Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
suezana11
13. apr 2017
3 

Klady a zápory detoxu

V dnešnej uponáhľanej dobe na náš organizmus na každom rohu číha nadmerné množstvo škodlivých látok, ktoré nás oslabujú. Detox sa stal mimoriadne populárny. Netreba však zabúdať, že to nie je nič, čo by bolo nášmu telu cudzie.

Detoxikačná schopnosť tela

Ľudský organizmus má prirodzenú schopnosť detoxikácie. Naše telo sa zbavuje škodlivých látok potením, stolicou, močením a dýchaním. Spôsobov na naštartovanie očistých procesov je niekoľko. Očistné procesy v tele podporí aj pohyb na čerstvom vzduchu. Dostatočné zásobovanie kyslíkom je výborný spôsob, ako pomôcť organizmu vo svojej práci. 

Kedy organizmus stráca svoju prirodzenú schopnosť detoxikácie?

Prečo je veľké množstvo toxínov v tele nebezpečné? Kedy sa prirodzená schopnosť detoxikácie stráca? Organizmus stráca svoju prirodzenú detoxikačnú schopnosť pôsobením veľkého množstva škodlivých látok. Aj napriek tomu nie je vždy vyslovene nutné siahať po iných formách detoxikácie. Často poslúži rovnako dobre zmena životného štýlu a ďalšie spôsoby „nakopnutia“ prirodzenej očisty tela.

Varovné signály tela

Výkyvy nálad, nervozita, zhoršený stav pokožky, kožné a tráviace problémy. Dlhodobá únava a neopodstatnená vyčerpanosť, nedostatok energie. Bolesti hlavy a nespavosť. Chudnutie alebo priberanie bez efektu. Zápcha. Bolesť svalov. Zápach z úst aj napriek zdravým zubom. Biely alebo žltý povlak na jazyku. To všetko sú signály tela, ktoré sú varovnou kontrolkou nevyhnutnej očisty. Tieto signály netreba prehliadať!

Kedy zvážiť očistu? Čomu sa vyhnúť?

Organizmus je vplyvom moderného života, stresu a nezdravej stravy zaťažený natoľko, že je nedostatočne zásobený kyslíkom a nedokáže si sám poradiť. Nedarí sa ti naštartovať prirodzenú detoxikačnú schopnosť tela? Až vtedy je vhodné zvážiť rozumný spôsob očisty. Na zázračné tabletky alebo náplaste však zabudnite. Pôsobia „detoxikačne“ viac na naše peňaženky. Bez úpravy stravy a životosprávy to nepôjde.

Zápory detoxu: Čo treba vedieť pred začatím detoxu?

S očistou súvisia aj vedľajšie účinky, spojené s odstraňovaním toxínov z tela. Na čo sa pripraviť? Musíme sa pripraviť na symptómy odstraňovania toxínov z tela, ktoré nebudú príjemné. Treba tiež pamätať, že môže dôjsť ku krátkodobému zhoršeniu stavu. To je pri detoxe úplne normálny dočasný jav.

Vedľajšie účinky detoxikácie

Vedľajšie účinky sa môžu prejaviť v podobe symptómov pripomínajúcich chrípku alebo nachladnutie. Pri detoxe sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy, slabosť, mrzutosť, nespavosť, bolesti svalov, úzkosť alebo nepokoj. Menej častými prejavmi prebiehajúcej očisty v tele je hnačka, kožné vyrážky alebo nevoľnosť až nutkanie na zvracanie. Je dôležité vedieť, že tieto príznaky sú úplne normálne a súvisia s odplavovaním škodlivín z organizmu.

Herxheimerova reakcia

Pri detoxe sa tiež nahromadené toxíny môžu z tela odplavovať rýchlejšie ako ich telo dokáže vylúčiť. To sa môže prejaviť aj Herxheimerovou reakciou. Hexheimerovu reakciu môže sprevádzať svalová triaška, celková slabosť až pocit na odpadnutie.

Vedľajšie účinky detoxu môžu byť nepríjemné, ale s postupným odstraňovaním toxínov sa vytrácajú. Treba jednoducho vydržať. 

Ako zmierniť vedľajšie účinky?

Existuje množstvo metód, ktoré ich dokážu zmierniť. Pomôže masáž, oddych a dodržiavaniepitného režimu. Odporúča sa vypiť minimálne 2 - 3 litre tekutín denne. Masážje prospešná pre lymfatický systém a pomáha odstrániť toxíny z tela. Počas detoxu je dobré zvýšiť príjem potravín bohatých na draslík. Obohatiť jedálniček o zemiaky, jablká a mrkvu je vynikajúci spôsob ako minimalizovať negatíva detoxu.

Pozitívne účinky detoxu na telo:

 • zlepšenie kvality a vzhľadu pokožky, vlasov, nechtov aj zubov -  pleť je čistejšia, vlasy rastú rýchlejšie
 • kožné a tráviace problémy– zmiernia sa príznaky zápalových ochorení kože, mnohí sa vďaka očiste zbavia alergických príznakov a ekzémov
 • zlepšenie trávenia a zrýchlenie metabolizmu, ktoré sa môže prejaviť znížením hmotnosti a odstránením podkožného tuku 
 • zlepšenie vstrebávania živín, lepšia využiteľnosť prijatej potravy, vitamínov a minerálov - telo ich kvôli zaneseniu toxínmi nedokázalo dostatočne využívať a vstrebávať
 • menšia potreba spánku, koniec problémov s nespavosťou a neustálým pocitom únavy
 • posilnenie regeneračných procesov tela
 • prečistenie krvi

Klady detoxu: Čo dokáže detoxikácia a nehovorí sa o tom?

Hovorí sa zväčša o pozitívnych účinkoch a ozdravnom efekte detoxu  na telo. Pozitívny vplyv detoxikácie sa však prejaví nielen na našom tele. Čo veľa z nás nevie? Pri detoxe dochádzaj tiež k regenerovaniu mentálneho zdravia.

Detoxikovaný organizmus sa teší z:

 • nárastu životnej energie
 • zlepšenia duševných schopností
 • zlepšenia schopnosti sústredenia
 • celkového pocitu pohody a zdravia

Zlepší sa teda nielen celkový zdravotný stav, ale výsledky detoxu sa prejavia aj na duši. Detoxom sa naštartuje fungovanie ozdravných a regeneračných procesov v tele. Jar je na detox ako stvorená!

Zdroj:  chronicillnessrecovery.org, silver-colloids.com

foto: flickr.com, pexels.com, pixabay.com

*Zuzana 

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ