Vlnené vrchné nohavičky predstavujú prírodnú a najpriedušnejšiu variantu vrchných nohavičiek na látkové plienky. Môžu byť

  • zapínacie – na patenky, alebo na suchý zips,
  • naťahovacie v tvare nohavičiek alebo krátkych nohavíc.

Vlna s obsahom lanolínu je odolná vlhkosti a má samočistiace vlastnosti. Ak sú po použití vrchné nohavičky vlhké, stačí ich nechať prevetrať (obrátené vnútornou stranou von) a môžu sa použiť znovu.

Pred prvým použitím, ak začnú prepúšťať vlhkosť, je ich cítiť močom, alebo sú pošpinené je potrebné vlnené nohavičky vyprať a ošetriť a následne doplniť lanolín lanolínovou kúrou. Na pranie sa používajú buď komerčné prípravky na vlnu (Woolite, Perwoll) alebo špeciálne šampóny na vlnu (Disana, Imse Vimse). Ja používam najčastejšie šampón Imse Vimse, ktorý obsahuje lanolín.

Vlnené nohavičky sa perú:

  • v rukách vo vlažnej vode, po vypraní v rukách sa nohavičky vypláchajú vo vlažnej, nie však veľmi studenej vode a jemne vyžmýkajú, môžu sa napr. zatočiť do uteráka,
  • v práčke zvolením programu na vlnu, resp. ručné pranie (voda má 30 stupňov, otáčky odstredenia sú najnižšie, napr. 400).

Po vypraní sa vlnené nohavičky ošetria lanolínovou kúrou, ktorá sa dá kúpiť hotová (Disana, Imse Vimse) alebo si ju môžete pripraviť sami použitím lanolínu z lekárne. Pri hotovej kúre postupujte podľa návodu (väčšinou sa kúra rozpustí v horúcej vode – 90 stupňov, následne sa nechá ochladiť na cca 30 stupňov a nohavičky sa do nej namočia na niekoľko hodín, napr. na noc). Následne sa vypláchajú a vyžmýkajú.

Ak si chcete lanolínovú kúru pripraviť sami, budete potrebovať bezvodý lanolín (adeps lanae). Predávajú ho v lekárňach, kde miešajú mastičky, napr. v lekárňach pri nemocnici. Pol kávovej lyžičky rozpustíte v pol litri horúcej vody – 90 stupňov, aby sa lanolín rozpustil pridajte kávovú lyžičku detského šampónu (musí obsahovať mydlo, inak hrozí, že sa kúra nepodarí) a zamiešajte. Vznikne roztok mliečnej farby, ktorý sa nechá ochladiť na cca 30 stupňov a naťahovacie nohavičky sa do neho namočia obrátené vnútornou stranou von, aby sa na ne nalepil lanolín. Po pôsobení kúry niekoľko hodín, napr. cez noc sa nohavičky vypláchajú vo vlažnej vode a šetrne vyžmýkajú.

Mokré nohavičky sa sušia na ležato na sušiaku, aby sa nevyťahali, trvá to cca 2 dni. Pri nohavičkových priebežne obraciam vnútornú a vonkajšiu stranu, aby uschli rýchlejšie. V žiadnom prípade nesmú byť priamo na zdroji tepla, napr. na radiátore alebo na priamom slnku!

Pred použitím nových nohavičiek ich lanolínujem 2x, čiže po vyschnutí si znovu pripravím novú kúru a postup zopakujem.