Pre všetky #bio a #eko pozitívne zienky mam dobrú správu . #dm dáva za nákup týchto výrobkov s označením BiO a EKO 2-násobok bodov !!!! A platí skutočne pre všetky výrobky takze pri kúpe výživy babylove bio dostávate 20-násobok + 2-násobok bodikov na vašu kartu 😘😊😉

    emjee
    11. apr 2014    Čítané 0x

    Moja ekocesta

    Keď som bola malá, myslela som si, že chrániť životné prostredie znamená neodhadzovať na zem papieriky z cukríkov a netýrať zvieratá. Ako som rástla, začala som mať pocit, že pre životné prostredie treba urobiť viac – priviazať sa ku stromu, ktorý chcú vyrúbať alebo protestovať na šírom mori proti výlovu veľrýb. Keďže som sa na takúto formu neodhodlala, vlastne som kašľala na životné prostredie.

    A potom som sa v roku 2006 na modrom koníkovi dočítala o menštruačnom kalíšku. Hneď som si ho objednala a začala používať, aj keď z iných ako ekologických dôvodov. Tie boli len príjemným bočným efektom. Tu v podstate začala moja ekocesta. Pokračovala používaním látkových plienok pre syna a výrobou domácich prostriedkov a kozmetiky z domácich zásob. (Pri písaní tohto článku mi napadlo, že sa mi v roku 2012 podarilo zatiahnuť do projektu Hodina Zeme aj jednu veľkú nemenovanú firmu, keď som navrhla vypnúť reklamný znak a znížiť intenzitu osvetlenia celého podniku).

    Ak chceš používať eko veci, máš v podstate 2 možnosti – buď si ich  vyrobíš sám / sama doma (navaríš, ušiješ, vymiešaš ...) alebo si ich kúpiš (ak napr. nevieš šiť ako ja). Ja sa snažím hľadať lacné a efektívne metódy, občas niečo kúpim, občas niečo nahradím, nebojím sa experimentovať. Mojim cieľom nie je byť ekologická za každú cenu, ale dopriať môjmu telu a domu to najlepšie, pokiaľ možno z prírody.

    Neviem, kde táto cesta skončí, ešte by som chcela veľa zmeniť (snívam o pasívnom dome), no nechávam tomu voľný priebeh a mením veci postupne. Možno nezmením všetko, na niektoré veci som fakt lenivá, na niektoré mám skvelé výhovorky, ale ak sa chceš inšpirovať tým, čo som už u seba zmenila, nech sa páči. Recepty nemusia byť dodržané úplne presne, naopak sa vyžaduje určitý stupeň experimentovania, prispôsobenia si vecí pre seba. Prajem ti skvelú vlastnú ekocestu. Do it yourself.

    DOMÁCNOSŤ

    Podľa mňa je super začať s experimentovaním v rámci domácnosti, nakoľko tu hrozia zhrozené pohľady len od jej členov – ktorí si, mimochodom, čoskoro zvyknú 🙂 (na rozdiel od kozmetiky, kde experimenty nemusia vždy vyjsť a môže to byť vidno na kilometre, alebo jedla, ktoré zvyčajne nekonzumujeme len doma v súkromí).

    Sliz na pranie

    Začala som si ho pripravovať na pranie látkových plienok, a zistila som, že je skvelý na všetko naše prádlo (obzvlásť farebné, pretože zachováva farby). Jeho príprava zaberie asi pol hodinku so všetkým všudy. Nastrúham si 150g jadrového mydla (dostať v Kauflande, možno použiť aj marseillské alebo akékoľvek iné rastlinné mydlo), občas pridám aj žlčové mydlo (z DM), zalejem horúcou vodou a nechám mydlo rozpustiť. Potom dosypem 500g kryštalickej sódy na pranie (dostať v Kauflande, mám veľmi tvrdú vodu, ak máš mäkkú vodu, použi menej sódy) a nechám rozpustiť. Je možné pridať aj za lyžicu sódy bikarbóny. Dolievam horúcu vodu až do celkového množstva ca. 9-10 litrov (podľa veľkosti kýblika, v ktorom to zarábaš). Premiešam a nechám odstáť do nasledujúceho dňa, kedy prelejem do fliaš od tekutých pracích prostriedkov. Do prania pridávam 150-250ml, podľa toho, či sa mi podarí tekutejší alebo hustejší, priamo do bubna pračky. Je možné k nemu pridať aj pár kvapiek éterického oleja, ale nie je to nutné. Pre biele prádlo odporúčam prisypať do prania (nie do slizu pri výrobe) aj bielidlo na báze kyslíka (napr. perkarbonát sodný – dostať cez internet), nakoľko sliz neobsahuje zosvetlovače.

    Na škvrny na oblečení

    Potrieť žlčovým mydlom z DM alebo namočiť do vody s práškom Puer (perkarbonát sodný).

    Aviváž

    Nepoužívam. Nemám rada výrazné vône a keďže mám sušičku (viem, nie je to moc ekologické), nepotrebujem prádlo zmäkčovať. Ak by som ale chcela aviváž, tak si ju urobím sama – stačí do príslušnej priehradky naliať ocot a pár kvapiek esenciálneho oleja (napr. tea tree, levanduľa).

    Sliz na podlahy

    Manžel sa mi priznal, že na vojne slizom umývali podlahy. Používam ten istý, čo mám namiešaný na pranie. Ca. 50ml rozmiešam v teplej vode, primiešam pár kvapiek esenciálneho oleja a podlahy povytieram mopom.

    Na zájdené špáry na podlahe

    Lyžička sódy bikarbóny pokvapkaná octom (mám ho v malej fľaštičke s rozprašovačom), nechať pár minút pôsobiť a vyčistiť.

    Domáci prostriedok na wc

    Kyselina citrónová (dostať bežne v potravinách) alebo sóda bikarbóna – nasypať na navlhčené plochy a nechať pôsobiť, vyčistiť kefou.

    Domáci prostriedok na vany a umývadlá

    Citrón alebo pomaranč – stačí potrieť šupkou z vytlačeného plodu, nechať chvíľu pôsobiť a zmyť. Okrem čistoty zanechá aj príjemnú vôňu.

    Alternatívou je kyselina citrónová alebo sóda bikarbóna – nasypať na navlhčené plochy, nechať pôsobiť, vyšúchať a zmyť.

    Na upchatý odtok

    Prášok Puer, čo je vlastne perkarbonát sodný (začína pôsobiť až od 50 stupňov Celzia) zaliaty teplým octom, nechať účinkovať a potom preliať teplou vodou.

    Lacnejšia alternatíva - nasypať sódu bikarbónu a zaliať ju octom (pozor, reakcia je búrlivá).

    Domáci prostriedok na umývanie okien

    Do čistej teplej vody pridať za lyžicu octu, umyť ako zvyčajne, eventuálne vyleštiť novinami.

    Pohlcovač pachov do chladničky

    Chladničku raz za čas vytrieť handričkou namočenou v octovej vode. Po uprataní umiestniť do chladničky otvorenú nádobku so sódou bikarbónou alebo kávou, ktorá pochytí z chladničky všetky pachy.

    Vodný kameň v rýchlovarnej kanvici

    Zapáchajúci variant: prevariť v kanvici ocot

    Nezapáchajúci variant: naliať do kanvice studenú vodu a lyžicu kyseliny citrónovej, nechať postáť, vypláchnuť.

    Pasta na zvonku pripálené hrnce

    1 lyžicu marseillského mydla zmiešať s 2 lyžicami sódy bikarbóny, trochu navlhčiť a tým vydrhnúť zapečeniny na hrncoch a panviciach.

    Odstránenie plesne zo steny

    Pleseň postriekať octom.

    KOZMETIKA

    V prvom rade odporúčam začať čítať zloženie (tzv. INCI) výrobkov. Lebo nie všetko, čo má na sebe nápis prírodné, takým aj je. Čím dlhší a krkolomnejší názov zložky, tým väčšia pravdepodobnosť, že nie je celkom ok. Ja mám v mobile nainštalovanú aplikáciu Beauty Dictionary, v pc používam Biodizionario.it - stačí naťukať zložku a podľa smajlíka viem rovno v obchode, či výrobok kupujem alebo nie.

    Šampón

    Na hlavu sa dá napatlať všetko, čo doma alebo vonku v prírode nájdeš 😀 Ja som experimentovala so sódou bikarbónou a lávovou zemou (viď môj článok http://www.modrykonik.sk/blog/emjee/article/ako-som-zahodila-sampon-a-pouzila-nozni-kjnpe6/). V obchodoch sa už tiež dá kúpiť veľa prírodných prostriedkov, na internete sa ponúkajú bylinkové šampúchy (tuhé šampóny), ja mám vyskúšaný od Ponio a od Naturinky. Momentálne čakám, kým mi po chorobe opäť narastú vlasy - je to skvelá príležitosť neumývať vlasy iným, len vodou.

    Suchý šampón

    Na použitie mimo hlavných umývacích cyklov, s kupovaným sa nedá ani porovnať, lebo je perfektný. Pripravuje sa z 1 dielu (ja používam na odmeranie väčší štamperlík) kukuričného škrobu, 1 dielu bieleho alkoholu (lieh, vodka alebo aj biely rum), pár kvapiek éterického oleja a vody, ktoré sa zmiešajú vo fľaštičke (rozprašovač neodporúčam, škrob upcháva trubičku). Nanáša sa ku korienkom vlasov, nechá sa chvíľu pôsobiť a vyčeše sa, prípadne vyfúka von fénom.

    Sprchový šampón

    Nastrúhať 1 diel rastlinného mydla (napr. marseillské), zmiešať s 2 dielmi vody (dávala som horúcu, aby sa mydlo roztopilo), 1 dielom mandľového oleja (ja som použila olej z hroznových jadierok) a podľa chuti aj pár kvapkami éterického oleja (až keď je zmes vychladnutá).

    Sprchový šampón II

    Rovnaký postup ako pri intímnom géli (viď nižšie), len s olivovým olejom a éterickými olejmi podľa vlastnej chuti (mäta a lemongrass).

    Tekuté mydlo

    Zvyšky tuhých mydielok nastrúhať, zaliať horúcou vodou, aby sa mydlo rozpustilo (eventuálne pridať aj lyžičku sódy bikarbóny), po vychladnutí primiešať éterický olej.

    Intímny gél

    Za pôvodný recept ďakujem barchee, môj upravený je takýto:

    150ml vody, 40g tekvicového oleja (iný vhodný som akurát doma nemala), 10g cocoglucosid, 20 kvapiek kyseliny mliečnej, kvapka rastlinného glycerínu, na špičku lyžičky xantánovej gumy, 5 kvapiek teatree, 4 kvapky Cosgard (jemný konzervant)
    vyšlo to do 200ml fľaštičky

    Telový peeling

    Ak by som si z mojich hókusov-pókusov mala vybrať jediný recept, bol by to práve tento. Je to geniálna vzpruha pre telo aj dušu. Originál recept je tu http://www.home-made.cz/2013/07/domaci-kavovo-matovy-peeling-proti.html ja si robím len toľko, koľko miniem na jedno sprchovanie a teda nepotrebujem konzervant. Odporúčam tento peeling pred dovolenkou, opálenie bude potom rovnomerné.

    5ml olivového oleja, 15g hnedého kryštálového cukru, 15g socu z kávy (nepijem kávu, takže nemám soc, preto dávam čistú mletú kávu) a pár kvapiek mätového oleja – zmiešať a vydrhnúť sa tým. Uaaaa 🙂

    Peeling na tvár

    Ca. lyžičku sódy bikarbóny navlhčiť vodou a rozotrieť po tvári, opláchnuť vlažnou vodou.

    Dezodorant

    ¼ hrnčeka sódy bikarbóny, ¼ hrnčeka kukuričného škrobu, premiešať, pridať 6-7 lyžíc roztopeného kokosového oleja, pár kvapiek éterického oleja podľa vlastných preferencií, všetko zmiešať. Po použití chvíľu vydržať s obliekaním, aby sa neobtrelo na oblečenie.

    Krém na tvár

    Skúšala som viacej krémov, aktuálne som skončila pri jednoduchom – natieram sa len olejom - konkrétne som vyskúšala z hroznových jadierok, mandľový, arganový a teraz fičím na mokraďkovom (lúčnica biela)

    Aloe vera krém – pre mňa dosť mastný, dávala som si ho ako nočný: Treba zmiešať gél z aloe (samozrejme z rastlinky) s 50ml kokosového oleja.

    Šľahané ší – tiež mastnejšie, mieša sa (mixérom s metličkami) bambucké maslo s kokosovým olejom (rozpusteným) v pomere 3:2, éterický olej podľa chuti.

    Kvetinová pleťová voda – hydrolát

    Do hrnca umiestniť prázdnu keramickú (žiaruvzdornú) misku, na dno hrnca dať lístky chemicky neošetrených rastlín (ja som robila zo sušenej levandule, chcem vyskúšať mätu), doliať rovnaké množstvo vody (1g kvietkov na 1g vody) a na miernej teplote pomaly variť – prikryté pokrievkou obrátene, aby kondenzovaná kvetinová voda stekala do misky uprostred hrnca. Odporúča sa na vrch pokrievky dávať ľad (v sáčku alebo vhodnej nádobe), aby sa voda lepšie kondenzovala. Celý proces trvá 1-2 hodiny. Vodu z misky preleješ do vhodnej nádoby a uchovávaš v chlade – používa sa ako pleťová voda alebo počas dňa na osvieženie tváre. Okrem takejto samovýroby mám odskúšanú tymiánovú kvetovú vodu od Nobilis Tilia, ktorá je úžasná nielen na tvár, ale aj proti štípancom a pri kašli sa natiera do chodidiel.

    Zubná pasta

    2 lyžice kokosového oleja rozpustiť, primiešať kávovú lyžičku soli (ja dávam himalájsku), odporúča sa pre chuť pridať aj stéviu (ja som nedávala) a nakoniec primiešať pár kvapiek mätového oleja a pár kvapiek tea tree (nemusí byť). Dať do vhodnej nádobky – ja som použila pohárik od kokosáku, ale najlepšie je natlačiť to do zdobítka na polevu a máš originál pastu 😀

    Idem skúsiť aj variant so zeleným ílom (íl, soľ, mätový olej).

    Ak sa ti nechce experimentovať, v DM majú prírodné zubné pasty od viacerých výrobcov.

    Zubná kefka

    Áno, existuje aj ekokefka a áno, už som ju stihla vyskúšať 🙂 Curanatura bambusová (bambusová rukoväť aj bambusové štetinky), je tvrdšia v porovananí s Curaprox, ale veľmi príjemná.

    Repelent

    Povariť 3-4 klinčeky vo vode, preliať do rozprašovača a tým sa postriekať.

    Repelent II (bezodný)

    Do bieleho alkoholu v rozprašovači hodiť klinčeky, nechať postáť 2 týždne (ak vhodíš aj rozmarín, môžeš použiť už o hodinku - dve) a používať, po použití dolievať alkoholom (aby bol bezodný).

    Depilačná pasta

    50g cukru, 50ml vody a 50ml citrónovej šťavy varíme, kým zmes pripomína tmavý hustý med. Necháme vychladnúť vo vhodnej nádobe, kde zmes stuhne. Pred samotným nanášaním odoberieme potrebné množstvo a trochu roztopíme / zmäkčíme v rukách. Nanášame na ochlpené miesta, strhávame po smere rastu.

    Táto pasta je veľmi príjemná na vrchnú peru, použitie na podpazušie sa mi neosvedčilo, nerovný terén mi znemožňoval hmotu správne umiestniť a strhnúť. Na nohy som neskúšala, keďže mám elektrický epilátor, ale mohlo by to fungovať.

    INÉ POMôCKY

    Látkové odličovacie tampóny

    Sú skvelé, najdôležitejšie je, že sa nerozpadávajú v ruke ako niektoré vatové tampóny. Šikovné ručičky si ich môžu vyrobiť aj samé, napr. zošitím viacerých vrstiev zo starého froté uteráku. Ja mám od Anavy.

    Menštruačný kalíšok

    Úžasný vynález. Diskrétny, pohodlný a ekologický. Mám tri na striedačku – Mooncup veľkosť B, Meluna a Ladycup.

    Látkové vložky menštruačné / intímky

    Sú perfektným doplnkom ku kalíšku, pretože sú priedušné. Šikovnice si ich môžu ušiť samé.

    Látkové plienky

    K tejto téme mám samostatný článok tu http://www.modrykonik.sk/blog/emjee/article/latkove-plienky/. S mojou výbavou za 450 € a pripočítaním nákladov za pranie (voda, energia, prášok) mi vyšla návratnosť po 20 mesiacoch používania. O vplyve na pokožku dieťaťa ani nehovorím.

    Látkové vložky do podprsenky

    Zaobstarala som si ich potom, čo papierové absolútne nestíhali. Nosila som ich takmer 2 roky, takže jednoznačne úspora.

    Látkové vreckovky

    Používali sme ich ešte ako krpci, len nedávno mi zaplo, že prečo ich nevytiahnuť opäť. Tak som sa pohrabala u mamy v skrini a nejaké som ulovila.

    Látkové nákupné tašky

    Nie je nič ľahšie, ako nosiť v kabelke nylónovú nákupnú tašku, ktorá toho veľa odnesie, a v prípade potreby ju použiť. Odporúčam Flip and Tumble.

    PROTI CHOROBÁM A NEDUHOM TELA

    Tymiánový sirup proti kašľu

    200g cukru povariť 20 minút s 250ml vody, po odstavení vysypať celý sáčok sušeného tymiánu a nechať vychladnúť. Potom scediť a užívať po lyžičkách. Chutí aj deťom.

    Mätový sirup proti kašľu

    Umyté a osušené lístky mäty vrstvíme na striedačku s plátkami citrónu a trstinovým cukrom. Posledná vrstva je cukor. Necháme stáť aspoň 3 týždne, kým sa cukor úplne nerozpustí. Zlejeme a užívame po lyžičkách.

    Rovnakým spôsobom možno robiť aj sirup z mladých smrekových výhonkov (nemám odskúšané).

    Med s cibuľou proti kašľu

    Klasika proti kašľu. Cibuľu nakrájať na drobno, zaliať citrónovou šťavou a pár lyžičkami medu. Priebežne po lyžičkách jesť.

    Aloe vera na rôzne neduhy

    Herpes potierať dužinou z aloe vera, vyskúšané, funguje.

    Aloe sa dá použiť na rezné rany, škrabance.

    Soľný roztok ako sprej do nosa

    Namiesto rôznych morských vôd z lekárne, stačí si zamiešať (do fľaštičky od Vincentky) vlastný soľný roztok (pomer od oka 😀), pre „silu“ možno pridať aj kvapku mätového oleja.

    Okrem toho odporúčam preplachovať nos slanou vodou každý deň - existujú na to špeciálne konvičky, no vystačíš si aj s vyradenou detskou fľašou. Naliať jednou dierkou, druhou nechať vytiecť a potom naopak.

    JEDLO

    Tak tu mám veľké resty, zatiaľ sa mi darí dopestovať si len nejaké bylinky (konkrétne mätu do mojita 😀 ) a trošku experimentovať so surovinami.

    Oleje

    Ako sa vraví: „Kdo maže, ten jede.“ Oplatí sa vyskúšať rôzne druhy olejov – nie na vyprážanie, ale ako súčasť šalátových zálievok (keďže niektoré vitamíny sú rozpustné len v tuku) aj na pleť. Handričku napustenú olejom možno použiť aj na obnovenie dreveného nábytku.

    Moja „zbierka“ olejov:

    Olivový olej je už snáď klasikou v každej domácnosti.

    Kokosový olej je skvelá vec tak do jedla ako na kozmetiku. Používam ho do palaciniek a do kozmetiky. Vraj spaľuje tuky v tele. Odporúčam použiť ho na tzv. kloktanie olejom, kedy sa ráno hneď po zobudení (nesmieš sa napiť, ani si umyť zuby), dá do úst lyžička oleja (možno použiť aj olivový) a tento sa aspoň 15-20 minút v ústach prevaľuje a mieša so slinami, čím vraj aktivuje imunitný systém. Následne vypľuť a umyť zuby (stačí len kefkou, pastu netreba).

    Tekvicový olej je zelenej farby a zvláštnej chuti, super do šalátov.

    Makový olej obsahuje veľa vápnika. Chuťovo je príjemný napr. na cestoviny, do šalátov.

    Bodliakový (z pestreca marianského) olej je vraj dobrý na pečienku. Dávam si ho preventívne, ráno a večer po lyžičke.

    Mandľovým olejom som si natierala ksichtík. Synovi som ním zlikvidovala žlté šupinky v hlave.

    Hroznový olej som vyskúšala tiež na tvár, ale zdá sa mi mastnejší ako mandľový.

    Malinový olej má vraj vysoký UV faktor, skúšala som ho v lete v Turecku, ale na môj vkus má divnú vôňu a nešiel mi vyprať z plaviek.

    Mokraďkový olej používam namiesto krému na tvár. Rýchlo sa vpíja a skvelo hydratuje.

    Ricínový olej je silné preháňadlo, takže neodporúčam na jedenie. Podporuje rast rias, takže šup s ním do prázdnej fľaštičky od maskary a nanášať. Môžeš ho tiež použiť do sprcháču alebo ako kúru na vlasy.

    Rastlinné mlieka

    Kokosové mlieko sa pripravuje z kokosovej múky namočenej vo vlažnej vode (1diel kokosu, 2 diely vody), ktoré sa následne rozmixuje na hladkú hmotu a precedí cez husté sitko. Ak dáš studenšiu vodu, vyzráža sa pri mixovaní kokosový tuk, ktorý si môžeš hneď natrieť na tvár alebo telo.

    Makové mlieko (mne bohužiaľ rýchlo zhorklo) sa pripravuje z maku na noc namočeného vo vode (1diel maku, 5 dielov vody). Ráno premixovať a precediť.

    Obdobným spôsobom sa pripravujú mlieka mandľové a orechové, len pri orechovom treba vodu viackrát vymeniť, až kým nie je voda svetlá.

    Domáca zmrzlina

    Základom zmrzliny je na kolieska nakrájaný a zamrazený banán, ktorý rozmixujeme na kašu. Prekvapivo chutí viac smotanovo ako banánovo. Podľa želanej príchute pridáme ďalšie ingrediencie, napr. k 3 banánom 6 lyžíc nutely 😀

    Domáci nekvasený chlebík

    450g celozrnnej múky, lyžička soli, lyžička kryštálového cukru, lyžička sódy bikarbóny, 500ml hustého bieleho jogurtu – všetky suroviny len jemne premiešať vidličkou, kým sa nespoja (cesto sa nesmie miesiť!). Vidličkou vytvarovať do bochníka a opatrne preniesť do jenskej misy vyloženej papierom na pečenie. Vrch možno posypať 3 lyžicami múky. Piecť vo vyhriatej rúre na 190°C ca. 50 minút.

    Zázvorová limonáda

    Zázvor nakrájaný na kúsky zaliať minerálkou, doplniť citrónovou šťavou a fajnová limonáda je na svete. Chutí aj môjmu 5 ročnému synovi.

    Ovocná koža

    Skvelá zdravá sladkosť. Čerstvé ovocie pomixujeme, eventuálne zahustíme 1-2 banánmi (takisto pomixovanými), podľa vlastnej chuti môžeme prisladiť napr. medom, ale nie je to nutné. Zmes natenko rozotrieme na papierom vystlaný plech a dáme sušiť - ak chceme raw, tak vystavíme na priame letné slnko. Ak nám nevadí sušenie v rúre, tak na 80 stupňoch sušíme asi 5-8 hodín (podľa počtu plechov a hrúbky natretej vrstvy). Koža musí byť lesklá, pružná, nie mokrá. Po dosušení necháme úplne vychladnúť a potom striháme nožnicami na pásiky alebo štvorčeky. Vydrží vraj 3 mesiace, my sme to zjedli za 3 dni 😀 Ak schne pomaly, stačí odstrihnúť už uschnuté okraje a nechať sušiť ďalej.

    HRAČKY

    Ak sa dá, tak drevené alebo z ekologického plastu. Výborne poslúžia aj hračky po mame a strýkovi.

    Úplne úžasná je hračka Makedo, čo je vlastne len systém „spojok“ na kartón, papier, látky, plast ... a dá sa z nej vyrobiť všetko, na čo stačí tvoja fantázia.

    Domáce lepidlo na papier

    Netoxické lepidlo, ktoré môžete použiť napr. pri výrobe domácej masky na karneval. Stačí zmiešať 3 lyžice hladkej múky so 4 lyžicami studenej vody a túto zmes naliať do hrnca, v ktorej vrie 1 šálka vody - povariť na kašu a po odstavení primiešať lyžicu cukru.

    Domáca maska - helma

    Noviny natrháme alebo nastriháme na menšie kúsky. Nafúkneme si balón do rozmerov zodpovedajúcim veľkosti hlavy, pre ktorú je maska určená. Noviny namáčame do domáceho lepidla a ukladáme vo viacerých vrstvách na balón. Necháme uschnúť aspoň do ďalšieho dňa. Podľa typu masky dovytvarujeme eventuálne aj očnicové oblúky, nos, uši, zobák ... Po vyschnutí namaľujeme, alebo oblepíme krepovým papierom do filnálnej podoby. Balón opatrne vyfúkneme. Vystrihneme oči, ústa ... Hurá na karneval.

    ODPORÚČANÉ STRÁNKY

    Recepty na do-it-yourself všetkého možného aj nemožného:

    www.home-made.cz

    http://moderna.alchymistka.eu/

    http://www.ekoporadna.sk/poradca-ekospotrebitela.html

    http://www.ekokoza.sk/sk/Recepty/?cur=1

    http://www.murumuru.sk/recepty-kozmetika-a-mydla

    Biotextílie

    http://www.amwa.cz/clanky/biotextil/_zobraz=pruvodce-biotextilnimi-certifikaty

    Prehľad trhu s prírodnou kozmetikou

    http://www.margit.cz/kosmetika-a-uklid-bez-rizika/

    Slovník kozmetických zložiek

    http://www.biodizionario.it/

    Appky

    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.delsorboilario.verdebio

    https://play.google.com/store/apps/details?id=desdelosalvaje.esvegan

    Kľúčové slová

    Posledný update: 4.7.2017