nej prišla?

Gravidjoge sa venujem štvrtý rok a úprimne - dostala som sa k nej dosť nečakane. Po mojom návrate z Indie som si začala uvedomovať, že na Slovensku chýbajú aktivity pre tehotné mamičky, ktoré sú v zahraničí bežnou súčasťou predpôrodnej prípravy. V tom čase bolo veľa mojich kamarátok tehotných a obzerali sa po predpôrodnej príprave, ktorá by zahŕňala ako fyzickú tak psychickú stránku ženy. Zaujalo ma to a začala som sa zaujímať o možnosti vzdelávania sa v tomto smere.

Ako dlho precvičuješ Gravidjogu?

Gravidjogu precvičujem už štvrtý rok a  joge sa venujem o trošku dlhšie. Počas mojej práce a popri ďalšom vzdelávaní sa som prišla na to, že mi k precvičovaniu gravidjogy vedomosti z klasickej jogy jednoducho nestačili. Potrebovala som ísť hlbšie do tehotenskej problematiky, aby som určité veci pochopila a mohla sprostredkovať budúcim mamičkám.

Aký je hlavný rozdiel medzi Gravidjogou a ostatnými  štýlmi jogy?

Gravidjoga je cvičenie šité na mieru budúcej mamičke. To znamená, že rešpektuje všetky zmeny, ktorými v tomto období  žena prechádza – či už sú fyzické, psychické alebo hormonálne. Rozdiel je teda  napríklad v dýchaní alebo aj v tom, že v gravidjoge sa asany dynamicky opakujú.  Je to veľmi dôležité z hľadiska krvného obehu.

Ako pomáha Gravidjoga pri pôrode, alebo ako vplýva na samotný pôrod ?

Gravidjoga pripravuje mamičku na pôrod ako po fyzickej tak po psychickej stránke. Pre ženu je k pôrodu esenciálne dôležité, aby sa dokázala uvoľniť. Čím sú myseľ aj telo uvoľnenejšie, tým sa vylučuje viacej správnych hormónov a pôrod prebieha rýchlejšie, plynulejšie a bezbolestnejšie. Práve gravidjoga učí budúcu mamičku, ako sa uvoľniť za využívania dychu a uvoľňujúcich pohybov. Okrem toho je aj vynikajúcou fyzickou prípravou. Udržuje telo ženy počas celého tehotenstva v dobrej kondícii, podporuje imunitu, zlepšuje cirkuláciu krvného obehu a metabolizmus. Pripravuje ženu na pôrod aj otváraním panvy a napríklad aj prácou s panvovým dnom. Počas hodiny zahŕňam do cvičenia napríklad aj niektoré pôrodné polohy alebo polohy na uvoľnenie napätia, na ktoré si mamičky postupne zvykajú a môžu ich neskôr využiť.

Odkedy môžu tehotné mamičky navštevovať hodiny Gravidjogy?

Ženám, ktoré sa pred otehotnením aktívne nehýbali, odporúčam cvičiť od konca prvého prípadne začiatku druhého trimestra. Bábätko sa dovtedy potrebuje uhniezdiť a tehotenstvo sprevádzajú v tomto období veľké hormonálne zmeny. Aktívne športovkyne môžu začať cvičiť o čosi skôr - vždy to však závisí od toho, ako sa cítia a samozrejme aj od konzultácie s lekárom ako aj s inštruktorkou.

Ako často do týždňa je vhodné praktizovať Gravidjogu?

Pokojne aj každý deň. Povedala by som však, že minimálne dvakrát do týždňa.

Môžu budúce mamičky samé praktizovať Gravidjogu bez dohľadu lektora?

Ja by som to na začiatok neskúšala. Mamička by mala začať cvičiť s lektorkou, ktorá jej ukáže, ktoré polohy sú v tehotenstve vhodné a ktoré nie. Keď sa zoznámi so základmi, pokojne môže niečo cvičiť aj doma. S lektorkou by som však zostala v kontakte nakoľko ku koncu tehotenstva môže dôjsť k zmenám a tie treba prekonzultovať: napríklad sa začne žena otvárať, skráti sa kŕčok... Môže sa napríklad stať aj to, že sa v brušku neotočí bábätko - vtedy je tiež lepšie niektoré polohy nerobiť a viacej sa venovať iným. Takým, ktoré by bábätku pomohli dostať sa do polohy hlavičkou nadol.  

Ako Lektorka Gravdijogy odporúčaš nejako špeciálne zlepšené stravovanie , či výživu?

Odporúčam každej žene pristupovať k sebe a k bábätku zodpovedne a to sa samozrejme týka aj stravy. Miesto rôznych potravinových doplnkov rozhodne odporúčam zdravú vyváženú stravu plnú vitamínov a minerálov, pretože tá nemá vedľajšie účinky.

Čo by si chcela odkázať budúcim mamičkám  na záver?

Aby prežili svoje tehotenstvo radostne a s láskou a aby využili toto obdobie na akési ponorenie sa do seba. Je to cesta k vnútornej rovnováhe a k spoznaniu seba samej. Čím je žena vyrovnanejšia a lepšie pozná samu seba, čím je vnímavejšia voči signálom svojho vlastného tela alebo signálom, ktoré vysiela bábätko, tým aj jej pôrod bude krajší, plynulejší a bezbolestnejší. Takýto zážitok môže veľmi účinne posilniť jej ženské aj materské sebavedomie a pocit vlastnej seba hodnoty.

Ďakujeme Vám za rozhovor!

V Bratislave 30.4.2013, Riverpark Dance School

sebahodnoty

10. máj 2013

Začni písať komentár...

Odošli