emjee
11. apr 2014
0 

Moja ekocesta

Keď som bola malá, myslela som si, že chrániť životné prostredie znamená neodhadzovať na zem papieriky z cukríkov a netýrať zvieratá. Ako som rástla, začala som mať pocit, že pre životné prostredie treba urobiť viac – priviazať sa ku stromu, ktorý chcú vyrúbať alebo protestovať na šírom mori proti výlovu veľrýb. Keďže som sa na takúto formu neodhodlala, vlastne som kašľala na životné prostredie.

A potom som sa v roku 2006 na modrom koníkovi dočítala o menštruačnom kalíšku. Hneď som si ho objednala a začala používať, aj keď z iných ako ekologických dôvodov. Tie boli len príjemným bočným efektom. Tu v podstate začala moja ekocesta. Pokračovala používaním látkových plienok pre syna a výrobou domácich prostriedkov a kozmetiky z domácich zásob. (Pri písaní tohto článku mi napadlo, že sa mi v roku 2012 podarilo zatiahnuť do projektu Hodina Zeme aj jednu veľkú nemenovanú firmu, keď som navrhla vypnúť reklamný znak a znížiť intenzitu osvetlenia celého podniku).

Ak chceš používať eko veci, máš v podstate 2 možnosti – buď si ich  vyrobíš sám / sama doma (navaríš, ušiješ, vymiešaš ...) alebo si ich kúpiš (ak napr. nevieš šiť ako ja). Ja sa snažím hľadať lacné a efektívne metódy, občas niečo kúpim, občas niečo nahradím, nebojím sa experimentovať. Mojim cieľom nie je byť ekologická za každú cenu, ale dopriať môjmu telu a domu to najlepšie, pokiaľ možno z prírody.

Neviem, kde táto cesta skončí, ešte by som chcela veľa zmeniť (snívam o pasívnom dome), no nechávam tomu voľný priebeh a mením veci postupne. Možno nezmením všetko, na niektoré veci som fakt lenivá, na niektoré mám skvelé výhovorky, ale ak sa chceš inšpirovať tým, čo som už u seba zmenila, nech sa páči. Recepty nemusia byť dodržané úplne presne, naopak sa vyžaduje určitý stupeň experimentovania, prispôsobenia si vecí pre seba. Prajem ti skvelú vlastnú ekocestu. Do it yourself.

DOMÁCNOSŤ

Podľa mňa je super začať s experimentovaním v rámci domácnosti, nakoľko tu hrozia zhrozené pohľady len od jej členov – ktorí si, mimochodom, čoskoro zvyknú 🙂 (na rozdiel od kozmetiky, kde experimenty nemusia vždy vyjsť a môže to byť vidno na kilometre, alebo jedla, ktoré zvyčajne nekonzumujeme len doma v súkromí).

Sliz na pranie

Začala som si ho pripravovať na pranie látkových plienok, a zistila som, že je skvelý na všetko naše prádlo (obzvlásť farebné, pretože zachováva farby). Jeho príprava zaberie asi pol hodinku so všetkým všudy. Nastrúham si 150g jadrového mydla (dostať v Kauflande, možno použiť aj marseillské alebo akékoľvek iné rastlinné mydlo), občas pridám aj žlčové mydlo (z DM), zalejem horúcou vodou a nechám mydlo rozpustiť. Potom dosypem 500g kryštalickej sódy na pranie (dostať v Kauflande, mám veľmi tvrdú vodu, ak máš mäkkú vodu, použi menej sódy) a nechám rozpustiť. Je možné pridať aj za lyžicu sódy bikarbóny. Dolievam horúcu vodu až do celkového množstva ca. 9-10 litrov (podľa veľkosti kýblika, v ktorom to zarábaš). Premiešam a nechám odstáť do nasledujúceho dňa, kedy prelejem do fliaš od tekutých pracích prostriedkov. Do prania pridávam 150-250ml, podľa toho, či sa mi podarí tekutejší alebo hustejší, priamo do bubna pračky. Je možné k nemu pridať aj pár kvapiek éterického oleja, ale nie je to nutné. Pre biele prádlo odporúčam prisypať do prania (nie do slizu pri výrobe) aj bielidlo na báze kyslíka (napr. perkarbonát sodný – dostať cez internet), nakoľko sliz neobsahuje zosvetlovače.

Na škvrny na oblečení

Potrieť žlčovým mydlom z DM alebo namočiť do vody s práškom Puer (perkarbonát sodný).

Aviváž

Nepoužívam. Nemám rada výrazné vône a keďže mám sušičku (viem, nie je to moc ekologické), nepotrebujem prádlo zmäkčovať. Ak by som ale chcela aviváž, tak si ju urobím sama – stačí do príslušnej priehradky naliať ocot a pár kvapiek esenciálneho oleja (napr. tea tree, levanduľa).

Sliz na podlahy

Manžel sa mi priznal, že na vojne slizom umývali podlahy. Používam ten istý, čo mám namiešaný na pranie. Ca. 50ml rozmiešam v teplej vode, primiešam pár kvapiek esenciálneho oleja a podlahy povytieram mopom.

Na zájdené špáry na podlahe

Lyžička sódy bikarbóny pokvapkaná octom (mám ho v malej fľaštičke s rozprašovačom), nechať pár minút pôsobiť a vyčistiť.

Domáci prostriedok na wc

Kyselina citrónová (dostať bežne v potravinách) alebo sóda bikarbóna – nasypať na navlhčené plochy a nechať pôsobiť, vyčistiť kefou.

Domáci prostriedok na vany a umývadlá

Citrón alebo pomaranč – stačí potrieť šupkou z vytlačeného plodu, nechať chvíľu pôsobiť a zmyť. Okrem čistoty zanechá aj príjemnú vôňu.

Alternatívou je kyselina citrónová alebo sóda bikarbóna – nasypať na navlhčené plochy, nechať pôsobiť, vyšúchať a zmyť.

Na upchatý odtok

Prášok Puer, čo je vlastne perkarbonát sodný (začína pôsobiť až od 50 stupňov Celzia) zaliaty teplým octom, nechať účinkovať a potom preliať teplou vodou.

Lacnejšia alternatíva - nasypať sódu bikarbónu a zaliať ju octom (pozor, reakcia je búrlivá).

Domáci prostriedok na umývanie okien

Do čistej teplej vody pridať za lyžicu octu, umyť ako zvyčajne, eventuálne vyleštiť novinami.

Pohlcovač pachov do chladničky

Chladničku raz za čas vytrieť handričkou namočenou v octovej vode. Po uprataní umiestniť do chladničky otvorenú nádobku so sódou bikarbónou alebo kávou, ktorá pochytí z chladničky všetky pachy.

Vodný kameň v rýchlovarnej kanvici

Zapáchajúci variant: prevariť v kanvici ocot

Nezapáchajúci variant: naliať do kanvice studenú vodu a lyžicu kyseliny citrónovej, nechať postáť, vypláchnuť.

Pasta na zvonku pripálené hrnce

1 lyžicu marseillského mydla zmiešať s 2 lyžicami sódy bikarbóny, trochu navlhčiť a tým vydrhnúť zapečeniny na hrncoch a panviciach.

Odstránenie plesne zo steny

Pleseň postriekať octom.

KOZMETIKA

V prvom rade odporúčam začať čítať zloženie (tzv. INCI) výrobkov. Lebo nie všetko, čo má na sebe nápis prírodné, takým aj je. Čím dlhší a krkolomnejší názov zložky, tým väčšia pravdepodobnosť, že nie je celkom ok. Ja mám v mobile nainštalovanú aplikáciu Beauty Dictionary, v pc používam Biodizionario.it - stačí naťukať zložku a podľa smajlíka viem rovno v obchode, či výrobok kupujem alebo nie.

Šampón

Na hlavu sa dá napatlať všetko, čo doma alebo vonku v prírode nájdeš 😀 Ja som experimentovala so sódou bikarbónou a lávovou zemou (viď môj článok http://www.modrykonik.sk/blog/emjee/article/ako-som-zahodila-sampon-a-pouzila-nozni-kjnpe6/). V obchodoch sa už tiež dá kúpiť veľa prírodných prostriedkov, na internete sa ponúkajú bylinkové šampúchy (tuhé šampóny), ja mám vyskúšaný od Ponio a od Naturinky. Momentálne čakám, kým mi po chorobe opäť narastú vlasy - je to skvelá príležitosť neumývať vlasy iným, len vodou.

Suchý šampón

Na použitie mimo hlavných umývacích cyklov, s kupovaným sa nedá ani porovnať, lebo je perfektný. Pripravuje sa z 1 dielu (ja používam na odmeranie väčší štamperlík) kukuričného škrobu, 1 dielu bieleho alkoholu (lieh, vodka alebo aj biely rum), pár kvapiek éterického oleja a vody, ktoré sa zmiešajú vo fľaštičke (rozprašovač neodporúčam, škrob upcháva trubičku). Nanáša sa ku korienkom vlasov, nechá sa chvíľu pôsobiť a vyčeše sa, prípadne vyfúka von fénom.

Sprchový šampón

Nastrúhať 1 diel rastlinného mydla (napr. marseillské), zmiešať s 2 dielmi vody (dávala som horúcu, aby sa mydlo roztopilo), 1 dielom mandľového oleja (ja som použila olej z hroznových jadierok) a podľa chuti aj pár kvapkami éterického oleja (až keď je zmes vychladnutá).

Sprchový šampón II

Rovnaký postup ako pri intímnom géli (viď nižšie), len s olivovým olejom a éterickými olejmi podľa vlastnej chuti (mäta a lemongrass).

Tekuté mydlo

Zvyšky tuhých mydielok nastrúhať, zaliať horúcou vodou, aby sa mydlo rozpustilo (eventuálne pridať aj lyžičku sódy bikarbóny), po vychladnutí primiešať éterický olej.

Intímny gél

Za pôvodný recept ďakujem barchee, môj upravený je takýto:

150ml vody, 40g tekvicového oleja (iný vhodný som akurát doma nemala), 10g cocoglucosid, 20 kvapiek kyseliny mliečnej, kvapka rastlinného glycerínu, na špičku lyžičky xantánovej gumy, 5 kvapiek teatree, 4 kvapky Cosgard (jemný konzervant)
vyšlo to do 200ml fľaštičky

Telový peeling

Ak by som si z mojich hókusov-pókusov mala vybrať jediný recept, bol by to práve tento. Je to geniálna vzpruha pre telo aj dušu. Originál recept je tu http://www.home-made.cz/2013/07/domaci-kavovo-matovy-peeling-proti.html ja si robím len toľko, koľko miniem na jedno sprchovanie a teda nepotrebujem konzervant. Odporúčam tento peeling pred dovolenkou, opálenie bude potom rovnomerné.

5ml olivového oleja, 15g hnedého kryštálového cukru, 15g socu z kávy (nepijem kávu, takže nemám soc, preto dávam čistú mletú kávu) a pár kvapiek mätového oleja – zmiešať a vydrhnúť sa tým. Uaaaa 🙂

Peeling na tvár

Ca. lyžičku sódy bikarbóny navlhčiť vodou a rozotrieť po tvári, opláchnuť vlažnou vodou.

Dezodorant

¼ hrnčeka sódy bikarbóny, ¼ hrnčeka kukuričného škrobu, premiešať, pridať 6-7 lyžíc roztopeného kokosového oleja, pár kvapiek éterického oleja podľa vlastných preferencií, všetko zmiešať. Po použití chvíľu vydržať s obliekaním, aby sa neobtrelo na oblečenie.

Krém na tvár

Skúšala som viacej krémov, aktuálne som skončila pri jednoduchom – natieram sa len olejom - konkrétne som vyskúšala z hroznových jadierok, mandľový, arganový a teraz fičím na mokraďkovom (lúčnica biela)

Aloe vera krém – pre mňa dosť mastný, dávala som si ho ako nočný: Treba zmiešať gél z aloe (samozrejme z rastlinky) s 50ml kokosového oleja.

Šľahané ší – tiež mastnejšie, mieša sa (mixérom s metličkami) bambucké maslo s kokosovým olejom (rozpusteným) v pomere 3:2, éterický olej podľa chuti.

Kvetinová pleťová voda – hydrolát

Do hrnca umiestniť prázdnu keramickú (žiaruvzdornú) misku, na dno hrnca dať lístky chemicky neošetrených rastlín (ja som robila zo sušenej levandule, chcem vyskúšať mätu), doliať rovnaké množstvo vody (1g kvietkov na 1g vody) a na miernej teplote pomaly variť – prikryté pokrievkou obrátene, aby kondenzovaná kvetinová voda stekala do misky uprostred hrnca. Odporúča sa na vrch pokrievky dávať ľad (v sáčku alebo vhodnej nádobe), aby sa voda lepšie kondenzovala. Celý proces trvá 1-2 hodiny. Vodu z misky preleješ do vhodnej nádoby a uchovávaš v chlade – používa sa ako pleťová voda alebo počas dňa na osvieženie tváre. Okrem takejto samovýroby mám odskúšanú tymiánovú kvetovú vodu od Nobilis Tilia, ktorá je úžasná nielen na tvár, ale aj proti štípancom a pri kašli sa natiera do chodidiel.

Zubná pasta

2 lyžice kokosového oleja rozpustiť, primiešať kávovú lyžičku soli (ja dávam himalájsku), odporúča sa pre chuť pridať aj stéviu (ja som nedávala) a nakoniec primiešať pár kvapiek mätového oleja a pár kvapiek tea tree (nemusí byť). Dať do vhodnej nádobky – ja som použila pohárik od kokosáku, ale najlepšie je natlačiť to do zdobítka na polevu a máš originál pastu 😀

Idem skúsiť aj variant so zeleným ílom (íl, soľ, mätový olej).

Ak sa ti nechce experimentovať, v DM majú prírodné zubné pasty od viacerých výrobcov.

Zubná kefka

Áno, existuje aj ekokefka a áno, už som ju stihla vyskúšať 🙂 Curanatura bambusová (bambusová rukoväť aj bambusové štetinky), je tvrdšia v porovananí s Curaprox, ale veľmi príjemná.

Repelent

Povariť 3-4 klinčeky vo vode, preliať do rozprašovača a tým sa postriekať.

Repelent II (bezodný)

Do bieleho alkoholu v rozprašovači hodiť klinčeky, nechať postáť 2 týždne (ak vhodíš aj rozmarín, môžeš použiť už o hodinku - dve) a používať, po použití dolievať alkoholom (aby bol bezodný).

Depilačná pasta

50g cukru, 50ml vody a 50ml citrónovej šťavy varíme, kým zmes pripomína tmavý hustý med. Necháme vychladnúť vo vhodnej nádobe, kde zmes stuhne. Pred samotným nanášaním odoberieme potrebné množstvo a trochu roztopíme / zmäkčíme v rukách. Nanášame na ochlpené miesta, strhávame po smere rastu.

Táto pasta je veľmi príjemná na vrchnú peru, použitie na podpazušie sa mi neosvedčilo, nerovný terén mi znemožňoval hmotu správne umiestniť a strhnúť. Na nohy som neskúšala, keďže mám elektrický epilátor, ale mohlo by to fungovať.

INÉ POMôCKY

Látkové odličovacie tampóny

Sú skvelé, najdôležitejšie je, že sa nerozpadávajú v ruke ako niektoré vatové tampóny. Šikovné ručičky si ich môžu vyrobiť aj samé, napr. zošitím viacerých vrstiev zo starého froté uteráku. Ja mám od Anavy.

Menštruačný kalíšok

Úžasný vynález. Diskrétny, pohodlný a ekologický. Mám tri na striedačku – Mooncup veľkosť B, Meluna a Ladycup.

Látkové vložky menštruačné / intímky

Sú perfektným doplnkom ku kalíšku, pretože sú priedušné. Šikovnice si ich môžu ušiť samé.

Látkové plienky

K tejto téme mám samostatný článok tu http://www.modrykonik.sk/blog/emjee/article/latkove-plienky/. S mojou výbavou za 450 € a pripočítaním nákladov za pranie (voda, energia, prášok) mi vyšla návratnosť po 20 mesiacoch používania. O vplyve na pokožku dieťaťa ani nehovorím.

Látkové vložky do podprsenky

Zaobstarala som si ich potom, čo papierové absolútne nestíhali. Nosila som ich takmer 2 roky, takže jednoznačne úspora.

Látkové vreckovky

Používali sme ich ešte ako krpci, len nedávno mi zaplo, že prečo ich nevytiahnuť opäť. Tak som sa pohrabala u mamy v skrini a nejaké som ulovila.

Látkové nákupné tašky

Nie je nič ľahšie, ako nosiť v kabelke nylónovú nákupnú tašku, ktorá toho veľa odnesie, a v prípade potreby ju použiť. Odporúčam Flip and Tumble.

PROTI CHOROBÁM A NEDUHOM TELA

Tymiánový sirup proti kašľu

200g cukru povariť 20 minút s 250ml vody, po odstavení vysypať celý sáčok sušeného tymiánu a nechať vychladnúť. Potom scediť a užívať po lyžičkách. Chutí aj deťom.

Mätový sirup proti kašľu

Umyté a osušené lístky mäty vrstvíme na striedačku s plátkami citrónu a trstinovým cukrom. Posledná vrstva je cukor. Necháme stáť aspoň 3 týždne, kým sa cukor úplne nerozpustí. Zlejeme a užívame po lyžičkách.

Rovnakým spôsobom možno robiť aj sirup z mladých smrekových výhonkov (nemám odskúšané).

Med s cibuľou proti kašľu

Klasika proti kašľu. Cibuľu nakrájať na drobno, zaliať citrónovou šťavou a pár lyžičkami medu. Priebežne po lyžičkách jesť.

Aloe vera na rôzne neduhy

Herpes potierať dužinou z aloe vera, vyskúšané, funguje.

Aloe sa dá použiť na rezné rany, škrabance.

Soľný roztok ako sprej do nosa

Namiesto rôznych morských vôd z lekárne, stačí si zamiešať (do fľaštičky od Vincentky) vlastný soľný roztok (pomer od oka 😀), pre „silu“ možno pridať aj kvapku mätového oleja.

Okrem toho odporúčam preplachovať nos slanou vodou každý deň - existujú na to špeciálne konvičky, no vystačíš si aj s vyradenou detskou fľašou. Naliať jednou dierkou, druhou nechať vytiecť a potom naopak.

JEDLO

Tak tu mám veľké resty, zatiaľ sa mi darí dopestovať si len nejaké bylinky (konkrétne mätu do mojita 😀 ) a trošku experimentovať so surovinami.

Oleje

Ako sa vraví: „Kdo maže, ten jede.“ Oplatí sa vyskúšať rôzne druhy olejov – nie na vyprážanie, ale ako súčasť šalátových zálievok (keďže niektoré vitamíny sú rozpustné len v tuku) aj na pleť. Handričku napustenú olejom možno použiť aj na obnovenie dreveného nábytku.

Moja „zbierka“ olejov:

Olivový olej je už snáď klasikou v každej domácnosti.

Kokosový olej je skvelá vec tak do jedla ako na kozmetiku. Používam ho do palaciniek a do kozmetiky. Vraj spaľuje tuky v tele. Odporúčam použiť ho na tzv. kloktanie olejom, kedy sa ráno hneď po zobudení (nesmieš sa napiť, ani si umyť zuby), dá do úst lyžička oleja (možno použiť aj olivový) a tento sa aspoň 15-20 minút v ústach prevaľuje a mieša so slinami, čím vraj aktivuje imunitný systém. Následne vypľuť a umyť zuby (stačí len kefkou, pastu netreba).

Tekvicový olej je zelenej farby a zvláštnej chuti, super do šalátov.

Makový olej obsahuje veľa vápnika. Chuťovo je príjemný napr. na cestoviny, do šalátov.

Bodliakový (z pestreca marianského) olej je vraj dobrý na pečienku. Dávam si ho preventívne, ráno a večer po lyžičke.

Mandľovým olejom som si natierala ksichtík. Synovi som ním zlikvidovala žlté šupinky v hlave.

Hroznový olej som vyskúšala tiež na tvár, ale zdá sa mi mastnejší ako mandľový.

Malinový olej má vraj vysoký UV faktor, skúšala som ho v lete v Turecku, ale na môj vkus má divnú vôňu a nešiel mi vyprať z plaviek.

Mokraďkový olej používam namiesto krému na tvár. Rýchlo sa vpíja a skvelo hydratuje.

Ricínový olej je silné preháňadlo, takže neodporúčam na jedenie. Podporuje rast rias, takže šup s ním do prázdnej fľaštičky od maskary a nanášať. Môžeš ho tiež použiť do sprcháču alebo ako kúru na vlasy.

Rastlinné mlieka

Kokosové mlieko sa pripravuje z kokosovej múky namočenej vo vlažnej vode (1diel kokosu, 2 diely vody), ktoré sa následne rozmixuje na hladkú hmotu a precedí cez husté sitko. Ak dáš studenšiu vodu, vyzráža sa pri mixovaní kokosový tuk, ktorý si môžeš hneď natrieť na tvár alebo telo.

Makové mlieko (mne bohužiaľ rýchlo zhorklo) sa pripravuje z maku na noc namočeného vo vode (1diel maku, 5 dielov vody). Ráno premixovať a precediť.

Obdobným spôsobom sa pripravujú mlieka mandľové a orechové, len pri orechovom treba vodu viackrát vymeniť, až kým nie je voda svetlá.

Domáca zmrzlina

Základom zmrzliny je na kolieska nakrájaný a zamrazený banán, ktorý rozmixujeme na kašu. Prekvapivo chutí viac smotanovo ako banánovo. Podľa želanej príchute pridáme ďalšie ingrediencie, napr. k 3 banánom 6 lyžíc nutely 😀

Domáci nekvasený chlebík

450g celozrnnej múky, lyžička soli, lyžička kryštálového cukru, lyžička sódy bikarbóny, 500ml hustého bieleho jogurtu – všetky suroviny len jemne premiešať vidličkou, kým sa nespoja (cesto sa nesmie miesiť!). Vidličkou vytvarovať do bochníka a opatrne preniesť do jenskej misy vyloženej papierom na pečenie. Vrch možno posypať 3 lyžicami múky. Piecť vo vyhriatej rúre na 190°C ca. 50 minút.

Zázvorová limonáda

Zázvor nakrájaný na kúsky zaliať minerálkou, doplniť citrónovou šťavou a fajnová limonáda je na svete. Chutí aj môjmu 5 ročnému synovi.

Ovocná koža

Skvelá zdravá sladkosť. Čerstvé ovocie pomixujeme, eventuálne zahustíme 1-2 banánmi (takisto pomixovanými), podľa vlastnej chuti môžeme prisladiť napr. medom, ale nie je to nutné. Zmes natenko rozotrieme na papierom vystlaný plech a dáme sušiť - ak chceme raw, tak vystavíme na priame letné slnko. Ak nám nevadí sušenie v rúre, tak na 80 stupňoch sušíme asi 5-8 hodín (podľa počtu plechov a hrúbky natretej vrstvy). Koža musí byť lesklá, pružná, nie mokrá. Po dosušení necháme úplne vychladnúť a potom striháme nožnicami na pásiky alebo štvorčeky. Vydrží vraj 3 mesiace, my sme to zjedli za 3 dni 😀 Ak schne pomaly, stačí odstrihnúť už uschnuté okraje a nechať sušiť ďalej.

HRAČKY

Ak sa dá, tak drevené alebo z ekologického plastu. Výborne poslúžia aj hračky po mame a strýkovi.

Úplne úžasná je hračka Makedo, čo je vlastne len systém „spojok“ na kartón, papier, látky, plast ... a dá sa z nej vyrobiť všetko, na čo stačí tvoja fantázia.

Domáce lepidlo na papier

Netoxické lepidlo, ktoré môžete použiť napr. pri výrobe domácej masky na karneval. Stačí zmiešať 3 lyžice hladkej múky so 4 lyžicami studenej vody a túto zmes naliať do hrnca, v ktorej vrie 1 šálka vody - povariť na kašu a po odstavení primiešať lyžicu cukru.

Domáca maska - helma

Noviny natrháme alebo nastriháme na menšie kúsky. Nafúkneme si balón do rozmerov zodpovedajúcim veľkosti hlavy, pre ktorú je maska určená. Noviny namáčame do domáceho lepidla a ukladáme vo viacerých vrstvách na balón. Necháme uschnúť aspoň do ďalšieho dňa. Podľa typu masky dovytvarujeme eventuálne aj očnicové oblúky, nos, uši, zobák ... Po vyschnutí namaľujeme, alebo oblepíme krepovým papierom do filnálnej podoby. Balón opatrne vyfúkneme. Vystrihneme oči, ústa ... Hurá na karneval.

ODPORÚČANÉ STRÁNKY

Recepty na do-it-yourself všetkého možného aj nemožného:

www.home-made.cz

http://moderna.alchymistka.eu/

http://www.ekoporadna.sk/poradca-ekospotrebitela.html

http://www.ekokoza.sk/sk/Recepty/?cur=1

http://www.murumuru.sk/recepty-kozmetika-a-mydla

Biotextílie

http://www.amwa.cz/clanky/biotextil/_zobraz=pruvodce-biotextilnimi-certifikaty

Prehľad trhu s prírodnou kozmetikou

http://www.margit.cz/kosmetika-a-uklid-bez-rizika/

Slovník kozmetických zložiek

http://www.biodizionario.it/

Appky

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.delsorboilario.verdebio

https://play.google.com/store/apps/details?id=desdelosalvaje.esvegan

Kľúčové slová

#eko #diy #domaca_vyroba_kozmetiky

#soda_bikarbona #citron #ocot #kyselina_citronova

#kokosovy_olej

#perkarbonat_sodny #sliz

Posledný update: 4.7.2017

  perfektný článok!!
  11. apr 2014
  super zhrnute 😉, este mi neda neodporucit na odlicovanie taketo utierky - nepotrebujes nic, len cistu vodu: https://www.tchibo.sk/mikrovlaknove-kozmeticke-...
  11. apr 2014
  paráda...ďakujem ti že si si dala tú námahu..je to fantastické
  12. apr 2014
  super článok x-) mňa zaujala tá bambusová zubná kefka - myslíš, že ju dostať kúpiť aj mimo internet? ešte by som sa rada opýtala na konkr. značku kokosového oleja. ďakujem 😉
  12. apr 2014
  emjee
  autor
  @nenocka mozno v nejakych bioshopoch sa uz najde
  kokosak kupujem purity vision v DM
  12. apr 2014
  @kkl82 a nie len na tvar. ja fungujem v celej domacnosti len so specialnymi handrickami, takze vsetko cistim len vodou a pre vonu par kvapiek eterickeho oleja. ja pouzivam norwex znacku a skutocne su neskutocne aj mopy, aj handricky, aj na odlicovanie a uteraky su najlepsie na svete. pokial sa niekomu da zohnat tato znacka, tak skvelo odporucam.
  13. apr 2014
  a este inak k vlozkam do podprsenky. pokial sa niekomu da zohnat z norska, alebo niekto vam to donesie. tak perfektne su prave zvlny. v zime vas to hreje a chranite sa pred zapalom, v lete zase chladi. mozno sa to da zohnat na sk tiez. moje som zdedila od kolegyne 😉 a vydrzali dalsie tri kojene deti. a daju sa kludne pouzivat dalej. len sa operu a je. super vec.
  http://ammebutikken.no/produkt/41/ullrik-innleg...
  13. apr 2014
  Super, sledujem tvoje eko pokroky uz dlhsie. Zaujala ma vlastna morska voda do nosa - aku flasticku to pouzivas od Vincentky? Velmi ma to stve ze ich vyrabaju jednorazove, potrebujem flasticku so sprejom ktora sa da otvorit a doplnit 😃 Inak okrem toho mam odskusany inhalator Omron detsky (pouzivame vsetci) - pri zahlieneni, kasli super rychlo uvolni hlieny a lieci komplet cele dychacie cesty. Dolieva sa tam tiez len VIncentka (1l flasa stoji do 2 Eur v lekarni, takze cenovo super, vydrzi aj rok).
  13. apr 2014
  emjee
  autor
  @vrn malu vincentku (velkost ako ine nosne spreje) co ma nastavec na striekanie do nosa a tiez nastavec do ust - to je asi jedina flasticka, ktora je znovu pouzitelna
  13. apr 2014
  @vrn inak, votriem sa ti tu, hihihi. ja pouzivam koloidne strbiebro do nosa a tiez nemam ziadny sprej. a ja to normalne natiahnem do malej striekacky par ml a streknem striekackou. tak urcite aj ta slana voda sa tak da. a to teda riadne precisti dutiny...😉
  13. apr 2014
  @norwayka to hej, ja si tak v pohode davam, len deti nechcu. Naparovacku toleruju, spreje tiez ked si mozu dat sami.
  13. apr 2014
  @emjee diky, to som este nevidela ze ma aj nadstavec aj do ust, zajtra nabehnem do lekarne a kupim 😃 Vincentku sprej sme kupili len pre dojcata a to strieka vazne mizerne.
  13. apr 2014
  Perfektne ; )) akurat ma zarazilo ze preco do limonady treba minerálku? Ved voda je to naj 😉
  13. apr 2014
  emjee
  autor
  @silsil jasne, ze voda je super, to moja mati robi s mineralkou a kedze som ju pri pisani clanku chlipala, nejak som tam automaticky dala mineralku
  14. apr 2014
  super,tento článok mi prišiel vhod,je tam veľa vecí pokope,čo sa chystám vyskúšať,takže si ho ukladám do záložiek 🙂
  14. apr 2014
  super waaaaau 🙂
  16. apr 2014
  Uzasny a inspirativny clanok 🙂 Urcite vela napadov odkukam 🙂 Inak menst.kalisok mam uz doma asi tri roky.Kupila som si ho mesiac pred otehotnenim.Vyskusala som ho asi 3x a vzdy som po chvilke utekala na wc s panickym strachom aby mi nebehol hlbsie 😞 Takze strach mi brani ho pouzivat.Ale po druhom porode si snad najdem k nemu cestu 🙂
  @emjee
  20. máj 2014
  ahoj @emjee, urcite mas vyskusany nejaky eko-bio antikomarovy recept, neporadis? krasny den prajem 🙂
  10. jún 2014
  emjee
  autor
  @miskatn pisem vyssie pod heslom repelent - povarit 3-4 klinceky vo vode a tym sa striekat, alebo sa natriet levandulou pripadne kuk http://www.home-made.cz/2012/08/domaci-repelent...
  10. jún 2014
  moc dakujem 🙂
  11. jún 2014
  @vrn muz si kupil teraz tantum protect, je to sprej a ked to minul, tak si tam zaraba slanu vodu z morskej soli v pomere - "aby to chutilo ako slzy" 🙂
  28. okt 2014
  prosím ťa, myslíš, že do tej kokosovej zubnej pasty môžem dať namiesto esencie aloe vera sprej http://www.lr-slovak.com/aloe-vera-sprayprvej-p... ?
  24. jan 2015
  emjee
  autor
  @nenocka neviem, nepoznam zlozenie, ak je to aj na vnutorne pouzitie, tak mozes
  Osobne nemam rada mlm vyrobky
  25. jan 2015
  @emjee mlm výrobky?
  25. jan 2015
  emjee
  autor
  @nenocka nie je lr multilevelmarketingova firma? Podobne ako avon, oriflame
  25. jan 2015
  emjee
  autor
  @nenocka a citam to zlozenie, ved to je samy paraben, to by som isto nedala
  25. jan 2015
  @emjee ok, nevyznám sa, ďakujem za radu 😉 pasta z oleja a sódy bude veľmi odveci? 🙂
  25. jan 2015
  emjee
  autor
  @nenocka nie, v pohode, len to bude iba kokosove
  25. jan 2015
  @emjee ani kokosové 😃 keďže ten olej z DM je neutrálny... už vydržím do zajtra a zbehnem v meste kúpiť tú esenciu 🙂
  25. jan 2015
  @emjee no ja neviem ake mame my komare u nas, ale ked som odtrhla levandulu zo zahrady a potrela sa, tak just ma postipol akurat tam kde som sa potrela. Asi mame nejake odolne komare 😞 Ale urcite chcem skusit tento rok nejaky repelent urobit....len aby fungoval, lebo neznasam tie chemicke a pre deti uz vobec.
  30. mar 2015
  uzasne! kde by som zohnala sodu bikarbonu vo vacsom baleni?
  23. apr 2015
  @emjee prosim ta a co je na stranke usikovnych ruk tam pisu ze je do sumiviek, mozem si snou ale umyvat vlasy, nie?
  24. apr 2015
  emjee
  autor
  @nely459 do kozmetiky mozes ktorukovlek z nich
  24. apr 2015
  Ahoj, skúšala si tú zubnú pastu, ktorú spomínaš (zelený íl, mätový olej, soľ)?Aký je tam pomer surovín?Dik.
  21. jún 2015
  emjee
  autor
  @beka25 bo - by ocko 😃 skusala, robila som ju z kokosaku, ilu, soli, sody bikarbony, matoveho oleja, este sa chystam na taku bez kokosaku - podla tohoto receptu http://www.keeperofthehome.org/2012/10/homemade... ide tam il, voda, sol, stevia (to vynecham), etericke oleje
  21. jún 2015
  jadrove mydlo nema dobre zlozenie
  27. jún 2015
  emjee
  autor
  @keira dakujem, uz robim z marseillskeho
  27. jún 2015
  @emjee inspirativny clanok 🙂 niektore mam uz aj ja zauzivane, nieco chcem este skusit....chcem sa ta opytat, kde kupujes velke balenie sody? mna tie male balenia uz nebavia neustale kupovat...
  15. júl 2015
  emjee
  autor
  @anitab kupovala som v lidli 100g za 15 centov, ale uz ich nemaju :-p uz maju len oetkeri 20g za rovnaku cenu :-p
  naposledy som kupovala v tescu tiez nejaku 100g, zase ja tak vela neminiem, vacsie balenia dostanes cez net
  15. júl 2015
  Výborné informácie. 👍 Chcem sa však spýtať či tie sirupy na kasel a tak môžem dávať už 5 mesačnej dcére.
  17. aug 2015
  Dakujem, myslela som, že nie som vôbec eko, ale dosť z toho používame aj my doma 😃
  24. sep 2015
  emjee
  autor
  @adrika000 ahoj, az teraz som zaregistrovala tvoju otazku - ale neviem na nu odpovedat
  24. sep 2015
  dovolila som si kopirovat tvoj članok na fb - s linkom na teba 🙂
  ja som robila zatial len sliz na pranie ,ale v naom dome využivame daždovu vodu na splachovanie a pranie
  2. jan 2016
  Waw akurat od vcera sme sa s muzom rozhodli zit viac ekologickejsie...stravovat zdravsie...dakujem 💚 za clanok
  15. jan 2016
  dakujem za inšpiráciu 😉
  2. feb 2016
  dakujem, mam inspiraciu
  8. feb 2016
  Ďakujem za článok, vytlačim si ho a budem vyrábať 🙂
  9. mar 2016
  Uzasny clanok, dakujem 🙂 sikovnica si..
  4. okt 2016
  ajéje, ten článok nemal konca🙂 🙂
  23. mar 2017
  Super článok 😉
  28. okt 2017
  Top perfektné
  8. júl 2018
  Waw paráda... Takto dobrý článok na MK som dávno nevidela. 😘😘😘
  19. aug 2018
  emjee
  autor
  @kalifka ďakujem 😊
  19. aug 2018
  @emjee prosím ťa nejaká appka kde sa dozvieme chem.zlozenia kozmetiky? Tu beauty dictionary mi nenašlo
  20. jan 2019
  emjee
  autor
  @maminkalubka teraz mam ingred
  20. jan 2019
  @emjee ahoj, prosim Ta, vcera som sa pustila do vyroby slizu ma pranie podla receptu v tomto clanku 150g olivoveho mydla, 500g sody, doliat do 10l teplou vodou. Nechala som postat a doteraz nezhustlo a jemne vlockovatie. Co som podla Teba mala urobit inak? 🙏🙏🙏 Mozem pouzivat aj tak?
  14. jún 2019
  emjee
  autor
  @vevericka2002 mozes pouzivat aj tak, pravdepodobne mas makksiu vodu, teda nie je potrebne pouzit tak vela sody
  14. jún 2019
  @emjee jej dakujem za odpoved, praveze mame tvrdu, pytala som sa aj preto, lebo teraz s nasla Tvoj clanok len ohladom slizu a tam ak spravne citam je na 100g mydla 100g sody. A este dve otazocky, nepokazi sa v tychto teplach? 😲 Ked budem prat biele kolko perkarbonatu dat na tych 250ml slizu? Zamiesat do toho a do bubna dat? 🙏
  14. jún 2019
  emjee
  autor
  @vevericka2002 nepokazi, ta soda funguje ako konzervant
  Perkarbonat davam do priehradky na prasok.
  Asi som tu v clanku urobila chybu, davam pol sacku, co mam odfoteny v clanku o slize. Idem to opravit
  14. jún 2019
  @emjee dakujem, tak budem mat zakonzervovany 5x 😁 Presne ten sacok mam aj ja, ale kilovy. A kolko toho perkarbonatu?
  14. jún 2019
  emjee
  autor
  @vevericka2002 ja som z toho fakt mimo 😃 nemam teraz doma ten sacok, je to klasika z kauflandu a davam ho polovicu.
  Perkarbonatu tak za lyzicu
  14. jún 2019
  @emjee zajtra odfotim, ja mam kilovy, presne ten zlty s tymi monterkami ci co to je 😆, aj ja mam z kaufu, inde som nenasla, ale ked som kukala na YT videa tak tam boli take pomery, ze toto tvoje mi sedelo tych 500g, cize polka mojho sacku a robila som podla tvojich gramazi. Len teda je uplne tekuty, vobec nie konzistencia gelu a uz vobec nie pudingu. 🙈 Uvidime... A dakujem zajtra skusim ak biele oprat. 😉
  14. jún 2019
  emjee
  autor
  @vevericka2002 operie aj toto, neboj, tiez sa mi parkrat podaril tekuty, ked som pridala zmakcovac vody / sodu bikarbonu
  14. jún 2019