Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
wonderwoman32
24. nov 2017
73 

Ako som si rande s mini-cupcakes dala :)

Čo spraví žena na materskej, ktorá osavuje narodeniny? Napečie si 🙂 To je presne aj môj prípad. Nechcela som si robiť cheesecake - ten miluje môj drahý a máme ho ako adekvátneho zástupcu torty, takže to chcelo niečo iné. Napadlo mi: "A čo tak cupcakes?".

Nabehla som do obchodu, ako správna "úchylačka" na všetky druhy pomôcok na pečenie a začala sa rozhliadať. A čo moje oko nezočilo, moje uši nezapočuli? Najkrajšie papierové formy na cupcakes, ale v mini verzii. Spievali ušiam lahodiace tóniny: "Aha, aha tu sme, nás si vezmi, my sme najkrajšie!". Nebolo mi viac treba. Vlastne bolo, lebo som prešla okolo plechu na mini-cupcakes :D No čo už, šup s ním tiež k pokladni. Zaplatené - ideme domov.

Mala som asi pol dňa na to, aby som si vymyslela nejakú skvelú polevu navrch, keďže moja predchádzajúca skúsenosť s polevami nebola veľmi dobrá. Bádala som, hľadala som, pýtala som sa, až som nakoniec natrafila na tú "správnu". 

Prišiel deň D - moje narodeniny. Hurá! Hurá! Ide sa piecť!

Pekne krásne som si povyťahovala všetky ingrediencie na korpus aj na polevu, aby mali tú správnu teplotu.

                                 Na korpus som použila tieto prísady: 

 • 110g  maslo
 • 130g krupicový cukor
 • 3 vajíčka
 • citrónovú kôru
 • 60 ml mlieko
 • 100 g hladká múka
 • 95 g polohrubá múka
 • štipka soli
 • 1,5 lyžičky prášku do pečiva

(pôvodne som chcela do cesta pridať aj extrakt z vanilky, ale keďže som mala v pláne viacero druhov polev, upustila som od toho)

                                    Recept je pomerne jednoduchý:

Za predpokladu, že je už maslo zmäknuté (t.j. má izbovú teplotu), rozmiešame ho pomocou kuchynského robota. Malo by byť  pekne našľahané - mne pripomínalo akoby jemné nátierkové maslo. Do takto rozšľahaného masla pridáme krupicový cukor, ktorý takisto spolu s maslom šľaháme, až kým sa cukor nezačne rozpúšťať. Mne sa úprimne ten cukor veľmi rozpúšťať nechcel, a tak som asi po 10minútach šľahania začala postupne pridávať vajíčka. Prvé - zašľahať, druhé - zašľahať a nakoniec tretie a takisto zašľahať. Do tejto formy som pristrúhala trošku citrónovej kôry. Nechala som to chvíľku bokom a pripravila som si sypké suroviny. 

V miske som si zmiešala preosiate múky, prášok do pečiva a štipku soli. 

Pomaly a postupne som potom zmiešané sypké ingrediencie prisypávala do maslovej formy na striedačku s mliekom. Trošku múkovej formy a trošku mlieka. Celé som to presypala asi na trikrát. Vytvorilo sa mi krásne, pomerne husté cesto. 

Trúbu som si predohriala na 150 stupňov. 

Košíčky som postupne začala plniť pomocou dvoch malých lyžičiek. Nakoľko som mala len jeden plech na 12ks, trvalo mi to dlhšie, avšak aspoň som mala čas pekne si to odsledovať 🙂 Piekli sa mi presne 10minút. Košíčky som vybrala z plechovej formy a nechala chladnúť na doske. Takto som postupovala, až kým som nemala cca polovicu cesta minutú. Do druhej polovice som pridala preosiate kakao, čím sa pekne zafarbilo 🙂

Podľa receptu malo vyjsť cca 24 kusov mini - cupcakes, avšak mne ich spolu vyšlo až 44. 

                                            Takto vyzerali v priebehu chladenia. 

                            Na polevu som použila tieto prísady: 

 • 125g zmäknutého masla
 • 125g Mascarpone
 • 125g práškového cukru

Kým sa mi v trúbe piekli posledné cupcakes, začala som si pripravovať polevu - opäť bolo treba vymiešať maslo, tak ako aj pri korpuse, na maslovú formu. Do tejto zmesi som pridala mascarpone, opätovne vymiešala kuchynským robotom a nakoniec prisypávala preosiaty práškový cukor. Forma bola krásne tuhá, pomerne dosť sladká, avšak kedže cestíčko nebolo sladké, nevadilo mi to.

                                                    Zdobenie:

Na zdobenie som sa tešila asi najviac. V Rakúsku sa mi pred nejakým časom podarilo zaopatriť si tieto krásne farby, ktoré som plnohodnotne využila. 

Trochu polevy som si z veľkej misky premiestnila do menšej misky, do ktorej som pridala ako prvú oranžovú farbu. Stačilo naozaj pár kvapiek, poriadne som to premiešala a naplnila sáčok so špičkami na zdobenie. Ozdobila som cca 6ks cupcakes a potom spravila ďaľšiu farebnú kombináciu v ďalšej miske 🙂 Ružová, modrá, červená a čierna nakoniec. Tej čiernej som sa trošku bála, no primiešala som ju do "červenej" polevy a tak sa mi spravil krásny preliv medzi nimi. Na niektoré som pridala ozdobné srdiečka, nie však na každé, aby to nebolo až príliš "cukríkové". 

Do jednotlivých poliev som pridávala aj rôzne extrakty, napr. oranžové sú rumové. Pri tomto sa dá naozaj vyblázniť a napriek tomu, že som v 36tt tehotenstva, ani mi nevadilo, že som asi dlhšie prehnutá dopredu a ozdobujem 🙂

                                              No a môj výsledok?

                         A takto vyzerala finálna verzia na oslavu: 

P.s.: Nechala som ich asi hodinku "potuhnúť" v chladničke, no po vybratí poleva držala dosť dlho. Resp. ani sa nezačala topiť, alebo inak morfovať. 🙂 A o tom, že dnes - o pár hodín neskôr po oslave ostali z každého asi 3ks, nebudem hovoriť. Sú naozaj ľahučké a delikátne 🙂

Prajem Vám krásny zvyšok dňa,

Vaša Wonderka Z.

  Perfektne! Vdaka za inspiraciu😉

  25. nov 2017

  @jenn7 Za málinko, teším sa 🙈 potom sa pochváľ 😍

  25. nov 2017