Dievcata, ktore kvaskujete. Dostala som novyy kvasok. Uz som viackrat skusala, cca pres rokom, znova chcem zacat.. Poradite na zaciatok receot?
Najdi si skupinu Pecieme s kvaskom, alebo na nete chutodnatysk, maskrtnica.sk, helenkinedobroty.sk a na fb skupina Kvaskove pecenie..
Záleží od toho aké máš múky aký veľký chlebík chces piecť... Ja ti môžem tu napísať môj obľúbený recept ale nemusí ti sadnúť🙂 alebo skús len ísť podľa toho 123 postupu že jeden diel rozkvasu dva diely vody a tri diely múky🙂 (300g rozkvasu je 130g múky 130vody a 40g kvásku) 600g vody a 900muky🙂 a máš dva 900g pecne chleba.
Bola som vo viacerých kváskových skupinách, no je to kvantum informácií, bola som z toho veľmi zmätená. Mala som doma aj knihu kváskovanie a vybrala som si z nej jeden jediný jednoduchý recept, ktorý používam už 2 rok nepretržite. Knihu som potom predala, lebo mi tu len stála, no recept na chlebík posúvam aj priateľom - sú ako ja, neskúšajpú novinky, pečú iba jeden druh 😀
Takže tu je recept ako pečiem chlebík ja:
Večer si zarobím rozkvas zo 120 g hladkej múky, 150 g vody a lyžičky kvásku. Zamiešam, zakryjem kúpacou čiapkou a nechám do rána na linke. Ráno pridám 550 g hladkej múky, 250 g vody, 3 lyžičky soli, drvenú rascu a ľanové semienko. Vymiesim až kým sa nelepí, bochník poprášim trocha kukuričným škrobom aby sa neprilepil na ošatku a v ošatke ho nechám vykvasiť cca 4 hodiny (kým nie je po vrch), samozrejme prikrytý kúpacou čiapkou 🙂
Rozpálim rúru naplno aj s plechom. Na papier na pečenie vyklopím chlepím, pár krát ho narežem a prenesiem na horúci plech. Potom šup s ním do rúry. 10 minút ho pečiem naplno, potom uberiem na 200-220 a pečiem kým nie je hotový 🙂
Dakujem pekne, presne aj ja som mala zmazok z tolkych informakcii a receotov a hkavne, kazdemu sa darilo okrem mna😕, pritom som vyborna kucharka a peciem vekmi vela, kysnute vacsinou, doma nas je 8,takze mam pre koho, ale toto kvaskovanie nie a nie sa dajako zadarit, skusimtento horny chlebik. Dakujem
Pripnem sa ak nevadi. Tiez ma to zaujima. Dakujem